نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > انبیاء و ائمه 


  چاپ        ارسال به دوست

شهادت امام حسن مجتبی(ع)«28صفر»

ب) شهادت امام حسن مجتبی(ع)«28صفر»


در نیمه ماه مبارک رمضان سال سوم هجری اولین فرزند امیرمومنان و فاطمه زهراء به دنیا آمد و نامش از جانب حق تعالی « حسن » نامیده شد. امام حسن شبیه ترین مردم به رسول¬خدا9 بود. علاقه پیامبراکرم9 به آن حضرت به اندازه ای بود که مردم به جایگاه عظیم امام حسن آگاه بودند. پیامبر9 بسیار می¬فرمود: « حسن از من و من از اویم. هرکس او را دوست بدارد، خدا دوستش خواهد داشت. »(بحار43/306) و همواره می¬فرمود: « حسن گل خوشبوی من است. » ونیز می¬فرمود: « پروردگارا من او(حسن) را دوست دارم پس تو هم او را و هرکه او را دوست دارد، دوست بدار. » و می¬فرمود: « هرکه مرا دوست دارد، باید او را دوست بدارد. »(مناقب4/25)
* جانشین امیرمومنان7
حضرت علی7 قبل از شهادت، فرزند بزرگش حضرت امام حسن مجتبی7 را به عنوان جانشین خود تعیین کرد. قبل از حضرت علی7 ، پیامبراکرم9 نیز به صراحت از آن حضرت به عنوان پیشوای جهان اسلام و امام نام برده بود.
* صلح امام
از مهمترین حوادث دوران امامت امام حسن مجتبی7 جریان صلح معاویه با آن حضرت است. با بررسی دقیق این مسئله و شرایط و موقعیتی که امام در آن قرار داشت، نشانگر تصمیم بسیار خطیر و سرنوشت امام حسن7 در آن بزنگاه تاریخی است. صلح آن جناب انقلاب خاموش علیه جبهه باطل بود و در حقیقت انقلاب سبزی بود که زمینه انقلاب سرخ عاشورا را فراهم آورد. این نرمش قهرمانانه امام بود که در کنار آن جنبش ظلم ستیزانه، پایه گذار انقلاب علمی امام باقرو امام صادق8 گردید و به این ترتیب نهال اسلام ناب به درختی تناور مبدل گردید.
* شهادت امام حسن7
نقش بی بدیل امام مجتبی7 در پاسداری از مکتب اهل بیت معاویه را بر آن داشت تا به منظور تبدیل خلافت به سلطنت آن حضرت را از میان بردارد. به این خاطر سمی مهلک تهیه کرد و توسط همسر آن حضرت به او خورانید. امام حسن مجتبی7 پس تحمل درد فراوان در روز  28 صفر سال 50 هجری قمری به شهادت رسید و در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد.
* ثواب عزاداری
رسول خدا9 فرمود: هرکس بر حسن گریه کند، چشمش در روزی که دیده ها کور است، کور وارد محشر نمی¬شود و هرکس بر محبت او اندوهگین شود، روزی که همه دل ها اندوهگین است، غم و اندوهی ندارد. زیارت امام حسن7 مایه استواری قدم ها در قیامت است.


٠٤:٤٦ - 1395/09/07    /    شماره : ٦١٢٧٢    /    تعداد نمایش : ٢٦٥خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :6964
کل بازديدها :17259288
بازديدکنندگان آنلاين :6
بازديدازاین صفحه :317755