نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


  چاپ        ارسال به دوست

آلودگی های بدنی و جسمی

آلودگی های بدنی و جسمی
1ـ سیلی زدن

     انسان مؤمن شرافت فراوانی دارد به حدی که در روایت حضرت صادق برای او از خانه خدا(کعبه) عظمت بیشتری ذکر شده است. بر این اساس بایستی حرمتش را پاس بداریم و از کوچک ترین توهینی نسبت به او خودداری ورزیم. بدیهی است که اگر افسار گسیخته عمل کنیم و به او جسارت کرده، مثلأ سیلی بزنیم، به عذاب های شدیدی دچار می شویم. پیامبرخدا(ص) در این زمینه هشدار داده اند که: كسى كه به صورت مسلمانى سيلى بزند، خداوند در روز قيامت استخوان هاىش را پراكنده مى‏سازد، سپس آتش را بر او مسلط مى‏نمايد. نيز در حالى محشور مى‏شود كه دستانش به گردنش بسته است و تا زمانى كه وارد جهنم شود، به همين حال خواهد بود.
2ـ شراب خواری
     تردیدی نیست که نوشیدنی های الکلی و مست کننده ضررهای فراوانی برای روح و جسم انسان دارد، و انسان مست فاقد توانایی لازم می شود و نمی تواند کارهای خود بویژه کارهای مهم و پر اهمیتش را انجام دهد. برای همین استفاده از شراب و نوشیدنی های مست کننده ممنوع شده است. اگر در بهره برداری از این نوع نوشیدنی ها ممنوعیتی وجود نداشت، هدف از خلقت انسان ـ که رشد و تکامل وی و عبادت و معرفت خالق و رسیدن به درجات معنوی است ـ تأمین نمی شد. برای تأمین اهداف عالی انسانی مایعات مست کننده به طور کلی و هر مقدار از آن حرام و برای افرادی که مرتکب این عمل زشت ـ که به عنوان گناه کبیره مطرح شده است ـ کیفرهای سنگینی در نظر گرفته شده است:
     در روایتی آمده است: كسى كه در دنيا باده بنوشد، خداوند مایعی از سم افعى و عقرب به او مى‏نوشاند كه هنوز آن را نخورده، از داغی زیاد، گوشت صورتش را در ظرف مى‏ريزد و هنگامى كه آن را بنوشد، گوشت و پوستش مانند مردار بو گرفته، تكه تكه مى‏شود؛ به گونه‏اى كه اهل محشر از بوى آن اذيت مى‏شوند. و اين وضع ادامه دارد تا دستور برسد او را به جهنم ببرند. خورنده، سازنده، فروشنده، خريدار، حمل‏كننده، تحويل‏ گيرنده و كسى كه‏ از آن سود مى‏برد، همگى در زشتى و گناه برابرند. گناه كسى كه آن را به يهودى، مسيحى، صائبى  يا ساير مردم بنوشاند، مانند كسى است كه آن را خودش مى‏خورد. بدانيد كسى كه آن را براى ديگرى بخرد يا بفروشد، تا زمانى كه توبه نكند، خداوند نماز، روزه، حج و عمره ی او را قبول نمى‏كند. و اگر قبل از توبه بميرد، بر خداوند است كه در مقابل هر جرعه‏اى كه در دنيا از آن نوشيده است، شربتى از «صدید»  جهنم به او بنوشاند. 
     رسول خدا (ص) فرمود: شرابخوار در روز قيامت با چشمانى كور و رويى سياه در حالى كه يك طرف بدنش كج، آب دهانش جارى، موهاى جلوی سرش به انگشت شست پايش بسته شده و دستش از ستون فقراتش درآمده، می آید. وقتی اهل محشر او را مى‏بينند كه براى محاسبه  مى‏رود، به وحشت مى‏افتند.
     امام صادق (ع) فرمود: کسانی که در دنيا  خود را از نوشیدنی های مست کننده سيراب مى‏كنند، هنگام مرگ تشنه از دنيا مي روند و روز رستاخيز تشنه از گور بر مى‏خيزند و به محشر مى‏آيند و با لب تشنه به دوزخ وارد مى‏شوند.
     نیز پيغمبر خدا (ص) فرمود: اگر دائم الخمر از دنيا برود، پروردگار از«جوى غوطه» در گلويش می ريزد. پرسیده شد: «جوى غوطه» چيست؟ فرمودند: از عورت زنان ناپاك تبهکار، جويى روان مى‏گردد كه بوى گند آن جهنّميان را آزار مى‏دهد.
     روایتی دیگر: هر كس شراب بنوشد، تا پنج روز نمازش قبول نمی شود و اگر بميرد و قطره‏اى شراب در شكمش باشد، بر خداست كه از كثافات و چرك مردم و سموم جهنم ـ یعنی چرك مردم دوزخ و عورت زنان زناكار دوزخ كه در ديگ هاى جهنم جمع مى‏شود و جهنميان آن را مي خورند و تمامی امعا و پوست هايشان را مي گدازد ـ به  خورد او می دهند.
     همچنان که اشاره شد، انسان حق ندارد حتی مقدار کمی از نوشیدنی های مست کننده را بخورد. در روایتی از پیامبر خدا(ص) در این خصوص آمده است: كسى كه اندكى از چیزی را که بسيار آن مست‏ كننده است وارد رگى از رگهايش كند، خداوند آن رگ را با سيصد و شصت نوع عذاب، كيفر مى‏دهد.
3ـ خودکشی
     امام صادق عليه السّلام فرمودند: كسى كه خودكشى كند، براى هميشه در جهنم خواهد بود.
     توضیح: البته اگر فردی که خودکشی کرده، با ایمان از دنیا برود، تا ابد در جهنم نخواهد بود. شاید منظور حدیث، افراد بی ایمان است. احتمال هم دارد که منظور از جاودانگی در جهنم، ماندگاری فراوان در آنجا باشد.
نگاه به منزل دیگران
     منزل دیگران حریم آنهاست و نمی توان حریم آن را شکست. یکی از کارهایی که باعث شکسته شدن این حریم می شود، نگاه بدون اجازه به داخل آن است که شرعأ حرام است و کیفرهایی برای آن در نظر گرفته شده است. در روایتی آمده است:
  هر كس به داخل خانه همسايه‏اش نگاه كرده و عورت مرد يا موى زن يا مقدارى از بدنش را ببيند، سزاوار است كه خدا او را همراه منافقينى كه در پى عيوب مردم بودند، به جهنم ببرد. و تا خداوند او را رسوا ننمايد، از دنيا نمی رود. خداوند در آخرت نيز عورتش را براى مردم نمايان خواهد کرد. 
5ـ نپوشاندن موی سر
  دستور حجاب برای آن است که شخصیت زنان حفظ شود و جامعه سالم بماند . از جمله قسمت هایی که لازم است پوشیده شود، موهاست. اگر زنی موهایش را نپوشاند، به عذاب دردناکی دچار میشود.  در  بخشی از حدیث معراج آمده است که پیامبر(ص) فرمود: زنى را به مويش در دوزخ آويخته بودند كه مغز سر او مى‏جوشيد. او موى سر خويش را از نامحرمان نمى‏پوشانيد.
کتابنامه
أصول الكافي، محمد بن يعقوب کلینی، ‏ترجمه جواد مصطفوی، كتاب فروشى علميه اسلاميه، تهران، اول، 1369.
پرتوى از قرآن، محمود طالقانی، شركت سهامى انتشار، تهران، چهارم، 1362.
ثواب الاعمال، محمد صدوق، ترجمه ابراهيم محدث بندرريگى‏، انتشارات اخلاق‏، قم‏، سوم، 1379 ش‏.

جامع الاخبار، محمد بن محمد شعیری، مطبعة حیدریه، نجف اشرف
الخصال، ابن بابويه، محمد بن على بن بابویه
عيون أخبار الرضا(ع)، ترجمه حميد رضا مستفيد و على اكبر غفارى‏، نشر صدوق، تهران، اول، 1372.
معاني الأخبار، محمد بن على بن بابویه، عبد العلى‏ محمدی، دار الكتب الإسلامیه، تهران‏، 1377 ش‏، دوم‏
مكارم الأخلاق، حسن طبرسی، ترجمه ابراهيم مير باقرى‏، ناشر: فراهانى‏، تهران، دوم، 1365ش.‏
من لا يحضره الفقيه، ابو جعفر صدوق، ترجمه علی اکبرغفارى و دیگران ‏، نشر صدوق، تهران، اول، 1367.‏
٠٨:٣٦ - 1393/05/15    /    شماره : ٣٣٤٤٢    /    تعداد نمایش : ٨٤٦خروج

   مطالب مرتبط
 ماده سیلیسین تمایل به خود کشى دارد (خبر)
بازدیدها
امروز :271
کل بازديدها :17446640
بازديدکنندگان آنلاين :3
بازديدازاین صفحه :115049