نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

نظم

نظام آفرینش بر اساس نظم و ترتیب است و نظم انسان موجب هماهنگی با نظام طبیعت است و انسان از جهت روحی و روانی از سلامت و آرامش خاصی برخوردار خواهد شد. انسان در نظم بهتر می‌داند که چگونه زندگی کند و چطور از اوقات فراغت خود به نحو شایسته‌تری بهره گیرد.
بی‌نظمی سبب اتلاف وقت و ضایع شدن عمر و احساس ناراحتی و ایجاد روحیه تردید و اضطراب است.
حضرت علی(ع) می‌فرمایند:
اوصیکما و جمیع ولدی ... بتقوی الله و نظم امرکم(33)
نظم در کار باعث می‌شود که عمرش چراگاه شیطان نشود و عمرش تباه نگردد.
اگر دختر نوجوان عادت به نظم در کارها پیدا کند، همیشه به آن خو می‌گیرد و برای او ملکه می‌شود. برنامه‌ریزی  در زندگی را باید به او آموزش داد. مراکز مشاوره تحصیلی‌ای که برنامه‌ریزی تحصیلی را به دانش‌آموزان یاد می‌دهند، در حقیقت به هدف پیشرفت در تحصیل آنان، برای تمام ساعات آنها برنامه‌ریزی دارند؛ این مدل برنامه‌ریزی‌ها نه تنها برای پیشرفت تحصیلی آنان مفید است؛ به زندگی آنان نظم نیز می‌دهد. تا هر کاری را در موقع مناسب خود انجام دهند. و از کارهای بیهوده بپرهیزند.

با جدول زمانی‌ای که برایشان ترسیم می‌کنند و تمام ساعات شبانه‌روز را در جدول می‌آورند و برای آن برنامه می‌ریزند؛ سبب می‌شود تا بدانند چقدر زمان‌های خالی و بیکار دارند که به بطالت می‌گذرانند. با پرکردن آن زمان‌های خالی با درس و کلاس‌های مفید و مطالعه کتاب‌های مناسب و کمک به خانواده؛ می‌توان احساس مفید بودن و عزت نفس را در آنان زنده کرد و از کارهای بیهوده و باطل پیشگیری نمود.


به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی قم


١٠:٤٧ - 1392/08/05    /    شماره : ٢١٠٩٠    /    تعداد نمایش : ٨٩٦خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :1382
کل بازديدها :17665661
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :69779