نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > ولایت فقیه 


  چاپ        ارسال به دوست

امام خمینی (ره) از منظر دانشمندان جهان (3)

خمینی یك توفان بود، با این همه درنهاد این توفان یك سكون و آرامش مطلق وجود داشت. او بسیار شدید و آمرانه بود و در عین حال بسیار آرام بخش. او پاسخگو، باز و پرتاثیر بود. در درون او یك حقیقت‏ساكن و غیر قابل حركت وجود داشت، ولی همین بی حركتی باعث‏حركت كلی یك كشور شد.
او یك انسان معمولی نبود، در واقع تمام كسانی را كه قبلا ملاقات كرده بودم از عرفا و زهاد تا راهب‏های بودایی، حكمای هندی و دیگران، هیچ كدام دارای چنین حضور برق آسا و انرژی بخشی نبودند.
برای آن‏ها كه توانستند ببینند و احساس كنند، (بدون) هیچ گونه ابهامی خمینی یك توفان بود، با این همه در نهاد این توفان یك سكون و آرامش مطلق وجود داشت. او بسیار شدید و آمرانه بود و در عین حال بسیار آرام‏بخش. او پاسخگو، باز و پرتاثیر بود.
درباره كمالات والای خمینی (باید گفت:) : این عظمت و كمال در همه جا منعكس بود. در تنفسش، در حركت اندام و دستانش، در آتش شخصیتش و در آرامش آگاهی و وجدانش ؛ همه چشم‏ها به سوی خمینی بود، در آنجا اثری از خودخواهی و خودپسندی نبود.
همه حواس اوبه شكل سرسختانه و در عین حال برنامه ریزی شده‏ای به همان نقطه‏ای معطوف بود كه به نحو زیبا و عارفانه‏ای جو آن جمع را جلب كرده بود. علی رغم آن اراده شدید و اخلاق پرصلابت و سازش‏ناپذیر، روحیه كاملا مثبت و هموار او در حركت دستانش و صدای صاف حنجره‏اش و افكار متمركزش متجلی شده بود.
در حالی كه صدها مسلمان عاشق میهن در مجلس، عظمت او را فریاد می‏زدند و با تحسین و ستایش مطلق از او به وفاداری عاشقانه‏اش سوگند یاد می‏كردند، او در درون خود بود و همچنان آرام و بی حركت‏باقی مانده بود. چنین صحنه هایی خارج از مرز تصور و حدودی بود كه من به آن‏ها خو گرفته بودم.
آری، امام خمینی رحمه الله آن انسان قوی، قدرتمند و شكست‏ناپذیر بود؛ و شخصیت او مهم‏ترین ویژگی اوست و مهم‏ترین ویژگی حركت او شناساندن چنین شخصیتی بود. [1]»
احیاگر روحیه اعتماد به نفس در مردم
پروفسور «ام - اس - اگوانی‏»، متخصص امور ایران و رئیس دانشگاه جواهر لعل نهرو می‏گوید:
«آیت الله خمینی تنها كسی بود كه از سال 1342 تا رحلتش سازش نكرد. هیچ فرد دیگری در قرن حاضر قادر به ایجاد تغییراتی بنیادی در جامعه ایران همچون معظم له نبوده است.»
وی در مقایسه دوران انقلاب با زمان شاه اظهار می‏دارد: «رژیم شاه از مردم و حمایتشان دور بود، اما آیت الله خمینی با جلب حمایت توده مردم پیروز شد و بعد از سالیان طولانی، آموزش‏های اسلامی را عملا وارد زندگی مردم كرد. و مهم‏ترین دستاورد ایشان احیاء احترام و اعتماد به نفس در مردم بود. او تنها رهبری است كه توانست جنبش را بر اساس ایدئولوژی و مذهب بنیانگذاری كند كه هیچ یك از رهبران انقلاب‏های جهان نتوانستند به آن دست‏یابند. [2]»
الهام بخش مسیحیان آزاده
دكتر جرج موستاكیس روحانی و نویسنده مسیحی از یونان می‏گوید:
«من یك مسیحی هستم ولی به امام خمینی رحمه الله علاقه بسیار زیادی دارم. امام خمینی (ره) اصلاح كننده بزرگ امت اسلامی بوده است. من و سایر مسیحیان آزاده وظیفه خود می‏دانیم كه از ایشان پیروی كنیم.»
«زندگی مذهبی و سیاسی امام خمینی رحمه الله و مبارزات ایشان برعلیه استعمار به روشنی در روند تاریخ ثبت است.» این كشیش یونانی و استاد فلسفه و جامعه‏شناسی كه وصیت نامه امام را به زبان یونانی ترجمه كرده است در ادامه می‏گوید:
«من یك مسیحی هستم ولی به امام خمینی رحمه الله علاقه بسیار زیادی دارم. امام خمینی رحمه الله اصلاح كننده بزرگ امت اسلامی بوده است. من و سایر مسیحیان آزاده وظیفه خود می‏دانیم كه از ایشان پیروی كنیم.»
آقای مستاكیس سپس احساس خود را راجع به «حسینیه جماران‏» چنین بیان می‏كند: «اینجا زیباترین مسجدی است كه در عمرم دیده‏ام، زیبایی و تقدس آن به خاطر مادیات نیست. به خاطر این نیست كه از طلا و یا نقره و یا بلور ساخته شده باشد، بلكه به خاطر روح بزرگ امام خمینی رحمه الله است.» آقای جرج موستاكیس گفتار خویش را با دعای ویژه مردم یونان به پایان می‏برد: «پروردگارا! ای خداوند قادر مطلق! روح محبوب امام عزیز، خمینی بزرگ را قرین آرامش ابدی خویش گردان و او را تحت عزت و جلال ملكوت و هم جوار ارواح طیبه ابراهیم، اسحق و یعقوب و تمامی انبیاء دیگر قرار ده. آمین. [3]»
عشق عمیق یك ملت
«دكتر فوسبری‏» كشیش و رئیس دانشگاه‏های كاتولیك آمریكای لاتین می‏گوید: «امام خمینی با استفاده از ریشه‏های فرهنگی اسلامی موجب حركت تاریخی ملت‏خویش گشت. وی توانست‏با یك انقلاب مذهبی سیاسی، حركت عظیمی در كشورهای اسلامی به وجود آورد. او راهی را به روی ما گشود كه مهم‏ترین پیام آن امكان بازیابی ماهیت معنوی و قدرت الهی و ایمان به خدا بوده است. امام با بازگشایی این راه، وجدان معنوی غرب را شدیدا به لرزه در آورد هرچند رسانه‏های گروهی غرب سعی در پوشاندن و مخفی ساختن آن داشته باشند.»
دكتر فوسبری، مراسم عزاداری ملت ایران را نمونه هایی از عشق عمیق یك ملت نسبت‏به معشوق خود دانسته و اشك ده‏ها میلیون ایرانی را در سوگ رهبر از دست رفته‏شان، عزای یك ملت در فقدان امام خود خوانده و اضافه می‏كند: «عكس العمل میلیونی مسلمانان در غم از دست دادن تنها یك سیاستمدار نبود، بلكه درد جدایی كسی بود كه ماهیت فرهنگی یك ملت را به وی بازگرداند و راه آزادگی را به جهانیان آموخت. [4]»
اثبات پیروزی تفكر دینی در قرن بیستم
پروفسور پروولسی ایتالیایی، استاد ایران‏شناسی در دانشگاه رم می‏گوید:
«مهم‏ترین عملكرد آیت الله خمینی امكان‏پذیر نمودن یك انقلاب اسلامی بود، آن هم در كشوری كه تمدن و فرهنگی قوی را در سابقه خود دارد.
این كار باعث‏شد تا مردم ایران فرهنگ واقعی و قدیمی خود را كه همان فرهنگ اسلامی بوده بشناسند و خود را متكی بر آن فرهنگ به جامعه جهانی بشناسانند.
این در حالی بودكه تا قبل از انقلاب اسلامی، تنها آوایی كه از ایران بلند بود و معیار شناخت جهانیان از كشور ایران اعلام می‏شد، صدای غربزدگی بود. بنابراین آیت الله خمینی رحمه الله آغاز كننده انقلابی بود كه بالاخره فرهنگ اسلامی راستین ملت ایران را آشكار ساخت. [5]»


[1] . همان، ص‏49.
[2] . خورشید بی غروب، محمد سپهری، ص‏86.
[3] . جمهوری اسلامی، 24/11/1368.
[4] . خورشید بی غروب، ص‏92.
[5] . شخصیت امام رحمه الله از دیدگاه رسانه‏ها و متفكران جهان، ص‏26.

عبد الكريم پاك‏نيا - مجله مبلغان، ش 29


١٩:٣١ - 1392/09/11    /    شماره : ٢٣٨٢٦    /    تعداد نمایش : ٧١٦خروج

   مطالب مرتبط
 امام خمینی (ره) از منظر دانشمندان جهان (2) (خبر)
 امام خمینی (ره) از منظر دانشمندان جهان (1) (خبر)
 رمز موفقیت امام خمینی(ره) در انظار یاران (3) (خبر)
 رمز موفقیت امام خمینی(ره) در انظار یاران (4) (خبر)
 رمز موفقیت امام خمینی(ره) در انظار یاران (2) (خبر)
 رمز موفقیت امام خمینی(ره) در انظار یاران (1) (خبر)
 امام خمینی(ره) و بازگشت ‏به قرآن (3) (خبر)
 امام خمینی از رواق چشم یاران (3) (خبر)
 تجسّم اسلام مبارز (3) (خبر)
 تمثال خورشید در تصویر آینه (3) (خبر)
 امام خمینی (ره) و دوستان و یاران (2) (خبر)
بازدیدها
امروز :2789
کل بازديدها :17221277
بازديدکنندگان آنلاين :9
بازديدازاین صفحه :286913