نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > ولایت فقیه 


  چاپ        ارسال به دوست

رمز موفقیت امام خمینی(ره) در انظار یاران (3)

همیشه سر ساعت معین در جلسه تدریس حاضر می شد. حتی آن ایام كه در مسجد سلماسی قم تدریس می فرمود بعضی از شاگردان پیش از درس حضرت امام در جلسه درس دیگری حاضر می شدند ازاین روی گاهی چند دقیقه بعد از شروع درس امام وارد جلسه می شدند. امام ناراحت می شد و گاهی تذكراتی می داد.
معروف است: خود حضرت امام در دوران طلبگی منظم و به موقع در جلسات درس اساتیدش حاضر می شده است. مرحوم آیه الله شاه آبادی (استاد اخلاق امام) در رابطه با نظم و حضور امام در جلسات درس گفته بود: (روح الله واقعا روح الله است. نشد یك روز ببینم كه ایشان بعد از بسم الله در درس حاضر باشد. همیشه پیش از آن كه بسم الله درس را بگویم حاضر بوده است).
پس لازم است طلاب محترم سعی كنند سر وقت در جلسات درس و بحث حاضر باشند.
2. خاطره دیگری كه دارم. راجع به تواضع ایشان است حتی در برخورد با شاگردان و كسانی كه از نظر موقعیت علمی و اجتماعی بسیار پایین بودند. حدود 8 سال قبل فصل تابستان در آذربایجان بودم. حضرت امام راجع به یك مطلب مهمی كه مربوط به آذربایجان بود بنده را به حضورشان احضار فرمودند: پیش از شروع مطلب خطاب به بنده فرمودند: ازاین كه به شما زحمت دادم این جا آمدید عذر می خواهم.
این فرمایش آن قدر در وجود بنده اثر گذاشت كه گریه ام گرفت. در دلم گفتم: خداوندا! این چه برخورد و تواضعی است از این انسان با عظمت الهی الحق وارث پیامبراست. در تواضعش این بس كه احدی نتوانست بر او در سلام سبقت بگیرد. افسوس كه از دست ما رفت و ما را یتیم گذاشت.
كان لاهل العلم خیر والد
و بعده امست یتامی ولده
خداوند در جانش و درجات شهدائش را متعالی و ارواح مقدسه آنان را از ما خشنود و به همه ما توفیق بندگی مرحمت فرماید به حق محمد و آله الطاهرین.
- آیه الله یزدی
حوزه: به نظر حضرت عالی رمز موفقیت حضرت امام چه بود؟
موفقیت حضرت امام رضوان الله تعالی علیه در مبارزه و پیروزی و بنیانگذاری جمهوری اسلامی و رهبری جنگ تحمیلی و ... در عوامل گوناگونی بوده است. اما یك رمز اصلی كه در تمام مراحل می توان آن را عامل اصلی موفقیت دانست:
اخلاص در عمل كار برای خدا و حمایت از دین و خدا و بندگان خدا بود.
طبعا خداوند هم همه جا ایشان را از الطاف جلیه و خفیه بهره مند نموده و توفیق عنایت فرمود.
تكیه بر مردم رعایت اصول شرع انور توجه به همه اقشار جامعه. شناخت شرائط زمان در سطح جهان اطلاع از دگرگونیهای جهانی به طور مستمر به كارگرفتن همه نیورهای مفید و صالح سعه صدور و بلند نظری و ... هم از رموز موفقیت حضرت امام رضوان الله تعالی علیه بود.
- حوزه: به نظر حضرت عالی حضرت امام روی چه مسائلی حساسیت بیشتری نشان می دادند.
حضرت امام رضوان الله علیه روی حفظ وحدت و همكاری همه نیروها پیش گیری از هره نوع تفرقه و تشتت رسیدگی به محرومان و مستضعفان كار دقیق و مداوم مسئوولان ساده زیستی و دوری از تشریفات دولتمردان بخصوص روحانیان بیشتر حساسیت داشتند و مكرر تذكر می دادند.
- حوزه: اگر خاطره ای آموزنده برای طلاب از حضرت امام به یاد دارید یا شنیده اید بیان كنید.
از حضرت ایشان خاطرات فراوانی دارم كه به مناسبت حوزه و طلاب یكی دو تااز آنها را نقل می كنم:
قبل از پیروزی انقلاب قرار شد امام از یكی از دوستانشان كه از سفر عتبات آمده بود دیدن كند. بنده و یكی از آقایان در خدمت ایشان بودیم. در كوچه های محل دراثر باران و گل فراوان رفت وآمد مشكل بود.از درشكه پیاده شدیم. فرزندان روحانی بزرگوار راهنمایی كردند. از در مسجدی وارد شدیم واز در دیگر آن كه راه را نزدیك می كرد خارج شدیم. دیدارانجام شد. پس از مراجعت وقتی خواستیم برای تسهیل در راه از همان دره فرعی برگردیم فرمودند: مسجد را نباد طریق قرار داد.
از این روی از همان كوچه ای كه نسبتا صعب اعبور بود به راه ادامه دادند.
منظورم از نقل این داستان این بود كه: امام از ارتكاب مكروه هم اجتناب می كرند امام بدون جهت «امام» نمی شود؛ مراقبت نفس لازم است.
2. بعد از پیروزی انقلاب اوج قدرت امام و گذشت چندین ساله از رهبری و تثبیت حكومت یك روستایی با واسطه از من خواسته بود كه از امام بخواهیم: یكی از لباسهایی را كه در آن نماز خوانده اند به او بدهند.
طبیعی بود كه طرح مساله برای من كمی سنگین بود. تا در فرصتی پس از انجام كارهای مربوط در آن شرفیابی مطلب را عرض كردم.
امام احساس كردند با سنگینی مطرح می كنم با تبسم شیرینی فرمودند: این كه مطلبی نیست.
همان وقت به كسی دستور دادند: بروید آن عبا را بیاورید. با اظهار محبت به آن روستایی ناشناخته. مامور رساندن امانت شدم. وقتی از محضرشان خارج شدم بیشتر آقایان بخصوص محافظین طمع كردند! وقتی جریان را گفتیم همگان با تعجب اظهار خرسندی كردند. نتیجه این كه: امام در اوج قدرت به ساده ترین افراد و خواسته آنان توجه عمیق و خاصی می فرمودند و بندگان خدا را دوست می داشتند. قدرت نباید موجب غرور شود.ازاین كه فرصت نوشتن چیزی مناسب مجله را نداشتم معذرت می خواهم.
- آیه الله آذری قمی
حوزه: به نظر حضرت عالی رمز موفقیت حضرت امام رحمه الله علیه چه بود؟
به نظر حقیر همه چیز را باور كرده بود:از خدای متعال تا بهشت و جهنم قدرت خداوند واسلام و مسلمین بویژه مردم شیعه ایران. بر این اساس. به چیزی كه نمی اندیشید خودش بود. عزت و آبروی خود را برای پیشبرداسلام مصرف می كرد نه اسلام را برای خود و مقام. در عین حال معتقد بود كه: تلاش و سعی نه به دنیا می رسد و نه به عقبی. معتقد بود: همه چیز در سایه اسلام و عمل به آن دست می آید و هیچ چیز و هیچ كس را بر خدا ترجیح نمی داد.
حوزه: حساسیت امام روی چه مسائلی بود؟
ولایت مطلقه فقیه انجام تكلیف شرعی و وحدت همه اقشار مسؤولین با هم و با ملت.
- حوزه: چنانچه خاطره آموزنده ای از حضرت امام رحمه الله علیه به یاد دارید یا شنیده اید بیان كنید.
خاطره ای كه برای من بسیار جالب و آموزنده بوده و هست این است كه: در سالهای 33 و 34 آقای فلسفی واعظ شهیر به پشتیبانی مرحوم آیه الله العظمی بروجردی مبارزه با بهائیت را آغاز كرد و رژیم پهلوی بر حسب ظاهر پشتیبانی می كرد ناگهان با چرخش صدوهشتاد درجه ای شاه روبه رو شدیم. شاه مرجعیت شیعه و علمای بزرگ تهران را تحقیر كرد.این مطلب بر فضلای حوزه گران آمد و بك حالت حیرت و سرگردانی دست داد. چگونه بایداین تحقیر جبران شود و راه آن چیست ؟ به معظم له پناه بردیم. من و زچند نفر دیگر خدمت ایشان شرفیاب شدیم و مساله را مطرح نمودیم. (قطعاایشان از ما بیشتر ناراحت بود).
فرمودند:اگر آقای بروجردی اجازه بدهد یك روزه تمام ایران را علیه شاه می شورانیم !
خوشحالی و شادمانی كه برای ماازاین اعتماد به نفس و روحانیت و مرجعیت شیعه و مردم مسلمان ایران حاصل شد فراموش نشدنی است.
ما به ایشان چنین اعتمادی داشتیم.
آن روز نجات ایران واسلام به دست مبارك ایشان قابل پیش بینی بود كه بعدا در سال 43 این اعتماد به مردم واحساس قدرت الهی توسط معظم له در سخنرانی مسجداعظم ابراز گردید كه:
(تمام بیابانهای قم را می توانیم از مردم غیرتمند عشایر لرستان و جاهای دیگر پر كنیم).
رحمت الله علیه و جزاه الله عن الاسلام والمسلمین خیرالجزاء. آمین یا رب العالمین.
- آیه الله مظاهری
حوزه: به نظر حضرت عالی رمز موفقیت حضرت امام رضوان الله تعالی علیه چه بود؟
با تشكر وامتنان از دست اندركاران مجله حوزه و آرزوی توفیق برای آنان.
اكنون در آستانه سومین سالگردارتحال جانگداز سیدالفقهاء و المجتهدین زعیم المله والدین استادنا الاعظم حضرت امام خمینی افاض الله علینا من بركات تربته الشریف قرار گرفته ایم. امامی عظیم الشان و والا مقام كه درك جوانب مختلف علمی و عملی او به سهولت ممكن نیست. در هر حال از باب ادای وظیفه شاگردی جملاتی هر چند كوتاه تحریر می نمایم. در پاسخ این سئوال مهم و قابل توجه و تعمق كه رمز موفقیت حضرتش در چه بود و چه چیزی باعث شد تاامام راحل امت اسلام این گونه سرافراز و قدرتمند گردد؟ باید گفت: سر توفیق آن بزرگمرد را در سه چیز باید جستجو كرد سه اصلی كه پایه های اساسی موفقیت چشمگیر ایشان بود.این سه پایه عبارتند از:
1. علم 2. عمل 3. عقل.
مقام شامخ آن امام عزیز براهل فن و محققین حاضر امت اسلامی پوشیده نیست. حضرتش در فقه اصول عرفان فلسفه واخلاق مجتهدی بی نظیر محقق و متفكری بی بدیل بود.
مقام علمی ایشان با تركیب عمل و عقل معظم له باعث شده تا با دست مبارك وی اسلام اصیل مجد و عظمت دوباره یابد و پس از سالهای دراز غربت اسلام و مذهب از گوشه مساجد و منابر به میدان عمل و وجامه كشیده شود و قرآن مظلوم در كنار طاقچه ها طاق ایمن اجتماعی اسلامی گردد.ازاین روی در بیانان مهم خود خطاب به حوزه های علمیه به این نكته اساسی كه فقه سنتی و جواهری اسلام فلسفه عملی حكومت است تصریح فرموده اند. در میدان عمل و تقوا امام بزرگورا استاد بی بدیل اخلاق در عصر خویش بود. نمونه یك انسان متخلق به اخلاق الهی و مهذب را در وجود او باید جستجو كرد. او عارفی بود كه عرفان ناب را به سیاست اسلامی آمیخته بود لذا دراین میدان بزم و رزم به جهاد فی سبیل الله پرداخت.

مجله حوزه، ش49


١٧:٣٠ - 1392/09/11    /    شماره : ٢٣٧٨٥    /    تعداد نمایش : ٦٧١خروج

   مطالب مرتبط
 رمز موفقیت امام خمینی(ره) در انظار یاران (4) (خبر)
 رمز موفقیت امام خمینی(ره) در انظار یاران (2) (خبر)
 رمز موفقیت امام خمینی(ره) در انظار یاران (1) (خبر)
 رمز موفقیت امام خمینی (ره) در انظار یاران (3) (خبر)
 امام خمینی از رواق چشم یاران (3) (خبر)
 رمز موفقیت امام خمینی (ره) در انظار یاران (2) (خبر)
 رمز موفقیت امام خمینی (ره) در انظار یاران (1) (خبر)
 از رواق چشم یاران (6) (خبر)
 از رواق چشم یاران (5) (خبر)
 امام خمینی از رواق چشم یاران (1) (خبر)
 امام خمینی از رواق چشم یاران (2) (خبر)
بازدیدها
امروز :2641
کل بازديدها :17241098
بازديدکنندگان آنلاين :36
بازديدازاین صفحه :287214