نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > ولایت فقیه 


  چاپ        ارسال به دوست

ویژگی‌‌‌‌‌های عصر امام خمینی(ره) (1)

عصر امام خمینی قطعه ای نورانی ازتاریخ بشر است كه از ویژگی‌‌‌‌‌های منحصر به فردی بر خوردار است‌، دراین جا به پار‌‌‌‌ه ای ازآن‌ها اشاره می‌كنیم:
الف- تجدید دینی ومعنوی انسان معاصر
موهبت آسمانی انقلاب اسلامی‌كه در حقیقت سرآغاز عصر جدیدی درحیات بشری گردید مبدأ زمانی تجدید هویت معنوی و دینی اسلامی‌انسان معاصر محسوب می‌گردد‌، چنان‌كه مقام معظم رهبری فرمودند:
«انقلاب اسلامی‌هویت اسلامی‌رادر دنیای اسلام وهویت معنوی را در كل جهان زنده كرد.» تحلیل‌گران زیادی به مانند رهبر حكیم انقلاب بر این اعتقادند كه تجدید حیات معنوی ودینی بشر «با پیروزی انقلاب اسلامی‌درایران آغاز شده است و به این لحاظ دهه شصت را باید اولین دهه از این تجدید عهد محسوب داشت. »
به همین جهت باید گفت :
«اگر بنا باشد تاریخی را برای احیای هویت دینی {درجهان معاصر} درنظر بگیریم آن تاریخ 1979 میلادی است ؛ یعنی مقارن با پیروزی انقلاب اسلامی‌ایران كه خیزش عظیمی‌را برای تفكرات دینی در تمام ادیان به وجود آورده است.
آخرین آمارها در مورد احیای تفكر دینی كه در سال 1990 م صورت پذیرفته نشان می‌دهد كه تقریبا 70% مردم اروپا احساس دینداری می‌كنند. در تمام ادیان از هندوئیسم گرفته تا بودیسم و...وانواع فرقه‌‌‌‌‌های مسیحیت همه از یك نوع بازگشت به تفكر دینی خبر می‌دهند و انقلاب اسلامی‌ایران موجب احیای تفكر دینی در جهان گشت. »
صاحب‌نظران زیادی بر این اعتقادند كه تأثیرات انقلاب اسلامی‌بر تجدید حیات هویت دینی بشر بسیار عمیق می‌باشد. دكتر سعید محمد الشهابی سر دبیر مجله معروف و پرتیراژ العالم دراین باره می‌گوید.
« انقلاب اسلامی‌ایران نه تنها در جامعه اسلامی‌بلكه در اكثر جوامع تأثیر اساسی و بنیادی داشته است. بی‌شك طی بیست سال گذشته هیچ حركتی به اندازه انقلاب ایران نتوانسته بر جامعه بشری تأثیر گذار باشد‌، دین نقش اساسی و حیاتی دراجتماع دارد و انقلاب اسلامی‌این نور را بر بشریت تاباند و روشنی بخشید. »
وی اضافه نمود:
« انقلاب اسلامی‌سبب شد تا روشنفكران ومتفكری ضرورت توجه به مسائل دینی و تأثیر آن بر وجدان بشریت وافكار سیاسی - اجتماعی را به خوبی مورد وجه قرار دهند ما در عصر انقلاب اسلامی‌شاهد رجوع و تمسك مسلمین و غیر مسلمین به اهل دین شدیم.»
تأثیرات گسترده حضرت امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی‌بر حیات دینی ومعنوی انسان معاصر‌، توجه تحلیل‌گران بین المللی را به شدت به خود جلب نموده است. شبكه اول تلویزیونی بی بی سی انگلیس در یكی از قسمت‌‌‌‌‌های مجموعه برنامه مستند خود به نام «قرن دوم» كه به مناسبت نزدیك شدن قرن 21 تهیه كرده بود و به بحث پیرامون موضوع مورد اشاره پرداخته می‌گوید :
«آن‌چه در ایران در سال 1979 رخ داد نه تنها یرای ایرانیان بلكه برای تمام ادیان جهانی نقطه عطفی بود، نقطه عطفی كه از بازگشت میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا به اصول‌گرایی مذهبی خبر میدهد.»
به گفته این شبكه :«در سراسر جهان‌، پیروان دیگر ادیان مانند مسیحیت‌، یهودیت وهندو نیز به اصول‌گرایی مذهبی روی آوردند؛حتی در تركیه نیز كه هفتاد سال قبل با مذهب وارد جنگ شده‌بود روند بازگشت به اصول اسلامی‌سرعت گرفته است. »
ب- بطلان نظریه‌‌‌‌‌های ضد دینی
در سال‌‌‌‌‌های متمادی پیش از انقلاب اسلامی‌«پیروزی نظریان مادی آن‌چنان حتمی‌به نظر می‌رسید كه اندیشوران قرن هیجدهم مانند «بیل» و فلاسفه دائره المعارفی فرانسه به طور كلی،مكان ومنزلتی برای دین در آینده قائل نبودند‌، به همین نحو در قرن نوزدهم فلسفه‌‌‌‌‌هایی پدید آمد كه یا به طور كلی منكر دین می‌شد مانند فلسفه ماركس و یا خود مذهبی دروغین را جایگزین ادیان آسمانی می‌كرد.
در قرن بیستم ماتریا لیست‌‌‌‌‌های شرقی و غربی به سبط مبارزه علنی خود با دین و باور‌‌‌‌های دینی در سطح جوامع پرداختند اما سیر تحولات تاریخی و وقوع انقلاب اسلامی‌ایران آن‌چنانشرایط موجود را در آخرین سال‌‌‌‌‌های قرن بیستم تغییر داد كه نظریه‌پردازان بین المللی وجامعه‌شناسان....با اعتراف به حیات مجدد دین در جوامع بشری به طرح نظریه «تجدید حیات دینی در قرن بیستم» به عنوان یك نظریه معتبر علمی‌، طی سال‌‌‌‌‌های اخیر پرداخته‌اند ؛ ازآن جمله گیدنز‌، جامعه‌شناس مشهور انگلیس‌، در فصلی از كتاب خود با عنوان پدیده نوزایی دینی می‌نویسد :
«در گذشته سه غول فكری جامعه‌شناسی یعنی «ماركس»،«دوركیم» و«ماكس وبر» با كم و بیش اختلافاتی فرآیند عمومی‌جهانی را به سمت سكولاریزیسون و به حاشیه رفتن دین می‌دیدند ولی ازآغاز دهه هشتاد و یا انقلاب اسلامی‌ایران شاهد تحقق عكس این قضیه هستیم ؛یعنی فرآیند عمومی‌جهان روند معكوسی را آغاز و به سمت دینی شدن پیش می‌رود.»
به بیان دیگر با وقوع معجزه انقلاب اسلامی‌به رهبری امام عظیم الشأن و گسترش خیره كننده حوزه نفوذ ادیان بزرگ الهی - به ویژه دین مبین اسلام - امروز دیگر تحلیل‌گران و قایع سیاسی وتحولات اجتماعی به خود جرأت انكار جایگاه رفیع دین در اجتماع بشری و پیش‌بینی انزوای آن را در آینده جهان معاصر نمی‌دهند بلكه با چرخشی 180 درجه ‌ای ازمواضع پشتیبان خود تصریح می‌نمایند:
«بازی قدرت جهانی كه در دهه‌‌‌‌‌های آینده پدید خواهد آمد بدون درنظر گرفتن قدرت روز افزون اسلام‌، مذاهب كاتولیك و مذاهب دیگر قابل درك نیست. »
ج- برائت جهانی ازعقاید الحادی
با پیروزی انقلاب اسلامی‌علاوه بر بی اعتبار شدن مكاتب مادی والحادی زمینه فرو پاشی نظام‌‌‌‌‌های الحادی وتجدید نظر تئوری پردازان این گونه نظام‌ها در عقاید مبنایی خود‌، فراهم گردید‌، چنان‌كه با گذشت یك دهه از پیروزی انقلاب اسلامی‌بسیاری از سران احزاب ونظام‌‌‌‌‌های كمونیستی و شخصیت‌‌‌‌‌های ماركسیست‌، با پشت پا زدن به عقاید باطل خود‌، از هر گونه عقید‌‌ه ای كه در تعارض مسلم با ایمان مذهبی‌، اعلام برائت نمودند.
برای نمونه‌، الكساندر زوگانف رهبر حزب كمونیسم روسیه‌، دراظهار نظر‌‌‌‌های صریح خود گفت:
«ما از افكاری كه وجود خداوند راانكار می‌كند دست برداشته ایم.»
فیدل كاسترو‌، رهبر قدرتمند و یكی ازمقاوم‌ترین نظام‌‌‌‌‌های كمونیستی در دنیا با افتخار اعلام می‌دارد:
«تا وقتی كه خدا بخواهد اداره كشور رادر دست خواهد داشت‌، ابتدا خواست و اراده خدا،و پس از آن خواست واراده مردم بالاتر ا زهر چیزی است. »
حشمت اوزال‌، شاعر برجسته و ماركسیست معاصر تركیه نیز كه سال‌ها به خاطر اعتقاداتش در زندان به سر برده‌، ضمن روی آوردن به اسلام اظهار داشت :
«اصلا ازاعتقادات جدیدیم (اسلام) پشیمان نیستم‌، زیرا در زندان این فرصت راداشتم كه ارزش اعتقادات خود را بیابم. »
وی می‌گوید: «هموطنان من از گرسنگی ماوراء الطبیعه رنج می‌برند گرسنگی كه فقط با قرآن رفع می‌شود.»
ولادیمر پوتین‌، رئیس جمهوری روسیه هم در گفت وگو با روزنامه فرانسوی لوفیگارو بعد از یادآوری این مطلب كه «اجرای فرایض دینی در شوروی سابق بدون خطر نبوده اما مادرش او را در كلیسا غسل تعمید داده است «می‌گوید:
«من به نوبه خودم ازاین كه به كلیسای ارتدوكس روسیه تعلق دارم افتخار می‌كنم، این تعلق مرا غنی می‌كند،و یك ارتباط شخصی با ملتم وفرهنگش به وجود می‌آورد. »
د- احیای فكر دینی درمیان سیاستمداران
امروزه بر اثر قیام امام خمینی (ره) بار دیگر ارزش‌‌‌‌‌های دینی دركانون توجهات جهانی قرار گرفته است‌، تا آن‌جا كه حتی بسیاری از سران كشورها ودولت‌هادر شرق و غرب عالم با همسو دیدین فضای حاكم بر دنیا وكشور‌‌‌‌های خود با حركت و لو آرام به سوی حقیقت دین و...به تجلیل ازدین و اعتقاد‌‌‌‌های دینی پرداخته‌اند‌، ودین به عنصری برای تحت تأثیر قرار دادن بسیاری از سیاست‌‌‌‌‌های جاری دولت‌‌‌‌‌های جهان مبدل گشته است.
نیكلای چرون از سیاست مداران معروف و رئیس حزب ملی لیبرال دموكراتیك رومانی در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی‌در این كشور بابیان این مطلب كه « انقلاب اسلام پدید‌‌‌‌های بی نظیر در تاریخ است » اظهار داشت :
« انقلاب اسلامی‌ایران هدف مهمی‌چون احیای ارزش‌‌‌‌‌های دینی درجامعه رادارد ورومانی امروز نیاز مبرم به احیای ارزش‌‌‌‌‌های دینی داشته و ما خواهان بهره‌گیری ا زتجربیات ایران هستیم. »
دكتر ولایتی‌، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل‌، با نقل خاطر‌‌‌‌های در این باره اظهار می‌دارد :
«من یك موقعی با آقای لخ والسا رئیس جمهور لهستان و رهبر قبلی جنبش همبستگی ملاقاتی داشتم واین در زمانی بود كه اورئیس جمهور شده بود‌، ایشان به من می‌گفت :
«انقلاب شما روی ما هم اثر گذاشت و ما خوشحالیم از این كه در كشور شما یك انقلاب بر اساس دین صورت گرفته است‌، پیروزی انقلاب اسلامی‌موجب احیای فكری دینی حتی در سطح حكومت‌ها شد؛ ولو دركشور‌‌‌‌های مسیحی.»
هـ - حیات مجدد دین واعترافات غربی‌ها
پیروزی انقلاب اسلامی‌درعرصه‌‌‌‌‌های مختلف ورجعت دوباره بشر معاصر به باور‌‌‌‌های دینی تحلیل‌گران غرب را به بیان اعترافات صریحی درخصوص غفلت قدرت‌‌‌‌‌های جهانی از پتانسیل عظیم دین وادشته است
دانیل پاپیس رئیس انجمن سیاست خارجی ایالات متحده آمریكا دركنفرانسی در استامبول تركیه گفت :
«باید اعتراف كنیم كه بیش از پیروزی انقلاب اسلامی‌ما برای افكار دینی و مذهبی هیچ جایی باز نكرده بودیم ولی از این پس برای ما آمریكایی‌ها ضروری است كه زمین‌‌‌‌های جهت مطالعه وتحقیق پیرامون مذهب فراهم آوریم.

مير احمد رضا حاجتي - برگرفته از كتاب عصر امام خميني


   


٢٠:٢٤ - 1392/09/03    /    شماره : ٢٣١٤٩    /    تعداد نمایش : ٦٦٠خروج

   مطالب مرتبط
 ویژگی‌‌‌‌‌های عصر امام خمینی(ره) (2) (خبر)
 انقلاب و اندیشه‎های اصلاحی امام خمینی(ره) (1) (خبر)
 عوامل پیروزی انقلاب اسلامی در كلام امام خمینی(ره) (1) (خبر)
 عناصر محوری نهضت امام خمینی(ره) (2) (خبر)
 عناصر محوری نهضت امام خمینی(ره) (1) (خبر)
 شخصیت امام خمینی(ره) در كلام رهبر معظم انقلاب (1) (خبر)
 امام خمینی(ره) و بازگشت ‏به قرآن (1) (خبر)
 رمز موفقیت امام خمینی(ره) در انظار یاران (1) (خبر)
 رابطه امام خمینی و مردم در انقلاب اسلامی (1) (خبر)
 سیره امام خمینی(ره) در خانه (1) (خبر)
 ماهیت و ویژگی انقلاب اسلامی در كلام امام خمینی(ره) (1) (خبر)
بازدیدها
امروز :427
کل بازديدها :17252751
بازديدکنندگان آنلاين :25
بازديدازاین صفحه :287306