نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > انبیاء و ائمه 


  چاپ        ارسال به دوست

حضرت زینب (س)


حضرت زینب (س)در روز پنجم جمادی الاول در سال ششم هجری قمری در مدینه منوره از پدرو مادری که از پاکترین بندگان خدا بودند به نام های حضرت علی (ع)و حضرت زهرا(س) چشم به جهان گشود و عالم پذیرای یکی از بهترین زنان عالم گردید.
زمانی که حضرت زینب به دنیا آمد  و خبر به گوش پیامبر(ص) رسید به منزل حضرت فاطمه(س)آمد و فرمودند:دخترم نوزادت را نزد من بیاور وقتی او را نزد پیامبر آوردند رسول خدا او را به سینه چسبانید و با صدای بلند گریست حضرت زهرا(س) فرمود:پدر جان  خدا هیچ گاه چشمانتان را گریان نکند این گریه برای چیست؟  فرمودند دخترم فاطمه جان  این دختر به بلا هایی گرفتار آمده و با انواع مصیبت ها و دشواریها ی  جانکاه مواجه خواهد شد.  ای پاره تن و ای نور چشمم هر کس بر این دختر و مصیبت هایش بگرید پاداش او همانند پاداش کسی است که بر دو برادر او بگرید. سپس رسول خدا(ص)نام نوزاد را زینب نهاد.(1)


وجه نام گذاری حضرت


در مورد نام حضرت دو دیدگاه وجود دارد
1-زینب کلمه ایست مرکب از (زین) و (اب) به معنای (آراستگی)و (پدر)است.
2- اینکه زینب کلمه ای غیر مرکب است و نام درخت یا گلی است.


کنیه و القاب حضرت زینب(س)
کنیه ی حضرت را «ام الحسن»و «ام الکلثوم»  می دانند ولی در القاب حضرت زینب(س) پیش از شصت لقب می دانند  که تعدادی از آنها را اشاره می کنیم:عالمه غیر معلمه- فهیمه غیر مفهمه- عقیلة النساء- الفصیحه – عابده آل علی- فاضله- عقیلة وحی- شریکةالحسین- باکیه- عارفه – محدثه-  ناموس کبریا- وحیده- نائبة الزهرا- شقیقةالحسن- سرابیها- البلیغه- الکاملة- صدیقة الصغری


ازدواج حضرت زینب(س)
وقتی که حضرت زینب(س)وحد رشد رسید یکی از افرادی که به خواستگاری حضرت آمد  عبدالله بن جعفربن ابی طالب بود حضرت علی (ع) بسیار تمایل داشت که دختران خود را به ازدواج پسرعموهایش فرزندان جعفر و عقیل در آورد و شاید علت آن این سخن پیامبر اکرم (ص) بود که چون به فرزندان آن حضرت نظر انداخته بود فرمودند: بناتنا لبنینا و بنونا لبناتنا، دختران ما از آن پسران ما و پسران ما از آن دختران ما هستند.(5)
 به هر حال با ازدواج حضرت زینب با عبدالله بن جعفر موافقت شد و این عقد مبارک جاری گردید و آن بانوی مکرمه با جلال و احترام به خانه ی عبد الله رفت.


عبدالله همسر حضرت زینب(س)در سرزمین حبشه به دنیا آمده بود و آن در وقتی بود که پدرش جعفر و مادرش اسما بنت عمیس  به حبشه هجرت کرده بودند پدر و مادر عبدالله از مردان و زنان با فضیلت اسلام به شمار می روند و از مقام و جایگاه خاصی در نزد پیامبر(ص) برخورد دار بودند.
 جعفر بن ابی طالب در راه اسلام فداکاری های بسیار نمود در آن هنگام که عده ای از مکه به حبشه هجرت نموده بودند جعفر سخنگوی آن گروه بود  ودر نزد نجاشی حاکم حبشه  سخنگوی مسلمانان در مقابل مشرکین بود که دیدگاه قرآن درباره حضرت مریم (س) را بیان نمود و موجب گردید که نجاشی سخنان نمایندگان مشرکین مکه را در بازگرداندن مسلمانان به مکه نپذیرد.


فرزندان حضرت زینب(س)
ثمره ازدواج حضرت با عبدالله بن جعفر چهار فرزند به نام های (جعفر)، (عون) ،(علی ) و(ام الکلثوم) بوده است. و بعضی ها عباس و محمد را به آن اضافه می کنند. دو نفر از فرزندان حضرت زینب(س)در واقعه ی کربلا به نام های عون ومحمد در رکاب امام حسین (ع) به شهادت رسیدند.(6)

فضائل و مناقب حضرت زینب(س)
 زینب کبری (س) مانند مادرش حضرت فاطمه(س) دارای فضائل و مناقب بسیاری بود که عبارتند از 1- اخلاص :که از بالا ترین و بزرگترین مقامات و فضائل انسانی است. در دیدگاه حضرت خدا آنقدر مهم است که از همه چیز خود می گذرد و صبر و تحمل در برابر تمام مشکلات برایش آسان می شود.


2- عبادت::حضرت تمام شبش را به عبادت می پرداخت و در دوران زندگی خود  هیچگاه تهجد را ترک نکرد آن چنان که اشتغال به عبادت ورزید که ملقب به لقب (عابدة آل علی(ع))شد.
حضرت سجاد (ع) می فرماید: این مخدره حتی در شب یازدهم محرم هم نماز شبش را ترک نکرد و نشسته نماز می خواند در حدیث دیگری حضرت سجاد(ع) می فرماید:عمه ام زینب در شب دهم محرم پیوسته در محراب عبادتش قائم بود و به راز ونیاز   پرداخت و به درگاه الهی استغاثه می کرد.
در جریان اسارت هم حضرت خود را نباخت و همچنان به عبادت ادامه داد امام سجاد(ع) فرمود عمه ام  در طول راه کوفه و شام همیشه نماز شبش را به پا می داشت در برخی از منازل بین راه می دیدم که نشسته نماز می خواند پرسیدم چرا نشسته نماز می خوانی؟ گفت: به خاطر شدت ضعف و گرسنگی  چون غذایی که به ما می دهند کم است من غذای خود را بین کودکان تقسیم می کنم و اکنون سه روز است که چیزی نخورده ام(7)


نمونه احادیث حضرت زینب(س)
حضرت زینب(س) می فرماید:هر کس می خواهد مردم در پیشگاه خدا شفیع او نباشند باید خدا را سپاس گوید آیا  سخن مردم  را نمی شنوی؟ که می گویند:سمع الله لمن حمده، خدا صدای هر کس که او را ستایش کند می شنود پس به جهت قدرت داشتن خدا بر تو از وی بترس و به جهت نزدیکی که او با تو دارد از وی شرم کن.


حضرت زینب (س) می فرماید : جدم رسول خدا  برای شوهران ما بر گردن ما حقوقی  داد چنانکه بر شوهران نیز وظایفی  را واجب نموده است.
در حدیث دیگری می فرماید: جدم محمد مصطفی (ص) می فرمود:اگر زنی نمازهای پنج گانه واجب خود را بخواند و روز ه ماه رمضانش را بگیرد دامان خودرا از آلودگی حفظ کند و از شوهر خود اطاعت کند به او گفته خواهد شد از هر دری از در های بهشت که خواستی داخل شو.(8)


مصائب حضرت زینب(س)
 مصائبی که بر آن حضرت وارد آمده است این است :


- در پنج سالگی رحلت پیامبر (ص)1
2-مضروب ساختن حضرت فاطمه(س)
3- شهادت حضرت علی (ع)
4- مسموم شدن و شهادت امام حسن (ع) توسط جعده همسرش
5- واقعه کربلا و شهادت امام حسین (ع) و فرزندان و افراد بنی هاشم و اسارت در نهضت عاشورا
6-ورود به شام و داخل شدن در مجلس یزید


 محمد جواد مغنیه می گوید:هر کس تاریخ این مخدره را بخواند در می یابد که سختی و زوایا و یک سلسله مصائب حلقه های به هم پیوسته ای مانند زنجیر پدید می آورند که سر تا سر زندگی او را از ابتدا تا پایان عمرش در بر گرفته و احاطه نموده است به طوری که وی را ام المصائب لقب داده اند و هر گاه این لقب گفته شود زینب (س) به ذهن می آید زیرا که علم خاص برای او شده است.(9)


حضرت زینب (س) بعد ار عاشورا
حضرت بعد از برادرش امام حسین (ع) پیش از یک سال و نیم زندگی نکرد اما در همین زمان کوتاه توانست مسیر تاریخ را عوض کند و سلسله بنی امیه را رسوا کند و در هر حال زینب(س) در مدت حیات خود پس از عاشورا لحظه ای آرام ننشست و در امر پیام رسانی با زبان حال و قال فعالیت داشت در کوفه در مجلس ابن زیاد و در شام در مجلس یزید خطبه های خود را قرائت می کرد که باعث هراس و وحشت عبید الله بن زیاد  و یزید بن معاویه گردید.


 حضرت زینب (س) وقتی با اسرا به مدینه برگشت جمعی از زنان دور حضرت را گرفته  و از آنچه اتفاق افتاده بود از او می پرسیدند زینب (س) جواب می داد باچه زبانی واقعه عاشورا را شرح دهم قدرت بیان ندارم از زندگانی خود بیزارم  ای زنان  قریش و ای دختران بنی هاشم  چیزی می شنوید و حکایتی به گوش می سپارید  اگر شرح حال شهدا و اسرا را باز گویم مورد ملامتم قرار خواهید داد که چگونه زنده ام ؟ آن گاه  خلاصه ای از مصیبات خود و ظلم و ستم بنی امیه را بیان فرمود که ناله و ضجه  در مدینه بلند شد.(10)


محل دفن حضرت زینب(س)
در باره محل دفن حضرت زینب (س) در میان مورخان اختلاف است  عده ای قائل به این هستند که مرقد حضرت در مدینه است و گروهی دیگر از مورخان  آورده اند مرقد ایشان در شام و در حومه دمشق است  که قول مشهور هم همین گفتار است و عده ای هم گفته اند که حضرت در مصر و در شهر قاهره  به خاک سپرده شده است. قول دوم این که مرقد در شام است و حضرت به دلیل قحطی  که در مدینه پیدا شده بود  مدینه را ترک نمود و چون همسرش  در نواحی دمشق باغ یا مزرعه ای داشته است به آنجا مسافرت کرده  ودر آنجا دار فانی را وداع گفته است و در همان مکان دفن گردیده است.(11)


منابع
1-زینب کبری از ولادت تا شهادت، سید محمد کاظم قزوینی،ص 30/ناسخ التواریخ حضرت زینب (س)سپهر
2-القاموس المحیط ،فیروز آبادی
3-لسان العرب،ابن منظور
4-زینب کبری عقیلة بنی هاشم ،حسن الهی ،ص 62
5-من لا یحضره الفقیه ،ج3،ص 44
6- زینب کبری (س) از ولادت تا شهادت، ص85/،زینب کبری عقیلة بنی هاشم،ص79
7-زینب کبری عقیلة بنی هاشم ،ص90
8-زینب کبری از ولادت تا شهادت،ص494
9-مع بطلة کربلا ،ص57 تا 58
10-خصایص زینبیة ،ص 297
11- زینب کبری از ولادت تا شهادت ،ص503

 

 

 


١٠:٥٣ - 1391/12/27    /    شماره : ٩٦٧٨    /    تعداد نمایش : ٥٦٩خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :7485
کل بازديدها :17259809
بازديدکنندگان آنلاين :6
بازديدازاین صفحه :317764