نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > متون اسلامی 


  چاپ        ارسال به دوست

ادب بیستم: دعا هنگام ختم قرآن

ختم قرآن یكی از سنتهای رایج در میان مسلمانان است و پیشوایان دینی در مورد آن سفارش زیادی كرده‎اند كه در ادب پانزدهم همین كتاب در این زمینه سخن به میان آمد.
ختم قرآن توفیقی است كه از ناحیه پروردگار نصیب انسانهای وارسته می‎گردد. از اینرو ختم كننده قرآن باید قدر این نعمت بزرگ را بداند. با ختم قرآن دریچه‎هایی از توفیقات الهی به سوی انسان باز می‎شود كه باید از این موقعیت استفاده كرد و با دعا به درگاه خداوند خواستار تداوم این توفیقات شد. در واقع باید با دعا از خرمن معارف قرآن خوشه‎چینی كرد و خواستار موفقیت بیشتری در كسب معارف قرآن شد.
دعا هنگام ختم قرآن، سنّت است
هنگام ختم قرآن هر دعایی را می‎توان خواند. امّا بهتر است كه چگونه دعا كردن و از خدا طلب كردن را هم از پیشوایان دینی بیاموزیم. در این زمینه سه دعا از میان دعاهای ختم قرآن برای بهره‎گیری دوستداران قرآن تقدیم می‎شود.
دعای اوّل
«عاصِِم» یكی از قرّاء سبعه از «زرّبن‎حُبَیْش» نقل می‎كند كه قرآن كریم را در مسجد كوفه از اوّل تا آخر آن بر امیرمؤمنان علی بن ابی طالب ـ علیه السّلام ـ قرائت می‎كرد. حضرت پس از تمام شدن آن به من فرمود:
ای زرّ! هنگامی كه قرآن را ختم كردی این دعا را بخوان: زیرا حبیب من رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ دستور داد هنگام ختم قرآن، خدا را این گونه ندا كنم:
«اَللّهُمَّ اِنّی اَسْئَلُكَ اِخْباتَ الْمُخْبِتینَ، وَ اِخْلاصَ الْمُوقِنینَ، وَ مُرافَقَهَ الْاَبْرارِ، وَ اسْتِحْقاقَ حَقائِقِ الْایمانِ، وَ الْغَنیمَهَ مِنْ كُلِّ بِرٍّ، وَ السَّلامَهَ مِنْ كُلِّ اِثْمٍ، وَ وُجُوبَ رَحْمَتِكَ، وَ عَزائِمَ مَغْفِرَتِكَ، وَ الْفَوْزَ بِالْجَنَّهِ وَ النَّجاهَ مِنَ النّارِ».[1]
پروردگارا! از تو فروتنی خاشعین و اخلاص اهل یقین را می‎خواهم. دوستی و رفاقت خوبان، و رسیدن به حقایق ایمان را می‎طلبم. غنیمت بردن از هر كار نیكی و پیراستگی از هر گناه را، فرود آمدن رحمتت را، و آمرزش گناهان و دستیابی به بهشت و نجات از آتش جهنّم را از تو درخواست دارم.
دعای دوّم
مرحوم علّامه مجلسی در كتاب بحار الانوار نقل می‎كند كه امام علی ـ علیه السّلام ـ هنگام ختم قرآن این دعا را نیز می‎خوانده‎اند:
«اَللّهُمَّ اشْرَحْ بِالْقُرْآنِ صَدْری، وَ اسْتَعْمِلْ بِالْقُرْآنِ بَدَنی، وَ نَوِّر بِالْقُرْآنِ بَصَری، وَ اَطْلِقْ بِالْقُرْآنِ لِسانی، وَ اَعِنّی عَلَیْهِ ما اَبْقَیْتَنی، فَاِنَّهُ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّهَ اِلّا بِكَ».[2]
بار خدایا! سینه‎ام را با قرآن گشاده گردان، جسمم را با قرآن به خدمت‌ بگیر، چشمم را با قرآن نورانی نما، زبانم را با قرآن گویا كن، و تا زنده‎ام مرا در راه قرآن یاری كن، كه هیچ نیرو و قدرتی جز به تو نیست.
دعای سوّم
یكی از دعاهای جامع و كامل ختم قرآن، دعایی است كه از سیّد السّاجدین امام زین العابدین ـ علیه السّلام ـ رسیده است. به علت طولانی بودن دعا از نقل آن خودداری شد، كسانی كه مایل هستند می‎توانند به صحیفه سجّادیه، دعای چهل و دوّم مراجعه نمایند.


[1] . بحار الانوار، ج 89، ص 206 ـ 207.
[2] . بحار الانوار، ج 89، ص 209.

 


٠٢:١٥ - 1392/10/25    /    شماره : ٢٥٥٧٨    /    تعداد نمایش : ١٠٣١خروج

   مطالب مرتبط
 ادب نوزدهم: دعا بعد از تلاوت قرآن (خبر)
 ادب پانزدهم: ختم قرآن (خبر)
 ادب سیزدهم: استماع و سكوت هنگام تلاوت قرآن (خبر)
 ادب سوم: دعا قبل از تلاوت (خبر)
 ادب هجدهم: نحوه اتمام تلاوت (خبر)
 ادب هفدهم: بزرگداشت و حفظ احترام قرآن (خبر)
 ادب شانزدهم: حفظ قرآن (خبر)
 ادب چهاردهم: سجده كردن در آیات سجده (خبر)
 ادب دوازدهم: توجّه به معانی و تدبّر در قرآن (خبر)
 ادب دهم: تلاوت با لحن عربی (خبر)
 ادب نهم: تلاوت با صدای زیبا (خبر)
بازدیدها
امروز :12064
کل بازديدها :17250521
بازديدکنندگان آنلاين :24
بازديدازاین صفحه :297274