نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > ولایت فقیه 


  چاپ        ارسال به دوست

مؤلفه پنجم مدیریت جهادی موفقیت در مدیریت است


مؤلفه پنجم  مدیریت جهادی موفقیت در مدیریت است

هر انسانی که قدم در یک وادی می نهد و یا قلم به دست می گیرد و سطوری را می نگارد اهدافی را دنبال می نماید و رسیدن به موفقیت غایت آمال و آرزوی او می باشد و لذا عملکرد یک مدیر جهادی در حوزه مدیریتش نیز از این کلیت مستثنی نیست و ما قبل از هر گفتاری در این مؤلفه پنجم ناچاریم به عوامل موفقیت مدیر جهادی بپردازیم تا مقصودمان از بحث روشن گردد.

عوامل موفقیت مدیریت جهادی چیست؟
عامل اول)  اختیار می باشد:  این مسئله بسیار روشن و بدیهی است که مسئولیت با اختیار یک رابطه تنگاتنگ و مستقیم دارد و طبیعی است که هر کس که در حوزه فعالیتش مسئولیتی را قبول می نماید بالطبع برای انجام تعهداتش نیز باید از اختیار لازم و کافی در چارچوب انجام آن کار برخوردار باشد. بر اساس معیارهای شرعی و عقلی تکلیف و مسئولیت دائر مدار اختیار است به عنوان مثال: کسی که علم وآگاهی به حکمی داشته باشد ولی از نظر قدرت د رتنگنا و محدودیت باشد چنین فردی در عدم انجام آن تکلیف ملامتی نخواهد شد زیرا عدم اختیار مساویست با عدم تکلیف و مسئولیت این مهم در قرآن کریم نیز مورد تأکید می باشد «لا یُکلّفُ ا... نَفساً الاّ وُسعها» (بقره / 286). چه بسا مدیرانی باشند که در میدان تلاش و اداره امور اختیار لازم را به همکاران خود ندهند و ریسمان مدیریت را آنچنان محکم به دست وپای دیگران ببندند که آنها از پرواز و موفقیت در حوزه مسئولیت خود باز مانند چنین شیوه مدیریت که با مدیریت جهادی در تضاد است مانع درخشش استعدادها و بروز ابتکارات می شود و محیط کار و تلاش را که باید سرشار از صفا و پرش و پرواز باشد را به محیطی بسته تبدیل می نمایند.
در مقابل این گروه از مدیران، مدیران جهادی هستند که اختیار کافی به همکاران خویش می دهند و زنجیرهای حساسیت را گسسته، و از مراقبتهای بازدارنده که بیانگر عدم اعتماد است پرهیز می نمایند و میدان را برای ظهور و بروز استعدادها و شکوفایی اندیشه‌ها باز می گذارند در عین حالی که نظارت مدیریتی آنها بر امور با تمام دقت حاکم است.
در فضای مدیریت جهادی است که جانهای خسته و افکار خفته به نشاط و بیداری می رسند، بذر پر برکت آزادی در زمین ذهن و زندگی، نهال تفکر و تعقل را می رویاند و استعدادها را از چنان رشدی برخوردار می کند که ثمره شیرین آن بُروز می نماید و این چنین مدیرانی قلّه بلند موفقیت را تسخیر خواهند کرد که در چارچوب قانون اختیار لازم را بدهند.
عامل دوم )  اعتماد بنفس می باشد:  یکی دیگر از عوامل موفقیت در مدیریت جهادی اعتماد به نفس است، مدیری که در حوزه مدیریت جهادی با تکیه بر قدرت ایمان و آگاهی، به لیاقت و کفایت خویش متکی باشد و در میدان فعالیت تنها خود را مسئول کارهای خویش بشناسد و با جدیت و امید به پیشرفت اراده و عمل را تکیه گاه خود قرار دهد این چنین مدیری اعتماد به نفس دارد؛
اساس تعلیم و تربیت اسلامی بر مسئولیت فردی، تکالیف شخصی، انجام وظیفه، اعتماد بنفس استوار است. هر فرد مسلمانی در شئون دینی و دینوی خود تکالیف مخصوصی دارد و در راه تأمین سعادت باید به شخص خود، نیت خود و به عمل خود تکیه کند و آن وظایف را قدم به قدم انجام دهد.
در اسلام سعادت هر انسانی به عقاید و اعمال خود او بستگی دارد و بدبختیهای هرکس، ناشی از نیات بد و رفتار ناپسند خود او است، پاداشها و کیفرهای دنیوی و اُخروی مردم تابع نیک و بدهای فردی آنان، و بر اساس اعمال شخصی هر انسان استوار است، این مطلب از بدیهی ترین مسائل مذهبی است و در باره آن آیات و روایات فراوانی رسیده است؛ برای نمونه به برخی از آنها در این مقاله مختصر اشاره می نمایم:
1 - لا یُکلِفُ اللهُ نفساً الاّ وُسَعها لَها ما کَسَبت وَعلیها مَااکتَسَبت،  خداوند هیچ کس را بوظیفه‌ای مکلّف نمی کند مگر بقدر توانائیش، اعمال نیک هر انسانی بنفع خود او است و کارهای ناپسندش نیز بضرر خود او خواهد بود.
2 -  هر انسانی در گرو اعمال خویشتن است، «وَاَن لَیس لِلانسانِ الاّ ماسَعی  وَاَنَّ سَعیَهُ سُوفَ یَری».
از این دو آیه مسئولیت شخص و ارزش اعمال هر کس برای خود او بخوبی روشن می شود، خداوند متعال در این آیات نیک و بد عمل هر کس را عاید خود او دانسته و سعادت و بدبختی هر فردی را در گرو کارهای او شناخته است و این معنی جامع و کامل اعتماد به نفس و حسّ مسئولیت پذیری شخصی است؛ از خیانتهای غیر قابل بخشش که استعمارگران در طول تاریخ به فکر و فرهنگ بشریت کرده‌اند و بخاطر دستیابی به اهداف پلید خویش، شخصیت انسانها و ملتهای مظلوم را از درون پوچ و پوک ساخته اند و آنچه امروز نیز شاهد همان سیاست مستکبرین عالم و در رأس آنان دولت آمریکا می باشیم، همین موضوع است که قدرت ایمان به خویشتن و اعتماد به نفس را در عمق جان مسلمانان به ضعف و سستی مبدّل نمایند و آنان را به شکل انسانهایی بی اراده و زبون با ریسمان تقلید کورکورانه به هر کجا که خاطر خواهشان هست بدنبال خود بکشانند و هر لحظه به شکلی که بخواهند در آورند؛ از آن زمانی که با نقشه های شوم استکبار جهانی دژ محکم اعتماد به نفس در درون مسلمانان درهم شکست و اراده و اطمینان، همت و اعتماد از دست رفت و تلّون و تحیّر، سستی و پوچی جایگزین گردید دنباله روی در همه زمینه های زندگی، در لباس و خوراک، در آداب و رسوم، در سیاست و مدیریت، در سیستم اداره کشور حتی در ساخت مسکن و... جلوه نمود و در نتیجه چراغ عقل و خرد، ابتکار و نوآوری رو به خاموشی و شکوفایی استعدادها رو به افسردگی گذاشت و به قول مرحوم جلال آل احمد نویسنده تیز بین در کتاب ارزشمند غرب زدگی:
در وطن و کشور خود شبیه به قومی از خود بیگانه‌ایم، در لباس و خانه مان؛ در خوراکمان، در ادبمان، در مطبوعاتمان، و خطرناکتر از همه در فرهنگمان، فرنگی‌مآب می پروریم و فرنگی مآب فکر می کنیم، و راه حلّ هر مشکلی را فرنگی مآبانه می جوییم، و به قول شاعر:

سالها دل طلب جام جـم از مـا می کـرد        آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد
گوهری کز صدف کون و مکان برون بود        طلب از گمشدگـان لـب دریـا می کـرد

مدیریت مدیریت جهادی در جهت گیریهای هدایتی و تربیتی خود که متأثر از قرآن و سنّت است می کوشد تا مجموعه مدیران خود را در هر مقام و مسئولیتی که قرار دارند، افرادی مطمئن  متکی به نفس بار بیاورد و از دنباله‌روی بر حذر دارد و به این نکته مهم در قرآن کریم نیز اشاره شده است آنجائی که خداوند پیامبرش را از پیروی از خواسته های نفسانی کافران منع می نماید، «وَلا تَتّبع اهوائهُم وَاحذَرهُم اَن یَفتنوک عَن بَعضِ ما اَنزَلَ ا... الیک...»، پیامبر! از خواسته های نفسانی کافران پیروی مکن و مواظب باش که این فریبکاران تو را از فرمان و قانون خدا منحرف نسازند.
از میان همه روایات فراوانی که در موضوع اعتماد به نفس و پرهیز از طفیلی گری وجود دارد تنها به یک نمونه اکتفا می نمایم و توجه شما را به مفهوم بلند و سازنده سخن ملکوتی امام صادق(ع) جلب می نمایم، (عن الصادق(ع) قال:  انُّه اُوحی ا... الی نبیّ مِن انبیائهِ قُل للمؤمنین لا تلبسوا لِباسَ اَعدائی، ولا تُطعِمُوا مَطاعمِ اَعدائی، وَلا تَسلکوا مسالِکَ اعدائی فِتکَوُنُوا اَعدائی کَما هُم اَعدائی)، امام صادق(ع) فرمود: خداوند به یکی از پیامبرانش وحی فرمود که به مؤمنان بگو در لباس و خوراک و روش، دشمنان مرا سر مشق زندگی خود قرار ندهند تا شما نیز همانند آنان دشمنان من باشید.
 
به خود متکی همچو خورشید باش        که خورشید از خویش تابنده است
مـده احتیـاط عمــل را زدســـت        که این نکته بر حق فرخنده اسـت
زخـود عقـدۀ کـار جـوینـده بـاش        که جوینده گفتنـد پـاینـده اسـت
بـدی حـال کـردی اگر کـار خویش        سعـادت تـرا بــاز آینــده اسـت

مدیر جهادی که از صفت بارز و امتیاز ارزنده اعتماد به نفس برخوردار باشد، بار مشکلات حوزه مدیریت خود را به راحتی بر دوش پر توان خویش می گذارد و آنرا از پیچ و خم تشکیلات عبور داده و عاقبت بنحو شایسته‌ای به سر منزل مقصود می‌رساند و در همین جا لازم می دانم به مواردی از ویژگیها و ثمرات اعتماد به نفس در حوزه مدیریت جهادی به طور فهرست گونه اشاره نمایم:
1 -  رکود و جمود فکری را از بین برده و موجب شکوفائی افکار می شود.
2 -  عقده های خطرناک خود کم بینی را که نتیجه دنباله روی کورکورانه است ریشه کن نموده و روحیه استقلال را در عمق جان مدیران جهادی زنده می سازد.
3 -  اضطراب و تزلزل در تصمیم‌گیری را از مدیران جهادی از بین می برد و قاطعیت و عزم راسخ را در فضای اندیشه می گستراند.
4 -  ریشه طمع و چشمداشت به امکانات دیگران را در نهاد مدیران جهادی خشکانیده و او را از فضای ذلت و زبونی رهانیده و سرانجام مدیر جهادی را به محیط معطّر به عطر آزادی رهنمون خواهد ساخت.
باشد که در سایه سار حکومت اسلامی و نظام ولایی به جایگاه مدیریت جهادی نائل آییم.  انشاء ا...

حسینعلی اکبری نیا


ادامه دارد


١٢:٣٤ - 1393/06/01    /    شماره : ٣٤٠٥٤    /    تعداد نمایش : ٩٠٨خروج

   مطالب مرتبط
 عزم ملی و مدیریت جهادی؛ لازمه اقتصاد و فرهنگ (خبر)
 جلسه برنامه‌ریزی فرهنگی با رویکرد مدیریت جهادی در قم (خبر)
 مدیریت جهادی نسخه دردهای فرهنگی و اقتصادی است (خبر)
 مؤلفه های مدیریت جهادی چیست؟ (خبر)
 مؤلفه های مدیریت جهادی چیست؟شماره سوم (خبر)
 مدیریت جهادی برپایه باورها وارزشهای اسلامی استواراست (خبر)
 مدیریت جهادی باید سبب کاهش بی سوادی در قم شود (خبر)
 تحقق مدیریت جهادی بخشنامه‌ای نیست (خبر)
 لزوم اعمال مديريت جهادي براي تحول در شهر قم (خبر)
 محقق شدن فرمایشات رهبری نیازمند عزم ملی است (خبر)
 ضرورت تشکیل قرارگاه فرهنگی در قم به صورت جهادی (خبر)
بازدیدها
امروز :10858
کل بازديدها :17204609
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :286868