نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > اخلاق و عرفان 


حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی روایت کرد
رهبر انقلاب با هدیه بسیار گرانقیمت پادشاه عربستان چه کرد؟
حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی روایت کرد رهبر انقلاب با هدیه بسیار گرانقیمت پادشاه عربستان چه کرد؟ رئیس‌دفتر رهبر معظم انقلاب گفت: پادشاه عربستان بعد از حضور خدمت مقام معظم رهبری از مکانی که ایشان در آن حضور داشتند، تعجب کرده و برای او قابل باور نبود که رهبر ایران در چنین مکانی زندگی می‌کنند؛ وی هدیه بسیار گرانقیمتی برای حضرت آقا آورد؛ اما ایشان تمام هدایا را فروخته و با پول آن منازلی را ساخته و به فقرا دادند.
 ١٠:٠٢ - 1397/10/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیت الله جاودان؛ سالک طریق اهل بیت/ تجلی اخلاق در «ره‌نمای طریق»
آیت الله جاودان؛ سالک طریق اهل بیت/ تجلی اخلاق در «ره‌نمای طریق» روایات بسیاری سعادت دنیا و آخرت را در هم‌نشینی با علمای ربانی خوانده‌اند. لذا باید وجود عالمان با فضیلت را ارج نهیم و به سراغ آنها رفته واز ایشان به عنوان اسوه های دینی در دسترس بهره ببریم. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: چندی پیش تقریظ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب بر کتاب «ره‌نمای طریق» اثر آیت‌الله محمدعلی جاودان منتشر شد. این کتاب حاوی پاسخ‌های مکتوب و عالمانه‌ آیت‌الله جاودان به پرسش‌های مردم و به‌ویژه جوانان در مسائل مبتلابه آنان است. کتاب «ره‌نمای طریق» مشتمل بر ۵۸۰ سؤال پرسیده‌شده در موضوعات گوناگون از آیت‌الله جاودان و پاسخ‌های ایشان به این سؤالات است.
 ١٣:٢٤ - 1397/10/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
احتکار باعث زوال نعمت خواهد شد/ گناهی که بخشیده نمی‌شود
مهر گزارش می‌دهد؛ احتکار باعث زوال نعمت خواهد شد/ گناهی که بخشیده نمی‌شود افراد سودجو با احتکار مایحتاج مردم در بزنگاه های مختلف به دنبال کسب سود و منفعت بوده اند در حالی که روایات ما احتکار را هم تراز قتل نفس و موجب محروم شدن از نعمت خوانده اند. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: احتیاجات ضروری مردم خواه از مواد خوراکی باشد یا غیرخوراکی همواره اهمیت استراتژیکی داشته است و دولت ها برای تأمین آن تلاش کرده اند، اما در این میان در بزنگاه های مختلف افرادی سودجو با احتکار مایحتاج مردم به دنبال کسب سود و منفعت هستند. این درحالی است که روایات احتکار را موجب محروم شدن از نعمت خوانده اند و یا فرد محتکر با قاتلین نفس، هم درجه در نظر گرفته شده اند. امروز نباید موش‌صفت اهل احتکار بود
 ٠٩:٠٠ - 1397/07/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
خوش اخلاقی موجب زیاد شدن عمر و روزی است
خوش اخلاقی موجب زیاد شدن عمر و روزی است خوش اخلاقى روزى‌ را زیاد مى‌کند و موجب آبادی شهرها و طول عمر می‌شود و میان دوستان انس و الفت پدید مى آورد. خوش اخلاقی خوش اخلاقی موجب زیاد شدن عمر و روزی است به گزارش جام نیوز خوش اخلاقی از صفات مومنین است و اسلام سفارش زیادی به آن کرده است. همچنین در اسلام برای خوش‌اخلاقی (حسن خلق) آثار و برکات دنیوی و اخروی زیادی برای آن شمرده شده است. البته باید توجه داشت که مقصود اسلام از خوش اخلاقی شامل منزل و برخورد با همسر و فرزندان نیز می‌شود. در ادامه به بیان برخی روایات در مورد جایگاه، اهمیت و اثرات خوش اخلاقی می‌پردازیم:
 ١٠:٥٦ - 1397/07/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
قانون و اخلاق مکمل یکدیگر هستند
خسرو باقری: قانون و اخلاق مکمل یکدیگر هستند خسرو باقری، استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه اخلاق، فعالیتی است در فضای درون فردی برای تنظیم روابط فرد با خود و دیگران، گفت: قانون بدون اخلاق و اخلاق بدون قانون ناقص است‌. به گزارش خبرنگار مهر، کارگاه دانشگاه اخلاق مدار از سلسله نشست های دوره های آموزشی مدیریت بالندگی حرفه ای با ارائه دکتر خسرو باقری استاد تمام دانشگاه تهران در دانشگاه فرهنگیان برگزار شد. در ادامه گزارشی کوتاه از سخنان دکتر باقری در این کارگاه را می خوانیم؛
 ١٠:١٢ - 1397/06/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
خداحافظ به اميد سلام
خداحافظ به اميد سلام همين ديروز بود كه به پيشوازت به دشت ها و تپه ها آمديم و با ديدنت خنده بر لبهايمان نشست و امروز براي بدرقه ات به دشت ها و تپه ها آمديم و با وداعت يك چشممان خنده و يك چشممان گريه همين ديروز بود كه با يك بغل خير با لبهاي خندا به سوي ما آمدي و بي درنگ آستينها را بالا زدي و گفتي خانه را بايد شست . و امروز كه مي روي با يك بغل غم و غصه بدرقه ات مي كنيم .چه خوب بود با تو بودن و چه زود گذشت اين روزها. خداحافظ اي نازنين، اي بهترين همنشين. خداحافظ اي مهربان، اي عيد دوستان. خداحافظ اي زنجير شيطان. خداحافظ اي كريم اي بهتر و برتر از ساعتها، روزها، ماه ها. اي لحظه هايت انگار زندگي در كنار يار،« اي ماه دست يافتن به آرزوها». خداحافظ اي جليل، اي بزرگ، اي اميد بهشت. خداحافظ اي مونس اي همدم اي نيكو سرشت. خداحافظ اي هموار كننده راه هاي نيكو و احسان. اي ناصر در برابر كيدهاي شيطان. خداحافظ اي نرم كننده دلها، اي پاك كننده گناهان. اي خاموش كننده آتش اي ماه آزاد شدگان. خداحافظ اي ماهي كه هزار ماه به اندازه يك شبت نمي شود. شبي كه در آن شب آسمانها و زمين به سنگيني غصه هاي زينبت نمي شود. خداحافظ اي كه بديها از تو گريزان و خوبيها در تو بسيار. فراغت رنج و وحشت و انتظار، بودنت اميد و امن و قرار. خداحافظ اي آشنايي ناتمام. خداحافظ به اميد سلام.
 ١١:٠٧ - 1397/03/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
شرح دعای روز بیست و هشتم؛
نمازهای نافله وسیله تقرب مؤمنان به خداست/ حدیث قرب نوافل
شرح دعای روز بیست و هشتم؛ نمازهای نافله وسیله تقرب مؤمنان به خداست/ حدیث قرب نوافل دعای روز بیست و هشتم ای خدا! دراین روز بهره مرا از مستحبات و نمازهای نافله وافر قرار ده و به حاضر و آماده ساختن مسائل درحقم کرم فرما و وسیله مرا بین وسایل واسباب به سوی حضرتت نزدیک ساز. به گزارش خبرنگار مهر، شرح دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان به قلم حسین محمدی فام نویسنده کتاب «تاآسمان» را در ادامه می خوانید؛ اَللّهُمَّ وَفِّرْ حَظِّی فیهِ مِنَ النَّوافِلِ، وَ أَکْرِمنی فیهِ بِإِحْضارِ الْمَسائِلِ، وَ قَرِّبْ فیهِ وَسِیلَتی إلَیْکَ مِنْ بَیْنِ الْوَسائِلِ یا مَنْ لا یَشْغَلُهُ إِلحْاحُ المُلِحِّینَ.
 ٠٨:٤٦ - 1397/03/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
شرح دعای روز بیست و هفتم؛
مقدرات عالم به اذن خدا و توسط امام زمان(عج) تقدیر می شود
شرح دعای روز بیست و هفتم؛ مقدرات عالم به اذن خدا و توسط امام زمان(عج) تقدیر می شود خداوندا در این روز فضیلت لیلة القدر را نصیب من گردان و تمام امور مرا از سختی به آسانی مبدل ساز و عذرهایم را بپذیر و وزر وگناهم را محو و نابود ساز ، ای روف ومهربان در حق بندگان صالحان خویش. به گزارش خبرنگار مهر، شرح دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان به قلم حسین محمدی فام نویسنده کتاب «تاآسمان» را در ادامه می خوانید؛ اَللّهُمَّ ارْزُقنی فیهِ فَضْلَ لَیلَةِ القَدرِ وَ صَیِّرْ اُمُوری فیهِ مِنَ العُسرِ إلی الیُسرِ وَ اقبَلْ مَعاذیری وَ حُطَّ عَنِّی الذَّنب وَ الوِزْرَ، یا رَؤُفاً بِعِبادِهِ الصّالحین.
 ٠٩:٥٥ - 1397/03/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
شرح دعای روز بیست و پنجم؛
مبادا دشمنان خدا را دوست بداریم/ محکم‌ترین دستگیره ایمان
شرح دعای روز بیست و پنجم؛ مبادا دشمنان خدا را دوست بداریم/ محکم‌ترین دستگیره ایمان دعای روز بیست و پنجم خداوندا مرا در این روز دوستدار دوستانت ودشمن دشمنانت و پیرو سنت آخرین پیامبرت قرار بده، ای عصمت بخش دل های پیغمبران. به گزارش خبرنگار مهر، شرح دعای روز بیست و پنجم ماه مبارک رمضان به قلم حسین محمدی فام نویسنده کتاب «تاآسمان» را در ادامه می خوانید؛ اللهمّ اجْعَلْنی فیهِ محبّاً لأوْلیائِکَ و مُعادیاً لأعْدائِکَ مُسْتَنّاً بِسُنَّةِ خاتَمِ أنْبیائِکَ یا عاصِمَ قُلوبِ النّبییّن.
 ٠٩:٣٣ - 1397/03/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
شرح دعای روز بیست و چهارم؛
معصیت، مؤمن را اندوهگین می کند/ هر چه هست در اطاعت خداست
شرح دعای روز بیست و چهارم؛ معصیت، مؤمن را اندوهگین می کند/ هر چه هست در اطاعت خداست دعای روز بیست و چهارم خدایا! در این روز آنچه را که رضای تو در اوست از تو درخواست می‌کنم، و از آنچه تو را ناپسند است به تو پناه می برم، و از تو توفیق می‌خواهم که در این روز به فرمان تو باشم. به گزارش خبرنگار مهر، شرح دعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان به قلم حسین محمدی فام نویسنده کتاب «تاآسمان» را در ادامه می خوانید؛ اَللّهُمَّ إنِّی أسئلُکَ فیهِ مایُرضیکَ وَ أعُوذُ بِکَ مِمّا یُؤذیکَ وَ أسئلُکَ التَّوفیقَ فیهِ لِأَنْ اُطیعَکَ وَ لاأعْصِیَکَ یا جواد السّائلینَ .
 ١٠:٢٧ - 1397/03/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
نگاهی به اعمال شب‌های قدر؛
قرآن به سر گرفتم و گفتم سلام عشق/
نگاهی به اعمال شب‌های قدر؛ قرآن به سر گرفتم و گفتم سلام عشق/ فرصت‌هایی که باید «قدر» بدانیم شب قدر فضیلت شب‌های قدر برابر با هزار ماه است و هزار ماه برابر با ۸۴سال و ۸۴ سال، برابر با عمر انسان. این‌ها دلایلی کافی هستند برای اینکه قدر شب‌های قدر را بیش‌تر بدانیم. خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- اسد بابایی؛ بهنام عبداللهی: نیازی به تقویم نیست؛ هم از خانه‌ها، هم از خیابان‌ها و هم از مسجدها می‌توان فهمید که با شب‌های معمولی مواجه نیستیم.
 ٠٨:٥٩ - 1397/03/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
شرح دعای روز پانزدهم؛
شرح صدر نوری از جانب خداست/ خشوع؛ صفت مومنین واقعی
شرح دعای روز پانزدهم؛ شرح صدر نوری از جانب خداست/ خشوع؛ صفت مومنین واقعی خدایا! در این روز طاعت بندگان خاشع را نصیب من گردان و سینه مرا از طریق انابه همچون بندگان خاشع و خائف، گشاده فرما، به امان خود ای ایمنی دلهای ترسان. به گزارش خبرنگار مهر، شرح دعای روز پانزدهم ماه مبارک رمضان به قلم حسین محمدی فام نویسنده کتاب «تاآسمان» را در ادامه می خوانید؛ اَللّهُمَّ ارْزُقْنی فیهِ طاعةَ الخاشعینَ، وَاشْرَحْ فیهِ صَدری بِإنابَةِ المُخْبِتینَ، بِأمانِکَ یاأمانَ الخائفینَ
 ٠٩:١٤ - 1397/03/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
تاریخ تمدن اسلامی-
مساجد؛ هویت بخش شهرها و مرکز تولید علم در تمدن اسلامی
تاریخ تمدن اسلامی- ۳۲ مساجد؛ هویت بخش شهرها و مرکز تولید علم در تمدن اسلامی علم دو جنبه دارد؛ یکی اینکه قدرت و توانایی است (و هو سلاح علی الاعداء) و بهترین وسیله و ابزار زندگی است. اگر به شیر دندان‌ها و چنگال‌های قوی و اگر به پرندگان پر و بال داده شده که در فضا پرواز کنند و اگر به آهو پاهای دونده داده شده، به انسان عقل و علم داده شده است. در صحنه ی تنازع بقا، برای انسان‌ها بهترین سلاح علم است. به وسیله ی علم با ظلم و تعدی و با گزنده و درنده، باید مبارزه کرد. علم خوی توحش را، که خشونت است، از انسان می‌گیرد، و به او نرمی و عاطفه می‌دهد. علم روشنایی است و فضا را روشن می‌کند و هر کجا که انسان باید برود، اولین وسیله ی لازم چراغ است و علم چراغ است.
 ١١:٠٢ - 1397/03/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
شرح دعای روز سیزدهم؛
صبر و رضا به مقدرات خداوندی از مقامات بلند عرفانی است
شرح دعای روز سیزدهم؛ صبر و رضا به مقدرات خداوندی از مقامات بلند عرفانی است خدایا! در این روز مرا از پلیدی و آلودگی های نفس وگناهان پاک ساز و مرا در برابر حوادث و مقدرات ، قدرت صبر وتحمل عطا کن و بر تقوی وپرهیزکاری و همنشینی نیکوکاران موفق دار. به گزارش خبرنگار مهر، شرح دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان به قلم حسین محمدی فام نویسنده کتاب «تاآسمان» را در ادامه می خوانید؛ علی(ع): پایه و اساس کار شما دین است[۱]
 ٠٩:١٦ - 1397/03/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
شرح دعای روز دوازدهم؛
مکارم اخلاق به کمال نرسد مگر با عفاف و ایثار
شرح دعای روز دوازدهم؛ مکارم اخلاق به کمال نرسد مگر با عفاف و ایثار خدایا! در این روز مرا به زیور ستر وعفاف بیارای و به جامه قناعت و کفاف بپوشان و مرا بر طریق عدل و انصاف قرار بده و از هر چه ترسانم مرا ایمن ساز به نگهبانی خود ای نگاهدارنده خدا ترسان. به گزارش خبرنگار مهر، شرح دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان به قلم حسین محمدی فام نویسنده کتاب «تاآسمان» را در ادامه می خوانید؛ اَللّهُمَّ زَیِّنی فیهِ بالسِّترِ وَ الْعَفافِ، وَاسْتُرنی فِیهِ بِلِِِباسِ الْقُنُوعِ وَالْکَفافِ، وَاحْمِلْنی فیِهِ عَلَی الْعَدْلِ وَالْإنصافِ، وَ امِنّی فیِهِ مِنْ کُلِّ ما اَخافُ، بِعِصْمَتِکَ یاعِصْمَةَ الْخائِفیِنَ.
 ١٠:٥٣ - 1397/03/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
شرح دعای روز یازدهم؛
نیکی کردن، از نشانه‌های ایمان است/ عادت به احسان و نفرت از گناه
شرح دعای روز یازدهم؛ نیکی کردن، از نشانه‌های ایمان است/ عادت به احسان و نفرت از گناه خداوندا در این روز احسان و نیکویی را محبوب من وفسق و گناه را ناپسند من قرار ده و در این روز خشم وآتش قهرت را بر من حرام گردان ، به یاری خود ای فریادرس فریاد رسان. به گزارش خبرنگار مهر، شرح دعای روز یازدهم ماه مبارک رمضان به قلم حسین محمدی فام نویسنده کتاب «تاآسمان» را در ادامه می خوانید؛ اَللّهُمَّ حَبِّبْ اِلَیَّ فیهِ الْإحسانَ وَ کَرِّهْ اِلیَّ فیهِ‌الْفُسُوقَ وَ العِصیانَ وَ حَرِّمْ عَلَیَّ فیهِ السَّخَطَ وَ النّیرانَ بعَوْنِکَ یاغیاثَ المُستَغیثینَ.
 ١١:١٥ - 1397/03/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
شرح دعای روز دهم؛
کسی که خدا و رسول را فرمان بَرَد، رستگار است/ معنای توکل بر خدا
شرح دعای روز دهم؛ کسی که خدا و رسول را فرمان بَرَد، رستگار است/ معنای توکل بر خدا روز دهم خداوندا مرا در این روز از آنان که در تمام امور بر تو توکل کنند و نزد تو فوز وسعادت یابند واز مقربان درگاه تو باشند قرار ده ، به حق احسانت ای منتهای آرزوی طالبان. به گزارش خبرنگار مهر، شرح دعای روز دهم ماه مبارک رمضان به قلم حسین محمدی فام نویسنده کتاب «تاآسمان» را در ادامه می خوانید؛ اَللّهُمَّ اجْعَلنی فیهِ مِنَ المُتَوَکِّلینَ عَلَیْکَ وَاجْعَلنی فیهِ مِنَ الْفائِزینَ لَدَیْکَ وَاجْعَلنی فیه مِنَ المُقَرَّبینَ اِلیْکَ بِاِحْسانِکَ یا غایَةَ ‌الطّالِبینَ.
 ٠٩:٢١ - 1397/03/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
جبران حق الناس با استغفار!
دچار حق الناس شده ام ، چگونه جبران کنم؟
جبران حق الناس با استغفار! دچار حق الناس شده ام ، چگونه جبران کنم؟ معمولا مردم گمان مي کنند حق الناس فقط از ديوار مردم بالا رفتن يا دست در جيب مردم کردن است، غافل از آنکه حق الناس بسيار ريز است ... زیاد دچار حق الناس شده ام ، چگونه جبران کنم؟ زندگی های امروز را که نگاه می کنیم می بینیم که سرشار است از افراط و تفریط های بی مورد. مثلاً اگر عده ای از مردم آنقدري كه براي نجس و پاكي، ادای مخرج اذکار آن هم خارج از توان، وسواس دارند كمي هم به حق الناس اهميت مي دادند، مشکلات خیلی کم می شد. در حالي كه اسلام ، طهارت و نجاست را آسان گرفته و مردم بر خود سخت مي گيرند؛ اما به حق الناس ، بسيار اهميت داده ، ولي مردم آنها را ساده مي گيرند.
 ١١:٣٥ - 1397/01/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
فنایی اشکوری
ثمرات و برکات سلوک عرفانی/ از ثمرات سلوک عرفانی سلامت معنوی
فنایی اشکوری در گفتگو با مهر: ثمرات و برکات سلوک عرفانی/ از ثمرات سلوک عرفانی سلامت معنوی است از ثمرات سلوک عرفانی سلامت معنوی است. تهذیب نفس و تصفیۀ آن از امراض و رسیدن به حالات و مقامات و اتصال به محبوب ازلی عالی ترین مرتبۀ سلامت معنوی را برای عارف به ارمغان می آورد. به گزارش خبرنگار مهر، عرفان چه فایده ای برای انسان دارد و چه دردی را درمان می کند؟ آیا نوعی سرگرمی و دلخوش کردن افراد منزوی نیست؟ آیا ضررش بیش از فایده اش نیست؟ دکتر محمد فنایی اشکوری، استاد فلسفه و عرفان تطبیقی در پاسخ به این سؤال گفت: جواب تفصیلی به این پرسش نیازمند بحث مفصلی است که مجال آن نیست؛ اما به صورت خلاصه مهمترین برکات عرفان را می توان چنین برشمرد.
 ١٢:١٥ - 1396/12/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
دستورالعملی ارزنده براي سير و سلوک
توکّل
دستورالعملی ارزنده براي سير و سلوک توکّل دستورالعمل ديگري كه جبرئيل براي موفّقيت پيامبر اكرم«صلی الله علیه و آله و سلم»از سوي خداوند آورد، در آيۀ «رَبُّ الْمَشْرِقِ وَ الْمَغْرِبِ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ فَاتَّخِذْهُ وَكيلا؛ همان پروردگار شرق و غرب که معبودی جز او نیست، او را نگاهبان و وکیل خود انتخاب کن» بيان شده است. توکّل دستورالعمل ديگري كه جبرئيل براي موفّقيت پيامبر اكرم«صلی الله علیه و آله و سلم»از سوي خداوند آورد، در آيۀ «رَبُّ الْمَشْرِقِ وَ الْمَغْرِبِ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ فَاتَّخِذْهُ وَكيلا؛ همان پروردگار شرق و غرب که معبودی جز او نیست، او را نگاهبان و وکیل خود انتخاب کن»(1) بيان شده است.
 ١١:١٥ - 1396/12/16 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :992
کل بازديدها :17665271
بازديدکنندگان آنلاين :10
بازديدازاین صفحه :309327