نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > ولایت فقیه 


  چاپ        ارسال به دوست

انقلاب اسلامی و زمینه سازی ظهور (2)

.. امروز مهم‎ترین ابزار جنگ بین قدرتها در دنیا رسانه است و حتی قدرتهای بزرگ هم با رسانه دارند كار می‎كنند امروز تأثیر رسانه‎ها و تلویزیونها و هنرها و این شبكه‎های عظیم اطلاع رسانی اینترنتی از سلاح و موشك و بمب اتم بیشتر است، امروز دنیا، یك چنین دنیایی است روز به روز هم دارند این میدان را گسترش می‎دهند... من به شما عرض كنم كه جهت گیری اساسی صدا و سیما باید درست در نقطه مقابل همان جهت گیری‎ای باشد كه آنها دارند آنها می‎خواهند فرهنگ ملت را از گرایش به ایمان، ارزشها و گرایش به اصول اسلامی و استقلال هویت ملی برگردانند شما باید درست نقطه مقابل این كار را مورد اهتمام خودتان قرار دهید... [1]
از جمله تلاشهای جبهه اهل باطل در بحث فرهنگ و رسانه تیره و مبهم جلوه دادن افق مقابل چشم نسل جوان می‎باشد كه این در اكثر فیلم‎های ساخته شده توسط آنها وجود دارد، نهادهای فرهنگی چون صدا و سیما باید بتوانند به گونه‎ای در برنامه‎ریزیهایشان جهت گیری كنند كه همراه با تقویت فرهنگ اصیل اسلامی و نشان دادن حقیقت فرهنگ غربی و اهل باطل امید به آینده و تصویر روشن و شفاف از افقهای پیش روی مردم نسبت به تاریخ و از همه مهمتر بحث ظهور و قیام منجی با انواع روشهای موجود و كارامد. از دیگر نهادهای مهم فرهنگی: نهادهای آموزشی مثل دبیرستان و دانشگاه است كه بسیار مهم هستند در ترویج فرهنگ غنی اسلامی و تقویت آن كه مورد تأكید فراوان هم بنیانگذار نظام و هم رهبر معظم بوده است.
ب ـ در بعد دوم در بحث اقتصاد:
نظامی كه داعیه دار حكومت جهانی می‎باشد و دارای فرهنگ قوی و آرمانی بلند دارد باید كه از لحاظ اقتصادی هم مستقل باشد به احدی وابسته نباشد و برای پیشبرد اهداف فرهنگی خود هم در بحث فرهنگ اصیل اسلامی و هم در بحث آماده سازی برای ظهور نیاز به پشتیبانی اقتصادی می‎باشد، همانطوری كه اهل باطل یكی از اساسی ترین حوزه‎هایی كه روی آن تأكید داشته‎اند و با آن توانسته‎اند فرهنگ باطل و غلط خود را با رنگ و لعاب جذابی ارائه دهند بحث اقتصاد است (رجوع شود به پروتكلهای صهیونیزم) و متأسفانه هم امروزه نبض اقتصادی جهان را در دست گرفته است و هر كس كه با آنها مخالفت كند با همین اهرم قوی با او به مقابله برمی‎خیزند كه یا او را به كلی محو كنند و یا منصرف كنند از مقابله با آنها كه از جمله همین تحریم اقتصادی شورای امنیت و یا صندوق بین المللی پول كه در دست آنهاست.
بنابراین وظیفه مسئولان مملكتی این است كه در بحث اقتصادی به حدی از استقلال برسند كه تحت تأثیر این اهرم فشار اهل باطل در پیشبرد اهداف عالیه فرهنگی و زمینه سازی ظهور قرار نگیرند كه بلكه بتوانند برای خود در جامعه بین المللی نیرو جمع كرده و از كشورهای اسلامی ضعیف حمایت كنند در مقابل ظلم و ستم جبهه باطل.
ولی مهم این جا این است كه بتوانیم از اقتصاد سالم اسلامی استفاده كنیم و به استقلال برسیم نه این كه دقیقاً از شیوه‎های اقتصاد ربوی كه اصلاً در دین ما و فرهنگ ما از آن نهی شده استفاده كنیم كه بر عكس روز به روز به آنها بدهكارتر شویم و به خاطر این بدهی هایمان از مواضعمان كوتاه بیاییم.
و از طرفی هم وقتی اقتصاد قوی شد و وضعیت معیشتی مردم هم بهتر شد امید مردم هم به نظام بیشتر شده و پشتیبانی آنها از نظام و مسئولین خیلی بهتر می‎تواند در پیشبرد اهداف نظام مؤثر باشد. حضرت امام (ره) در جایی می‎فرمایند:
من امیدوارم كه... . این مملكت به پیش برود و احكام اسلام در او جاری بشود و رفاه همه‌ مسلمانها و همه كسانی كه در كشور اسلامی سكونت دارند حاصل بشود. [2]
و در مورد استقلال اقتصادی هم حضرت امام بیان می‎فرمایند:
ما باز دست‎مان را دراز كنیم پیش آمریكا بگوییم گندم بده،‌یا پیش انگلستان بگوییم، چه بده؟!
من متأسفم واقعاً و همه متأسفند كه ما باید احتیاج داشته باشیم به دشمن‎های خودمان ما باید خودكفا باشیم. [3]
ج ـ در بعد سیاسی:‌
این یكی از مهم‎ترین ابعاد نظام اسلامی است كه می‎تواند هم باعث حفظ نظام و هم تقویت آن شود و در عصر غیبت می‎توان با موضعگیری صحیح در این بعد زمینه سازی برای ظهور انجام داد بدین منظور در برنامه ریزیهایمان در عرصه سیاست بایستی اصول و قواعد زیر را رعایت كنیم:
1. قاعده نفی سبیل:‌ طبق آیه 141 سوره نساء (لن یجعل الله الكافرین علی المؤمنین سبیلا: خداوند برای كافران راه سلطه و نفوذ علیه مسلمانان قرار نداده است.)
این قاعده به معنای نفی سلطه اجانب و عدم جواز مداخله آنان می‎باشد مثل: عدم پذیرش تحت الحمایگی، عدم اتكال به قدرتهای بزرگ و نفی سازش با قدرتهای فاسد و سلطه جو می‎باشد حضرت امام در این باره می‎فرماید:
ما به حسب دستور اسلام نه ظالم هستیم و نه مظلوم، نه می‎توانیم زیر بار ظلم برویم و نه خود ظلم كنیم.[4]
2. اصل دعوت: ‌در مفهوم دعوت یا تبلیغ دو نظر هست: عدّه‎ای به نقش ترویج دعوت به این صورت كه سایر كشورها به شیوه آمر و مأمور به پذیرش اسلام فراخوانده می‎شوند و نظر دیگر به نقش تبیینی دعوت به این نحو كه افكار و آرای اسلام را در معرض افكار عمومی بین المللی قرار می‎دهیم تا به رویكردهای مملكت اسلامی پی ببرند در این مورد حضرت امام به قاعده تدرّج اعتقاد دارند یعنی ابتدا به تبیین اعتقادات و سپس به ترویج آن اهتمام می‎شود. در این باره حضرت امام می‎فرمایند: ما می‎خواهیم با دعوت، اسلام را به همه جا صادر كنیم نه با سرنیزه.[5]
3. اصل تولی و تبری: ‌این دو در فروع دین اسلام هم آمده است كه بایستی نسبت به دوستان خدا دوست بود و نسبت به دشمنان او دشمن بود كه همان جبهه اهل باطل می‎باشند در حالی كه دوستان خدا عبارتند از جبهه حق و همین سیاست هم در زیارت عاشورای امام حسین ـ علیه السّلام ـ انی سلم لمن سالمكم و حرب لمن حاربكم آمده است كه یكی از اساسی ترین سیاست‎های شیعه می‎باشد،‌در عرصه‌سیاست این اصل در سه وجه:
3 ـ 1: روابط برادرانه با كشورهای اسلامی كه در حقیقت همان تقویت جبهه اهل حق می‎باشد،‌است حضرت امام (ره) در این باره می‎فرماید: ما دست برادری به تمام ملتهای اسلامی می‎دهیم و از تمام آنان برای رسیدن به هدف‎های اسلامی استمداد می‎كنیم[6].
3 ـ 2: روابط دوستانه با كشورهای كافر غیر دشمن: ما حتی ادعای حمایت از نوع بشر حتی غیر مسلمانی كه نسبت به او ظلم می‎شود را هم داریم تا اینكه این روابط زمینه ساز حكومتی عادلانه در كشورهای مستضعف گردد. حضرت امام (ره) در این باره می‎فرمایند:
همان مردمی كه تصمیم دارند با صدور پیام انقلاب اسلامی‎شان نه تنها كشورهای اسلامی كه مستضعفان جهان را به اسلام عزیز و حكومت عدل اسلامی آشنا سازند. [7]
3 ـ 3: روابط خصمانه با كشورهای كافر دشمن: كه همان تبری است و مقابله حقیقی در مقابل جبهه باطل می‎باشد حضرت امام (ره) در این مورد می‎فرماید:
تا قطع تمام وابستگیها به تمام ابرقدرتهای شرق و غرب،‌مبارزات آشتی ناپذیرانه ملت علیه مستكبرین ادامه دارد. (همان ج 11، ص 265).
4. ایجاد وحدت بین مسلمین:‌برای اینكه این جبهه اهل حق هر چه قوی تر باشند باید كه بین مسلمانان اتحاد بوجود بیاوریم و آنها را علیه دشمنانمان متحد كنیم و از جمله مسائلی هست كه رهبر معظم انقلاب درباره آن می‎فرماید: اما امروز در میان دردهای گوناگون مسلمانها، آنچه بزرگتر از همه و ام الامراض دیگر دردهاست تفرقه مسلمانهاست.[8]
چرا كه یكی از اساسی‎ترین سیاست‎های جبهه باطل ایجاد اختلاف بین مسلمانان و غافل كردن آنها از همدیگر است تا بتواند به راحتی در برابر هر یك از آنها جداگانه ایستاده و مبارزه كرده و آنها را از عالم اسلام جدا كنند مثل مصیبتی كه در ماجرای كشور اندلس پیش آمد.
اما در نهایت این نوشته را با این جمله حضرت امام (ره) به پایان می‎برم كه فرمود:
البته پر كردن دنیا را از عدالت، این را ما نمی‎توانیم بكنیم، اگر می‎توانستیم می‎كردیم اما چون نمی‎توانیم بكنیم ایشان (حضرت مهدی (عج» باید بیایند. الان عالم پر از ظلم است شما یك نقطه هستید در عالم، عالم پر از ظلم است. ما بتوانیم جلوی ظلم را بگیریم، باید بگیریم تكلیفمان است. ضرورت اسلام و قرآن تكلیف ما كرده است كه باید برویم همه كار را بكنیم... اما ما باید فراهم كنیم كار را، فراهم كردن اسباب این است كه كار را نزدیك بكنیم،‌كار را همچو بكنیم كه مهیا بشود عالم برآمدن حضرت ـ علیه السّلام ـ[9].


[1] . (بیانات مقام معظم رهبری در جمع كاركنان صدا و سیما 28/2/83)
[2] . (ص ن. ج 14، ص 183.)
[3] . (ص. ن، ج 10، ص 108)
[4] . (ص. ن، ج 14،‌ص 68).
[5] . (همان، ج 18، ص 132 ـ 126)
[6] . (همان، ج 6، ص 122)
[7] . (ج 19،‌ص 49 ـ 41)
[8] . (24/8/83 دیدار مسئولین نظام و سفرای كشورهای اسلامی)
[9] . (ص. ن، ج 20،‌ص 198)

عليرضا شمشيري - خورشيد هدايت (ويژه نامه مهدويت)، روزنامه رسالت، دي 1384


١٧:٤٤ - 1392/09/04    /    شماره : ٢٣٢٤٠    /    تعداد نمایش : ٦٦٩خروج

   مطالب مرتبط
 انقلاب اسلامی و زمینه سازی ظهور (1) (خبر)
 ماهیت و ویژگی انقلاب اسلامی در كلام امام خمینی(ره) (2) (خبر)
 نقش زنان در انقلاب اسلامی در کلام امام خمینی (ره) (2) (خبر)
 آثار و نتایج انقلاب اسلامی در كلام امام خمینی (ره) (2) (خبر)
 آینده‌نگری امام خمینی و آسیبهای انقلاب (2) (خبر)
 ماهیت و ویژگی انقلاب اسلامی در كلام امام خمینی(ره) (4) (خبر)
 ماهیت و ویژگی انقلاب اسلامی در كلام امام خمینی(ره) (3) (خبر)
 ماهیت و ویژگی انقلاب اسلامی در كلام امام خمینی(ره) (1) (خبر)
 نقش زنان در انقلاب اسلامی در کلام امام خمینی (ره) (3) (خبر)
 نقش زنان در انقلاب اسلامی در کلام امام خمینی (ره) (1) (خبر)
 آثار و نتایج انقلاب اسلامی در كلام امام خمینی (ره) (3) (خبر)
بازدیدها
امروز :1426
کل بازديدها :16130332
بازديدکنندگان آنلاين :5
بازديدازاین صفحه :270245