نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > ولایت فقیه 


  چاپ        ارسال به دوست

دستور حكومتی

 

یادداشتی درباره‌ی حكم حكومتی و شرایط صدور آن
حجت‌الاسلام و المسلمین محسن غرویان*
در تعریف «حكم حكومتی» آمده است: آن حكم و دستوری است كه حاكم و ولی‌فقیه براساس آنچه كه مصلحت و شرایط جامعه‌ی اسلامی و مسلمین اقتضاء می‌كند، آن را صادر می‌كند. البته این حكم براساس ذوق و سلیقه‌ی ‌ولی‌فقیه نیست، بلكه مبتنی بر پایه‌های فقهی و اركان اصولی است و باید در مجموعه‌ی احكام شریعت مبنایی برای توجیه و مشروعیت آن وجود داشته باشد. در واقع حاكم بر مبنای سلیقه‌ی شخصی حكم حكومتی را صادر نمی‌كند، بلكه این حكم بر مبنای تشخیص مصالح دارالمسلمین از سوی ولی‌فقیه صادر شده كه در چارچوب قواعد فقهی و اصولی صورت می‌گیرد.

اگر حكمی از جانب حاكم بیان شود كه جنبه‌ی حكومتی داشته باشد، با اینكه یك نظر در كنار نظرات دیگر و غیر حكومتی مطرح گردد كاملاً متفاوت است. اینجا قرائن است كه به ما نشان می‌دهد كه این یك نظر است و جنبه‌ی حكومتی ندارد و حكم حكومتی تلقی نمی‌شود. بنابراین از روی قرائن و شرایط ما تشخیص می‌دهیم كه چه حكمی دستور حكومتی است كه باید اجرا شود و كدامیك نظری است در كنار نظرات دیگر.


اما درباره‌ی استفتاء از رهبر معظم انقلاب درباره‌ی التزام به ولایت فقیه و پاسخ ایشان باید گفت كه ایشان به خوبی چارچوب التزام به ولایت فقیه را برای همه روشن نمودند؛ یعنی عمل به احكامی كه جنبه‌ی حكومتی دارد و ولی‌فقیه آن‌ها را صادر می‌كند. اگر كسی آن را اجرا كرد و ملتزم به اجرای دستورات حكومتی بود در این مجموعه قرار دارد. در حوزه‌‌ی مسائل عبادی مانند نماز و روزه مجتهدین دیگر نظر و فتوی می‌دهند كه ممكن است با هم متفاوت باشد و مقلدین نیز بر اساس فتاوی مرجع خود عمل می‌كنند، اما در مسائل سیاسی همان طور كه پیش‌تر ذكر شد، اگر مسئله‌ای از سوی ولی‌فقیه مطرح شده و جنبه‌ی فعلیت و اجرا و حكومتی داشته باشد، آن‌جا التزام به ولایت فقیه معنایش همین است كه انسان به همان حكمی كه از جانب حاكم داده شده است، ملتزم و پایبند بماند.

* عضو هیأت علمی مدرسه عالی امام خمینی (ره)
 دیگران


١٩:٢٧ - 1391/01/04    /    شماره : ٢٢٤٢    /    تعداد نمایش : ٣٥٥خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :1272
کل بازديدها :17261366
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :287398