نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

استخاره چرا و چگونه ؟


در منابع اهل سنت و شیعیان مطالب و احادیث فراوانی درباره استخاره آمده است و از این جهت تفاوتی بین شیعه و اهل سنت نیست.
پس اصل استخاره مورد اتفاق مسلمانان است و تنها تفاوت در کیفیت استخاره است و اینکه آیا واقعاً استخاره می‌تواند واقع را نشان دهد؟
استخاره به معنی طلب خیر کردن است و گاهی به معنی توکل بر خداوند است در آنچه بر انسان مجهول است. استخاره واقع را نشان نمی‌دهد و لذا هرگز استخاره نمی‌تواند به عنوان یک دلیل شرعی در فقه مورد استفاده قرار گیرد .بله، استخاره نوعی تفأل است که برای رفع تحیر در عمل مفید است؛ آن‌هم در زمانی که هیچ راه دیگری وجود نداشته باشد.


در برخی ازمنابع دعاهای استخاره نیز آمده است  از جمله :«اللهم انی تفألت بکتابک» که معلوم می‌شود استخاره همان فال نیک زدن است . فال یعنی از یک حادثه بر وقوع امر خیری استدلال کردن یا انتظار آن را داشتن.


مرحوم علامه طباطبایی فرموده است : « انسان وقتی بخواهد به کاری دست بزند، ناچار است که آن را بررسی کند و فکر خود را به کار اندازد یا مشورت کند. و اگر با فکر و مشورت به نتیجه ای نرسید، چاره‌ای ندارد جز آنکه متوسل به خدای متعال شود و این همان استخاره و طلب خیر است . این را علم غیب نمی‌گویند و این را نباید شرک نامید.اکثریت علماء شیعه این مطلب را قبول دارند.

 
خلاصه آنکه هیچ مانع و محذور دینی در استخاره و مشورت نیست؛ چون استخاره یعنی تعیین یکی از دو طرف تردید ، و این عمل، واجبی را حرام نمی‌کند و حرامی را حلال نمی‌ نماید. پس تغییر حکم در آن نیست و انسان را از غیب با خبر نمی‌کند؛ تنها انسان را از حیرت و تردید رهایی می‌بخشد و می‌گوید خیر صاحب استخاره در چیست . ولی اینکه اثر فعل و ترک در آینده چه خواهد بود و چه حوادثی را به بار می‌آورد، از عهده استخاره خارج است و با فکر و مشورت معلوم می‌شود.روایات متعددی داریم که پیامبراعظم (ص) تفأل به خیر می‌کرد و مردم را نیز به آن توصیه می‌ فرمود.


در پایان باید توجه داشت که اصل اولی در استخاره آن است که هرکس خود، استخاره نماید و مراجعه کردن مردم برای استخاره به برخی افراد یا علما ، در واقع نوعی وکیل کردن آنان است و استخاره کننده از باب بر آوردن حاجات مؤمنین اقدام به استخاره برای مردم می‌کنند. برای تحقیقات بیشتر در مورد این مطلب می توانید به کتاب استخاره از نظر علما و دانشمندان مراجعه نمایید.١١:٣٧ - 1391/06/07    /    شماره : ٤٧٨٤    /    تعداد نمایش : ٩١٧خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :794
کل بازديدها :17194545
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :68017