نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > ولایت فقیه 


  چاپ        ارسال به دوست

جنگ تحمیلی و دفاع مقدس

شكست طرحهای براندازی نظام جمهوری اسلامی با استفاده از محاصره اقتصادی و سیاسی كه از سوی آمریكا در جهان پیگیری می شد و شكست این كشور در عملیات صحرای طبس پس از اشغال لانه جاسوسی آمریكا ، و ناكامی در تجزیه كردستان ، هیئت حاكمه این كشور را در سال 1359 به سمت تجربه راه حل نظامی تمام عیار سوق می داد .
ارتش عراق در روز 31 شهریور 1359 تجاوز گسترده نظامی خویش را آغاز كرد همزمان هواپیماهای نظامی عراق فرودگاه تهران و مناطق دیگر را ( در ساعت 2 بعد از ظهر آن روز ) بمباران كردند . ماشین جنگی صدام به سرعت كیلومترها در خاك ایران پیشروی كرد و مناطقی وسیع از پنج استان ایران را اشغال كرد . مقاومتهای جانانه مرزنشینان در مراحل اولیه جنگ به علت عدم اطلاع و آمادگی قبلی و نداشتن تجهیزات و نیروی نظامی با قساوت بعثی ها در هم شكسته شد . شهرها و روستاهای موجود در مناطق اشغالی به سرعت تخریب و به تلی از خاك بدل شدند و صدها هزار تن از خانه و كاشانه خود آواره گردیدند .
در 29/4/1367 با قبول قطعنامه 598 شورای امنیت جنگ تحمیلی 8 ساله به پایان رسید . آغازگران جنگ به هیچیك از هدفهای خویش نرسیدند ، نظام جمهوری اسلامی نه تنها سرنگون نشد بلكه در پرتو وحدت ملی مردم مسلمان ایران ، تكلیف كلیه عوامل ستون پنجم را در داخل كشور یكسره كرد و اقتدار خویش را در حاكمیت بر تمامی پهنه های داخلی تثبیت كرد. در پهنه بین المللی نیز به عنوان یك قدرت با ثبات و غیر قابل شكست حضور خود را به اثبات رسانید و حقانیت خود را علیرغم 8 سال تبلیغات مداوم خصمانه غربیها ثابت كرد و پیام خویش را ابلاغ نمود .
پس از برقراری صلح نسبی ، امام خمینی در تاریخ 11/7/67 طی پیامی در 9 بند سیاستها و خط مشی بازسازی كشور را برای مسئولین جمهوری اسلامی ترسیم نمود . پس از ده سال تجربه نظام جمهوری اسلامی ایران ، امام خمینی در تاریخ 4/2/1368 به منظور اصلاح و تكمیل اركان تشكیلات نظام اسلامی طی نامه ای به رئیس جمهور وقت ( حضرت آیه الله خامنه ای ) هیئتی از صاحب نظران و كارشناسان و مسئول بررسی و تدوین اصلاحات لازم در قانون اساسی بر اساس 8 محور تعیین شده در همین نامه نمود مواد اصلاح شده قانون اساسی در تاریخ 12 آذر 1368( بعد از رحلت امام ) به رفراندوم عمومی گذاشتند و با اكثریت مطلق آراء به تایید ملت ایران رسید .
دفاع از پیامبر اسلام و ارزشهای دینی آخرین رویارویی امام خمینی با غرب
جنگ عراق و ایران كه پایان یافت رهبران سیاسی غرب تهاجم تازه ای علیه اسلام انقلابی آغاز كردند .
ماجرای تدوین و انتشار وسیع كتاب مبتذل (( آیات شیطانی )) نوشته سلمان رشدی و حمایت رسمی دولتهای غربی از آن سر آغازی بر فصل تهاجم فرهنگی بود .
امام خمینی در تاریخ 25/11/1367 در ضمن چند سطر كوتاه به صدور حكم ارتداد و اعدام سلمان رشدی و ناشرین مطلع از محتوای كفر آمیز این كتاب ، انقلابی دیگر بر پا كرد . پیامدهای این واقعه موجودیت جامعه اسلامی را به عنوان یك امت واحده جلوه گر ساخت . صدور این حكم تصور اشتباه غربیها را در اینكه ایران با پذیرش قطعنامه از هدفهای انقلابی اسلامی خود دست كشیده است ، در هم ریخت.

حميد انصاري - Imam-khomeini.com


٠٢:١٤ - 1392/09/08    /    شماره : ٢٣٥٩١    /    تعداد نمایش : ٨٩٥



خروج





   مطالب مرتبط
 یک روز یک ایرانی (خبر)
 نمازی با پوتین (خبر)
 یک روز یک ایلامی (خبر)
 یک روز، یک افغانی (خبر)
 خاطرات دفاع مقدس (خبر)
 امام خمینی و استمرار مبارزه (1350-1356) (خبر)
 خمین، زادگاه رهبر آزادگان جهان (خبر)
 امام خمینی (ره) و عشق به مردم (2) (خبر)
 اقامتگاه های حضرت امام (ره) از آغاز تا پایان (1) (خبر)
 زندگي نامه شهيد مهدي زين الدين (خبر)
 بررسی دستاوردهای فرهنگی دفاع مقدس (خبر)
بازدیدها
امروز :3862
کل بازديدها :17421796
بازديدکنندگان آنلاين :21
بازديدازاین صفحه :290826