نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > اخلاق و عرفان 


  چاپ        ارسال به دوست

جبران حق الناس با استغفار!

دچار حق الناس شده ام ، چگونه جبران کنم؟

پسندیدم
ارسال به وبلاگ تبیان
چاپ
جبران حق الناس با استغفار!

دچار حق الناس شده ام ، چگونه جبران کنم؟

معمولا مردم گمان مي کنند حق الناس فقط از ديوار مردم بالا رفتن يا دست در جيب مردم کردن است، غافل از آنکه حق الناس بسيار ريز است ...

زیاد دچار حق الناس شده ام ، چگونه جبران کنم؟


زندگی های امروز را که نگاه می کنیم می بینیم که سرشار است از افراط و تفریط های بی مورد. مثلاً اگر عده ای از مردم آنقدري كه براي نجس و پاكي، ادای مخرج اذکار آن هم خارج از توان، وسواس دارند كمي هم به حق الناس اهميت مي دادند، مشکلات خیلی کم می شد. در حالي كه اسلام ، طهارت و نجاست را آسان گرفته و مردم بر خود سخت مي گيرند؛ اما به حق الناس ، بسيار اهميت داده ، ولي مردم آنها را ساده مي گيرند.

معمولا مردم گمان مي کنند حق الناس فقط از ديوار مردم بالا رفتن يا دست در جيب مردم کردن است، غافل از آنکه حق الناس بسيار ريز است مانند:

خدای متعال راهی برای مؤمنین گشوده تا در بن بست گرفتار نباشند. مثلا اگر مال کسی را ضایع کرده ایم، می توانیم با اجازۀ حاکم شرع، این مال را به جای آن شخص صدقه بدهیم تا در قیامت با پرداخت ثواب صدقه به کسی که مالش ضایع شده، رضایت او را کسب کنند.ماشينش را جايي پارک مي کند که مزاحمت براي مردم است.
 جلوي ماشين ها مي پيچد.
بدون دليل بوق مي زند.
دزدگير ماشينش را شب ها  حالتي مي گزارد که اگر پرنده اي هم روي آن نشست صدا کند.
پول کالا را به بيشتر رند مي کند مثلا شده هزار و نهصد تومان مي گويد دو هزار تومان.
عابر پياده از چراغ قرمز مي گذرد.
از پله هاي آپارتمان چنان مي دود که همسايه ها اذيت مي شوند.
در منزل را طوري مي بندد که همه از خواب بيدار شوند.
کالاي تاريخ گذشته يا بي کيفيت مي فروشد.
امام جماعتي که دير مي آيد.
صداي آهنگ يا حتي مداحي و قرآنش از مغازه يا منزل بلند است و ديگران را اذيت مي کند.
در کتابخانه صحبت مي کند و باعث آزار ديگران مي شود.
در اداره از وقت مردم مي زند و نماز مستحبي يا کتاب يا ... مي خواند.
حرفي مي زند كه باعث ناراحتي ديگران مي شود و ...
اينها بسيار ظريف است. اگر اين مسائل كوچك و ظریف دقت نشوند نتیجه این خواهد شد که كم كم، تخم مرغ دزد، 3 هزار ميليارد شتر اختلاس مي كند.

حق الناس هم اقسامی دارد

حق الناس را می توان به دو دسته تقسیم کرد. حق الناس مالی و غیر مالی. کسی که حقی یا مالی را از دیگران ضایع کرده باشد، نخست باید از این گناه بزرگ توبه کند ، و از خدا عذر خواهی نماید. زیرا در درجه اول قانون خدا نا دیده گرفته شده، یعنی اول حق الله ضایع شده، سپس حق الناس. پس از توبه و استغفار، جبران حق الناس واجب است، مالی باشد یا غیر مالی.

آیا حق الناس را می توان با استغفار جبران کرد؟

1- هر حق الناسی، حق الله هم محسوب می شود. علتش هم این است که وقتی انسان (مثلا) غیبت می کند. علاوه بر آن که آبروی دیگران را می ریزد، از اطاعت دستور الهی هم سرپیچی کرده است. بنابراین کسی که حق الناس کرده، علاوه بر آن که باید رضایت صاحب حق را کسب کند، باید با دعا و استغفار، رضایت خدای متعال را هم جلب نماید. 
۲ ـ راه ادای حق الناس، در اساسی ترین گام، طلب رضایت از خود شخصی است که حقش ضایع شده است. بنابراین اگر مال کسی را برده باشیم، معنایی ندارد که بخواهیم با پرداخت صدقه، رضایت صاحب مال را کسب کنیم! یا اگر آبروی کسی را برده باشیم، معنایی ندارد که بخواهیم با صرف استغفار، حق او را ادا کرده باشیم! 
۳ ـ گاهی اوقات، بنا به هر دلیلی امکان رضایت گرفتن از شخصی که حقش ضایع شده وجود ندارد. 
* آن شخص برای ما مجهول است و وی را نمی شناسیم؛ 
* آن شخص را می شناسیم، اما نمی دانیم کجاست؛ 
* به علت غفلت یا فراموشی، متوجه ضایع شدن حق دیگری نیستیم؛ 
در این صورت، خدای متعال راهی برای مؤمنین گشوده تا در بن بست گرفتار نباشند. مثلا اگر مال کسی را ضایع کرده ایم، می توانیم با اجازۀ حاکم شرع، این مال را به جای آن شخص صدقه بدهیم تا در قیامت با پرداخت ثواب صدقه به کسی که مالش ضایع شده، رضایت او را کسب کنند.

در برخی موارد، کسب رضایت، موجب بروز مفسده است. در چنین صورتی در امور غیر مالی، می فرمایند برای او استغفار کنید. مثلا غیبت کسی را کرده ایم و اگر بخواهیم حلالیت بطلبیم، موجب بروز کینه و کدورت، یا قطع ارتباط می شود.


یا این که اگر آبروی او را برده ایم، برای او طلب استغفار کنیم و از خداوند بخواهیم که دلش را نسبت به ما نرم کند. همۀ ما ممکن است حقوق افرادی را ضایع کرده باشیم و خبری از آن نداشته باشیم. راه جبران چنین ظلمی آن است که در امور مالی، به مقداری، رد مظالم بدهیم. و در امور مالی، در دعا و مناجات خود از خدای متعال بخواهیم که اگر حقی از کسی ضایع کرده ایم، خدای متعال دستگیرمان باشد و با نرم کردن دل آن شخص نسبت به ما کاری کند تا ما را حلال کند. 

در برخی موارد، کسب رضایت، موجب بروز مفسده است. در چنین صورتی در امور غیر مالی، می فرمایند برای او استغفار کنید. مثلا غیبت کسی را کرده ایم و اگر بخواهیم حلالیت بطلبیم، موجب بروز کینه و کدورت، یا قطع ارتباط می شود. 

در امور مالی هم می فرمایند به هر صورتی که شده مال را به او برگردانید. هر چند در قالب شخصی ناشناس باشد. در این صورت می توانیم مال را به حساب آن شخص واریز کنیم یا به شخص ثالثی بدهیم تا به گونه ای به او برساند. 


منابع:
شهر سؤال
سایت انهار
سایت حوزه
سایت هم اندیشی دینی


١١:٣٥ - 1397/01/22    /    شماره : ٦٥٩٣٨    /    تعداد نمایش : ١٨٠خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :7527
کل بازديدها :17259851
بازديدکنندگان آنلاين :2
بازديدازاین صفحه :301559