نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > فروع دین 


حجت‌الاسلام حاج‌علی اکبری در نماز جمعه تهران:
امسال «بهمن» متفاوتی داریم/نرده‌های نمازجمعه تهران برداشته می‌شود
حجت‌الاسلام حاج‌علی اکبری در نماز جمعه تهران: امسال «بهمن» متفاوتی داریم/نرده‌های نمازجمعه تهران برداشته می‌شود امام جمعه موقت تهران گفت: امسال باید بهمن ماه متفاوتی داشته باشیم زیرا چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی است؛ روزهای خدایی باید گرامی داشته شود. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حاج علی اکبری امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران که در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد، گفت: دعوت به تقوای الهی به معنای بهزیستی مومنانه و بهره مند شدن از زندگی خدایی و سبک زندگی سیاسی و خداپسندانه است.
 ١١:١٢ - 1397/10/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
جازه نمی‌دهیم مساجد جدید را با بنای اشرافی بسازند
گفت‌وگوی فارس با معاون فرهنگی امور مساجد/ بخش دوم اجازه نمی‌دهیم مساجد جدید را با بنای اشرافی بسازند/ توضیح درباره مسجد چهارراه ولی‌عصر (عج) معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد می‌گوید: ما در چهار سال اخیر قانونی گذاشتیم که هر مسجدی که می‌خواهد بنا شود، باید از ما مجوز بگیرد. حتی نقشه اش باید مورد تایید مهندسان ما باشد و تمام قواعد در آن رعایت شود. اجازه نمی‌دهیم مساجد جدید را با بنای اشرافی بسازند/ توضیح درباره مسجد چهارراه ولی‌عصر (عج)
 ١١:٠١ - 1397/09/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
امامان جماعت مباحث مورد نیاز جامعه را بیان کنند
رئیس ستاد اقامه نماز کشور: امامان جماعت مباحث مورد نیاز جامعه را بیان کنند کرمان - رئیس ستاد اقامه نماز کشور از نبود مسجد در برخی شهرک ها انتقاد کرد و گفت: مباحث مورد نیاز جامعه باید توسط امام جماعت مطرح شود. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محسن قرائتی دوشنبه شب در همایش «سنگرهای الهی و نقش مساجد در پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی» که در مسجد قائم شهر کرمان برگزار شد، گفت: مسجد سابقه قبل از اسلام دارد. اولین ساختمان که در کره زمین ساخته شد مسجد است و مساجد انقلاب را حفظ کرد.
 ١٠:٣٧ - 1397/09/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
نماز با خشوع و حضور جامعه را به صلاح و سداد در زبان وعمل می‌کشاند
پیام رهبر انقلاب به اجلاس سراسری نماز: نماز با خشوع و حضور جامعه را به صلاح و سداد در زبان وعمل می‌کشاند حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی به بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز با تأکید برلزوم ترویج نماز با همه شیوه‌های اثرگذار، بخش مهمی از گرفتاری‌ها و آلودگی‌ها را ناشی از نپرداختن به نماز دانستند. به گزارش خبرنگار مهر، حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی به بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز با تأکید بر لزوم ترویج نماز با همه شیوه‌های اثرگذار، بخش مهمی از گرفتاری‌ها و آلودگی‌ها را ناشی از نپرداختن به نماز دانستند و افزودند: نماز آنگاه که با خشوع و حضور گزارده شود جامعه را به صلاح و سداد در زبان و عمل میکشاند و اعتلاء می‌بخشد.
 ١٣:٥٠ - 1397/09/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
طولانی ترین نماز جماعت هماهنگ جهان در طریق الحسین اقامه شد
با حضور ۷۵۰ امام جماعت؛ طولانی ترین نماز جماعت هماهنگ جهان در طریق الحسین اقامه شد اهواز ـ طولانی ترین نماز جماعت هماهنگ با استفاده از ۷۵۰ امام جمعه در مسیر اربعین بین شهرهای کربلا و نجف اقامه شد. به گزارش خبرنگار مهر، برای ششمین سال متوالی طولانی ترین نماز جماعت ظهر و عصر هماهنگ جهان به طول حدود ۴۰ کیلومتر با امامت ۷۵۰ امام جماعت از طلاب حوزه علمیه نجف بین شهرهای کربلای معلی و نجف اشرف با حضور هزاران نفر از زائران اربعین حسینی اقامه شد. این نماز جماعت از عمود ۹۶ در مسیر طریق الحسین و از محل موکب آستان مقدس امام علی علیه السلام تا عمود ۹۵۰ برگزار شد؛ ضمن اینکه نماز جماعت زائران بانو نیز از عمود ۶۷۹ تا عمود ۶۸۹ در موکب های بزرگ آستان مقدس عباسی و حسینی اقامه شد. پیام این نماز جماعت موحد این است که همه دنیا بدانند شیعیان جز برای خداوند متعال سجده نمی کنند و طریق الحسین توحیدی ترین مسیر جهان است.
 ١٠:٠٨ - 1397/08/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
ویژگی شیعیان در بیان امام صادق(ع)/تأکید بر نماز در آخرین لحظه عمر
به مناسبت شهادت رئیس مذهب؛ ویژگی شیعیان در بیان امام صادق(ع)/تأکید بر نماز در آخرین لحظه عمر قم - عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه گفت: امام صادق(ع) شاگردان بسیاری تربیت کردند و مطالب بسیاری فرمودند که می‌تواند بهترین چراغ راه برای رسیدن به سعادت باشد. خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: شاید یکی از سؤال‌هایی که ذهن شیعیان و به ویژه جوانان و نوجوانان در نسل حاضر را به خود مشغول کرده، این مطلب باشد که چرا ما شیعیان را پیروان مذهب جعفری می‌نامند و چرا در میان امامان شیعه پیروان مکتب تشیع را به ایشان منتسب کرده اند؛ این در حالی است که امام صادق علیه السلام ششمین امام شیعه هستند و این سؤال مطرح می‌شود که وضعیت شیعیان قبل از این امام چگونه بوده است که آنان را به نام امامان قبلی نمی‌نامند.
 ١٠:٢٠ - 1397/04/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
تعالیم اسلامی کلید خشکاندن ریشه آسیب‌های اجتماعی است
رضا غلامی: تعالیم اسلامی کلید خشکاندن ریشه آسیب‌های اجتماعی است رضا غلامی حجت الاسلام غلامی گفت: اگر بسترهای ظهور مشکلات از بین نرود و اقدام صحیح و مناسبی جهت مقابله با آنها صورت نگیرد، مانند یک غده سرطانی، مشکل به کل جامعه سرایت خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، درسگفتار «اسلام و آسیب‌های اجتماعی» با تدریس حجت الاسلام رضا غلامی، رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا، از نیمه اردیبهشت‌ ماه تا پایان شهریورماه در ۱۲جلسه برگزار می‌شود. در ادامه، گزارش پنجمین درسگفتار با موضوع «مؤلفه های جامعه اسلامی مطلوب» آمده است: خلاصه جلسه قبل: جلسه پیش، بحث ما درباره ریشه یابی آسیب های اجتماعی در جامعه اسلامی بود. در ابتدای بحث و از باب مقدمه به چند نکته کلیدی جدید درباره نوع نگاهی که به جامعه اسلامی وجود دارد، اشاره شد. نکته نخست اینکه تلقی جوامع از آسیب اجتماعی وابسته به نظام ارزشی آن جامعه است و لذا ممکن است چیزی از نظر جامعه اسلامی آسیب تلقی شود که در سایر جوامع آسیب نباشد.
 ٠٨:٠٦ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
خداحافظ به اميد سلام
خداحافظ به اميد سلام همين ديروز بود كه به پيشوازت به دشت ها و تپه ها آمديم و با ديدنت خنده بر لبهايمان نشست و امروز براي بدرقه ات به دشت ها و تپه ها آمديم و با وداعت يك چشممان خنده و يك چشممان گريه همين ديروز بود كه با يك بغل خير با لبهاي خندا به سوي ما آمدي و بي درنگ آستينها را بالا زدي و گفتي خانه را بايد شست . و امروز كه مي روي با يك بغل غم و غصه بدرقه ات مي كنيم .چه خوب بود با تو بودن و چه زود گذشت اين روزها. خداحافظ اي نازنين، اي بهترين همنشين. خداحافظ اي مهربان، اي عيد دوستان. خداحافظ اي زنجير شيطان. خداحافظ اي كريم اي بهتر و برتر از ساعتها، روزها، ماه ها. اي لحظه هايت انگار زندگي در كنار يار،« اي ماه دست يافتن به آرزوها». خداحافظ اي جليل، اي بزرگ، اي اميد بهشت. خداحافظ اي مونس اي همدم اي نيكو سرشت. خداحافظ اي هموار كننده راه هاي نيكو و احسان. اي ناصر در برابر كيدهاي شيطان. خداحافظ اي نرم كننده دلها، اي پاك كننده گناهان. اي خاموش كننده آتش اي ماه آزاد شدگان. خداحافظ اي ماهي كه هزار ماه به اندازه يك شبت نمي شود. شبي كه در آن شب آسمانها و زمين به سنگيني غصه هاي زينبت نمي شود. خداحافظ اي كه بديها از تو گريزان و خوبيها در تو بسيار. فراغت رنج و وحشت و انتظار، بودنت اميد و امن و قرار. خداحافظ اي آشنايي ناتمام. خداحافظ به اميد سلام.
 ١١:٠٧ - 1397/03/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
شرح دعای روز بیست و هشتم؛
نمازهای نافله وسیله تقرب مؤمنان به خداست/ حدیث قرب نوافل
شرح دعای روز بیست و هشتم؛ نمازهای نافله وسیله تقرب مؤمنان به خداست/ حدیث قرب نوافل دعای روز بیست و هشتم ای خدا! دراین روز بهره مرا از مستحبات و نمازهای نافله وافر قرار ده و به حاضر و آماده ساختن مسائل درحقم کرم فرما و وسیله مرا بین وسایل واسباب به سوی حضرتت نزدیک ساز. به گزارش خبرنگار مهر، شرح دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان به قلم حسین محمدی فام نویسنده کتاب «تاآسمان» را در ادامه می خوانید؛ اَللّهُمَّ وَفِّرْ حَظِّی فیهِ مِنَ النَّوافِلِ، وَ أَکْرِمنی فیهِ بِإِحْضارِ الْمَسائِلِ، وَ قَرِّبْ فیهِ وَسِیلَتی إلَیْکَ مِنْ بَیْنِ الْوَسائِلِ یا مَنْ لا یَشْغَلُهُ إِلحْاحُ المُلِحِّینَ.
 ٠٨:٤٦ - 1397/03/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
از غذاهای رمضانی تا ۳۰ شب روضه‌خوانی
آئین‌های ماه رمضان در خوزستان؛ زندگی مردم به شب‌ها منتقل شد
از غذاهای رمضانی تا ۳۰ شب روضه‌خوانی آئین‌های ماه رمضان در خوزستان؛ زندگی مردم به شب‌ها منتقل شد آئین های ماه رمضان مردم خوزستان هم همانند سایر نقاط کشور، برای ماه رمضان آئین‌های خاصی دارند که اغلب این آئین‌ها که یادگار سال‌های قدیم است، منجر به نزدیکی هرچه بیشتر به خداوند و افزایش دوستی‌ها می‌شود. خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: در سال‌های اخیر که ماه رمضان با روزهای گرم در خوزستان تلاقی پیدا کرده است، زندگی مردم اغلب به شب‌ها منتقل شده است و خوزستانی‌ها برای فرار از گرمایی که به بیش از ۴۵ درجه هم می‌رسد، سعی می‌کنند، فعالیت‌های بیرون از خانه خود را در شب‌ها و بعد از افطار انجام دهند برای همین است که اگر برای نمونه ساعت ۲ بامداد به یکی از محلات اهواز یا سایر شهرهای خوزستان سری بزنید شرایط رفت‌وآمد مردم و فعالیت واحدهای تجاری به‌گونه‌ای است که باورتان نمی‌شود این جنب‌وجوش در چنین ساعتی از شبانه‌روز است.
 ٠٩:٠٣ - 1397/03/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
درس‌ها و آموزه‌های ماه رمضان-بخش اول
درس‌ها و آموزه‌های ماه رمضان-بخش اول * محمداحسان آزادی بر اساس آیات و روایات، ماه رمضان و روزه آن، کلاس کارگاهی فشرده کسب تقوا و تزکیه نفس است. اینکه در این کارگاه ، چه درس‌ها و آموزه‌هایی باید یاد بگیریم به عنوان یک اصل اولی برای حضور در این کلاس است. نویسنده در مطلب پیش رو برخی از آموزه‌ها و درس‌هایی که باید در کلاس رمضانی آموخت را بر اساس آموزه‌های اسلامی تبیین کرده است. روزه، از پایه‌های اسلام از درس‌هایی که باید از ماه رمضان آموخت، توجه به جایگاه پر اهمیت روزه در اسلام و ارزش آن در تعلیم و تزکیه انسان است. خداوند در آیه 56 سوره ذاریات ، فلسفه و هدف آفرینش انسان را عبادت خود دانسته است. اما در آیات دیگر روشن نموده مراد از عبادت و بندگی نه آن است که وی سود کند، بلکه برای آن است تا جودی کرده باشد
 ١١:١٠ - 1397/03/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
حجت الاسلام انصاریان
جزای روزه دار لقای حق است/ هیچ گاه برای توبه کردن دیر نیست
حجت الاسلام انصاریان در گفتگو با مهر: جزای روزه دار لقای حق است/ هیچ گاه برای توبه کردن دیر نیست حجت الاسلام والمسلمین انصاریان با بیان اینکه حقیقت ماه رمضان آزادی از خود حیوانی و تولد خود الهی است گفت: خداوند می فرماید روزه برای من است و من پاداش آن هستم یعنی جزای روزه دار لقای حق است.
 ١٠:٣٤ - 1397/02/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان؛
رمضان، ماه ضیافت رحیمیّه الهی است/ ترک گناه؛ شرط قبولی روزه
به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان؛ رمضان، ماه ضیافت رحیمیّه الهی است/ ترک گناه؛ شرط قبولی روزه ماه رمضان ماه رمضان ضیافت عمومی حضرت حق نیست. ضیافت ماه رمضان یک ضیافت خاص است. به تعبیر بزرگان، این ماه از ضیافت رحیمیه است و رحمت خاص خدا در این ماه برای مؤمنین قرار داده شده است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: ماه مبارک رمضان فرصتی برای استفاده از رزق ها و نعمت هایی است که ممکن است انسان در طول ماه های دیگر نسبت به آن بی اعتنا بوده و یا از آنان غافل بوده است. ماهی که به تعبیر بزرگان ضیافت خاص خدای متعال است و خود او مومنین را به این ضیافت بزرگ دعوت کرده است.
 ١٠:٤٢ - 1397/02/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
چرا باید نماز بخوانیم؟
باسمه¬تعالی چرا باید نماز بخوانیم؟ اين موضوع که چرا باید نماز بخوانيم؟ به خاطر نيازمندي خود انسان بوده و خداوند به عبادت ما نيازی ندارد، ولي ما به نماز خواندن و عبادت خداوند براي رسيدن به کمال نيازمند هستيم، بنابراين به طور خلاصه مي‌‌توان گفت که: به چند دليل بايد نماز بخوانيم: 1) علت اصلي نماز خواندن، واجب بودن آن است؛ يعني ما نماز را به جهت اين كه دستور خداوند و تكليفي شرعي بر عهده ما است، به جا مي آوريم؛ به عبارت دیگر دلیلش «تعبد» یعنی پذیرفتن حکم مولا بدون چون و چرا است.
 ٠٩:٥٨ - 1396/12/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
حکایت های نماز
حکایت های نماز تدوین: علی مهر روزی پیامبر (صل الله علیه و آله و سلم) همراه با اصحابش در مسجد نشسته بودند. شخصی وارد مسجد شد و به نماز ایستاد. اما بسیار با عجله نماز می خواند و ارکان نماز را نیمه کاره انجام می¬داد و رکوع و سجود را با عجله به جا می-آورد.
 ٠٩:٣٤ - 1396/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
چهار علت نمازهای روزانه از زبان رسول خدا‌‌(صلی الله علیه واله):
چهار علت نمازهای روزانه از زبان رسول خدا‌‌(صلی الله علیه واله): ✅چرا نمازصبح میخوانیم؟ صبح آغاز فعالیت شیطان است هرکه در آن ساعت نماز بگذارد و خود را در معرض نسیم الهی قرار دهد از شر شیطان در امان میماند. ‌✅چرانمازظهرمیخوانیم؟ ظهر، همه عالم تسبیح خدا می گویند زشت است که امت من تسبیح خدانگوید. و نیز ظهر وقت به جهنم رفتن جهنمیان است لذا هر که دراین ساعت مشغول عبادت شود از جهنم بیمه میشود. ✅چرا نمازعصر میخوانیم؟
 ١٣:١٠ - 1396/11/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
روش خواندن نماز مستحبی در حرکت
روش خواندن نماز مستحبی در حرکت خواندن نماز مستحبی در حال حرکت چگونه است؟ نماز در حرکت سوال: خواندن نماز مستحبی در حال حرکت چگونه است؟ پاسخ: در حال حرکت، به نیت وارد شدن به نماز، تکبیرة‌الاحرام گفته می شود و پس از قرائت حمد و سوره، [11] ذکر رکوع به نیت رکوع و ذکر سجده به نیت سجده انجام می گردد. همچنین می توان به نیت رکوع کمی سر را خم کرد و برای سجده نیز مقداری بیش از رکوع سر را خم نمود. البته لازم نیست خم کردن سر، زیاد باشد؛ بلکه همین مقدار که تفاوتی بین رکوع و سجود باشد، کافی است. [2]
 ١٣:٣٧ - 1396/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
نماز اولویت نخست امام حسین(ع) در واقعه کربلا
نماز اولویت نخست امام حسین(ع) در واقعه کربلا احمد عابدینی در رابطه با نهضت حضرت اباعبدالله - علیه‌السلام - سخنان بسیار گفته شده و مطالب زیادی نوشته شده است و هر کس به جنبه‌ای و گوشه‌ای از آن نهضت عظیم اشاره کرده است و بیشترین نوشته‌ها در رابطه با شجاعت آن حضرت و خباثت دستگاه بنی‌امیه و بی‌وفایی اهل کوفه بوده است و کمتر به جنبه‌های فرهنگی آن قیام پرداخته شده است. یکی از جلوه‌های مهم نهضت مقدس عاشورا اهمیت دادن به نماز، آن هم در اول وقت است که امام حسین(ع) به زیبایی آن را در ظهر عاشورا به نمایش گذاشت. در نوشتار حاضر جایگاه نماز در سیره امام حسین(ع) در حادثه کربلا و ضرورت الگوگیری از آن مورد بررسی قرار گرفته است. فرصت خواستن از دشمن برای راز و نیاز و عبادت
 ٠٦:١٦ - 1396/10/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
آثار سحرخیزی و نماز شب در کلام آیت‌الله شب زنده‌دار
آثار سحرخیزی و نماز شب در کلام آیت‌الله شب زنده‌دار إِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي جَنَّاتٍ وَ عُيُونٍ آخِذِينَ مَا آتَاهُمْ رَبُّهُمْ إِنَّهُمْ كَانُوا قَبْلَ ذَلِكَ مُحْسِنِينَ كَانُوا قَلِيلًا مِّنَ اللَّيْلِ مَا يَهْجَعُونَ وَ بِالْأَسْحَارِ هُمْ يَسْتَغْفِرُونَ ایت الله شب زنده دار استغفار و شب‌ زنده‌داری؛ دو ویژگی محسنین «إِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي جَنَّاتٍ وَ عُيُونٍ آخِذِينَ مَا آتَاهُمْ رَبُّهُمْ إِنَّهُمْ كَانُوا قَبْلَ ذَلِكَ مُحْسِنِينَ كَانُوا قَلِيلًا مِّنَ اللَّيْلِ مَا يَهْجَعُونَ وَ بِالْأَسْحَارِ هُمْ يَسْتَغْفِرُونَ؛ پرهيزگاران در باغ‌ها و چشمه‌سارانند آن‌چه را پروردگارشان عطا فرموده مى‏گيرند زيرا آن‌ها پيش از اين نيكوكار بودند و از شب اندكى را مى‏ غنودند و در سحرگاهان [از خدا] طلب آمرزش مى‏كردند»
 ٠٥:٥٣ - 1396/10/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به اجلاس سالانه زکات:
جمهوری اسلامی باید زکات را در سرلوحه برنامه‌های خود گذارد
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به اجلاس سالانه زکات: جمهوری اسلامی باید زکات را در سرلوحه برنامه‌های خود گذارد رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به اجلاس سالانه زکات فرمودند: جمهوری اسلامی باید زکات را در سرلوحه برنامه‌های خود گذارد. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به اجلاس سالانه زکات با اشاره به جایگاه برجسته و اهمیت والای این فریضه، از کم‌کاری در امر اقامه زکات انتقاد و تأکید کردند: نظام جمهوری اسلامی باید این فریضه بزرگ را در سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهد.
 ٠٧:٤٩ - 1396/09/09 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :360
کل بازديدها :17656609
بازديدکنندگان آنلاين :5
بازديدازاین صفحه :249656