نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > اخلاق و عرفان 


  چاپ        ارسال به دوست

شکر الهی

شکر نعمت های خداوند از جمله فضایل اخلاقی است که در متون اسلامی بر آن تأکید شده است. مؤمنان می باید در برابر نعمات الهی که خداوند به آنها عطاء فرمود شکر گزاری کنند. اهمیت شکر الهی به حدی است که خداوند ثواب شکر و ذکر الهی را در کنار هم قرار داده و می فرماید: «فَاذْكُرُونِي أَذْكُرْكُمْ وَاشْكُرُواْ لِي وَلاَ تَكْفُرُونِ»  مرا یاد کنید تا شما را یاد کنم و شکر مرا بجای آورید و کفران نورزید. رسول اکرم در فضیلت شکر الهی می فرمایدد: اجر کسی که می خورد و شکر می گزارد، مانند اجر روزه داری است که فقط برای خدا روزه می گیرد و تندرست سپاسگزار، اجرش به اندازه گرفتار صابر، و پاداش بهره مند شاکر، به اندازه محروم قانع است.  همچنین قرآن می فرماید:

خداوند شما را عذاب نمی کند اگر شکر گزارید و ایمان آورید.  و تأکید می فرماید: اگر شکر گزارید به شما (نعمت) بیشتر می دهیم...   رسول اکرم9در تأکید بر این آیه شریفه می فرماید: هرگاه خدا به بنده نعمتی دهد، اگر بنده آن رابا قلبش بشناسد و به زبانش ستایش کند، چون کلامش به پایان رسد خدا دستور می دهد به نعمتش بیفزاید.  امام علی7نیز در بیان اهمیت شکر نعمت خداوند، می فرماید: شکر نعمت کن تا نعمتت افزون شود.  و در حدیثی دیگر فرمود: «الشکر علی النِّعمِه جَزاء لِماضِها اجتلابُ لِایتها».  شکر بر نعمت پاداش است برای گذشته آن، و وسیله جذب و ادامه آن در آینده است. روایت ذیل شاهدی بر این مدعاست.

روایت شده است: امام صادق7در منا بود که سائلی نزد ایشان آمد. حضرت امر فرمود که خوشه انگوری به او بدهند سائل گفت: به این نیازی ندارم اگر پولی دارید، بدهید. حضرت فرمود: خدا به تو وسعت دهد و چیزی به او نداد. پس از آن سائل دیگر آمد. حضرت سه دانه انگور به او مرحمت فرمود. سائل آن را گرفت و گفت: سپاس و ستایش مخصوص خدا، پروردگار جهانیان است؛ کسی که روزی ام مرحمت فرمود. امام7، با دیدن این شکرگزاری او، دو دست مبارک خود را از انگور پر کرد و به وی داد، سائل دوباره خدا را شکر کرد. حضرت به غلام خود گفت: چقدر پول همراه داری؟ غلام نزدیک بیست درهم به او داد سائل گرفت و گفت: شکر خدای را که این ها همه از اوست.

سپس حضرت پیراهن خود را درآورد و به او داد و فرمود: بپوش سائل آن را پوشید و خدای را سپاس گفت که او را پوشانیده و شاد فرموده است؛ سپس رو به حضرت کرد و گفت: این بنده خدا! خداوند به تو پاداش دهد و آنگاه رفت. شخصی می گوید گمان می کنم اگر سائل متوجه  حضرت نشده بود و فقط شکر خدای را به جای آورد، حضرت هم پیوسته به او عطا می کرد. خداوند متعال به بندگانش فرمود: اگر شکر کنید، نعمت های خویش را برای شما افزون می-کنم. 

سید ابراهیم آهنگری

به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی قم


١٥:٥٢ - 1392/09/06    /    شماره : ٢٣٤١٣    /    تعداد نمایش : ٥٠٥خروج

   مطالب مرتبط
 چرادرروابط همسایگی رعایت لازم رانمیکنیم (خبر)
 عرفان کریشنا مورتی(Krishna murti) (خبر)
 جايگاه اديان و مذاهب در عرفان اوشو (خبر)
 عرفان کارلوس کاستاندا(Carlos Castaneda) (خبر)
 ویژگی های سلوک در عرفان کاستاندا (خبر)
 تأثیرات عفو و بخشش در زندگی افراد (خبر)
 فخر فروشی یا حقیقت (خبر)
 گرایش به خدا و انحراف از آن (خبر)
 ‌قلوب الهى (خبر)
 رضایت و تسلیم در برابر خداوند (خبر)
 راه‌هاى درمان بیمارى نفس (خبر)
بازدیدها
امروز :12335
کل بازديدها :17250792
بازديدکنندگان آنلاين :31
بازديدازاین صفحه :301460