نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > ولایت فقیه 


  چاپ        ارسال به دوست

قیام پانزدهم خرداد

ماه محرم 1342 كه مصادف با خرداد بود فرا رسید. امام خمینی از این فرصت نهایت استفاده را در تحریك مردم به قیام علیه رژیم مستبد شاه بعمل آورد. روز عاشورا جمعیت صد هزار نفری در تهران با داشتن عكسهایی از امام به تظاهرات پرداختند و در مقابل كاخ مرمر ( محل استقرار شاه ) برای اولین بار در پایتخت شعار (( مرگ بر دیكتاتور )) سر دادند. روزهای بعد نیز در دانشگاه و بازار و مقابل سفارت انگلیس تظاهرات گسترده ای در حمایت از قیام امام بر پا بود.
امام خمینی عصر عاشورا سال 1383 هجری قمری ( 13 خرداد 1342 شمسی ) در مدرسه فیضیه نطق تاریخی خویش را ایراد كرد بخش عمده ای سخنان امام در بیان نتایج زیانبار سلطنت دودمان پهلوی و افشای روابط پنهانی شاه و اسرائیل اختصاص داشت. سخنان امام خمینی همچون پتكی بر روح شاه كه جنون قدرت و تكبر فرعونی او زبانزد خاص و عام بود فرود آمد. شاه فرمان خاموش كردن صدای قیام را صادر كرد. نخست جمع زیادی از یاران امام خمینی در شامگاه 14 خرداد دستگیر و ساعت سه نیمه شب ( سحرگاه پانزده خرداد 42 ) صدها كماندوی اعزامی از مركز ، منزل حضرت امام را محاصره كردند و ایشان را در حالی كه مشغول نماز شب بود دستگیر و به تهران زندانی كردند و غروب آن روز به زندان قصر منتقل نمودند. خبر دستگیری امام به سرعت در شهر قم و مناطق اطراف پیچید. زن و مرد از روستاها و منازل خویش در شهر به سوی منزل قائد خود حركت كردند. شعار اصلی جمعیت (( یا مرگ یا خمینی )) بود كه از تمام فضای قم به گوش می رسید. هنگامی كه سیل جمعیت از حرم حضرت معصومه بیرون آمدند رگبار مسلسلها گشوده شد تا ساعتی چند درگیری شدید ادامه داشت. حمام خون به راه افتاده بود. هواپیماهای نظامی از تهران به پرواز در آمدند و در فضای شهر قم برای ایجاد رعب بیشتر دیوار صوتی را شكستند. قیام با سركوبی شدید كنترل شد. كامیونهای نظامی ، اجساد شهدا و مجروحین را به سرعت از خیابانها و كوچه ها به نقاط نامعلومی بردند. غروب آن روز شهر قم حالتی جنگ زده و غمگنانه داشت.
صبحگاه پانزده خرداد خبر دستگیری رهبر انقلاب به تهران ، مشهد ، شیراز و دیگر شهرها رسید و وضعیتی مشابه قم پدید آورد. مردم ورامین و شهركهای اطراف به سوی تهران سرازیر شدند. تانكها و ابزار زرهی و نیروهای نظامی برای جلوگیری از ورود معترضین به شهر در سه راهی ورامین با جمعیت درگیر شدند و جمع زیادی از راهپیمایان را به خاك و خون كشیدند. جمعیت انبوهی در حوالی بازار تهران و مركز شهر نیز گرد آمده و با شعار (( یا مرگ یا خمینی )) به سوی كاخ شاه به حركت درآمدند. سر انجام ماءمورین نظامی و پلیس شاه با تیراندازی های گسترده و مستقیم به كارگیری هر چه در توان داشتند. بر قیام مردم فائق آمدند.
روز 15 خرداد در تهران و قم حكومت نظامی بر قرار شد اما علیرغم آن روزهای بعد نیز تظاهرات وسیعی بر پا بود كه در هر مورد به درگیری خونین انجامید.
پانزده خرداد 42 آغاز انقلاب اسلامی مردم ایران بود. امام خمینی پس از 19 روز حبس در زندان قصر به زندانی در پادگان نظامی عشرت آباد منتقل شد.
شاه دو روز بعد از نهضت 15 خرداد، قیام مردم را بلوا و اقدامی وحشیانه و نتیجه اتحاد ارتجاع سرخ و سیاه نامید و سعی كرد تا آن را به خارج از مرزها و كسانی همچون جمال عبدالناصر نسبت دهد. حزب كمونیست شوروی قیام 15 خرداد را حركتی كور و ارتجاعی بر ضد اصلاحات مترقیانه شاه ! دانست. استقلال تمام عیار قیام 15 خرداد آنچنان بر ملا و فاحش بود كه اینگونه انگها نمی توانست كمترین لطمه ای بدان وارد سازد.
با دستگیری رهبر نهضت و كشتار وحشیانه مردم در روز 15 خرداد 42 ، قیام ظاهرا سركوب شد. امام خمینی در حبس از پاسخ گفتن به سئوالات بازجویان ، با شهامت و اعلام اینكه هیئت حاكمه ایران و قوه قضائیه آن را غیر قانونی و فاقد صلاحیت می داند ، اجتناب ورزید.
در سلول انفرادی پادگان عشرت آباد نیز فرصت را از دست نداد و به مطالعه كتب تاریخ معاصر و از آن جمله تاریخ مشروطیت ایران كتابی از آثار جواهر لعل نهرو پرداخت. پس از دستگیری امام خمینی اعتراضات گسترده ای از سوی روحانیت و اقشار مختلف مردم از سراسر كشور آغاز و خواستار آزادی رهبر خویش شدند. جمعی از علمای برجسته كشور به نشانه اعتراض به تهران هجرت كردند. بیم سوء قصد به جان رهبر انقلاب واكنش گسترده ای در مردم برانگیخته بود. خشم مردم از ادامه باز داشت امام رو به فزونی بود. از اینرو رژیم ناگزیر شد در تاریخ 11 مرداد 1342 حضرت امام را از بازداشتگاه به منزلی تحت محاصره نیروهای امنیتی در منطقه داودیه تهران منتقل نماید. مردم تهران به محض اطلاع از انتقال رهبر ، به سمت داودیه سرازیر شدند. ساعاتی از ازدحام جمیع نگذشت كه رژیم ناگزیر از پراكندن جمعیت و محاصره علنی منزل ، توسط نیروهای نظامی گردید. عصر 11 مرداد ، روزنامه های رژیم شاه خبری جعلی را مبنی بر تفاهم مراجع تقلید با مقامات دولتی منتشر ساختند.
پس از این وقایع امام خمینی تحت الحفظ ماءموران رژیم به منزلی واقع در محله قیطریه تهران منتقل شد و تا روز آزادی و بازگشت به قم در 18 فروردین سال 43 در همین محل محاصره شده اقامت داشت.
رژیم شاه در آغاز سال 1343 با این تصور كه شدت عمل در ماجرای قیام 15 خرداد مردم را متنبه و مبارزین را وادار به سكوت كرده است ، كوشش داشت تا وقایع سال گذشته را فراموش شده جلوه دهد.
در شامگاه 18 فروردین 43 بدون اطلاع قبلی امام خمینی آزاد و به قم منتقل می شود. به محض اطلاع مردم ، شادمانی سراسر شهر را فرا می گیرد و جشنهای با شكوهی در مدرسه فیضیه و شهر به مدت چند روز بر پا می شود. سه روز از آزادی امام نمی گذرد كه منطق انقلابی آن حضرت ، مهر بطلانی بر همه تصورات و تبلیغات رژیم می زند. رهبر انقلاب در نطق خویش به تفصیل ، ابعاد قیام 15 خرداد را بر شمرده و در پاسخ به گزارش كذب روزنامه ها مبنی بر تفاهم ایشان با رژیم می فرماید : (( سرمقاله نوشته بودند كه با روحانیت تفاهم شده و روحانیت باانقلاب سفید شاه و ملت موافق هستند كدام انقلاب ؟ كدام ملت ؟ خمینی را اگر دار بزنند تفاهم نخواهد كرد. با سر نیزه نمی شود اصلاحات كرد.))
تحلیل بردن نیروهای مبارز در حوزه علمیه از طریق ایجاد اختلاف بین علما و مراجع ، ترفندی بود كه ساواك پس از آزادی امام با آگاهی از این توطئه در نطق تاریخی خود در مسجد اعظم قم ( 26 فروردین 43 ) فرمود : (( من كه اینجا نشسته اما دست تمام مراجع را می بوسم ، تمام مراجع اینجا ، نجف ، سایر بلاد ، مشهد ، تهران هر جا هستند دست همه علمای اسلام را می بوسم. مقصد بزرگتر از اینهاست. )) امام خمینی در این نطق نیز علیه روابط پنهانی شده و اسرائیل افشاگری كرد و از شاه با عنوان (( مردك )) یاد كرده و خطاب به او فرمود : (( اشتباه نكنید ، اگر خمینی هم با شما سازش كند ملت اسلام با شما سازش نمی كند.
اولین سالگرد قیام 15 خرداد در سال 1343 با صدور بیانیه مشترك امام خمینی و دیگر مراجع تقلید و بیانیه های جداگانه حوزه های علمیه گرامی داشته شد و به عنوان روز عزای عمومی معرفی شد. در تیرماه سال 1343 ،طالقانی و مهندس مهدی بازرگان از سران نهضت آزادی ایران كه به حمایت از قیام 15 خرداد برخاسته بودند در دادگاههای نظامی شاه محاكمه و به زندانهای طویل المدت محكوم شدند. امام خمینی بیانیه را صادر كرد و در آن هشدار داد كه : رای دهندگان باید منتظر سرنوشت سختی باشند.

حميد انصاري - Imam-khomeini.com


٠٢:٠٨ - 1392/09/08    /    شماره : ٢٣٥٨٩    /    تعداد نمایش : ٧٨٩خروج

   مطالب مرتبط
 امام خمینی در سنگر مبارزه و قیام (خبر)
 قیام علیه كاپیتولاسیون و تبعید به تركیه (خبر)
 اوج گیری انقلاب اسلامی(1356) و قیام مردم (خبر)
 آخرین روزهای حیات امام خمینی (ره) (2) (خبر)
 آخرین روزهای حیات امام خمینی (ره) (1) (خبر)
 بازگشت به ایران (بهمن57) (خبر)
 هجرت به قم؛ تحصیل و تدریس (2) (خبر)
 هجرت به قم؛ تحصیل و تدریس (1) (خبر)
 سیره امام خمینی(ره) در خانه (2) (خبر)
 سیره امام خمینی(ره) در خانه (1) (خبر)
 سالهای آخر عمر امام خمینی و حوادث ناگوار (خبر)
بازدیدها
امروز :1825
کل بازديدها :17240282
بازديدکنندگان آنلاين :31
بازديدازاین صفحه :287210