نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > ادیان و فرق 


  چاپ        ارسال به دوست

کنفرانس وحدت اسلامی؛ دستاوردها و انتظارات جهان اسلام

 کنفرانس وحدت اسلامی؛ دستاوردها و انتظارات جهان اسلام
تهران-ایرنا - برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی با بیش از سه دهه سایقه، این سوال را برای برخی افراد مطرح می کند که چنین تجمع بزرگ جهانی تاکنون چه دستاوردهایی به همراه داشته است.
[کنفرانس وحدت اسلامی؛ دستاوردها و انتظارات جهان اسلام]

نخستین روز هفته جاری مصادف با سالروز میلاد پیامبر اکرم (ص)، سی امین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی به کار خود پایان داد. این کنفرانس طبق روال سال های گذشته میزبان بیش از 300 شخصیت داخلی و خارجی بود که به بررسی مهمترین مسائل جهان اسلام با محور وحدت مسلمانان پرداختند.
برخی معتقدند به جای اختصاص هزینه های سنگین برای چنین همایش و کنفرانس هایی در سطح بین المللی، به نظر می رسد می توان بودجه صرف شده برای این رویداد را به دیگر مشکلات و مسائل اختصاص داد.
در دوران کنونی که تحریم های دشمنان، کشور را از طریق محاصره مورد تهدید قرار می دهد و رهبر معظم انقلاب نیز امسال را سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نامیدند، دست اندرکاران باید اقتصاد مقاومتی را در عمل که همانا صرفه جویی و کاهش هزینه های سنگین مشابه است، سرلوحه برنامه های خود قرار دهند.
در مقابل، گروهی دیگر از کارشناسان که با مسائل بین المللی، به ویژه مسائل منطقه آشنا هستند و در این زمینه دستی بر آتش دارند، معتقدند که اهمیت برپایی برخی کنفرانس های بین المللی به ویژه کنفرانس وحدت اسلامی از دید مردم پوشیده است و به همین دلیل دستاوردهای اینگونه همایش ها برای آنان ملموس نیست.

** کنفرانس وحدت نمادی از یکپارچگی مسلمانان جهان
دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی بر این باور است که برپایی این کنفرانس می تواند ضمن اعلام همبستگی جهانی، به عنوان نمادی از وحدت و یکپارچگی مسلمانان را در کنار هم به نمایش بگذارد.
آیت الله محسن اراکی می گوید: مهمانان این کنفرانس ضمن اعلام همبستگی جهانی خود به عنوان نمایندگان جامعه اسلامی با وجود همه گرایش ها در یک مکان و با انگیزه و هدفی واحد، پایبندی خود را به اسلام اعلام می کنند.
وی اصل تشکیل این کنفرانس را نمادی از وحدت جامعه اسلامی دانست و گفت که مشکلات امت اسلامی و محورهای مربوط به سرنوشت مسلمانان در کنفرانس وحدت بررسی می شود و میهمانان داخلی و خارجی به ارائه پیشنهادها و نظرها و همچنین ارائه مقالات تحقیقی می پردازند.

** بزرگترین تجمع اندیشمندان مسلمان با موضوع وحدت
همزمان با برگزاری این کنفرانس برخی میهمانان خارجی و داخلی در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا نکاتی را در اهمیت برگزاری این کنفرانس بیان داشتند:
حجت الاسلام سیدمحمد حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان کردستان با اشاره به سابقه 29 ساله برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی گفت: اهمیت برگزاری این کنفرانس در جمهوری اسلامی ایران از این جهت است که بزرگان جهان اسلام و مسئولان و علمای مسلمان، سالی یک بار در یک محل جمع می شوند، همین موضوع باعث حل شدن برخی از مشکلات جهان اسلام می شود.
امام جمعه سنندج افزود: زمانی که به عنوان نماینده ایران به خارج از کشور می رویم، متوجه این مساله می شویم که بسیاری از افراد ذهنیت هایی درباره ایران دارند، ولی زمانی که با آنان به صحبت می پردازیم، همه این ذهنیت ها فرو می ریزد و ایران را به شکلی دیگر می بینند.
عضو شورای عالی مجمع تقریب مذاهب اسلامی همچنین گفت: وضعیت برخی از کشورها به گونه ای است که اندیشمندان نمی توانند هر موضوعی را در کشور خود طرح کنند که مساله فلسطین به عنوان یکی از مهمترین موضوع های جهان اسلام از آن جمله است.
وی اضافه کرد: در بعضی از کشورها حتی اجازه برگزاری راهپیمایی روز قدس را به مردم نمی دهند و متفکران و اندیشمندان اجازه صحبت کردن درباره فلسطین را ندارند ولی این افراد می توانند در جمهوری اسلامی نظرات خود را بیان کنند و با تبلیغ و اطلاع رسانی می توان نظرات این اندیشمندان را در جهان انعکاس داد.
البته حسینی شاهرودی خواستار دوری از مسائل حاشیه ای در این کنفرانس ها شد و گفت:‌ زمانی که به برخی کشورها می رویم، آنان را در کمال سادگی می بینیم ولی ما به آن اندازه که به تشریفات اهمیت می دهیم به مسائل اصلی نمی پردازیم. به عنوان مثال ما سعی می کنیم ساختمان ها و بناهای قدیمی را به میهمانان خارجی نشان دهیم در حالی که می توان ضمن ملاقات با اندیشمندان به طرح مسائل علمی پرداخت و علمای جهان اسلام با شخصیت های بزرگ کشورمان آشنا شوند.

** نقش ایران در موضوع وحدت مثال زدنی است
برخی از میهمانان خارجی کنفرانس امسال نیز با این نظر موافق هستند که برگزاری چنین کنفرانسی ضمن ایجاد و تعمیق وحدت میان مسلمانان جهان باعث می شود تا منجر به رویکردی واحد در چارچوب تقویت اتحاد در جهان اسلام شود.
عبدالله ابراهیم فعال مذهبی کنیا، نقش محوری جمهوری اسلامی ایران را در برقراری وحدت و انسجام اسلامی مثال زدنی دانست و گفت: قدرت های بزرگ و دشمنان اسلام در راستای تامین منافع غیرقانونی خود، همواره دنبال جلوگیری از وحدت و یکپارچگی مسلمانان بوده اند که باید در این خصوص هوشیاری خود را حفظ کنیم.
وی خواستار استفاده از تجربیات ایران در برپایی کنفرانس وحدت اسلامی برای تقویت همگرایی فکری و عملی بیشتر در سایر کشورها شد و گفت: کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی گامی مهم در جهت تقویت هرچه بیشتر وحدت و انسجام میان همه مسلمانان است و امیدوارم آثار این کنفرانس در همه جوامع اسلامی جریان پیدا کند.
مدیر مسجد بزرگ شهر لیون فرانسه نیز معتقد است؛ تبادل نظر میان مسلمانان کشورهای مختلف با هدف دستیابی به رویکردی واحد در چارچوب تقویت اتحاد در جهان اسلام از مهمترین دستاوردهای کنفرانس و حدت اسلامی است.
کامل کابتان گفت: به همین دلیل همایش بین المللی وحدت اسلامی برای مسلمانان جهان جایگاه و اهمیت ویژه ای دارد و بسیاری از عالمان و رهبران دینی، آن را عامل شتاب گیری روند تقویت اتحاد و همدلی در جهان اسلام ارزیابی می کنند.
مدیر مسجد بزرگ لیون معتقد است که علوم برگرفته از قرآن و آموزه های اهل بیت (ع) دو منبع برای وحدت مسلمانان بوده و یادگیری این دو منبع بهترین راه برای مبارزه با افراط گرایی و تفرقه است، تشکیل کنفرانس و حدت اسلامی را یک فرایندی مبارک دانست که می تواند به شکل گیری و تقویت جایگاه تفکرات ناب اسلام در جهان منجر شود.
دیاب مهداوی عضو مجمع علمای مسلمان لبنان با اشاره به چند دستگی میان امت اسلامی با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی گفت: برگزاری کنفرانس وحدت در عین ایجاد اتحاد و همبستگی میان مسلمانان، سیلی محکمی به صورت دشمنان است تا نشان دهد که امت اسلامی، امتی متحد است که با داشتن دین و قبله واحد، تمام قد در برابر اقدامات ویرانگرانه دشمنان می ایستد.

** فرصتی برای همزیستی مسالمت آمیز مذاهب اسلامی
بعضی از میهمانان خارجی کنفرانس امسال معتقد بودند که بهترین فرصت همزیستی مسالمت آمیز مذاهب اسلامی وجود همین کنفرانس هاست.
رئیس مرکز اسلامی اسکاتلند، با اشاره به خالی بودن جای علمای اهل سنت الازهر و عربستان گفت: این گردهمایی بهترین فرصت برای همزیستی مسالمت آمیز مذاهب اسلامی است، زیرا قرار نیست شیعه، سنی شود و سنی، شیعه بلکه قرار است با هم زیستن بهتر را تمرین کنیم.
حسن الربانی تاکید کرد: اختلاف عقیده میان مذاهب اسلامی از قبل بوده و همچنان ادامه دارد و وظیفه ما مسلمانان این است که با شناسایی اختلافات از طریق حکمت و موعظه، به همزیستی مسالمت آمیز مذاهب اسلامی برسیم.

** ایران پیشرو در ایجاد وحدت
برخی از شرکت کنندگان به نقش جمهوری اسلامی ایران در ترویج فرهنگ وحدت میان مسلمانان پرداخته و ایران را در ایجاد وحدت بین مسلمانان جهان پیشرو می دانند.
خانم آمساتو ساو دیبه مشاور رییس جمهوری سنگال گفت: اینکه جمهوری اسلامی ایران هر ساله کنفرانس وحدت اسلامی را برگزار می کند نشان می دهد این نظام، در ایجاد وحدت میان مسلمانان جهان پیشرو و راهبر است و ایران می تواند نقش یک جمعیت فدراتیو را در امت اسلامی ایفا کند.
وی افزود: ایرانیان مردمی شایسته و پرتلاش هستند و همواره وحدت خود را حفظ می کنند. البته خطرات تفرقه میان مسلمانان از نگرانی های بزرگ امت اسلامی است که مراقبت از آن بسیار ضرورت دارد.

** آغاز فصلی مشترک میان هنرمندان و دانشمندان
امسال آثاری از هنرمندان 37 کشور در کنار کنفرانس وحدت اسلامی به نمایش درآمد تا دغدغه هنرمندان مسلمانی را به تصویر بکشد که نسبت به مسائل وحدت بخش جهان اسلام به ارائه فعالیت های هنری می پردازند و برخی از این هنرمندان در پاسخ به ایرنا نکاتی را مطرح کردند.
تهیه کننده و کارگردان فیلم مستند «داعش، افراطیان اسلام» برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی را نخستین گام در ایجاد اتحاد بین کشورهای اسلامی دانست و گفت: با توجه به شرایطی که در کشورهای منطقه غرب آسیا همچون عراق، سوریه و لیبی وجود دارد، برای ایجاد اتحاد بین کشورهای مسلمان کار سختی در پیش است و جمهوری اسلامی ایران با برگزاری چنین کنفرانسی گامی در نزدیک سازی و ایجاد اتحاد در جهان اسلام برداشته است.
امیر تقی، که جایزه بهترین تحقیق مستند در بخش مسابقه بین الملل را در جشنواره فیلم وحدت اسلامی دریافت کرد، افزود: برگزاری چنین کنفرانسی، افراد را از دیگر کشورهای مانند آمریکا، آفریقا، اروپا، آسیا و نمایندگان سنی و شیعه و سایر فرهنگ ها را گردهم می آورد و با انجام گفتمان آنها را به هم نزدیک می کند.
یکی از مهمترین ویژگی های کنفرانس امسال برپایی جشنواره بین المللی فیلم وحدت اسلامی بود که به گفته دبیر این جشنواره آغاز فصلی مشترک میان علما و هنرمندان است.
هاشم میرزاخانی گفت: جشنواره فیلم وحدت با هدف حمایت از هنرمندانی برگزار شد که دغدغه آنها تولید فیلم با محتوای ارزشی است و نویدبخش حرکتی تاثیرگذار در عرصه سینما هستند.

** فلسطین همچنان مهمترین مساله جهان اسلام
شیخ محمد نمرزغموط رئیس شورای اسلامی فلسطین در لبنان نیز این کنفرانس را فرصتی برای رساندن پیام آزادی فلسطین به سراسر جهان دانست و گفت: مساله فلسطین فقط مربوط به فلسطینی ها نیست بلکه متعلق به کل جهان اسلام است و قبله اول مسلمانان در چنگال رژیم متجاوز صهیونیستی اسیر است و مسلمانان باید برای آزاد سازی آن متحد شوند.

** کنفرانس وحدت و پیروزی حلب
برخی از شرکت کنندگان داخلی در سی امین کنفرانس وحدت اسلامی چندین ویژگی را برای کنفرانس امسال برشمردند که در سال های گذشته کمتر دیده می شد.
حجت الاسلام محمدرضا گلزاده معاون سابق مجمع تقریب مذاهب اسلامی از آزادسازی شهر حلب و شادی آن در میان میهمانان کنفرانس سخن گفت و اظهار داشت: یکی از ویژگی های سی امین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی استقبال از پیروزی امت اسلامی در برابر گروه های تکفیری است که این کنفرانس همزمان با پیروزی ملت و دولت سوریه در حلب و همزمان با توفیق های رو به پیروزی ملت عراق برگزار شده است.
معاون پژوهشی پژوهشگاه مطالعات تقریبی مجمع تقریب مذاهب اسلامی افزود: این ظرفیت در کنفرانس امسال به معنی پیام آنلاین و لحظه ای استقبال از پیروزی امت در برابر گروه های تکفیری با تنوع مذهبی و شرایط امروز منطقه و جهان است.

** طرح هایی برای سامان دادن به امور جهان اسلام
مروری بر گزارش کمیسیون های شش گانه کنفرانس امسال و همچنین بیانیه پایانی آن حکایت از مهمترین نتایج برگزاری سی امین کنفرانس وحدت دارد.
منوچهر متکی معاون بین الملل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در آخرین برنامه کنفرانس امسال با قرائت بیانیه پایانی گفت: چالش‫های فراروی مسلمانان در عصر حاضر در نشست شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی مورد بحث و بررسی قرارگرفت و حاضران ضمن بررسی دستاوردهای مجمع در سال گذشته، خواستار اجرای طرح هایی ضروری برای برطرف‫ کردن شکاف ها و سامان دادن به امور در جهان اسلام شدند.
وی شرایط دوران کنونی را برشمرد و گفت: طی شش سال گذشته منطقه ما و بخش های دیگری از جهان اسلام همچون سوریه، عراق، یمن، بحرین و بخش هایی از آفریقا و آفریقای غیرعربی دستخوش هجمه ها، تخریب ها و از بین رفتن زیر ساخت ها و منابع مادی، معنوی و انسانی جهان اسلام بود که البته این اقدامات در سایه یک طراحی حساب شده از سوی آمریکایی ها صورت گرفته و صهیونیست ها سناریوی آن را طراحی کردند که با دلارهای نفتی برخی از کشورهای منطقه به اجرا در آمد.
متکی افزود: اکنون همزمان با این کنفرانس دو عنصر مهم یعنی مقاومت در برابر جریانات تکفیری، داعش و افراط گرایی و همچنین اقدامات افشاگرانه و فکری در جهت آشکارسازی دست های پشت پرده جریان های فتنه انگیر در منطقه موثر بودند.

** 80 مقاله با موضوع وحدت اسلامی
معاون مجمع تقریب مذاهب از رسیدن 80 مقاله به دبیرخانه کنفرانس وحدت با موضوع های وحدت، تکفیر، فلسطین و تمدن سازی نوین اسلامی خبر داد و گفت: این مقالات در کمیسیون های شش گانه (اتحادیه علمای مقاومت، مساعی حمیده، بانوان، رسانه، بررسی وضعیت اقلیت های مسلمان در جهان و رویاروی با چالش های فراروی امت اسلامی) مطرح شد تا تصویربرداری جامعی نسبت به مسائل کنونی جهان اسلام و راهکارهای آینده فعالیت های تقریبی به دست بیاوریم.
البته در کنفرانس امسال استراتژی 10 سال آینده فعالیت های مجمع تقریب بررسی و تصویب شد تا این فعالیت ها در افقی بلند با توجه به شرایط جهان اسلام ساماندهی شود.
شاید یکی از بهترین برنامه های کنفرانس وحدت که میهمانان برای آن لحظه شماری می کنند، دیدار با رهبر معظم انقلاب در سالروز میلاد حضرت محمد(ص) باشد و حضرت آیت الله خامنه ای با رهنمودهایی پدرانه توشه یک سال آنان به ویژه میهمانان خارجی را تامین می کنند تا این میهمانان به عنوان سفیران و منادیان وحدت به کشورهای خود بازگشته و اتحاد و یکپارچگی ملت های مسلمان را ترویج کنند.
رهبر معظم انقلاب در سخنان امسال خود تلاش روزافزون استکبار و استعمار برای تفرقه و تضعیف مسلمانان را یادآور شده و افزودند: دنیای اسلام امروز دچار گرفتاری‌ها و رنج های فراوانی است که «اتحاد، هم افزایی، تعاون و عبور از اختلافات مذهبی و فکری در زیر سایه مشترکات فراوان اسلامی»، راه حل این مشکلات و مصائب است.
ایشان تاکید کردند: در صورت وحدت ملت ها و دولت های اسلامی، آمریکایی‌ها و صهیونیست ها، توان تحمیل خواسته های خود بر مسلمانان را از دست می دهند و توطئه به فراموشی سپرده شدن فلسطین ناکام خواهد ماند.
سی امین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی پایان یافت و میهمانان خارجی به کشورهای خود بازگشتند تا با فعالیت های فرهنگی و اجتماعی خود مسلمانان را در زیر پرچم وحدت جمع کنند و مراقب توطئه های دشمنانی باشند که هر روز با بهانه های واهی بر طبل تفرقه و جدایی بین مسلمین می کوبند.
اینک باید دید تا سال آینده که شاهد برگزاری سی و یکمین کنفرانس وحدت اسلامی خواهیم بود، چند بند از بیانیه کنفرانس امسال عملیاتی خواهد شد و امت اسلامی برای ایجاد تمدن نوین اسلامی در چه مرحله ای قرار می گیرد؛ هرچند این راه دراز است ولی می توان هر سال گامی بلند در راستای تحقق وحدت امت اسلامی برداشت.


٠٧:٥٥ - 1395/10/01    /    شماره : ٦١٤٩٠    /    تعداد نمایش : ٣٢١خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :947
کل بازديدها :17648645
بازديدکنندگان آنلاين :10
بازديدازاین صفحه :144766