نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > ادیان و فرق 


  چاپ        ارسال به دوست

نظر مراجع تقلید درباره معاشرت با افراد بهائی


مراجع عالیقدر تقلید در استفتائاتی که پیرامون معاشرت و نشست و برخاست با اعضای فرقه ضاله بهائیت مطرح شده است، این گونه بیان می‌کنند که بهائی‌ها در دایره مسلمانی قرار نمی‌گیرند، بلکه کافر هستند و اجتناب از آن‌ها واجب است.
به گزارش «شیعه نیوز»، بررسی تاریخچه فرقه ضاله بهائیت نشان می‌دهد که این فرقه پیش از آنکه یک فرقه دینی باشد، یک فرقه سیاسی بوده است. در واقع بهائیت انشعابی از بابیگری است. صرف‌نظر از منشأ پیدایش بهائیت، اندک تأملی در عقاید این فرقه، بی‌پایه‌بودن آن را برملا می‌سازد، عقایدی که بسیاری از آن‌ها نه با عقل سازگار است و نه با اعتقادات ضروری دین مبین اسلام، در ادامه به برخی از عقاید بهائیت اشاره می‌شود:

-بهائیت، خاتمیت پیامبر اسلام، حضرت محمد(صلی الله علیه وآله) را نفی می‌کند، در حالی که به تصریح آیه‌های سوره احزاب، حضرت محمد(صلی الله علیه وآله) آخرین پیامبر الهی است و پس از او پیامبر دیگری نخواهد آمد.

-بسیاری از احکام شرعی که بهائیت آن را تبلیغ می کند، در تضاد کامل با آیات قرآن و روایات معصومین(علیهم السلام) است. احکامی مانند:

- نماز جماعت باطل است، مگر در نماز میت!

- قبله، مرقد بهاء الله در عکا (در لسطین اشغالی) است!

- روزه 19 روز است  که قبل از عید نوروز شروع و به عید نوروز ختم می‌شود!

- هر کس خانه‌ای را عمداً به آتش کشید، او را در آتش بسوزانید!

- حج تنها بر مردان واجب است و در خانه‌ای صورت می‌گیرد که بهاء‌الله در آن اقامت داشته و یا در خانه‌ای که سیدعلی باب در شیراز در آن سکنی داشته است.

- حکم خداوند درباره هر زناکاری اعم از مرد و زن، پرداخت 9 مثقال طلا به بیت‌المال است!

- همه چیز نجس است غیر از آن چه «الله اطهر» بر آن خوانده شود!

- واجب است هر 19 سال، اثاثیه خانه را عوض کنید!

- نماز آیات واجب نیست!

- عید فطر همان نوروز است!


*آیت‌الله نوری همدانی:

آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید شیعه حکم پیروان فرقه ضاله بهائیت از نظر طهارت و نجاست را نجس  و ازدواج با افراد این فرقه منحرف را جایز نمی‌دانند.(1)

*آیت‌الله مکارم شیرازی

آیت‌الله مکارم شیرازی اعضای فرقه ضاله بهائیت را از زمره مسلمین خارج دانسته و هرگونه رابطه¬‌ای با آن‌ها را حرام اعلام کردند و ارتباط با آن‌ها را مقید به مواردی دانستند که امید ارشاد و هدایت آن‌ها باشد.(2)
 

 

*آیات تبریزی و سیستانی

آیت‌الله تبریزی از دیگر مراجع شیعه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه  معامله با بهائی¬‌ها اگر از نظر اقتصادی موجب تقویت آن‌ها شود چه حکمی دارد، فرمودند: کسانی که با عواید خود به دشمنان اسلام و مسلمین کمک می کنند٬ تقویت و اعانت و تأیید آنان جایز نیست، همچنین آیت‌الله العظمی سیستانی نیز معامله با بهائی‌ها را جایز نشمردند.(3)

*آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی

آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی در پاسخ به این سؤال که پیروان فرقه ضاله بهائیت از نظر طهارت و نجاست چگونه‌اند و آیا اجتناب از تماس با آنان لازم است؟ فرمودند: نجس هستند و اجتناب از آن‌ها واجب است. والله العالم، همچنین ایشان فرمودند: فرقه بهائیت دینی ندارند و ضال و مضل هستند و کافر می‌¬باشند و نجس هستند و ازدواج با آن‌ها حرام است و همچنین تبلیغ و ترویج آن‌ها حرام و جائز نیست، مؤمنین باید با شناخت کامل از عقائد حقه شیعه اثناعشری دفاع نموده و خودشان را از شر مکائد شیطانی و دشمنان محافظت نماید و مانع فعالیت و ترویج آنان شوند. والله العالم(4)
 

 

 

ایشان در مورد جهاد با این فرقه انحرافی و نیز استفاده از جنگ نرم در مقابله با آنها هم می¬‌فرمایند: بر هر مؤمن متمکنی دفاع از امور اعتقادی از قبیل توحید و نبوت و امامت واجب است، نهایت احکام جهادی که در فقه مطرح است متعلق به جهاد معهود است، هر گونه مقابله اعتقادی ولو با اینترنت و یا ماهواره و دیگر ابزار مرسوم فعلی جنگ نرم است و بر هر مؤمن متمکنی (علما) مقابله با آن‌ها و دفع شبهات آن‌ها واجب است و در بیان احکام این گونه جنگ‌ها موارد و مصادیق مختلف است. والله العالم(5)

*مرحوم آیت‌الله فاضل لنکرانی:

آیت‌الله فاضل لنکرانی در پاسخ به سؤالاتی درباره مسلمان یا کافر بودن بهائی‌¬ها، سلام کردن و دست دادن به آن‌ها، خرید و فروش با آن‌ها و نیز سر سفره بهائی‌ها حاضر شدن و از غذای آن‌ها خوردن چنین فرمودند:

1ـ بهائی‌ها مسلمان نمی‌باشند، بلکه کافر و نجسند.

2ـ سلام ابتدایی به آن‌ها جایز نیست و در دست دادن با آن‌ها باید مراقب احکام نجس و پاکی باشید.

3ـ فی حد نفسه با آن‌ها معامله کردن مانعی ندارد، مگر اینکه باعث ترویج مذهب باطل آن‌ها یا تضعیف مسلمانان باشد.

4-غذای آن‌ها نجس است و خوردن آن حرام است.(6)

 
 
 

*مرحوم آیت‌الله بهجت

مرحوم آیت‌الله بهجت در مورد طهارت و یا نجاست پیروان فرقه ضاله بهائیت و نیز معاشرت و تماس با آن‌ها، حکم به نجاست آن‌ها کردند و فرمودند: از معاشرت و تماس با آن‌ها باید پرهیز و اجتناب کرد، همچنین در مورد معامله با بهائی¬‌ها فرمودند: معامله با بهائی مطلقاً جایز نیست و تقویت آن‌ها حرام است.(7)
 

 

*پی‌نوشت‌ها:

1-به نقل از دفتر  آیت‌الله  نوری همدانی، بخش استفتائات.

2-به نقل از دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی، بخش استفتائات.

3-به نقل از دفترآیت‌الله تبریزی و آیت‌الله  سیستانی، بخش استفتائات.

4-به نقل از دفتر آیت‌الله صافی گلپایگانی، بخش استفتائات.

5-همان

6-دفتر آیت‌الله  فاضل لنکرانی، بخش استفتائات،86/3/7

7-به نقل از دفتر  آیت‌الله  بهجت، بخش استفتائات.


٠٧:٤٦ - 1395/03/09    /    شماره : ٥٨٢٣٦    /    تعداد نمایش : ٣٩٧خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :7497
کل بازديدها :17259821
بازديدکنندگان آنلاين :6
بازديدازاین صفحه :141095