نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > ادیان و فرق 


  چاپ        ارسال به دوست

تصویر اهورامزدا (خدا) در کتیبه های ساسانی

خدا در دوره ساسانی رسماً دارای شکل و شمایل و ریش و عصا و رداست . نقشهایی که از دوره ساسانی در نقش رجب و نقش رستم و طاق بستان مانده و در آن نقشها اهورامزدا تاج سلطنت را به اردشیر یا شاهپور یا خسرو عطا می کند نشان می دهد که چگونه موبدان ساسانی از اهورامزدا که در اندیشه زردشت تجرد یافته بود بتی ساخته اند.
کریستن سن نقش رستم را اینچنین شرح می دهد: اورهرمزد تاجی کنگره دار بر سر نهاده است و گیسوان مجعدش از بالای سر و میان تاج پیدا است. حلقه های گیسو و ریش دراز و مربع او هیئتی بسیار عتیق دارد، لکن از حیث لباس چندان با شاه متفاوت نیست، او نیز نوارهای چین خورده دارد که از تاجش آویخته است.
زین و برگ اسبان (اسب خدا و اسب شاه) یکسان است، فقط لوحی که در قسمت مقدم زین شاه نهاده اند منقش به سر شیران برجسته است، اما زین اسب اورمزد دارای نقش گل است (ایران در زمان ساسانیان، صفحه 112 ایضا رجوع شود به صفحه 110، شمایل خدا در نقش رجب، و صفحه 257، شمایل خدا در نقش رستم، و صفحه 481 شمایل خدا در طاق بستان).

نقش خدا (اهورامزدا) با همان ریش و عصا و یال و کوپال به عنوان یک آرم ملی بر روی تابلو بسیاری از مؤسسات زردشتی در عصر حاضر به چشم می خورد و نشانه ای از انحطاط فکری دوره ساسانی است. زردشتیان از یکطرف مدعی خداشناسی و توحیداند و " اهورامزدا " را همان " الله " مسلمین که «لا تدرکه الابصار و هو یدرک الابصار و هو اللطیف الخبیر (انعام/103)؛ او را به هیچ چشمی درک ننماید و او همه دیدگان را مشاهده کند و او لطیف و به همه چیز عالم آگاه است» است ، معرفی می کنند و از طرف دیگر شکل و شمایل برایش می کشند و تاج و ریش و عصا برایش می سازند و او را به صورت یک بت نمایش می دهند.

 طهور


١٨:٥٨ - 1391/01/04    /    شماره : ٢٢١٢    /    تعداد نمایش : ٧٧٩خروج

   مطالب مرتبط
  آسیب‌های اجتماعی تماس تصویری بسیار مشهود است (خبر)
 "عادت های دوران کودکی"را ترک کنید (خبر)
 تغذیه دوران بارداری در آموزه‌های دینی (خبر)
 دانستنی‌های تغذیه در دوران بارداری (خبر)
 فعالیتهای امیرمومنان(ع) در دوران خلفا (خبر)
 گزارش تصويري از افتتاح مهد قرآني در مجتمع فرهنگي نور قم (خبر)
 ویژگی های دوران جوانی (خبر)
 دومین پیروزی راهبردی ارتش سوریه علیه شورشیان در کمتر از دو هفته (خبر)
 بعد از بازداشت نظامیان آمریکایی 18 جنگنده آنها به پرواز درآمد (خبر)
 مؤلفه های مدیریت جهادی چیست؟ (خبر)
 غزوه خیبر (خبر)
بازدیدها
امروز :12426
کل بازديدها :17250883
بازديدکنندگان آنلاين :12
بازديدازاین صفحه :141014