نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > انبیاء و ائمه 


  چاپ        ارسال به دوست

حضرت فاطمه زهراء(س) درکلام معصو مین:


* حضرتفاطمه زهراء(س) درکلام معصو مین:
حضرت فاطمه¬زهراء3می¬فرماید: درلحظه¬های¬ آخرزندگانی، وقتی پدرصدای گریه مرا شنید، فرمود: «ای دخترم! هیچکدام از زنان مسلمانان ارزش و مقام تو را ندارند، پس در صبر و بردباری همانند کمترین زنان نباش زیرا تو سید و بزرگ زنان بهشتی هستی.» (بحار22/536)
روز سوم جمادی ¬الثانی سالروز شهادت مظلومانه بی¬بی¬ دو عالم حضرت¬ فاطمه¬ زهراء3است. به منظور شناخت بیشتر شخصیت آسمانی آن حضرت، به نکات و عبارات معرفتی ائمه معصومین: درباره آن بانوی یگانه می¬پردازیم:
* فاطمه¬ محور حق و باطل
پیامبراکرم9می¬فرماید: خداوند به هنگام خشمگین شدن فاطمه خشمگین می¬شود و هنگام خوشنودی او خوشنود می¬گردد. (بحار43/54) و در روایات دیگری می¬فرماید: اوپاره تن من است. هرکه اورا آزرده نماید، مرا آزرده نموده است.(اعلام الوری1/294)
* مددکارعلی7
پیامبر اکرم9از علی7 پرسید: همسرت (فاطمه) را چگونه یافتی؟ گفت: بهترین یاور در راه اطاعت از خداوند است. آنگاه از فاطمه راجع به علی7پرسید. آن حضرت پاسخ داد: او را بهترین شوهر یافتم، آنگاه پیامبر9در حق آنان دعا کرد و در ضمن دعا گفت: پروردگارا! به فرزندان این دو برکت ده و آنان را از پیشوایان جامعه قرار ده، تا به فرمان تو، مردم را به اطاعت و پیروی از تو رهنمون شوند! (بحار43/117)
با شهادت بانوی نمونه اسلام، مصیبت فقدان پیامبر اکرم9 تکرار شد. این مصیبت عظمی بویژه برای امیرمومنان علی7 بسیار سخت و طاقت فرسا بود. او بارها به داشتن همچو همسری مباهات کرده¬ بود و اکنون بهترین یاور و تسلی دهنده و مددکارش را که سخت به او نیازمند بود، از دست داده است. علی7 پس¬از دفن فاطمه3، با تمام حزن و اندوه خطاب به قبر پیامبر اکرم9عرضه داشت: «خدا چنین¬خواست که او زودتراز دیگران به تو بپیوندد. پس از او شکیبایی من به پایان رسیده، و خویشتن داری از دست رفته، اما آنچنان که در جدایی تو صبرکردم، درمرگ دخترت نیز جز صبر چاره¬ای ندارم...» (کافی1/459)
* فاطمه از نگاه فاطمه3
- حضرت زهرا: در مسجد پیامبر9 فرمود: آنچه در آغاز می¬گویم، درپایان هم همان را می¬گویم. آنچه می¬گویم، خطا و اشتباه نیست و کلام مشوش و عمل بی¬ربط از من سر نمی¬زند. (احتجاج طبرسی1/259)
- پدرم به من خبرداد که هرکس براو و برمن، سه روز سلام دهد، خداوند بهشت را براو واجب می¬گرداند. راوی پرسید: دردوران حیات شما ؟ فرمود: بلی وحتی بعداز وفات ما. (مناقب3/365)
* مادرازنگاه فرزندان
امام حسن7 درموارد متعددی راجع به مادرگرامی¬اش سخن¬گفته و فضائل، مناقب و عبادت¬های اورا یاد آورشده است. همچنین فرزند دیگرشان امام حسین7، بارها از مادرشان فاطمه زهراء3 با عظمت یاد کرده و در روز عاشورا برای معرفی خود و اتمام حجت بر دشمن، به داشتن مادری¬ چون فاطمه3مباهات می¬کند و خود را ستاره¬ای نشات گرفته از دو ماه می-داند.(نورالابصار/202)
* فراگیری دعای فاطمه3
حضرت امام سجاد7 می¬فرماید: درروزعاشورا، پدرم مرا در حالی که خون از بدنش می¬جوشید، به سینه چسبانیدو فرمود: پسرم! دعایی را که مادرم فاطمه¬ زهرا 3به من آموخته ¬است و او خود از رسول¬خدا9 فرا گرفته و پیامبر9 آن ¬را از جبرئیل فرا گرفته که به هنگام گرفتاری و نیاز شدید و مشکلات بخواند، از من فرا گیر و بخوان. «بحق یس و القرآن¬الحکیم و بحق طه و القرآن العظیم یا من یقدر علی حوائج السائلین یا من یعلم ما فی ¬الضمیر یا منفس عن¬ المکروبین یا مفرج عن¬المغمومین، یا راحم الشیخ¬ الکبیر یا رازق الطفل الصغیر، یا من لا یحتاج الی ¬التفسیر صل¬علی محمد و آل محمد». (بحار9/196)
* بشارتی از امام باقر7
امام باقر7 فرمود: در روز قیامت، فاطمه3 شیعیان را مانند پرنده-ای که دانه خوب را از بد جدا می¬کند، از میان جمعیت جدا می¬کند. شیعیان در مقابل بهشت درنگ می¬کنند. خداوند سوال می¬کند، درنگ شما برای چیست،  درحالی که فاطمه از شما شفاعت کرده-است؟ می¬گویند: دوست داریم در چنین روزی جایگاه ما روشن شود. خداوند می¬فرماید: دوستان من! نظر افکنید و هرکس¬که به جهت محبت فاطمه3شما را دوست می¬دارد یا شما را مهمان نموده یا به شما لباس و یا شربت آبی داده یا در غیاب شما از شما دفاع کرده، برگیرید و همراه خود به بهشت ببرید.
سپس امام باقر7 فرمود: درآ ن روز باقی نمی¬مانند مگر افراد شک کننده یا کافر و یا منافق(وبقیه از برکت وجود فاطمه3 به بهشت می¬روند). (بحار43/64)
* در کلام امام صادق7
امام صادق7 در ذیل آیه «اناانزلناه فی¬لیله القدر» فرمود: منظور از «لیله» فاطمه است و منظور از «قدر» خداوند است. هرکس فاطمه را آن گونه که سزاوار است بشناسد، «شب قدر» را درک کرده است. (بحار43/65)
* برکت نام فاطمه7
امام موسی¬کاظم7 فرمود: در خانه¬ای که اسم محمد، علی، حسن، جعفر، عبدالله و از زنان، اسم «فاطمه» باشد، فقر و تنگدستی وارد نخواهدشد. (سفینه4/295)
* همتای علی7
امام رضا7 از قول پدرانش نقل می¬کند که پیامبراکرم9 فرمود: ... جبرئیل برمن نازل شدو گفت: ای محمد! خداوند عزوجل می-فرماید: اگرعلی7 را نمی¬آفریدم، برای دخترت فاطمه3 همتا و همسری در روی زمین یافت نمی¬شد.(بحار43/92)
* اندیشه برستم ¬ها
امام جواد7 در حالی¬که چهارساله بود، وارد شد نشست و دستها را روی زمین قرار داد و سر به آسمان بلند نمود و مدتی طولانی به فکر فرو رفت. امام رضا7 فرمود: جانم به فدایت! چرا این چنین در اندیشه¬ای؟ پاسخ داد: به جهت ستم هایی که نسبت به مادرم فاطمه7 انجام دادند.(بحار10/59)
* درکلام امام هادی7
امام هادی7 در وجه نام گذاری حضرت زهراء3 به «فاطمه» از رسول خدا9 نقل می¬کند: دخترم فاطمه را به آن جهت فاطمه نامیدند که خداوند عزوجل او و همدستانش را از آتش جهنم دور نگه می¬دارد. (بحار10/74)
* پاداش عالمان
امام عسکری7 می¬فرماید: زنی خدمت حضرت زهراء3 شرفیاب شد، و عرض¬کرد: مادر ناتوانی دارم که نسبت به مسائل نماز شبهاتی دارد. مرا فرستاده تا ازشما بپرسم. حضرت جواب سوال را داد. سوال دیگری پرسید، حضرت پاسخ دادند، باز هم سوال های دیگر تا به ده سوال رسید و حضرت همه را پاسخ گفت. زن از زیادی سوال¬ها شرمنده شد و گفت: بیش از این شما را به زحمت نمی¬اندازم! حضرت زهراء3 فرمود: هر چه می¬خواهی سوال کن و فرمود: اگربه کسی کاری واگذار کنند، مثلا  بار سنگینی به او  بدهند به ارتفاع بلندی حمل کند و در برابر صد هزار دینار بگیرد، خسته می¬شود؟ زن عرض¬کرد: خیر، حضرت فرمود: من درمقابل هر پرسشی¬که جواب می¬گویم، پاداشی به مراتب بیش از این از خداوند دریافت می¬کنم، پس سزاوار است از جواب پرسش¬ها خسته نشوم. آنگاه فرمود: از پدرم شنیدم که فرمود: در روز قیامت عالمان شیعه، در پیشگاه خداوند حاضر می¬شوند و به اندازه دانش و کوششی¬که در راه ارشاد بندگان خدا نموده¬¬اند، به آنان مقام داده می¬شود. به طوری¬که به برخی از آنان یک میلیون نور می¬دهند. (لسان¬المیزان/3)
* از دیدگاه امام مهدی7
امام مهدی(عج) در رابطه با مادر گرامیشان حضرت فاطمه زهراء3 می¬فرمایند: «در دختر رسول¬ خدا9 فاطمه زهرا3 برای من اسوه و الگوی نیکویی وجود دارد». (چرا که حرکت فاطمه زهراء3 زمینه سازی برای ظهور بود و در راه آن هر مشکلی را تحمل¬کرد تا اسوه در اهداف و دغدغه های مربوط به ظهور و الگویی در ارائه روش تربیتی برای کاروانیان ظهورباشد).


موضوع:

حضرت فاطمه زهرا3

در کلام معصومین:


٠٧:٠٤ - 1395/12/10    /    شماره : ٦٢٢٠٤    /    تعداد نمایش : ٢٢٥خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :1828
کل بازديدها :17240285
بازديدکنندگان آنلاين :31
بازديدازاین صفحه :317256