نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > قم شناسی > جاذبه های گردشگری 


  چاپ        ارسال به دوست

موزه آستانه مقدسه قم

موزه آستانه مقدسه قم
واژه موزه از لغت یونانی «موزین» (mousein) اخذ شده که در زبان انگلیسی، «میوزیوم» (museum) و در زبان «فرانسه» (musee) تلفظ می‌شود. در حوالی دهه 1290. ق تلفظ فرانسوی موزه به زبان فارسی راه یافت.
شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) موزه را چنین تعریف می‌کند: «موزه مؤسسه‌ای است دائمی، بدون هدف مادی که درهای آن به روی همگان گشوده است و در خدمت جامعه و پیشرفت آن فعالیت می‌نماید. هدف موزه‌ها، تحقیق در مورد شواهد برجای مانده از انسان و محیط زیست او و گردآوری و حفظ و ایجاد ارتباط بین این آثار به ویژه به نمایش گذاشتن آنها به منظور بهره‌وری معنوی است. برای تحقق این هدف، موزه‌های جهان از نیمه دوم قرن هیجدهم میلادی شکل گرفتند و در زمینه معرفی هر چه بهتر «میراث فرهنگی» بسیار تأثیرگذار و موفق بوده‌اند.
وجود موزه‌ها بیانگر چگونگی سیر اندیشه و یافته‌ها و نوآوری‌های بشر و معرف چگونگی سیر فرهنگ و تمدن بشری است.
آثار و اشیای موجود در موزه‌ها، بازتاب شیوه زندگی انسان در دوره‌های مختلف تاریخ است. موزه‌ها علاوه بر جنبه نمایشی و زیبایی‌شناختی، از جنبه آموزشی، پژوهشی و فرهنگی نیز حائز اهمیت می‌باشند و از این طریق می‌توان گذشته را به حال و حال را به آینده پیوند داد و میراث گذشته را برای خدمت به آینده به کار گرفت.
در کشور ما نخستین موزه به سال 1296.ق در دوره قاجاریه، در تهران بنیاد نهاده شد.
موزه آستانه مقدسه قم نیز به برکت وجود بارگاه نورانی حضرت فاطمه معصومه(س) در آبان ماه سال 1314.ش، نخست در محوطه داخلی حرم مطهر (مسجد شهید مطهری) افتتاح گردید و پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، در سال 1361.ش به مکان فعلی (میدان آستانه) انتقال یافت.
موزه‌ آستانه دارای مجموعه متنوعی از آثار هنری و تاریخی دوران اسلامی و پیش از اسلام است که اهم آنها عبارتند از:
    قرآن‌های نفیس خطی از قرن دوم هجری قمری تا قرن چهاردهم با انواع خطوط و شیوه‌های ممتاز کتاب‌آرایی از قبیل: تذهیب، ترصیع، تشعیر و جلدسازی بسیار عالی، که قدیمی‌ترین آنها متعلق به سال 198.ق است.
    تابلوهای مذهب قرآن و حدیث به خط نسخ، ثلث و دیوانی و انواع زیارت‌نامه به ابعاد مختلف.
    مسکوکات ادوار اسلامی و پیش از اسلام از جنس طلا و نقره و مس؛ که قدیمی‌ترین سکه اسلامی، مربوط به سال 80 ق. و قدیمی‌ترین مسکوکات دوره پیش از اسلام، متعلق به دوره اشکانی است.
    ظروف سفالینه با نقوش هندسی و گیاهی و کتیبه‌های زیبا؛ مربوط به دوران اسلامی و هزاره اول و دوم پیش از میلاد مسیح از مناطق باستانی سیلک کاشان، ری، جرجان، قم و نیشابور.
    انواع تابلوهای نقاشی از جمله شمایل ائمه معصومین(ع) و تصاویر برخی از رجال سیاسی و تاریخی با آثاری از هنرمندان بزرگی، هم‌چون معین مصور، لطفعلی صورتگر، اسماعیل نقاش‌باشی.
    قالی و قالیچه‌های بسیار زیبا و نفیس از جمله ابریشم و کرک و پشم با طرح‌های گلدانی، ترنج‌دار، گل‌دار، قالیچه‌های سجاده با طرح محرابی، که بخشی از قالی‌ها و قالی‌چه‌های ابریشمی مربوط به کارگاه استاد نعمت‌ا... جوشقانی (دوره صفوی) است.
    انواع پارچه‌های دستباف با نقوش گیاهی و انسانی با تزئینات نقره‌دوزی، قلاب‌دورزی، مرواریددوزی، ملیله‌دوزی و ...
    آثار فلزکاری از جمله قندیل‌های مرصع و شمعدان‌های برنجی و فولادی جواهرنشان با تزئینات زرین و میناکاری و مجموعه ادوات رزمی فولادی از قبیل شمشیر، سپر، تبرزین، کلاه‌خود، زره، تفنگ، تپانچه و باروت‌دان.
    بخش کاشی‌کاری شامل کاشی‌های ستاره‌ای زرین‌فام، کاشی‌های چلیپا و خشتی با کتیبه‌های قرآنی و اشعار فارسی و احادیث نبوی است.
    آثار حجازی از جنس مرمر، با نقوش برجسته رجال قاجاری و کتیبه‌هایی به خط جناب میرزا غلامرضا اصفهانی (خوشنویس عهد قاجاری).
    آثار خاتم‌کاری و منبت‌کاری از جمله رحل‌های قرآنی، درهای خاتم‌کاری قدیمی حرم مطهر با اشعاری از محتشم کاشانی و نیز درهایی با روکش سراسری نقره و طلا که برخی از آنها دارای کتیبه‌هایی به خط نستعلیق با اشعاری از شوریده شیرازی است.
    سنگ‌های مقدس و تزئینی از قبیل عقیق، دُر، یشم با عبارات قرآنی و ادعیه شریفه.
    ظروف چینی و بلور از جمله انواع بشقاب، کاسه، گلدان، لوسترهای قدیمی.
    انواع تمبر‌های ایرانی و خارجی، که به مناسبت‌های مختلف و با موضوعات متنوع، چاپ شده است.
    بخش صدف‌ها و موجودات دریایی.


١٠:٤٢ - 1393/03/17    /    شماره : ٣١٢٠١    /    تعداد نمایش : ٢٨٨٧خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :523
کل بازديدها :17656772
بازديدکنندگان آنلاين :5
بازديدازاین صفحه :40287