نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > قم شناسی > حوزه های علمیه و مراجع 


  چاپ        ارسال به دوست

انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از حبس جوانان به خاطر مهریه

انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از حبس جوانان به خاطر مهریه

قم - یکی از مراجع تقلید شیعیان با انتقاد از حبس جوانان به خاطر مهریه، گفت: برخی احکام صادره درباره مهریه خنده‌دار است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صبح چهارشنبه در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم به بیان اشکالاتی به دستگاه قضا اشاره کرد و گفت: در حال حاضر عده‌ای از جوانان بی‌گناه به واسطه مسئله مهریه در زندان به سر می‌برند که اشکالاتی در این موضوع وجود دارد.

وی با بیان این مطلب که تفاوتی میان «عندالمطالبه» و «عندالاستطاعه» وجود ندارد، اظهار داشت: اگر طرف مقابل، مطالبه هم کند؛ ولی قدرت و استطاعت وجود نداشته باشد، این مطالبه اثر نمی‌کند؛ قدرت، شرط عامه همه تکالیف است؛ فرقی میان این دو لفظ نیست که اصرار دارند این دو را از هم جدا کنند.

این مرجع تقلید ابراز داشت: اشکال دوم آن است که در دستورات اسلامی آمده شخصی که توانایی مالی داشته و بدهی خود را نمی‌دهد را زندانی کنیم؛ اما کسی که توانایی ندارد را نمی‌توان زندانی کرد؛ اگر شک بر توانایی مالی داریم، اصل بر نداشتن اوست.

وی خاطرنشان ساخت: امروز چند هزار جوان در زندان به خاطر مهریه حضور دارند؛ بیایید مسائل شرعی را حل کنید؛ اصل بر اعسار و نداشتن است؛ نه توانایی مالی اشخاص.

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: چرا زندان‌ها را پر و ما را بدنام می‌کنید؟ دستگاه قضایی باید مطابق احکام اسلامی باشد؛ چرا عده‌ای بر خلاف احکام اسلامی زندانی می‌شوند؟

وی بیان داشت: اصل بر اعسار است؛ اما اگر عده‌ای هم ثابت کردند که این شخص توانایی مالی ندارد، سراغ تقسیط می‌روند و می‌بینیم که این اقساط ۴۰ تا ۵۰ سال طول می‌کشد و می‌گویند که تا تمام قسط‌ها را نداد، زن تمکین نباید بکند؛ بارها گفته‌ایم که چرا حکمی می‌دهید که هرشخصی می‌شنود، بخندد؟ آیا باید حکمی داد که مردم بخندند؟

این استاد برجسته حوزه اظهار داشت: ما می‌گوییم که بدهی اول را که داد، بدهی امروز او تمام شده و بدهی بعدی برای ماه بعد است؛ این شخص تا امروز بدهی خود را داده و زن باید تمکین کند؛ این مسئله مطابق آداب اسلامی است؛ عیب ماست که حوزه ما از دستگاه قضائی و دستگاه قضایی از حوزه جدا شود.

وی خاطرنشان کرد: نکته سوم اینکه مهریه را ۱۱۰ سکه بهارآزادی قرار دادند و آن روز قیمت هر سکه، یک میلیون بود، اما امروز قریب به ۵ میلیون است؛ آیا باید همین قیمت امروز را داد؟ که ما می گوییم خیر؛ باید به صورت متعارف پرداخت کرد؛ نه اینکه ۵ برابر قیمت آن روز پرداخت کنند.

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: تفاوت‌های متعارف قابل قبول است؛ اما تفاوت‌های غیرمتعارف باید تعدیل شود؛ آیا هیچ عاقلی می‌گوید که اگر فلان جنس ۱۰ برابر شد، ما باید ۱۰ برابر پرداخت کنیم؟

وی بیان داشت: امیدواریم مسئولان دستگاه قضا با حوزویان نشسته و مشکلات موجود را مرتفع ساخته تا مردم سرگردان نباشند.

مرجع تقلید شیعیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روایتی از نبی مکرم اسلام(ص)، اظهار داشت: حضرت فرمودند: «تفتح أبواب السّماء فی کلّ یوم اثنین و خمیس فیغفر فی ذلک الیوم لکلّ عبد لا یشرک باللَّه شیئا إلّا من بینه و بین أخیه شحناء/ هر روز دوشنبه و پنجشنبه درهای آسمان گشوده می‌شود و در آن روز گناهان هر کس را که برای خدا شریک قائل نباشد ببخشند؛ مگر آن کس که با برادر خود دشمنی داشته باشد».

وی ابراز داشت: اگر در منابع اسلامی دقت کنیم، مشاهده می‌کنیم که اسلام در توحید و کفر در شرک خلاصه می‌شود و باید مراقب رفتار و کردار خود باشیم که از دایره اسلام خارج نشویم.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان ساخت: احتکار، کم فروشی، تقلب، توسل به دشمنان و ... نوعی شرک است که برخی از افراد گرفتار به این افعال شده‌اند.

وی تصریح کرد: جالب است که عداوت و دشمنی مردم نسبت به یکدیگر در کنار شرک گذاشته شده است که باید تلنگری برای ما باشد تا مراقب باشیم.

این استاد برجسته حوزه اظهار داشت: اسلام دین دوستی و برادری است؛ آیا سزاوار است که بین برادران این همه عداوت و دشمنی باشد؟ سزاوار است که کینه‌ها را مخفی نگه دارند و هرزمان که لازم شد، ظاهر کنند؟ در گذشته بزرگترها مشکلات را حل می‌کنند؛ اما برخی امروز سریع به سراغ دادگاه و پرونده سازی می‌روند؛ باید به همان روزها برگشته و بزرگان مشکلات میان خانواده را حل کنند.


١٣:١٧ - 1397/07/11    /    شماره : ٦٧٢٢١    /    تعداد نمایش : ٢٠٣خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :6060
کل بازديدها :17224548
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :60037