نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > انبیاء و ائمه 


  چاپ        ارسال به دوست

بهار در سوگ بانوی همیشه بهاری

فاطمیه، امسال هم  در طلیعه بهار است (فاطمیه اول) و هم در اثنای فروردین (فاطمیه دوم). نوروز، بهار و فروردین همه در سوگ بزرگ بانوی بهاری نشسته‌اند و نظاره‌گر خزان گل سرسبد اهل بیت(ع). در بهار امسال شقایق زخمی عرش و ستاره مجروح آسمان خوبی ها، آرام می‌گیرد و نام خود را بر پهنای تاریخ ولایت مداری ثبت می‌کند. در بهار امسال، پرنده حیات، ترنم شادی را در گوش گل‌های زندگی زمزمه نمی‌کند و فاطمه همچنان با واژه مظلومیت سر می‌کند و در انتظار روزی است که بشریت، با مرد الهی ، تاریخ عدالت را بهاری  بخشد.

سلام بر غمگنانه‌ترین روایت ولایت؛ و سلام بر انتظار، سلام بر بهار خزان گرفته فاطمه(س) و سلام بر بهار بی خزان مهدی(ع).

امسال، ایام فاطمیه اول 13، 14، 15 جمادی الاولی مقارن با 24، 25 و 26 اسفند 92 و نیز ایام فاطمیه دوم 1، 2 و 3 جمادی الثانی مقارن با (12، 13 و 14) فروردین 1393 است. در این ایام باید آیین سوگواری بانوی دو عالم برگزار شود و مردم حق شناس ما از برکات آن بهره‌مند شوند.
تقارن ایام فاطمیه با بهار امسال می‌تواند درس‌آموز باشد.

اکنون که سال، جدید می شود و زندگی دوباره شکوفه می‌کند، بهترین راه و سبک زندگی الگوپذیری از انسان‌هایی است که تنها و تنها حیات طیبه و عبودیت و بندگی خدا را آرمان خود قرار داده اند، تعطیلات عید فرصتی مغتنم است تا همان کسانی که اگر به آنان تأسی کنیم؛ (طیباً لخَلقِنا و طهارة لانفسنا و تزکیة لنا...) موجب پاکی اخلاق ما و پاک شدن خود ما و تزکیۀ‌مان خواهند بود) شایسته است در آستانه بهار، اوقات فراغت ایجاد شده را به فرصتی برای شناخت زندگی اسوه‌های دینی به خصوص زندگی سراسر درس آموز حضرت زهرا(س) تبدیل کنیم. آنگاه که تاریخ زندگی حضرت زهرا(س) را مرور می‌کنیم به خوبی می‌یابیم که سبک زندگی آن حضرت در عبادت و بندگی معبود، تعلیم و تربیت، فراگیری دانش، احترام به والدین، تکریم کودکان و فرزندان، ازدواج و همسرداری، رعایت حقوق دیگران بویژه همسایگان و نزدیگان، مردم‌داری، ساده‌زیستی و پرهیز از تجمّل، مقاومت در برابر کاستی‌های دنیوی، صبر در برابر مشکلات و ناملایمات اجتماعی، عفاف و حجاب، مشارکت در امور سیاسی و اجتماعی، تعهد و مسئولیت‌پذیری دینی و اجتماعی، دفاع از نظام عدل و ولایی و... الگویی بزرگ است که عمل به هر یک، می‌تواند زندگی ما را متحول کند. صدیقه طاهره (س) در قلۀ یک سبک زندگی الهی انسانی ایستاده است و همگان را به سوی آن می‌خواند.

یکی از ویژگی‌های انسانی و اسلامی، در سیره بزرگان دین که با ایام عید هم مناسبت دارد، مسئله شادی و نشاط در زندگی است؛ اکنون با امید به اینکه مردم ولایت‌مدارمان ایام فاطمیه را احترام خواهندکرد و با اهل بیت‌(ع) بویژه مهدی فاطمه سوگوار خواهند بود، مروری کوتاه برمسئله شادی می کنیم.

شاد زیستن آرزوی دیرینه انسان است، دنیایی بدون غم، خشم و جنگ، سرشار از مهربانی و شادابی، آرزویی است که ریشه در خلقت و نهاد انسان دارد. آرزویی که مقدمه غلبه بر تمام ناکامی هاست. شادی، این معجزه روانی، گره گشای بسیاری از رنج هاست. در میراث کهن ما ایرانیان، شادی پدیده ای الهی محسوب می شود. مردم ایران باستان ایام نوروز را جشن می گرفتند و به ستایش می پرداختند. گذشتگان ما برای ارج نهادن به پیدایش انسان جشن بزرگ نوروز را با شکوهی بسیار زیاد بر پا می کردند، پیشینه تاریخی کشورمان نشان می دهد که نشاط در همه ادوار مورد توجه ایرانیان بوده است.
چو شادی بکاهد، بکاهد روان             خرد گردد اندر میان ناتوان
مده دل به غم تا نکاهد روان             به شادی همی دار دل را جوان

شادی و نشاط، ماده اولیه تغییر جامعه و تحول و تکامل درونی انسان هاست. در جامعه خوشحال و خرسند، تولید بهتر، اشتغال بیشتر و اقتصاد سالم تر خواهد بود. بدون شک در چنین محیطی امنیت اجتماعی و فردی راحت تر بدست می آید. در محیط شاد، ذهن انسان پویا، زبانش گویا و استعدادش شکوفا می شود. موج فزاینده افسردگی، پایین آمدن سن خودکشی استفاده مضاعف از شادی کننده های موقت و مصنوعی، افزایش طلاق و بزهکاری و بسیاری از مشکلات روانی- اجتماعی دیگر واقعیت های انکار ناپذیری هستند که نشان می دهند شادی در حال رخت بستن از جوامع است.

شادی چیست؟
1- هیجاناتی مانند خوشحالی، خندیدن، گریستن، خشم و اندوه و ترس کاملاً به دیدگاه ها و نگرش های انسان بستگی دارد که گاه مثبت و گاه منفی است. شادی، احساس مثبتی است که از حس رضایتمندی و پیروزی بدست می آید. شادی آرامش خاطر و رضایت باطن است. اگر نوع نگاهی که فرد با آن محیط اطراف، وقایع و رویداد ها در زندگیش دارد منفی باشد، چنانچه در بهترین شرایط مادی همچون امکانات رفاهی، آموزشی و هنری قرار بگیرد باز هم انسانی شاد و مفرّح نخواهد بود. این تنها خود انسان است که با تغییر نگرش و دیدگاهش با در اختیار داشتن جزئی ترین امکانات می تواند موجودی شاد و با نشاط و حتی خود، شادی آفرین باشد. در ارتباط با نوع نگرش انسان به مسائل و وقایع و احساس رضایتمندی در زندگی در دین مبین اسلام به الگو ها و نمونه های زیادی برخورد می کنیم که در ذیل به نمونه هایی از این الگو اشاره می شود.

1- امام هفتم حضرت امام موسی بن جعفر (ع)، به فرمان هارون به زندان بغداد انتقال یافت در تمام مدتی که حضرت در بند بودند، حتی یکبار هم زبان به شکایت نگشودند و مدام ایشان را می دیدند که از صبح تا شب  و از شب تا صبح، سر به سجده می نهد و با معبودش راز و نیاز می کند و می گوید، خدایا از تو مکانی آرام و فارغ از مزاحم طلب کردم تا به عبادت تو مشغول شوم و اینک تو را شاکرم که دعایم را اجابت کردی، مکانی را که همه، زندانش می نامند، حضرت آن را باغ روحانی و گلستان زندگی می بینند که مدت ها آرزوی آن را داشته اند و حال، خوشحال هستند از اینکه می توانند آرام و بی دغدغه با معبود خویش نجوا و حق بندگی را ادا کنند.
آن یکی در کنج زندان هست و شاد          و آن یکی در باغ، ترش و بی مراد

2- حضرت زین العابدین (ع) در صحیفه سجادیه دعای پانزدهم، در حالی که در بستر بیماری هستند اینگونه شاکر و به نعمت ها و هر آنچه باریتعالی مقرر میفرماید، مسرور است که:
خداوندا، تا روزی که با سلامت مقرون بودم ترا سپاس و ستایش می گفتم و هم اکنون که قرین رنج و درد هستم باز هم ستایش و سپاس من ویژه تو می باشد. و من ندانم ای پروردگار من که این دو حالت کدام یک بیشتر موجب حمد و شکر توست و در کدام هنگام شایسته تر باشد که به درگاه تو بیشتر سپاس بگذارم؟

آیا در آن وقت که تن سالم و روح شاداب دارم و از نعمت های گوناگون تو لذت می برم و مواهب عالیه تو بر من گواراست، یا در این وقت که رنج بیماری از سنگینی گناهان من می کاهد و بال و پر روح مرا در پرواز، سبک تر و آزاد تر می گذارد؟
چون به غایت تیز گردد روان               غم نپاید در درون عارفان

کلید های شادی
1- خنده: روان شناسان بین خنده و سلامت بدن، ارتباطی نزدیک دیده و آن را بهترین داروی سلامت و نشاط روح و جسم می دانند..
خندیدن به استراحت تمام بدن، آرامش قلب و پایین آوردن فشار خون کمک می کند. کمی خنده می تواند به روشن شدن ذهن، ایجاد خلاقیت و کارآیی فرد کمک کند.
در روایات نیز به نقش مثبت خنده در سلامتی انسان اشاره شده است.
عبدالله بن حارث زبیدی می گوید:کسی را ندیدم که بیش از رسول الله (ص) لبخند زند. او هرگاه سخن می گفت، تبسم بر لب داشت. پیامبر اکرم (ص) صحابه را به خوش رویی دعوت می کردند و می فرمودند: مؤمن، خوش رو و بذله گوست و منافق، ترش رو و خشمگین.
روزی مردی نزد پیامبر آمد و از ایشان پند خواست، پیامبر در یکی از اندرز هایشان به او فرمودند: با دوستت با سیمایی گشاده، رو به رو شو. گشاده رویی، کینه را می برد.

2- آراستگی و پوشیدن لباس های روشن
دانشمندان و روان شناسان در زمینه رنگ شناسی و آثار و خواص آن، بحث ها و تحقیقات مفصلی انجام داده اند و خواص و تأثیرات انواع رنگ ها را روی احساس، فکر و روان انسان بیان کرده اند. مسأله رنگ شناسی و تأثیر آن روی بیننده، هم، در زمینه علوم روان شناسی مطرح است و هم، در علوم پزشکی و هم، در عالم هنر، زیرا یکی از موجبات نشاط و شادی در رنگ های مناسب است. حال به عنوان نمونه به نقش چند رنگ از رنگ ها اشاره می کنیم:
رنگ قرمز: محرک و برای افراد عصبی زیان آور است.
رنگ بنفش: خواب آور است.
رنگ سبز: مفرّح و بهجت آور است.
رنگ آبی: تسکین دهنده درد های صعب العلاج است، برخلاف رنگ قرمز که تشدید کننده آن است.
رنگ سفید: بدلیل شادی آفرینی آن در محیط های بیمارستانی مورد استفاده قرار می گیرد تا امید را در دل بیماران خود ایجاد کنند. معمولاً در جشن ها و عروسی ها هم از رنگ سفید استفاده می کنند که پیام آور شادی، نشاط، عشق و محبت است. آراستگی ظاهری نیز جذابیت به همراه دارد و خواسته یا ناخواسته توجه دیگران را به سوی انسان جلب می کند و ارتباط صمیمانه ای را ایجاد می کند که این صمیمیت می تواند باعث ایجاد یک رابطه شادمانه و مثبت باشد.

3- تفریح و فعالیت های اوقات فراغت
فعالیت های اوقات فراغت فعالیت هایی هستند که فرد با توجه به علاقه و با آزادی عمل در مورد آنها تصمیم می گیرد.
این گونه فعالیت ها حتی زمانی که فرد را از نظر جسمی خسته می کنند نیز موجب شادی او می شوند تحقیقات نشان می دهد که وقتی افراد فعالیت می کنند و در حال انجام کاری هستند و می توانند آن را به خوبی انجام دهند این امر موجب شادی بیشتر آنان  می شود.
اوقات فراغت برای تلطیف عواطف و تخلیه هیجانات کاربرد و تأثیر زیادی دارد همچنین انتخاب الگوی مناسب در گذراندن اوقات فراغت این امکان را می دهد که فرد متعادل و متوازن بوده و بتواند هیجانات خود را تنظیم کند و بدون آنکه از نظر هیجانی خسته شود با موقعیت های گوناگون سر و کار داشته باشد.

امام خمینی (قدس سره الشریف) اهمیت خاصی به تفریح می دادند و به بعضی از فرزندان خود می فرمودند که: تفریح داشته باش اگر تفریح نداشته باشی نمی توانی خودت را برای تحصیل آماده کنی و هنگامیکه می دیدند بعضی از فرزندانشان در روز تعطیلی مشغول درس خواندن هستند می فرمودند: به جایی نمی رسی چون باید به موقع تفریح، تفریح کنی. و مکرر می فرمودند: من در طول زندگی نه یک ساعت تفریح را برای درس گذاشتم و نه یک ساعت درس را برای تفریح.
حضرت علی (ع) می فرماید: لازم است بر مؤمن شبانه روزش را به سه قسمت تقسیم کند: قسمتی را برای راز و نیاز با خدا، قسمتی برای امرار معاش و تأمین زندگی و قسمتی هم برای بهره برداری از لذت های حلال و نیکو.

4- مطالعه کردن
کسانیکه عشق به مطالعه و دانش دارند لحظه های تحصیل و مطالعه خود را بهترین لحظه ها می دانند، درباره شیخ طوسی گفته اند: گاهی تا صبح روی مسأله ای فکر و مطالعه می کرد وقتی بر حل آن مشکل موفق می شد آنچنان بهجت و خوشی به او دست می داد که فریاد می کرد: این الملوک و ابناء الملوک، پادشاهان و پادشاه زادگان که شب ها را به عیش و عشرت و لذت به سر می برند کجایند تا بیایند و این لذت ما را درک کنند؟

5- مسافرت
زندگی در یک مکان خاص، یکنواختی به دنبال می آورد و همین باعث گرفتگی روح و از دست رفتن شادی می شود. برای رهایی از چنین وضعیتی، مسافرت بهترین راه است. چون نفس تغییر محیط و آب و هوا و جابجایی برای انسان نشاط آور است.

6- ورزش و تغذیه مناسب
تمرینات ورزشی و جسمی به عنوان اقدامات درمانی برای اختلالات روانی به خصوص افسردگی توصیه شده است. فعالیت جسمی داشتن در زندگی ماشینی، امروزه در ایجاد تعادل روحی انسان بسیار مؤثر می باشد. تجربه ثابت کرده که بعد از انجام حرکات ورزشی،سرخوشی و سرزندگی به آدمی دست می دهد که اثرات آن حداقل تا پایان همان روز باقی می ماند.

7- دین داری
دین و مذهب به واسطه کارکرد های متعددی که دارند می توانند بر شادی افراد تأثیر بگذارند. دین دار بودن می تواند به عنوان مانعی در مقابل فشار روانی عمل کند و آثار زیانبار آن را برطرف کند. تحقیقات نشان می دهد که ارتباط مستقیم و قابل توجه بین مذهبی بودن و شادی افراد، وجود دارد. افراد با گرایش و ایمان مذهبی قوی و سطح بالا، رضایت بیشتری از زندگی دارند. همچنین مشخص شده، در میان مادران دارای کودک معلول، آنان که ایمان مذهبی داشتند در مقابل افسردگی، کمتر آسیب پذیرهستند. همچنین افرادی که ایمان قوی داشتند شادی بیشتری را بعد از طلاق، بیکاری و یا داغ دیدگی گزارش کرده اند. باور های مذهبی می تواند به زندگی و وقایع اطراف معنا بدهند. دین می تواند به گونه ای محسوس به بهبود کیفیت روابط خانوادگی کمک کند.
تحقیقات دیگر بیانگر این مسئله است که افراد با ایمان، دارای ارتباطات و اعتقادات دینی و بهتری هستند، کمتر احساس رها شدگی، پوچی و تنهایی می کنند و این امر زمینه های اعمال و رفتار های مثبت از جمله احساس پذیرفته شدن در جمع، هدفمندی و حمایت های اجتماعی را تقویت می کند.

کسانیکه به مسجد و اماکن مذهبی می روند در مقایسه با افرادی که هرگز پا به این مکان ها نمی گذارند افرادی سالم ترند و زود تر از بیماری ها بهبود پیدا می کنند و در جامعه بهتر می درخشند.
در پناه خدا همیشه بهاری باشید.

به سفارش اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم


١٥:٣٠ - 1392/12/29    /    شماره : ٢٨٦٥٧    /    تعداد نمایش : ٦٨٤خروج

   مطالب مرتبط
 سوگواری ایام فاطمیه در روستای دستگرد کهک (خبر)
 پذیرایی ازعزاداران مراسم سوگواری حضرت زهرادرجعفریه (خبر)
 برگزاری مراسم سوگواری ایام فاطمیه در دستجرد (خبر)
 رهایی از آلرژی فصل بهار (خبر)
 مراسم سوگواری یاس نبوی در امامزاده طاهر قم برگزار شد (خبر)
 برگزاری دو نمایشگاه بهار فاطمی در منطقه ۵ قم (خبر)
 تقدیر آیت الله فاضل لنکرانی از طرح آرامش بهاری در قم (خبر)
 نکاتی مهم برای نگهداری گلهای بهاری (خبر)
 بهار فاطمی در قم احساس می‌شود (خبر)
 بازدیدرئیس سازمان اوقاف ازرونداجرای طرح آرامش بهاری (خبر)
 طرح آرامش بهاری درآستان امامزادگان قم برگزارمی شود (خبر)
بازدیدها
امروز :54
کل بازديدها :17252378
بازديدکنندگان آنلاين :14
بازديدازاین صفحه :317475