نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > ولایت فقیه 


  چاپ        ارسال به دوست

رنج غفلت و پیام یك استفتاءمحسن فرجادی؛ خبرآنلاین
127 روز از سال جدید گذشته و هنوز كشورمان در تب و تاب «وقایع اخیر»! است. سال 88 با حاشیه های پیش و پس از انتخابات گذشت و تقریبا یك سوم از سال 89 نیز به همین منوال سپری شده است.

انگار همه مترصد آنان هستند كه كسی حرفی بزند یا نزند و همین مساله‌ای شود برای چند روزی و بعد از آن هم كه حتما سوژه ای هست؛ این به روال یومیه رسانه های مكتوب و مجازی بدل شده تا از بسیاری از موضوعات عینی و ضروری غافل شویم.

غفلت های این دو سال هر چه می گذرد بیشتر می شود و باید بر آن به هم ریختگی فضای سیاسی جامعه و متراكم شدن و تداخل موضوعات مختلف در كنار هم را اضافه كرد.

از طرفی مسائلی مهمی برای فكر كردن، حرف زدن و بازخواست كردن وجود دارد و از سوی دیگر موضوع سازی به كار روزانه برخی رسانه ها و چهره ها بدل شده است.

در این میان آنچه باید به آن بیاندیشیم فراموش می شود و آنچه باید از كنارش گذشت مساله اصلی. فعلا اولویت ها را «ضرورت ها» و «بایدها» مشخص نمی كند بلكه این موج آفرینی ها هستند كه هر روز ما را از آنچه «باید» باشد دور می كند و دعواها موضوعاتی می شوند كه آمد و شد آنها تعیین كننده موضوعات پیش رو است.

همین به هم ریختگی كافی بود كه سال 89 از سوی رهبر انقلاب به نام سال همت مضاعف و كار مضاعف نامگذاری شد. «بایدی» كه در كلاف بی سر و ته روزمرگی های موج گونه تا كنون كه فراموش شده، شاید در نیمه دوم سال فرجی شود.

به همان میزان كه در دو سال اخیر سرگرم موضوعات دسته دوم و سوم شده ایم غفلت از برخی جان مایه های انقلاب اسلامی و در حاشیه قرار گرفتن و هزینه شدن های مشكوك نیز شدت گرفته است.

در همین فضا است كه حرف و مواضع افراد ثبات چندانی ندارد و سیال می شود و به درستی نمی توان حقیقت و شبهه را از هم تشخیص داد. اینگونه در این دوره از زبان برخی سخنانی می شنویم كه ما را دچار شك، شبهه و سئوال درباره گوینده می كند. «منظورش چه بود؟ چرا این حرف را زد؟» سئوالات اولیه ای است كه پس از شنیدن و خواندن مواضع برخی چهره ها در دو سال اخیر با آن مواجه شده ایم.

یكی از موضوعاتی كه در 15 ماه اخیر ذیل این فضا از آن سخن به میان آمده و خواسته و ناخواسته مسائلی درباره آن مطرح شده موضوع ولایت فقیه است. این همان ستونی است كه انقلاب اسلامی بر پایه آن شكل گرفته و همه آنچه داریم است.

هزینه كردن های فردی و جناحی، مستمسك قرار دادن برای توجیه رفتارهای سیاسی و مواضع سیال از آفاتی است كه قطعا از معارضه عیان در برابر ولایت فقیه موثرتر و خطرناك تر است.

در این فضای سیال كه حق و شبهه در كنار هم موج می زند آنچه بیش از پیش نگرانی می آفریند ایجاد خط كشی هایی غیر اصولی، سلیقه ای و احساسی و به تبع آن ایجاد شكاف در بدنه انقلاب اسلامی است.

سال گذشته در دیدار بسیجیان سراسر كشور با رهبرانقلاب اسلامی، هنگامی كه در پایان یكی از فرازهای بیانات معظم‌له، جمعیت شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه سر دادند، ایشان فرمودند:

«مراقب باشید، مواظب باشید، نمیشود هر كسى را بمجرد یك خطائى یا اشتباهى گفت منافق؛ نمیشود هر كسى را بمجرد اینكه یك كلمه حرفى برخلاف آنچه كه من و شما فكر میكنیم، زد، بگوئیم آقا این ضد ولایت فقیه است. در تشخیصها خیلى باید مراقبت كنید. من تأكیدم به شما جوانان عزیز، فرزندان عزیز خود من، جوانان پرشور این كشور در سرتاسر میهن عزیز، همین است. انگیزه‌ها با شدت، با قوّت، با ایمان كامل، با امید كامل به آینده حفظ بشود؛ اما در تشخیصها و در مصداقهاى مختلف دقت بشود. بی‌دقتى در مصداقها، گاهى اوقات ضررها و لطمات بزرگى خواهد زد.»

غفلت و فراموشی این تذكر یادآوری«قول سدید» توسط رهبر انقلاب را در خطبه نماز جمعه 14 خرداد به دنبال داشت و انتشار یك استفتا از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی درباره التزام به ولایت فقیه هم تاكیدی دیگر در مسیر این تذكار به حساب می‌آید: « ولایت فقیه به معناى حاكمیت مجتهد جامع‌الشرایط در عصر غیبت است و شعبه‌اى است از ولایت ائمه اطهار (علیهم السلام) كه همان ولایت رسول الله (صلى‌الله علیه وآله) مى‌‌باشد و همین كه از دستورات حكومتى ولى امر مسلمین اطاعت كنید نشانگر التزام كامل به آن است.»

این استفتا مساله التزام به ولایت فقیه را از موضوعی كه با برداشت های سلیقه ای تعریف می شود خارج كرده و شرط التزام را به روشنی مشخص می كند، مساله ای كه پیام های جدی برای نخبگان، مسئولان و فعالان سیاسی دارد كه همه باید به آن توجه كنند.

 دیگران


١٩:٢٢ - 1391/01/04    /    شماره : ٢٢٣٦    /    تعداد نمایش : ٤٠٤خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :2348
کل بازديدها :17220836
بازديدکنندگان آنلاين :18
بازديدازاین صفحه :286912