نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > فروع دین 


  چاپ        ارسال به دوست

خوبیها را رها نکن

خوبیهای عاطفی

1- گریه به خاطر اهل بیت
نیازی به این تذکر نیست که اهل بیت عصمت و طهارت هیچ احتیاجی به کارهای خیر ما و اشک هایی که برای آنان می ریزیم، ندارند. این ما هستیم که محتاج به یادآوری صحنه های شهادت آنان هستیم تا از این رهگذر، بگرییم و تصمیم بگیریم راه و روش اهل بیت را بپیماییم.

به نظر می رسد که به سبب تأثیری که این اشکها در روح و روان آدمی می گذارد، پاداشهای فراوانی هم برای آن در نظر گرفته شده است. امام باقر(ع) می فرماید: کسی نیست که ما اهل بیت را یاد کند یا این که کسی ما را به یاد او بیندازد و از چشمانش اشک گرچه به اندازه بال مگس  جاری شود مگر این که خداوند برای او منزلی در بهشت می سازد و آن اشک را مانعی میان آن شخص و آتش جهنم قرار می دهد. 

2-دوستی امیر المؤمنین و اهل بیت(علیهم السلام)
خوشا به حالت که عاشق امیر المؤمنین و خاندان پاک و مطهرش هستی.دوستی تو سطحی و مقطعی نیست؛ واقعاً به این بیت شریف لاقه داری و همین علاقه است که کارهایت را زیبا و قشنگ کرده است. ولی بعضی فقط ادای دوستان علی(ع) را در می آورند و در مقام عمل  یعنی انجام واجبات و ترک محرمات پایشان می لغزد؛ یعنی نمی توانند حریمهای الهی را رعایت کنند؛ زیرا دربند هوای نفس خود هستند.

در باره فواید و فضایل دوستی با اولیاء الله بویژه خاندان وحی روایات زیادی وجود دارد. در یکی از آنها امام صادق می فرماید: روز قيامت که شد، ندا کننده ای از عرش ندا می کند: كجاست خليفه‏ى خدا در روی زمين؟
داود پيغمبر به پا مى ‏ايستد و پاسخ ميدهد.
باز صدایى از طرف پروردگار مى‏ آيد: اگر چه تو خليفه‏ى خدایى ولى ما تو را صدا نزديم. بعد صدایى بلند مى‏ شود كه كجاست خليفه‏ى خدا در زمين؟
پس امير المؤمنين( ع) به پا می خيزد. صدایى از طرف خداوند مى‏ آيد كه اى مردم: اين على بن ابى طالب خليفه خدا در زمين و حجت خدا بر بندگان است.  هر كس در دنيا به ريسمان دوستى او چنگ زده، امروز هم به ريسمان نجات او چنگ زند كه دين از نور او كسب نور كرده و روشن شده است و بايد پيروانش را به سوى درجات بهشت بكشاند.
پيروان على که به ريسمان او در سرای دنیا چنگ زده بودند، به پا می خيزند و دنبال او تا بهشت می روند. بعد صدایى از طرف خداوند مى‏ آيد كه آگاه باشيد! هر كس از هر امامی پيروى كرده دنبالش برود؛ به هر كجا كه آن امام ميرود.
در اين وقت آنان كه غير از على پيروى كرده‏بودند، از امام و پیشوای خود دورى می گزينند و عذاب‏ را به چشم خود مي بينند و رشته های پیوندشان گسسته می گردد.

3- عفو و  گذشت
گذشت ازجرمها وخطاهای مردم ویژگی مثبت و ارزشمندی است که مورد توجه قرآن کریم و روایات دینی است. در آیه 199 سوره اعراف آمده است:« خُذِ الْعَفْوَ وَ أْمُرْ بِالْعُرْفِ وَ أَعْرِضْ عَنِ الْجاهِلِين»؛ یعنی عفو پيشه كن و مردم را به عمل صالح فرمان ده و از نادانان روى بگردان.

علامه طباطبایی در باره این آیه می نویسد: معنای گرفتن عفو،اين است كه همواره بدي هاى اشخاصى را كه به تو بدى مى‏ كنند، بپوشان و از حق انتقام كه عقل اجتماعى تجويز مى‏ كند، صرف نظر نما و هيچ وقت اين رويه را ترك نكن. البته اين چشم‏پوشى نسبت به حقوق شخصی است.
در حدیثی آمده است: در روز رستاخيز ندا دهنده ای ندا می کند: هر كس مزدش با خداست، به بهشت رود.
پرسیده می شود: كيست كه مزدش با خدا است؟
پاسخ داده می شود: کسانی که از مردم گذشت کرده اند. این افراد بدون حساب به بهشت می روند.

4- صله رحم
از جمله رفتارهای زیبای تو توجه به خویشان و اقوامت می باشد. تو علاوه بر این که مقید هستی به دیدن آنها بروی، نیازمندیهایشان را هم در حد امکان برطرف می سازی. ولی بسیاری از مردم به بهانه دوری راه یا گران بوده هزینه پذیرایی و کدورتهایی که به وجود آمده، توجهی به ارحام خود نمی نمایند. سؤال من از آنها این است که اگر ما به احتیاجات مادی و معنوی ارحام خود توجه نکنیم، چه کسی این کار را باید انجام دهد؟ معلوم است که کسی برای این کار پیدا نمی شود که بتواند وظیفه ای را که ارحام نسبت به هم دارند، درست انجام دهد. و بدیهی است که اگر این نیازها برطرف نشود، ارحام انسان دچار صدمه های زیادی خواهند شد. پس بهتر است بی جهت بهانه نیاوریم و به خویشاوندانمان توجه لازم را بنماییم تا برکت زندگیمان زیاد شود. یکی از پرسش های موسی(ع) از خداوند این بود: پاداش کسی که صله رحم کند، چیست؟
پاسخ خداوند: مرگش را از یاد او می برم و سکرات مرگ را بر او آسان می کنم. و مسؤولان بهشت به او ندا می کنند: نزد ما بیا(یا بشتاب) و از هر یک از درهای بهشت که مایل هستی، وارد بهشت شو. 

5- یتیم پروری و یتیم نوازی
کسانی که قبل از بلوغ پدران خود را از دست داده باشند، دچار خلأ بزرگی در زندگی می شوند. برای همین افراد جامعه بایستی نیازمندیهای مالی و عاطفی و تربیتی آنها را برطرف کنند. پاداشهای درخور توجهی هم برای رویکردهای یتیم پرورانه و یتیم نوازانه مشخص شده است. در بخشی از کلام رسول خدا(ص) آمده است:  خداوند متعال مردم را به نيكي نسبت به يتيمان تشويق كرده؛ زيرا آنها از پدران خود جدا شده‌اند. هركس آنها را حفظ كند، خدا حفظش مي‌نمايد. و هر كس بزرگشان بدارد، خداوند بزرگش مي‌دارد. و آنكه از روي محبت به سرشان دست بکشد، خداوند متعال براي او در بهشت در مقابل هر تار مويي كه از زير دست او گذشته، قصري كه گسترده‌¬تر از دنياست  با آن‌چه در آن است مي‌دهد.

در گزارش دیگری از رسول خدا(ص) آمده است: هر كس فرد يتيمى را نگهدارى كند تا بى‏نياز گردد، خداوند به اين خاطر بهشت را بر او واجب سازد، همچنان كه براى خورنده مال يتيم‏ دوزخ را واجب ساخته است.


کتابنامه
ارشاد القلوب، حسن دیلمی، شریف رضی، قم، چاپ اول، 1412.
إرشاد القلوب، حسن بن محمد دیلمی، ترجمه عبد الحسین رضایی، اسلاميه‏، تهران، سوم، 1377.‏
الأمالي، محمد بن على‏ بن بابویه(صدوق)، ناشر: كتابچى‏، تهران‏، ششم، 1376ش.
بحار الأنوار، محمد باقر مجلسی، دار إحياء التراث العربي‏، بيروت، دوم، 1403.‏
بهجة النظر في إثبات الوصاية و الإمامة للأئمة الإثني عشر، هاشم بن سليمان‏ بحرانی، تحقیق عبد الرحيم‏ مبارک، بنياد پژوهش‏هاى اسلامى آستان قدس رضوى‏، مشهد، دوم، 1427.
تحف العقول، حسن بن على‏ بن شعبه، مترجم: جعفرى، دار الكتب الإسلاميه، تهران‏، اول،1381 ش‏‏
ترجمه ی تفسیر المیزان، محمد باقر موسوی همدانی، دفتر انتشارات اسلامی جامعه ی مدرسین حوزه ی علمیه ی قم، قم، چاپ پنجم: 1374ش.
التفسير المنسوب إلى الإمام الحسن العسكري، حسن بن على(ع)، تحقیق مدرسه امام مهدى(ع)، ناشر: مدرسه امام مهدی(ع)، قم، اول، ‏1409.‏

به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی قم


١١:٠٦ - 1392/12/17    /    شماره : ٢٨١٨٧    /    تعداد نمایش : ١٢١١خروج

   مطالب مرتبط
 کارکرد تربیتی مساجد (خبر)
 شنبه 1 فروردین 1394 ش (خبر)
 دوشنبه 3 فروردین 1394 ش (خبر)
 سه شنبه 4 فروردین 1394 ش (خبر)
 چهار شنبه 5 فروردین 1394 ش (خبر)
 پنج شنبه 6 فروردین 1394 ش (خبر)
 جمعه 7 فروردین 1394 ش (خبر)
 شنبه 8 فروردین 1394 ش (خبر)
 یک شنبه 9 فروردین 1394 ش (خبر)
 دوشنبه 10 فروردین 1394 ش (خبر)
 سه شنبه 11 فروردین 1394 ش (خبر)
بازدیدها
امروز :8217
کل بازديدها :17405345
بازديدکنندگان آنلاين :3
بازديدازاین صفحه :246302