نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > فروع دین 


  چاپ        ارسال به دوست

اهميت نماز

1- نماز، هديه الهي
نماز به پايان رسيد، مسلمانان يكي پس از ديگري مسجد را ترك مي كردند و پيامبر اكرم(ص) تنها در مسجد نشسته بود و عبادت مي كرد، ناگهان حالت نزول وحي بر حضرت عارض شد. پيامبر دريافت كه از سوي خدا پيامي خواهد رسيد. در همين حال، جبرئيل را مشاهده كرد كه با هفتاد هزار فرشته بر او فرود مي آيند.حضرت دريافت كه پيامي مسرت بخش براي او رسيده است. جبرئيل عرضه داشت: اي محمد! خدايت سلام مي رساند و هديه اي برايت فرستاده كه براي هيچ پيامبري پيش از تو نفرستاده است. پس از شادماني پيامبر از اين هديه الهي ، جبرائيل ادامه داد: «اي محمد! هر نماز جماعت با دو نفر برگزار شود، خداوند بزرگ براي هر ركعت آن، ثواب يكصد و پنجاه ركعت نماز فرادا مي دهد و اگر با سه نفر خوانده شود، ثواب هر ركعت آن ششصد ركعت خواهد بود، ولي اگر تعداد نمازگزاران از ده نفر بيشتر باشد، اگر درياها مركب و درختان قلم شوند، جن و انس و فرشتگان نمي توانند ثواب يك ركعت آنرا بنويسند.»
پيامبر اين پيام شادي بخش را به گوش مسلمانان رساند.و مسلمانان از آن پس با شور و سوق بيشتري در نماز جماعت شركت مي كردند.

2- نماز، نور الهي
از پيامبران الهي بود.از سوي خداوند به او خطاب شد كه: «من در ميان بندگانم كساني را دارم كه مرا دوست دارند و من هم آنان را دوست دارم. آنان مشتاق من هستند و من نيز مشتاق آنان. مرا همواره ياد مي كنند. من نيز به ياد آنان هستم. در تمام كارها به من نظر مي كنند، من هم توجّهم به آنهاست»
پيامبر خدا عرضه داشت: «اي معبود من! كساني كه مورد توجه تو هستند چه نشانه هائي دارند؟» خداوند فرمود: «آنان كساني هستند كه در انتظار غروب آفتاب و فرا رسيدن شب هستند تال هنگامي كه تاريكي شب فراگير شود، با من به راز و نياز بايستند. صورت هايشان را از روي فروتني بر روي خاك مي گذارند و به مناجات مي پردازند و به پاس نعمت هائي كه به آنان داده ام خالصانه مرا شپاس مي گويند، با ضجه و ناله تا وقت سحر به ركوع و سجود مي روند. آنان به سبب عشقي كه به من دارند، خود را به رنج و سختي مي اندازند. درآغاز من نور خود به دلهاشان مي تابانم تا با آن مرا بشناسند».
پيامبر(ص) از اين سخن خدا دريافت كه نماز، عشق به خداست و در پرتو آن براي نمازگزار ، نوري به دست مي آيد كه هرگز گمراه نمي شود.

3- نماز، معراج مؤمن
فرستاده خدا ، سوار بر براق به معراج آمده بود و آن همه نور و زيبائي را با شگفتي مي ديد. پيامبر اكرم در اين عروج آسماني به جائي رسيده بود كه جبرائيل خطاب به پيامبر گفت : «از اين پس شما را تنها مي‌گذارم؛ زيرا اگر از اينجا قدمي بالاتر بگذارم، پرهايم خواهد سوخت. مرا توان همراهي شما نيست.» پيامبر از اين بزرگي و عظمت، اشك در چشمانس حلقه بسته بود. او هرگز نمي خواست اين حالت را از دست بدهد، او با خود فكر مي كرد، چه مي شد اگر همواره در جوار لطف خدا مي ماند و از اين همه عظمت، لذت مي‌برد. پس پيامبر با مهرباني وصف ناپذير از خداوند پرسيد: «پروردگارا ! در اين شب فرخنده بيسار شادمان شدم، ولي به من راهي را نشان بده كه همواره چنين باشد و اين شادي پايدار بماند و به آن لذت هميشگي دست پيدا كنم». دعاي پيامبر همان لحظه اجابت شد. خداوند پيامبرش را به سخن گفتن و راز و نياز با خدا دعوت كرد و فر مود: «اي محمد ! نماز ، سخن با خداست و نماز گزار با خدا سخن مي گويد و راز و نياز مي‌كند»!

به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی قم


٠٨:٠٥ - 1392/07/14    /    شماره : ١٨٧٥٩    /    تعداد نمایش : ١٢١٣خروج

   مطالب مرتبط
 اهمیت نماز و آثار آن (خبر)
 پيشينه نماز (خبر)
 فلسفه نماز (خبر)
  تدابیر و قوانین دینی برای تطبیق تعالیم اسلامی با مقتضیات زمان (خبر)
 کارکرد تربیتی مساجد (خبر)
 شنبه 1 فروردین 1394 ش (خبر)
 دوشنبه 3 فروردین 1394 ش (خبر)
 سه شنبه 4 فروردین 1394 ش (خبر)
 چهار شنبه 5 فروردین 1394 ش (خبر)
 پنج شنبه 6 فروردین 1394 ش (خبر)
 جمعه 7 فروردین 1394 ش (خبر)
بازدیدها
امروز :1109
کل بازديدها :17648807
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :249607