نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

آسیب جنیان به انسان

اصل وجود «جن» ضرورتی انکارناپذیر است که در آیات قرآن و روایات معصومین به آن تصریح شده است، بنابراین اگر کسی این موضوع را انکار کند یک مسئله ضروری قرآنی و دینی را انکار کرده و نمی‌توان او را مؤمن نامید. چرا که هر کس به خدا، پیامبر و قرآن ایمان دارد باید به هر آنچه که در قرآن آمده است، ایمان داشته باشد و یکی از موارد مطرح شده در قرآن، وجود جن است.

جنیان مانند انسان‌ها مختارند، برخی مؤمن و برخی کفار هستند و قرآن کتاب آسمانی ما همچنان که برای انسان‌ها نازل شده برای آنها نیز نازل شده است و می‌بایست از آن اطاعت کنند. علاوه بر این حضرت محمد (ص) پیامبر عظیم‌الشأن اسلام پیامبر آنان نیز محسوب می‌شود.

امکان آسیب های روحی و روانی از ناحیه اجنه

 هیچ نوع آسیب یا زیان روحی و روانی از ناحیه جنیان به هیچ انسانی وارد نمی‌شود و وقوع چنین چیزی با عدالت خدا ناسازگار است. این مسئله که موجودی بتواند به انسان آسیب برساند در حالی که انسان توان و قدرت مقابله با او را نداشته باشد با عدالت سازگاری ندارد.

 در رابطه با امکان آسیب و زیان‌های جسمی نیز اختلاف نظر وجود دارد. برخی معتقدند امکان اینکه افرادی در معرض ضرر جسمی و مادی اجنه واقع شوند، وجود دارد و برخی دیگر معتقدند چنین احتمال و امکانی به هیچ‌وجه وجود ندارد اما حتی کسانی که وقوع چنین چیزی را ممکن دانسته‌اند اذعان دارند که انسان می‌تواند و این قدرت را دارد که خود را از این دام رهایی بخشد. به عبارت دیگر اجنه و شیاطین بر انسان هایی قدرت تاثیر دارند که‌ خود آنها زمینه و بستر این تاثیر را فراهم آورده و در اثر گناه و معصیت خود را در معرض این آسیب‌ها قرار می‌دهند.

انسان مومن در امان است  

 برای انسان مؤمن و معتقد و متوجه به خدا هیچ چیزی خارج از اختیار و قدرت او وجود ندارد که بتواند بر او تأثیرگذار باشد چرا که همه چیز و همه نیروها و قدرت‌ها را از آن خدا می‌داند.

 این مسئله را در مقایسه با نوع نفوذ و تأثیرگذاری شیطان به خوبی می‌توان درک کرد. شیطان موجودی است که به چشم نمی‌آید و در عین حال از نیرویی فوق‌العاده برخوردار است اما آیا شیطان می‌تواند بر هر انسانی تأثیرگذار باشد؟ نه، شیطان تنها بر افرادی قدرت تأثیرگذاری دارد که خالص نبوده و خدا را نمی‌خواهند و نمی‌خوانند و در عین حال اهل جرم، گناه و معصیت هستند، در نتیجه خود زمینه و بستر نفوذ شیطان را برای خود فراهم می‌کنند.

تاثیرگزاری شیطان نیز مقید است...

 شیطان خود در آیات قرآن قسم یاد کرده است که همه بندگان را گمراه خواهد کرد قَالَ فَبِعِزَّتِکَ لَأُغْوِیَنَّهُمْ أَجْمَعِینَ، و سپس برخی را استثنا می‌کند إِلَّا عِبَادَکَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصِینَ مگر بندگان مخلص را؛ یعنی بندگانی که خالص باشند حتی با وجود قدرت زیاد شیطان، از دام او رها شده و در امان می مانند.

 اجنه کافر در مقایسه با شیطان از قدرت کمتری برخوردار هستند و میزان قدرت آنها از شیطان بیشتر نیست، هنگامی که تأثیرگذاری شیطان مقید به این مسئله باشد تأثیر جنیان بر انسان‌ها نیز مقید است به اینکه آیا انسان خود را در معرض این آسیب قرار می‌دهد یا خیر؟

حتی در عالم ماده نیز این قاعده کاملا محسوس و ملموس است، به عنوان مثال آیا در هنگام وقوع سیل هر انسانی را سیل می‌برد؟ در پاسخ باید گفت هم آری و هم خیر! یعنی اگر فردی خود را در معرض سیل قرار داد سیل او را می‌برد اما هر فردی که خود را محفوظ بدارد از آسیب سیل در امان می‌ماند.

راههای در امان ماندن از اجنه

 مواردی مانند جن‌زدگی و این قبیل مسایل نیز در اصل نوعی توهم است، هنگامی که قوه عقلیه انسان تضعیف می‌شود قوه وهم، بر عقل تسلط پیدا کرده و توهم به سراغ انسان می‌آید، در چنین حالتی فرد وهمیات خود را یقینی می‌پندارد.

 بر اساس آیات قرآنی بهترین و تنهاترین راه برای محافظت و در امان ماندن از این وقایع ایمان قوی، پناه بردن به خدا، قرائت قرآن، عمل صالح و دعا است.


١٧:٥٥ - 1391/05/01    /    شماره : ٣٥١١    /    تعداد نمایش : ٧٦٣خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :5496
کل بازديدها :17402624
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :114891