نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > ولایت فقیه 


  چاپ        ارسال به دوست

رمز موفقیت امام خمینی(ره) در انظار یاران (2)

1- ایمان قوی.
2- عقل و هوش عالی.
اماایمان: ایمان حضرت امام از مرحله مفاهیم و تصورات دینی فراتر رفته بود و به مرتبه حضور و شهود و یقین رسیده بود و چنین ایمانی بود كه موجب توكل و آراكش اخلاص عمل به وظیفه قاطعیت شجاعت تسلط بر نفس بی اعتنائی به جاه و مقام وامور دنیوی استقامت و پایداری هدفداری و بی باكی حضرت امام می شد.
به نظر من وقار و هیبت ویژه حضرت امام نیز دراثر همین ایمان كامل بود. حتی تشخیص وظیفه را نیز معلول همین ایمان و قول می دانم.
چون به مرحله یقین رسیده بود وظیفه اش را به خوبی نشان می داد و با قاطعیت هدف را تعقیب می كرد واز هیچ نیرویی نمی هراسید و به وعده های الهی اطمنیان و آرامش نداشت. سخنانش ازایمان و یقین بر می خاست لذا در دلها می نشست و دراعماق نفوس نفوذ می كرد و به آنها آرامش وامید می داد.
اما عقل و هوش عالی: از مهمترین عوامل پیروزی امام عقل و فراست و تیزهوشی فوق العاده او بود. دراثر همین تیزهوشی بود كه هدف را به خوبی تشخیص می داد و راههای وصول به هدف و موانع و مشكلات و راه حلها را كاملامی شناخت و قاطعانه هدف را تعقیب می نمود.
كسانی كه با حضرت امام آشنا بودند و در تصمیم گیرهیای او دقت داشتند به خوبی می دانند كه بزرگترین رمز پیروزی او همین دو صفت یعنی امیان كامل و عقل و درایت كافی بود. برای این موضوع شواهد فراوانی را می توان نام برد كه دراثر كمی فرصت از ذكر آنها خودداری می شود.
حوزه: حضرت امام روی چه مسائلی حساسیت بیشتری نشان می دادند.
حضرت امام نسبت به سه موضوع بسیار حساسیت داشت:
1. حفظ حراست ازاصل نظام اسلامی و صیانت از كلیه نهادهایی كه در تشكل اصل نظام دخالت دارند. مانند: هیات دولت مجلس شورای اسلامی شزرای نگهبان قوه قضائیه مجلس خبرگان رهبری نیروهای نظامی و انتظامی. چون حضرت امام به ضرورت بقاءنظام اسلامی عنایت داشت هرگاه كه یكی از نهادهای ذر ربط را در معرض تضعیف و تهدید می دید شدیدا از آن دفاع می كرد. به حفظ استقلال و عظمت نظام اسلامی كاملا عنایت داشت و برای دفاع از آن از هیچ عملی پروا نداشت وازایثار نفوس و اموال مضایقه نمی كرد.
2. حضور مردم در صحنه.
3. وحدت اقشار مردم
حضرت امام كاملا به این دو موضوع عنایت داشت واین دو موضوع را از مهمترین عومال پیروزی می دانست و به همین جهت همواره در تحكیم این دوامر كوشش داشت و آنها را بزرگترین عامل بقاء واستحكام نظام می دانست. همیشه در سخنرانیهایش به این دو موضوع توصیه می كرد و هرگاه كه یكی از آنها را در معرض خطر می دید شدیدااز آن دفاع می نمود. برای اثبات این موضوع دهها شاهد می توان ذكر كرد.
حوزه: چنانچه خاطره آموزنده ای از حضرت امام رحمه الله علیه به یاد دارید بیان كنید.
من خاطرات فراوانی از حضرت امام دارم چه در دوران قبل از شورع مبارزات چه در زمان مبارزات و چه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی كه همه آنها آموزنده و مفید می باشد لكن ذكر همه آنها دراین جا امكان پذیر نیست و به همین جهت به یكی از آنهااشاره می كنم: یكی از ویژگیهای اخلاقی حضرت امام این بود كه همواره مراقب نفس خود بود و در كنترل نفس و جلوگیری ازاهواء و تمایلات حیوانی و تهیه اخلاص جدیت و كوشش داشت. دراین رابطه شواهد زیادی به یاد دارم كه به یكی از آنان اشاره می نمایم:
بعداز رحلت آیه الله بروجردی برای رسیدن به مقام مرجعیت حركتهای مختلفی در سطح حوزه و در خارج آن شروع شد كه كاملا محسوس بود.
تنها كسی كه دراین رابطه حركتی ازاو دیده نمی شد حضرت امام قدس سره الشریف بود.
نه تنها خودش دراین راه قدمی برنمی داشت بلكه به شاگردان و علاقمندانش نیز اجازه چنین فعالیتهایی را نمی داد. بنده و گروهی از شاگردانش ازاین رفتار شدیدا نارحت بودیم. به صورتهای مختلف كارهایی را پیشنهاد می كردیم. ولی مورد قبول واقع نمی شد.از جمله آنها تاسیس جلسه استفتاء بود. خوانندگان می دانند كه وجود یك جلسه استفتاء از علائم مرجعیت بوده و هست. همه كسانی كه در مظان مرجعیت بودند. جلسه استفتاء داشتند ولی حضرت امام از تاسیس چنین جلسه ای شدیداامتناع می نمودند.
بنده كه شدیدابه ایشان علاقه داشتم دلم می خواست جلسه استفتائی برای ایشان كنم ولی می دانستم كه مخالفت خواهند كرد. تصمیم گرفتم موضوع را به صورت دیگری مطرح سازم شاید مورد قبول واقع شود.
یك روز به طور خصوصی خدمتشان رسیدم و گفتم: شما می دانید كه در بین شاگردان آیه الله بروجردی تعدادی افراد فاضل و ممتاز هستند كه حاضر نیستند بعدازایشان در درسهای دیگر شركت كنند. در صورتی كه اگر مدتی به بحث و تحقیقات فقهی اشتغال داشته باشند آینده درخشانی خواهند داشت وازاساطین حوزه خواهند شد.
آیا شما حاضر نیستید به اینها كمك نمائید؟
فرمود: حاضرم چه كنم ؟
گفتم: آنان را دعوت می كنیم كخ هر هفته چند جلسه خدمت شما باشند.
شما هم مسائل فقهی دشواری را كه در طول جلسات درس با آنها مواجه می شوید در ضحور آقایان مطرح می سازید تا مورد بحث قرار بگیرد. بدین وسیله هم آنها پرورش می یابند و تكمیل می شوند و هم مشااز نظر آنها استفاده می نمائید.امام كه در طول صحبت من به زمین نگاه می كرد سربرداشت و گفت:
(آقای امینی من از شماانتظار داشتم كه به من بگویی: پیر شده ای و مرگ تو نزدیك شده به فكر آخرت خود باش و بقیه عمرت را به غفلت و بطاعت صرف نكن اما تو در عوض به من پیشنهاد جلسه استفتاء می دهی ! آخر من كه مرجع تقلید نیستم كه جلسه استفتاء داشته باشم)!
من از پیشنهاد خودم پیشمان شدم و عذر خواستم. و دهها نمونه دیگر ازاین قبل به یاد دارم كه مجال برای عرضه آنها نیست.
- آیه الله بنی فضل
حوزه: به نظر حضرت عالی رمز موفقیت حضرت امام رضوان الله تعالی علیه چه بود؟
با عرض سلام و ابراز ارادات از حسن ظن متصدیان محترم مجله حوزه به این جانب كه چند سئوال مطرح نموده و با پاسخ به آنها در پیمودن راه امام راحل قدس سره الشرف یاری نموده اند تشكر می كنم. البته امثال بنده عاجزتراز آن هستم كه درباره فضائل اخلاقی و معنویات حضرت امام سخن بگوئیم یا چیزی بنویسیم چرا كه حضرت امام تالی تلو حضرات معصومین علیهم آلاف التحیه والصلوه والسلام بود.
از باب خالی نبودن عریضه عرض می شود.
رمز موفقیت حضرت امام عمدتا در دو چیز بود:
1.اعتقاد راسخ به مبدا و یقین به معاد و عقبات عالم آخرت و سئوال و جواب قبر و محشر. خود را بنده خدا و در محضر رب می دانست.
2. تصمیم جدی و قاطع و همت بلند. هرآنچه را كه وطیفه و تكلیف شرعی تشخیص می داد اقدام جدی می كرد و لو این كه دنیا و من فیها. با ایشان مخالفت می كرد از تصمیم خود منصرف نمی شد. به لومه الائمین ذره ای اعتنا نمی كرد. حتی در دوران نهضت مقدسش از سال 41 تا 57 مدتی تك و تنهااعلامیه علیه طاغوتهای زمان می داد. در رسیدن به اهداف مقدس هرگز یاس را به خود راه نداد و همیشه دست اندركاران را در پیشرفت و رسیدن به هدف توصیه می كرد كه مایوس نباشند.
- حوزه: حضرت امام روی چه مسائلی بیشتر حساسیت داشت ؟
آنچه كه اكنون به نظر می رسد حضرت امام در مساله آمریكا و سلطه آن بر كشورهای اسلامی بیشتر حساسیت داشت و فرمود: دشمن اصلی ماامریكاست و آن را شیطان بزرگ خواند.ارتباط ایران باامریكا را ارتباط میش با گرگ تعبیر كرد.
جای بسیار خوشوقتی است كه موضع رهبرانقلاب اسلامی حضرت آیه الله خامنه ای مدظله در خصومت باامریكا همان موضع قاطع امام است.
البته همه مستضعفین جهان بخصوص امن مظلوم و ستمدیده و شهید و مفقود و جانباز واسیر داده ایران (نه آنان كه باارز آزاد وانحاه تقلب و خیانت سرمایه های نامشورع را چند ده برابر كرده و نسبت به وضع زندگی كمرشكن و طاقت فرسای افراد كم درآمد و شرمنده اهل و عیال بی اعتنا هستند)از ولی امر مسلمین انتظار همان موضع راداشتند. ما فرزندان انقلابی حضرت امام رحمه الله علیه در حوزه علمیه قم از رهبر محبوب انقلابمان خواهانیم: مقرر و تاكید فرمایند همه دست اندركاران نظام جمهوری اسلامی در سخنرانیها و در مصاحبه ها مواضع خصمانه خودشان را باامریكا صریح و بدون لفافه اعلام فرمایندچرا كه موجب دلگرمی امت جزب اللفه و یاس دشمنان خواهد بود. واز جمله مسائلی كه حضرت امام رحمه الله علیه از روزاول نهضت مقدسش حساسیت داشت مساله اسرائیل و خطر آن بر مسلمین بود. آن بزرگوار در غالب اعلامیه هاو سخنرانیهایش خطر آن را گوشزد می نمود و همیشه سعی می كرد تا سران كشورها عربی علیه اسرائیل حركت كنند و آخرین جمعه ماه رمضان را روز جهانی قدس اعلام و به راهپیمایی در آن روز دستور صادر فرمود تا در هر سال اقلا یك بار قیام عمومی علیه اسرائیل انجام بگیرد.
عمده حساسیت آن حضرت در حمایت و دفاع ازاسلام بودازاین روی دراعدام سلمان رشدی ملعون اصرار می ورزید. حب و بغضش بااشخاص در محوراسلام بود.
- حوزه: اگر خاطره ای آموزنده برای طلاب از حضرت امام به یاد دارید یا شنیده اید بیان كنید.
به نظر بنده خاطره های آموزنده امام را بایدازاصحاب ملازم با آن حضرت سراغ گرفت امااز باب این كه سئوال شما بی پاسخ نماند یكی دو خاطره عرض می كنم:
1. بنده حدود 8 سال در درس خارج فقه واصول ایشان حاضر شدم.

مجله حوزه، ش49


١٧:٢٦ - 1392/09/11    /    شماره : ٢٣٧٨٤    /    تعداد نمایش : ٧٧٨خروج

   مطالب مرتبط
 رمز موفقیت امام خمینی(ره) در انظار یاران (4) (خبر)
 رمز موفقیت امام خمینی(ره) در انظار یاران (3) (خبر)
 رمز موفقیت امام خمینی(ره) در انظار یاران (1) (خبر)
 رمز موفقیت امام خمینی (ره) در انظار یاران (2) (خبر)
 امام خمینی از رواق چشم یاران (2) (خبر)
 رمز موفقیت امام خمینی (ره) در انظار یاران (3) (خبر)
 رمز موفقیت امام خمینی (ره) در انظار یاران (1) (خبر)
 از رواق چشم یاران (6) (خبر)
 از رواق چشم یاران (5) (خبر)
 امام خمینی از رواق چشم یاران (1) (خبر)
 امام خمینی از رواق چشم یاران (3) (خبر)
بازدیدها
امروز :949
کل بازديدها :17648647
بازديدکنندگان آنلاين :11
بازديدازاین صفحه :293208