نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > انبیاء و ائمه 


  چاپ        ارسال به دوست

ولادت حضرت علی اکبر(ع)

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE FA

Description: BSM_T1 

 


الف) ولادت حضرت علی اکبر 7

دومین ­فرزند زیبا و برومند حضرت­ حسین­ بن­علی7، در روز 11 شعبان سال 33 هجری درمدینه دیده به جهان گشود. به علت اینکه امام حسین7 به یاد پدر عالیقدرش نام فرزندانش را علی می­گذاشت، نام اورا نیز علی گذاشت و به خاطر برادرکوچکترش، علی اصغر، اورا علی اکبرخواندند. مادر وی «لیلی» بانویی بزرگوار و نوه «عروه بن مسعود ثقفی» است که یکی از چهار تن سروران عرب پیش از اسلام بود. (اسدالغابه1/191)

علی اکبراز حیث شجاعت و شخصیت و نبوغ بهترین یادگار جدش علی­بن ابیطالب7 بود و از لحاظ چهره زیبا و تناسب اندام و اخلاق و گفتار نیکو، بیش از همه به جد بزرگوارش رسول اکرم9 شبیه بود.

حضرت علی­اکبر7 در واقعه کربلا نقش برجسته­ای داشت و در نزد پدر بزرگوارش از جایگاه رفیعی برخورداربود. به گونه­ ای که از همه اصحاب پدرش به جز عمویش حضرت ابالفضل7 برتری داشته است.

علی­اکبر7 اولین جوان هاشمی بود که برای حمایت از پدر بزرگوارش، به میدان شهادت شتافت. هنگام رفتن علی­اکبربه میدان، امام حسین7با نگاه های حسرت باری اورا بدرقه کرد آنگاه سربه آسمان برداشت وگفت: پروردگارا ! گواه باش جوانی به میدان این قوم می­رود که در صورت و سیرت وگفتار شبیه ترین مردم به پیامبرتوست. هرگاه ما اهل­بیت مشتاق دیدار پیامبرت می­شدیم، به رخسار زیبای او می­نگریستیم...

 

ب) روز خـجـسـتـه جـوان

زاد روز میلاد فرخنده و خجسته سرور جوانان هاشمی حضرت علی­اکبر7 به عنوان روز جوان نامیده شده است. تا جوانانی که می­خواهند راه چگونه زیستن را بدانند و می­کوشند راه سلامت و سعادت بپویند، جوان برومند پیشوای بزرگ جهان اسلام، حضرت علی­اکبر7 راکه نمونه بی بدیل الهی در مقابل چشمان تمام خداجویان و همه پویندگان حقیقی شریعت محمدی است، الگوقراردهند ، بصیرت، شجاعت، خلق­نیکو، پایداری در راه حق و همه فضیلت های اسلامی و انسانی آن بزرگوار را که جامع همه خصلت های پسندیده است، چراغ راه نموده تا از ظلمت ها رهیده و قله های تعالی را درنوردند.
 ان شاءالله

 * پیشوایان معصوم: و جوان

- محبوبترین آفریده های خدا

پیامبراکرم9 فرمود: همانا محبوبترین آفریده ها در نزد خدای عزوجل نوجوان زیبایی است که جوانی و جمال خودرا برای خدا و عبادت او قراردهد. این کسی است که خداوند رحمان به وجودش نزد فرشتگان افتخار می­کند و می­فرماید: این بنده راستین من است. (کنزالعمال­ح43103)

-  اهمیت جوانی

پیامبراکرم9 فرمود: بنده در روز قیامت قدم از قدم برنمی­دارد تا از چهار چیز باز خواست شود: از عمرش که در چه راهی گذرانده، از جوانی­اش که چه کرده، از مالش که از چه راهی کسب و درکجا خرج کرده، واز محبت ما اهل­بیت که چگونه بوده است. (بحار27/311)

- ارزش جوانی

امام علی7 فرمود: دونعمت است که ارزش آنها را نمی داند، مگرکسی­که آنها را از دست داده باشد: جوانی و تندرستی. (غررالحکم­ح5764)

همچنین فرمود: دریاب جوانیت را قبل از پیری و سلامتت را قبل از بیماری. (غررالحکم/340)

- یاران مهدی7

حضرت علی7 فرمود: یاران مهدی7 جوان­اند و پیران در میان آنها چون­ سرمه چشم و نمک در غذا کم­اند. (بحار52/333)

- جوان با قرآن

امام صادق7 فرمود: جوان مومنی که قرآن بخواند، قرآن باگوشت و خون او آمیخته گردد و خداوند اورا با فرشتگان وحی محشورکند و قرآن نگهبان او از آتش خواهد بود. (کافی2/603)

- سفارش پیامبراکرم9

رسول مکرم9 فرمود: من به همه شما مسلمانان سفارش می­کنم که نسبت به جوانان به نیکی ونیکوکاری رفتار کنید . شخصیت آنان را گرامی دارید. (گفتارفلسفی)

- پیشگام درکارخیر

امام صادق7 فرمود: ازجوانان غافل نشوید زیرا آنها در انجام کار خیرسریعترند. (جوان فلسفی1/93)

 

ج) جوان در کلام امام (ره) و رهبری (مدظله)

(حضرت امام خمینی رحمة ­اله­ علیه):

- جوانان عزیزم که چشم امید من به شماست، با یک دست قرآن را و بادست دیگرسلاح را برگیرید و چنان از حیثیت و شرافت خود دفاع کنید که قدرت تفکرتوطئه علیه خود را از آن سلب نمایید. (صحیفه­نور12/19)

- من دراینجا به جوانان عزیز کشورمان، به این ذخیره های عظیم الهی وبه این گلهای معطر و نوشکفته جهان اسلام سفارش می­کنم که قدر و قیمت لحظات شیرین زندگی خود را بدانید و خودتان را برای یک مبارزه علمی بزرگ تا رسیدن به اهداف عالی انقلاب اسلامی آماده کنید.

- شما جوانان عزیز لازم است که در تحقیق و بررسی حقایق اسلام، در زمینه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی وغیره اصالت های اسلامی را در نظرگرفته و امتیازاتی که اسلام را از همه مکاتب دیگر جدا می­سازد، فراموش نکنید.

(حضرت امام خامنه­ای مدظله­العالی):

- نسل جوان مظهر تلاش، ابتکار، صفا و وارستگی است.

- جوانی یک پدیده­ای درخشان و یک فصل بی بدیل وبی نظیر از زندگی هرانسانی است.

- فرهنگ اسلام جوان را در جایگاهی ارزشمند و بلند قرارداده و تعابیر والایی را درشان او آورده است. دین اسلام، جوان را به ملکوت نزدیک­تر از دیگران می­داند و معتقد به تکریم و بزرگداشت اوست، درحدیثی از رسول­اکرم9 آمده که فرموده­اند: فضیلت جوان عابد که از آغاز جوانی عبادت کند، بر پیری­که وقت­کهولت به عبادت بپردازد، همانند فضیلت پیغمبران بردیگر مردمان است.

 

¨  پندانه


 

 


Text Box: 15 اردیبهشت 1396 –  8  شعبان  1438 -  ش 7 پنج چیز را قبل از پنج چیز غنیمت شمار (و از آن استفاده تام و تمام نما) :

 

1-   جوانی را پیش از پیری،

2-   سلامتی را پیش از بیماری،

3-   بی­نیازی را پیش از تهیدستی،

4-   فراغ خاطر و آسودگی را پیش از

گرفتاری ،

5-    زندگی را پیش از مرگ و نیستی.

                                     « پیامبراکرم9»

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Text Box: سال 96، اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال      

 


Text Box: 25 فروردین 1396 –  16  رجـب  1438 - ش 4   


٠٥:٤٠ - 1396/02/17    /    شماره : ٦٢٥٢٤    /    تعداد نمایش : ٢٧٥خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :8367
کل بازديدها :17647316
بازديدکنندگان آنلاين :5
بازديدازاین صفحه :325206