نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > فروع دین 


  چاپ        ارسال به دوست

اصل امر به معروف و نهی از منکر

« و لتکن منکم امة یدعون الی الخیر و یأمرون بالمعروف و ینهون عن المنکر و اولئک هم المفلحون » (سوره آل عمران، آیه 104).
(و باید گروهی از شما باشند که به سوی خیر دعوت کنند و به کارهای خیر فرمان دهند و از زشتیها باز دارند و اینان رستگارانند).

امر به معروف و نهی از منکر یکی از اصول عملی اسلام است، و چون اصلی است که در خود قرآن مجید با صراحت و تأکید آمده و بعد در اخبار نبوی و آثار ائمه طاهرین درباره آن بسیار سخن گفته شده و بعد هم بزرگان و علماء دین در همه قرنها، دوره به دوره و طبقه به طبقه، درباره این اصل و اهمیت آن سخنها گفته و مطالبی نوشته اند، در میان علماء اسلامی زیاد مورد بحث قرار گرفته، و بیش از هر جا در کتب فقهیه مورد بحث و گفتگو و تحقیق قرار گرفته است.

انسان وقتی که رجوع می کند به توصیه ها و بیانهائی که در آثار مقدس دینی راجع به امر به معروف و نهی از منکر رسیده و آنهمه فوائد و آثاری که برای این اصل مقدس ذکر شده، مثلا می بیند در قرآن کریم می فرماید:

«و المؤمنون و المؤمنات بعضهم اولیاء بعض یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر و یقیمون الصلاه و یؤتون الزکاه و یطیعون الله و رسوله اولئک سیرحمهم الله ان الله عزیز حکیم»
(سوره توبه، آیه. 71).
یعنی مردان مؤمن و زنان مؤمنه دوستان یکدیگرند و بین آنها رابطه و صله مودت و عواطف محبت آمیز حکمفرما است، امر به معروف و نهی از منکر می کنند، نماز را بپا
می دارند، زکات را ادا می نمایند، خدا و پیغمبر را اطاعت می کنند. اینها هستند که البته رحمت الهی شامل حالشان می شود. خداوند غالب و حکیم است.

در این آیه کریمه قسمتهائی به طور علت و معلول و سبب و مسبب مترتب بر یکدیگر ذکر شده است:

لازمه ایمان حقیقی و واقعی -نه ایمان تقلیدی و تلقینی- رابطه وداد و علاقه به سرنوشت یکدیگر است. و لازمه این محبت و علاقه، امر به معروف و نهی از منکر است. لازمه امر به معروف و نهی از منکر، قیام بندگان است به وظیفه عبادت و خضوع نسبت
به پروردگار یعنی نماز، و قیام به وظیفه کمک و دستگیری از فقرا یعنی زکات، و بالاخره لازمه امر به معروف و نهی از منکر اطاعت خدا و رسول و زنده شدن همه دستورهای دینی است. لازمه همه اینها این است که رحمتهای بی پایان خداوند قادر غالب که کارهای خود را بر سنت حکیمانه اجرا می کند شامل حال می گردد.

در حدیث است که امام باقر (ع) درباره امر به معروف و نهی از منکر می فرماید: «بها تقام الفرائض، و تأمن المذاهب و تحل المکاسب، و ترد المظالم، و تعمر الارض، و ینتصف من الاعداء، و یستقیم الامر» (فروع کافی ج 5 ص. 56).

یعنی به وسیله این اصل، سایر دستورها زنده می شود، راهها امن می گردد، کسبها حلال می شود، مظالم به صاحبان اصلی برگردانده می شود، زمین آباد می گردد، از دشمنان انتقام گرفته می شود، کارها رو به راه می شود.

 برگرفته شده از سایت : طهور


٠٩:٢٧ - 1391/01/02    /    شماره : ١٣٢٥    /    تعداد نمایش : ٨٤٣خروج

   مطالب مرتبط
 امر به معروف و نهی از منکر، رسالت اصلی مبلغان (خبر)
 طرح امربه معروف ونهی ازمنکرمراحل پایانی راطی می کند (خبر)
 جلسه احیای امربه معروف ونهی ازمنکر در روستای الویرآبادقم (خبر)
 جلسه احیای امربه معروف ونهی از منکردر الویرآباد قم (خبر)
 لزوم توجه شاعران به شعرهای امربه معروف ونهی ازمنکر (خبر)
 همایش مجازی امر به معروف و نهی از منکر برگزار شد (خبر)
 امربه معروف و نهی ازمنكر (خبر)
  تدابیر و قوانین دینی برای تطبیق تعالیم اسلامی با مقتضیات زمان (خبر)
 اختلاف قراآت (خبر)
 حرکت آمران به معروف و ناهیان از منکر عین دلسوزی است (خبر)
 ضرورت ورود دستگاه‌های اجرایی برای انجام امر به معروف (خبر)
بازدیدها
امروز :8227
کل بازديدها :17405355
بازديدکنندگان آنلاين :2
بازديدازاین صفحه :246303