نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > سرگرمی ها > بازی ها 


  چاپ        ارسال به دوست

حامی جاده ها

Roads-of-Battle-Review

نقد و بررسی بازی ایرانی جاده های نبرد

بازی های ویدئویی در ایران چند سالی می شود که جانی دوباره گرفته و رشد مثبتی داشته است. اکثر بازیسازهای ایرانی به سراغ بازی هایی می روند که طیف نوجوانان را جذب کند. عوامل استودیوی پارسه جرئت به خرج دادند و سراغ ساخت یک بازی در سبک “دفاع از قلعه” رفتند. بازی “جاده های نبرد” عنوان این بازیست که توانسته نظرهای مثبتی را تا کنون دریافت کند. عنوانی که ارزش یک نقد و بررسی را در گیمفا دارد.

 

trans حامی جاده ها | نقد و بررسی بازی ایرانی جاده های نبرد

Roads Of Battle Boxart Gamefa.com 1 حامی جاده ها | نقد و بررسی بازی ایرانی جاده های نبرد

نام: جاده های نبرد  (Roads of battle)

سازنده: استودیوی پارسه

ناشر: استودیوپارسه(دیجیتالی)

سبک: دفاع از قلعه  (Tower Defance)

پلتفرم : PC

شروع یک نبرد:

همانند اکثر بازی های ویدئویی در سبک دفاع از قلعه که محور داستانی بر پایه حمله بیگانگان به کره زمین تعریف شده است، بازی جاده های نبرد نیز از این قاعده مستثنی نیست. دشمنانی بیگانه به سیاره بازیباز به نام “سی نپ” حمله ور شده اند.  این داستان فقط بستره اصلی برای پیشبرد بازیست و اهمیت چندانی در این سبک ندارد که داستانی با پیچش های خاص و سکانس های پر زد و خورد وجود داشته باشد. ولی طراحان بازی حداقل می توانستند چند کاراکتر مثبت و منفی در بازی تزریق کنند. این نقطه ضعف فاحشی نیست ولی برای بازی های ویدئویی در زیر شاخه استراتژی، وجود حداقل یک کاراکتر منفی الزامی است. هیچ تنش خاصی نیز در بخش داستانی وجود ندارد و بازیباز در شرایط ثابت تا انتهای بازی همراه است.

خوشبختانه اشتباه مضحکانه ایی که در بخش داستانی بازی های ایرانی در باب غلط های املایی وجود دارد در این بازی دیده نمی شود و باید گفت استودیوی پارسه طراحان بسیار خوش ذوقی دارد که برای جزئیات بازی خود وسواس خاصی قائل هستند.

منوی ساده بازی + نقشه کلی دنیای بازی

Roads of battle Review gamefa 1 حامی جاده ها | نقد و بررسی بازی ایرانی جاده های نبرد

Segan X و دیگر هیچ!
در نگاه اولیه، بازیباز گمان می کند که انجین بازی به صورت آماده تهیه شده است ولی در کمال ناباوری باید گفت که انجین بازی را خودِ عوامل سازنده، ساخته اند و تحت عنوان Segan X نام دارد. این انجین توسط مدیر پروژه بازی جاده های نبرد، آقای سجاد بیگی ساخته و پرداخته شده است. پس تمامی انیمیشن های داخل بازی، فیزیک فعال و نحوه پراکندگی پارتیکل های بازی پس از انفجار حاصل دست رنج ۲ سال زحمت عوامل سازنده استودیوی پارسه می باشد که قریب به ۲ سال مشغول ساخت و بهینه سازی انجین Segan X بوده اند.

محیط های بازی دارای جزئیات کمی هستند ولی با این حال بافت های موجود در بازی به خوبی پرداخته شده اند. شاید طراحان بازی نگران پردازش نقشه های بازی در سیستم بوده اند که جزئیات بیشتری را به نقشه های بازی تزریق نکرده اند. به هر حال چه کوتاهی بوده، چه تدبیراندیشی به جز چند باگ بسیار کم، بازیباز از محیط های متنوع بازی جاده های نبرد لذت خواهد برد. محیط های بازی نیز شامل مزرعه، قبرستان و… است که تنوع قابل قبولی دارد و در مراحل پایانی نیز بازیباز مسلما به وجد خواهد آمد.

در بازی علاوه بر نیروی زمینی، نیروی هوایی نیز وجود دارد!

Roads of battle Review gamefa 2 حامی جاده ها | نقد و بررسی بازی ایرانی جاده های نبرد

نوای خاموش:
معمولا موسیقی
های الکترونیک و ترنس در بازی های هم سبک و هم تراز جاده های نبرد استفاده می شود. خوشبختانه ساندتراک های این بازی نیز از زیرشاخه راک و الکترونیک می باشد ولی به نسبت تعداد ماموریت های بازی، تعدد ساندتراک ها کافی نیست و اغلب در حین انجام بازی، بازیباز چیزی نمی شنود. نه دیالوگی رد و بدل می شود و نه نوایی تحریک کننده! همین امر به نسبت ساده سبب می شود تا بازیباز از روند بازی خسته شود. کم کاری در این بخش به شدت حس می شود.

لیست اچیومنت ها

Roads of battle Review gamefa 3 حامی جاده ها | نقد و بررسی بازی ایرانی جاده های نبرد

 

حامی جاده ها:

همانند دیگر بازی های هم تراز، باید بازیباز در معبر دشمنان، تاورهایی تعبیه سازد تا از رسیدن دشمن به مقصد جلوگیری کند. بازیباز شاهد طیف وسیعی از تاورها در ماموریت ها می باشد که هر تاور به نوع خاصی از دشمنان آسیب می رساند. هر تاور نیز قدرت ارتقا دارد و بازیباز بسته به راهبرد بازی، آنها را ارتقا خواهد داد.

منحنی سختی بازی اصلا قابل پیش بینی نیست و طی ماموریت های بازی، حالت سینوسی دارد. به عبارت دیگر مرحله ایی سخت پیش روی بازیباز قرار می گیرد. این احتمال وجود دارد تا مرحله بعدی آسان تر باشد! شاید این ابتکار طراحان بازی بوده باشد که بازیباز از سختی بازی زده نشود ولی در بازی های دفاع از قلعه نظیر Anomaly و یا Zombies Vs planets، معمولا قانون بدین شکل است که منحنی سختی به صورت خطی افزایش پیدا کند تا بازیباز در مراحل نهایی به چالش کشیده شود. عدم وجود منبع (Source) خارجی یکی دیگر از مشکلاتیست که در بازی شاهد هستید. به زبان دیگر، بازیباز برای ایجاد تاورهای جدید باید دشمنان بازی را نابود سازد تا اندک سرمایه ایی برای ساخت تاور جدید بدست آورد. عمق فاجعه در اینجاست که در یورش های نهایی دشمنان، سرمایه بازیباز تقریبا خالی شده و بازیباز فقط باید شاهد درگیری های بازی باشد. چه برنده میدان باشد، چه بازنده در یورش نهایی عملا بازیباز دخالت چندانی ندارد!

گرافیک بصری بازی را میتوان از این تصویر تشخیص داد

Roads of battle Review gamefa 5 حامی جاده ها | نقد و بررسی بازی ایرانی جاده های نبرد

چندین قدرت ویژه نیز برای انجام ماموریت ها در اختیار بازیباز است که در ابتدا کاملا در اختیار بازیباز نیست. برای استفاده از قدرت ها باید از سرمایه استفاده کرد. خوشبختانه تعادل خوبی میان قدرت های ویژه وجود دارد و صرفا استفاده از قدرت های ویژه منجر به موفقیت در ماموریت نخواهد شد. چه بسا استفاده نابجا منجر به شکست نیز می شود!

بخش ارتقاء

Roads of battle Review gamefa 4 حامی جاده ها | نقد و بررسی بازی ایرانی جاده های نبرد

جاده های نبرد ارزش تکرار مجدد نیز دارد. سازندگان عاملی به نام ستاره را در بازی معرفی کردند که سبب ارتقای بنیان تاورها (Structure) می شود. به عنوان مثال با کسب هر ستاره می توان شعاع تیررس، مقدار آسیب و … منحصر به هر تاور را ارتقا بخشید. همچنین اچیومنت ها نیز می توانند بازیباز را تحریک کند تا ماموریت ها را چندین بار تکرار کنند.

جاده های نبرد بازی بسیار خوش ساختی است که اگر بتوانید با مشکلات جزیی آن کنار بیایید، نزدیک به ۱۰ ساعت تجربه دلچسبی برای شما به ارمغان خواهد آورد. استودیوی پارسه با عرضه این بازی نشان داده است که صنعت بازیسازی ایران می تواند در ژانرهایی به غیر از اکشن نیز موفق ظاهر شود. تجربه بازی “جاده های نبرد” را به تمامی هواداران سبک دفاع از قلعه و استراتژی هم زمان توصیه می کنیم.

گیمفا


١٦:٤٠ - 1392/04/21    /    شماره : ١٢٧٠٤    /    تعداد نمایش : ١٧١٢خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :383
کل بازديدها :17656632
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :71382