نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > ولایت فقیه 


  چاپ        ارسال به دوست

نظر رهبر انقلاب، حداقل التزام به ولایت فقیه است

 

پایگاه خبری تحلیل فردا
آیت الله سید محمد غروی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، معتقد است نظر رهبر انقلاب درباره التزام به ولایت فقیه، دایره ملتزمان به این اصل را گسترده تر می كند.

به گزارش سرویس سیاسی «فردا» در پی پاسخ رهبر معظم انقلاب به یك استفتاء در خصوص التزام به
ولایت فقیه، رسانه های بیگانه با تعابیر و برداشت های خاص خود كه اتفاقا از اصل موضوع بسیار دور بود، شروع به جوسازی علیه اصل ولایت فقیه و رهبری حضرت آیت الله خامنه ای كردند.

آنها به گونه ای به شانتاژ خبری در این خصوص پرداختند كه گویی اتفاق جدید و نوظهوری افتاده و تا كنون هیچ نظری درباب
ولایت فقیه و التزام به آن در فقه سیاسی شیعه وجود نداشته و رهبر انقلاب با این حكم اطاعت از خود را واجب دانسته اند!

متن استفتاء از رهبر انقلاب این گونه بود: خواهشمند است درباره «التزام به ولايت فقيه» توضيح دهيد. به عبارت ديگر، چگونه بايد رفتار كنیم تا بدانيم به جانشين بر حق آقا امام زمان (عج) اعتقاد و التزام كامل داريم؟


پاسخ حضرت آيت‌الله خامنه‌ای: «ولايت فقيه به معناى حاكميت مجتهد جامع‌الشرايط در عصر غيبت است و شعبه‌اى است از ولايت ائمه اطهار - عليهم السلام - كه همان ولايت رسول الله - صلى الله عليه و آله - مى‌باشد و همين كه از دستورات حكومتى ولى امر مسلمين اطاعت كنيد، نشانگر التزام كامل به آن است.»


در واكنش به این شبهه افكنی های بیگانگان، آیت الله سید محمد غروی از اساتید حوزه علمیه قم به خبرنگار سیاسی «فردا» گفت: این تعریف از
ولایت فقیه و چگونگی التزام به آن چیز تازه ای نیست. در كتاب و فرمایشات امام(ره) هم آمده كه ولایت فقیه شعبه ای از ولایت رسول الله (ص) است. یا به تعبیر دیگر شعاعی دیگر از ولایت ائمه است. چرا كه خود این بزرگواران در زمان غیبت به فقیه جامع الشرایط ارجاع داده اند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: التزام داشتن به ولی
فقیه هم به معنای این است كه بلاخره یك انسان باید به قوانین حكومتی و الزامات حكومت دینی كه یك فقیه جامع الشرایط بر آن حاكم است، التزام داشته باشد. این چیز تازه ای نیست ولی رسانه های خارجی و ضد انقلاب و یك عده ای كه همیشه روی سخنرانی ها، استفتائات و پاسخ ها كار می كنند، از این سوژه ها سوء استفاده می كنند و در داخل هم ممكن است برخی ناآگاهانه تحلیل های بی پایه انجام دهند.

وی درباره روح پاسخ رهبر انقلاب به آن استفتاء گفت: آنچه ایشان فرموده اند، حداقل التزام به
ولایت فقیه است. یعنی دیگر به اعتقاد قلبی افرادی كه در جامعه زندگی می كنند، كار ندارد، همین كه آن فرد در چارچوب نظام و قوانین باشد و احكام حكومتی را رعایت كند، اصل بر التزام او از ولایت فقیه است.

آیت الله غروی تاكید كرد: این یك نگاه وسیع است. وسیع تر از نگاه تنگ نظرانه ای كه ممكن است برخی داشته باشند. این پائین ترین سطح و حد برای التزام به
ولایت فقیه است كه می شود گفت از عهده هر كسی بر می آید. یعنی این التزام التزام حداقلی است.

این استاد حوزه در پاسخ به این سوال كه به نظر شما این برداشت از
ولایت فقیه با نظر ایشان مبنی بر« جذب حداكثری و دفع حداقلی» چه سنخیتی دارد؟ تصریح كرد: جذب حداكثری و دفع حداقلی در راستای همین برداشت و نگاه نسبت به التزام به ولایت فقیه است. بر این اساس كسی كه انقلاب و نظام را قبول داشته باشد و احكام حكومتی را بپذیرد، به ولایت فقیه التزام دارد.

وی افزود: این حدنساب حداقلی باعث می شود كه دایره شمول ملتزمان به
ولایت فقیه بسیار گسترده و وسیع شود. این یعنی افزودن به ملتزمان یا همان جذب حداكثری.

آیت الله غروی در پایان با تبریك میلاد با سعادت حضرت ولی عصر(عج)، تاكید كرد كه رسانه های بیگانه همیشه از این جوسازی ها به پا می كنند و مردم نباید فریب آنها را بخورند.


٢٠:١١ - 1391/01/04    /    شماره : ٢٢٥١    /    تعداد نمایش : ٥٦٧خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :6032
کل بازديدها :17224520
بازديدکنندگان آنلاين :7
بازديدازاین صفحه :286920