نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

مقدمه کتاب وسائل الشیعه


مقدمه کتاب وسائل الشیعه


وسائل الشیعة فی تحصیل مسائل الشریعة اثرمحمد بن حسن بن علی بن محمد بن حسین معروف به  شیخ حرّ عاملی از علمای قرن یازدهم هجری قمری، در برگیرنده مهمترین احادیث فقه شیعه در أبواب مختلف است، که در طول ۱۸ سال نگاشته شده‌ است.
ترتیب گردآوری و تنظیم احادیث بر اساس مباحث کتاب شرایع الإسلام علامه حلی است. شیخ حرّ عاملی احادیث کتاب را در ۵۰ موضوع فقهی تنظیم کرده و در پایان کتاب خاتمه مفصّلی را پیرامون مصادر، اساتید و رجال حدیث و مسائل دیگر اختصاص داده‌است.
در این اثر ۳۵۸۶۸ حدیث در أبواب مختلف فرائض، آداب و احکام گردآوری شده‌است و مصادر و منابع وسایل الشیعه علاوه بر کتب اربعه، بیش از ۱۷۰ اثر است. نام کامل کتاب «تفصیل وسائل الشیعة إلی تحصیل مسائل الشریعة» است. ز دانشمندان، محدثان و فقهای امامیه در قرن یازدهم هجری و صاحب تألیفات گرانقدر و صاحب اثر گرانبهای «وسائل الشیعه‌» است. شیخ حر به«صاحب وسائل» نیز شهرت دارد. وی در شهر مشهد درگذشت و آرامگاهش در حرم رضوی است.
تاریخ ولادت و وفات:   یازدهم هجری است (۱۰۳۳ - ۱۱۰۴ هجری)
مؤلف در مقدمه کتاب می‌گوید:
«مدت‌ها در این اندیشه بودم که از کتاب‌های معتمد نزد عالمان، احادیث شرعی و نصوص احکام فرعی را گردآوری کنم چنان که اینگونه کتاب‌ها علاوه بر دراز نویسی و تکرار شامل احادیثی هستند که به کار فقه و فقیهان نیاید. از این روی گردآوری روایات مربوطه به مسائل شرعی را آغاز کرده و از هیچ کوششی فروگذار نکردم و جز از کتب مورد اعتماد و مشهور روایت نیاوردم.»محتوای کتاب
این کتاب شامل ۳۶ هزار روایت درباره احکام شرعی، فرائض و آداب است و روایات آن گرفته شده از مجموعه‌های روایی معتبر شیعه و اصول اولیه قدمای اصحاباست.
 
ویژگی‌های کتاب
نقل تمامی احادیث به همراه سند آنها.
ذکر تمامی روایات یک مسأله در یک باب.
توضیحات مولف در ذیل احادیث، به ویژه در جمع روایات متعارض.
استنباط مؤلف از روایات و قراردادن عنوان ابواب.
تقطیع احادیث مفصلی که متضمن چند حکم است.
ارجاع هر باب به ابواب مناسب. این ارجاعات در چاپ‌های جدید توسط مصصحان و محققان با رقم و عدد در پاورقی‌ها مشخص شده است.
آغازنمودن هر باب با روایات صحیح و معتبر و آوردن روایات مرسل یا ضعیف در پایان.
فوائد ۱۲گانه معرفی مصادر و برخی مباحث علوم و رجال در پایان کتاب.
سخنان بزرگان
سید حسن صدر می‌گوید: هرگاه فقیه و مجتهد متبحری در این کتاب نظر کند آن چه را می‌خواهد همانند مرواریدهایی که به نظم چیده شده می‌یابد. هیچ مطلب مشکل و معضلی نیست که به آن نپرداخته باشد و موجب حیرت علما گشته و مانند آیۀ قرآن در برابر دیگر سخنان مطرح شده است.
علامه امینی نیز می‌نویسد: در هیچ کتاب رجال و تراجمی نامی از شیخ حر عاملی برده نشده مگر آنکه جملات مدح و ستایش فراوانی درباره کتاب گران بهایش یعنی وسائل الشیعة آن را فرا گرفته است .
تدوین: وحید اکبری


٠٩:٢٢ - 1395/04/12    /    شماره : ٥٩٢٢١    /    تعداد نمایش : ٦٣٣خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :2157
کل بازديدها :17666436
بازديدکنندگان آنلاين :3
بازديدازاین صفحه :69783