نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > انبیاء و ائمه 


  چاپ        ارسال به دوست

اصل و نسب پیامبر ص «دقایقی با رحمة للعالمین»

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

اصل و نسب پیامبر ص

«دقایقی با رحمة للعالمین»

حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم پسر عبدالله فرزند عبدالمطلب بن هاشم اصلش به حضرت اسماعیل فرزند حضرت ابراهیم علیه‌السلام می‌رسد.
مادرش آمنه دختر وهب بن عبد مناف نیز اصلش به حضرت ابراهیم علیه‌السلام منتهی می‌شود.
پیامبر گرامی از شریف‌ترین و اصیل‌ترین اعراب و پدر بزرگوارش عبدالمطلب سرور بزرگ قریش و از بلند‌مرتبگان مکه بود.

تولد
حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم هنگام طلوع فجر روز جمعه دوازدهم ربیع‌الاول سال عام‌الفیل، چهل سال پیش از بعثت متولد شد.(1)
پیامبر گرامی در حالی جهان را منور به قدوم خود نمود که پدرش از دنیا رفته بود و او با مادرش تحت سرپرستی پدربزرگ گرامش عبدالمطلب زندگی می‌کرد.

مراسم نام‌گذاری
روز هفتم ولادت عزیز قریش «عبدالمطلب» به شکرانه این مولود گرامی به پیشگاه خداوند گوسفندی قربانی نمود و مردم را که عموماً از قریش بودند، دعوت کرد و جشن باشکوهی برپا نمود و در این جشن نام فرزند خود را «محمد» نهاد.
هنگامی‌که از او پرسیدند چرا نام فرزند خود را محمد نهادی با اینکه این نام در میان اعراب کم‌سابقه است؟ گفت« خواستم فرزندم در آسمان و زمین ستوده باشد.(2)

دوره شیرخوارگی و کودکی
حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم 3 روزه از مادر شیر خورد و پس از آن دو زن به افتخار دایگی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نائل شدند.

1.    ثویبه، کنیز ابولهب که 4 ماه آن‌ حضرت را شیر داد و تا آخر عمر مورد تقدیر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بود. وی قبلاً عموی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم حضرت حمزه علیه‌السلام را نیز شیر داده بود.

2.    حلیمه سعدیه، پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم از هیچ دایه‌ای شیر نمی‌خورد وقتی حلیمه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را شیر داد و کودک شیر حلیمه را خورد، موجب وجد و شادمانی خاندان عبدالمطلب شد و پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را به او سپردند(3)

3.    حلیمه سعدیه در منطقه خود چند سال حضرت را شیر داد و از وجود آن حضرت برکات زیادی دید. حضرت در سن 5 سالگی به نزد مادر خود بازگشت.(4)

وفات مادر
حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم پس از بازگشت از سرزمین حلیمه سعدیه مدت کوتاهی با مادر خود زندگی کرد. مادر او را برای دیدن دایی‌هایش بنی‌نجار به مدینه برد. هنگامی که سفرشان به پایان رسید، در راه بازگشت به مکه در میانه راه در مکانی به نام ابواء بین مکه و مدینه مادر مریض شد و دار فانی را وداع گفت. از آن پس پدر بزرگش عبدالمطلب سرپرستی او را بر عهده گرفت.

وفات عبدالمطلب و سرپرستی ابوطالب
هنوز امواجی از اندوه در دل رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم متلاطم بود که بار سوم در حالی‌که هنوز بیش از 8 بهار از عمرش نگذشته بود، جد مهربان خود عبدالمطلب را از دست داد و پس از آن تحت سرپرستی بزرگ قریش که عمویش بود، درآمد. ابوطالب با پدرش عبدالله از یک مادر بودند و شخصی که به سخاوت و نیکوکاری شهره بود و به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم علاقه داشت.

سفر شام
ابوطالب در سفری تجاری با کاروان قریش همراه می‌شود و به خاطر کثرت علاقه‌اش به «محمد» او را نیر با خود می‌برد.
این سفر که در سن 12 سالگی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم انجام شد از سفرهای شیرین پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به شمار می‌رود. در این سفر او از مناظر زیبا و طبیعی شام دیدن می‌کند. هنوز کاروان به مقصد نرسیده، در نقطه‌ای به نام «بصری» راهبی بسیار محترم و دانشمند به نام «بحیرا» او را می‌بیند و توجهش را به خود جلب می‌کند. می‌پرسد، این طفل متعلق به کیست؟ ابوطالب می‌گوید: برادرزاده من است. بحیرا به او می‌گوید: این طفل آینده درخشانی دارد، این همان پیامبر موعود است که کتاب‌های آسمانی از نبوت جهانی و تسخیر حکومت او خبر داده‌اند. بر شما لازم است او را از چشم یهود پنهان سازید و الّا او را می‌کشند.(5)

دوران جوانی
رهبران اجتماع باید بردبار، نیرومند، شجاع و دارای روحی بزرگ باشند. و در جبین پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم از دوران نوجوانی و جوانی آثار شجاعت و صلابت و نیرومندی نمایان بود.

در سن 15 سالگی در جنگ‌های قریش با طایقه هوازن شرکت می‌کرد و از اصابت تیرها به عموهایش جلوگیری می‌کرد.
در سن 20 سالگی در پیمان «حلف الفضول» که همان پیمان جوانمردان بود شرکت کرد که در آن حق مظلومین را از ستمگران می‌گرفتند.(6)
با توجه به شرافت و بزرگی و جایگاه او موقعی که حجرالاسود از جایگاهش جابجا شده بود، قرار دادن سنگ جایگاهش را که از افتخارات قبایل بود، به او سپردند و با دستان مبارک سنگ را برداشت و در جایگاهش نهاد.

ازدواج
خدیجه دختر خویلد از زنان شریف و ثروتمند مکه بود. هنگامی که خبر درستکاری و امانت‌داری پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به گوش او رسید، به حضرت پیشنهاد کرد برای تجارت کالاهایش به شام سفر کند و حضرت نیز پذیرفت. پس از مدتی که از رفتار نیکو و صفات پسندیده پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بیشتر آگاه شد، کسی را نزد آن حضرت فرستاد و پیشنهاد ازدواج به حضرت داد.
پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نیز جریان را با عمویش در میان گذاشت و پس از مشورت و طی مراسمی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در حالی‌که 25 سال بیشتر نداشت، با حضرت خدیجه سلام الله علیها ازدواج کرد.

بعثت
در حقیقت اساس تاریخ اسلام روزی است که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم مبعوث به رسالت گردید. روزی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در سن 40 سالگی برای هدایت مردم برانگیخته شد، در این روز نوشته وحی در غار حرا لوحی در برابر او قرار داده و می‌گوید، بخوان و او نیز می‌خواند:

«إقرأ باسم ربّک الّذی خلق»
فرشته وحی مأموریت خود را انجام می‌دهد. پیامبر مکرم نیز وظیفه بسیار مهمی را می‌پذیرد. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به خانه می‌آید و در حالی‌که می‌لرزد به خدیجه سلام الله علیها می‌فرماید: مرا بپوشان، خدیجه حضرت را پوشاند و پس از اینکه پیامبر آرام گرفت ماجرا را برای حضرت خدیجه تعریف می‌کند و این وحی ادامه می‌یابد. 13 سال در مکه و 10 سال در مدینه اولین زنی که به پیامبر ایمان آورد حضرت خدیجه و اولین مرد حضرت علی علیه‌السلام است.

عوامل پیشرفت اسلام
عوامل پیشرفت و گسترش اسلام توسط پیامبر را به طور خیلی خلاصه در 3 عامل می‌توان یافت:

1.    اخلاق پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم

قرآن کریم خطاب به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می‌فرماید:
«لو کنت فظّا غلیظ القلب لا نفضوا من حولک»(7)
ای پیامبر! اگر تو سنگ‌دل و خشن بودی (و با ستم‌هایی که به تو کردند، مهربان و باگذشت نبودی) هر آینه از اطراف تو پراکنده می‌شدند. (و تو در راه تبلیغ دین اسلام ناموفق می‌ماندی)

2.    عامل دوم پیشرفت و گسترش اسلام استقامت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بود

با مروری اجمالی بر آنچه که بر پیامبر گذشت می‌توان استقامت و بردباری رسول گرامی اسلام را دریافت.
جریاناتی چون محاصره پیامبر و اطرافیانش در شعب ابی‌طالب
ـ اذیت و آزار مسلمانان به دست مشرکان و کفار قریش
ـ فرستادن عده‌ای از مسلمانان به حبشه به منظور در امان ماندن از دست کفار
ـ تحمل شکنجه‌های طاقت‌فرسا توسط خود آن‌ حضرت
ـ پناهنده شدن آن حضرت به طائف و اذیت و آزار بیشتر آن حضرت توسط اهل طائف
ـ مهاجرت شبانه پیامبر به طرف مدینه و سختی‌های بین راه
ـ جنگ‌های فراوانی که بر پیامبر تحمیل کردند
ـ کارشکنی منافقان و یهودیان نسبت به آن حضرت در مدینه
و ده‌ها و بلکه صدها موارد دیگری که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم با نیروهای استقامت و بردباری همه را پشت سر گذاشت و چنان نفوذی در دل مردم یافت که هیچ‌یک از پادشاهان و بزرگان مقتدر جهان چنین نفوذی پیدا نکردند.

3.    عامل سوم تأییدات الهی است
آیات زیادی در قرآن کریم هست که امدادهای غیبی و تأییدات ربانی را بیان می‌کند.

رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم
روح مقدس و بزرگ سفیر الهی پس از زحمات طاقت‌فرسا در نیم‌روز دوشنبه 28 ماه صفر سال 10 هجری به آشیان خلد پرواز نمود(8)
امیرالمؤمنین علیه‌السلام جسد مطهر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را غسل داد، کفن کرد. سپس چهره حضرت را باز کرد در حالی‌که سیلاب اشک از دیدگان او جاری بود، گفت:

«پدر و مادرم فدای تو باد، با فوت تو رشته نبوت و وحی الهی و اخبار آسمان‌ها قطع گردید. اگر نبود که ما را به شکیبایی در برابر ناگواری‌ها دعوت فرموده‌ای، آن‌چنان در فراق تو اشک می‌ریختم که سرچشمه اشک را می‌خشکانیدم. حزن و اندون ما در این راه همیشگی است و این اندازه در راه تو بسیار کم است و جز این چاره نیست. پدر و مادرم فدای تو باد ما را در سرای دیگر یادآر و در خاطر خود نگهدار.(9)

نخستین کسی که بر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نماز گذارد امیر مؤمنان علی علیه‌السلام بود. سپس مردم دسته‌دسته بر بدن آن حضرت نماز گذاردند. آن‌گاه بدن مطهر را در همان حجره‌ای که در گذشته بود، به خاک سپردند. قبر آن حضرت به وسیله ابوعبیده جراح و زید بن سهل آماده گردید و مراسم دفن به وسیله امیر مؤمنان علی علیه‌السلام و با کمک فضل و عباس انجام گرفت.(10)

سبک زندگی آن حضرت(11)
رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم که لباس خود را وصله می‌زد، کفش خود را می‌دوخت، گوسفندان را می‌دوشید، با بردگان هم‌غذا می‌شد، بر زمین می‌نشست، بر درازگوش سوار می‌شد و دیگری را هم بر ترک خود سوار می‌کرد، بدون اینکه خجالت بکشد.
مایحتاج خانه‌اش را از بازار تهیه می‌کرد و به سوی اهل خانه می‌برد. با غنی و فقیر یکسان مصافحه می‌کرد. اگر به خوردن چیزی دعوت می‌شد، آن را کوچک نمی‌شمرد تا چند خرمایی پوسیده بود.

مخارج آن جناب، سبک، دارای طبع بزرگ، خوش معاشرت و خوش‌رو بود. بدون اینکه بخندد همیشه تبسمی بر لب داشت. بدون اینکه چهره‌اش در هم کشیده شود، اندوهگین به نظر می‌رسید. بدون اینکه از خود ذلتی نشان دهد، همواره متواضع بود. بدون اینکه اسراف بورزد سخی بود. دل نازک و نسبت به مسلمانان مهربان بود. هرگز دست طمع به سوی چیزی دراز نکرد.
عادتش این بود، به آینه نگاه می‌کرد و موی سرش را شانه می‌زد. می‌فرمود: خداوند دوست دارد بنده‌اش وقتی به دیدن برادران از خانه بیرون می‌رود خود را آماده کرده و زینت کند.

هرگز دیده نشد پیش کسی پای خود را دراز کند، هرگز بین دو امر مخیر نشد مگر اینکه دشوارترین آن را انتخاب می‌کرد در ظلمی که به او می‌شد، در مقام انتقام برنمی‌آمد مگر جایی که محارم الهی هتک شود. تا زنده بود در حال تکیه دادن غذا میل نفرمود.
هرگز حاجت مسلمانی را رد نکرد اگر می‌توانست حاجتش را برمی‌آورد وگر نه با زبان نرم و شیرین ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نمازش در عین کمال از همه نمازها سبک‌تر بود. خطبه‌اش از همه خطبه‌ها کوتاه‌تر بود از بیهوده‌گویی بر کنار بود. با بوی خوش شناخته می‌شد. چون با دیگران بر سر سفره می‌نشست اول کسی بود که شروع به غذا خوردن می‌کرد. آخرین کسی بود که از غذا دست می‌کشید. از جلو خود میل می‌فرمود. تنها موقع خوردن رطب و خرما بود که دست به جانب دیگر هم می‌برد.

آشامیدنی را با سه نفس می‌آشامید و آن را می‌مکید و نمی‌بلعید. وقتی کسی را صدا می‌زد سه بار تکرار می‌کرد. کلامش روشن بود، هر شنونده آن را می‌فهمید.
نگاه کردنش کوتاه بود به کسی خیره نمی‌شد به هیچ‌کس سخنی که مورد پسندش نبود ایراد نمی‌کرد. می‌فرمود بهترین شما خوش‌اخلاق‌ترین شما است. هیچ‌ خوراکی را مذمت یا تعریف نمی‌کرد. به اطرافیان یکنواخت نگاه می‌کرد. با مردم شوخی و مزاح می‌کرد بیشتر رو به قبله می‌نشست ...

 


1.    اصول کافی، ج 2، ص 323
2.    فروغ ابدیت، ج 1، ص 126
3.    فروغ ابدیت، ج 1، ص 128
4.    قصه‌های قرآنی، ص 303
5.    فروغ ابدیت، ج 1، ص 140
6.    فروغ ابدیت، ج، ص 152
7.    قرآن کریم، آل عمران، آیه 159
8.    فروغ ابدیت، ج 2، ص 870
9.    نهج‌البلاغه، خطبه 23
10.    فروغ ابدیت، ج 2، ص 872
11.    سنن‌النبی، آداب معاشرت

 


١٠:٣٠ - 1397/08/15    /    شماره : ٦٧٤٨٨    /    تعداد نمایش : ١٠٥خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :2050
کل بازديدها :17220538
بازديدکنندگان آنلاين :11
بازديدازاین صفحه :316568