نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > قم شناسی > جاذبه های گردشگری 


  چاپ        ارسال به دوست

بازار نو


این بازار سرپوشیده شامل بازار مسگرها ، کفاش ها، راسته بازار و بازارچه حسین آباد است. این بازار ازسوی بازار مسگرها به خیابان ۱۹ دی واز سمت بازارچه حسین آباد به خیابان طالقانی راه می یابد . یک قسمت ازاین بازار به دلیل احداث خیابان از آن جدا شده وخود به بازار نوشهرت یافته است . درخیابان آستانه و خیابان آیت الله نجفی مرعشی ( ارم ) دیگر ورودی های بازار نو قرار دارد. بازار مسگرها تا چهار سوق ادامه می یابد واز آن پس ” راسته بازار” و انتهای آن را ” بازار چه حسین آباد ” می نامند . در اواسط این بازارچه میدانگاهی بدون سقف وجود دارد که محل خرید وفروش تره بار است.

طول راسته ی بازار حدود یک کیلو متر و عرض آن به شش متر می رسد . کوچه ها ی تنگ مسکونی با محورهای فرعی به عرض دو تا سه متر به بازار پیوسته اند. این قسمت از بازار یک  طبقه است اما داخل حجره ها یک نیم طبقه برای انبار کالا ساخته شده است . درمیان راسته بازار نو نیز خانه های مسکونی وجود ندارد.

سقف راسته بازار شامل چهار نیم طاق و ۷۸ طاق گنبدی و ارتفاع آن حدود شش متر است که به صورت یک ردیف گنبد مشاهده می شود. ابتدای کوچه ها ی حاشیه ی بازار به هنگام پیوستن به راسته بازارنیز طاق بندی شده است.

بیشتر سراهای بازار قم در بازار نو و در جنوب راسته ی بازارنو قراردارند . نام این سراها اغلب از نام کالایی که در آن معامله می شد و یا از نام بینانگذار آنها گرفته شده است . سرای بناها ، سرای صدراعظم ، سرای همدانی ها ، سرای حاج عسگرخان ، سرای حاج عباسقلی ، سرای بلیتی ها و سرای حاج میرزا از جمله این سراها هستند.

سراها یک راسته ی فرعی دارند که در دوسوی آن مغازه ها ساخته شده و “دالون” نامیده می شوند. دالون بیشتر در مدخل سرا مشاهده می شود . این بخش از نظر هیاهو، خلوت تر از راسته ها ی اصلی بازاراست و نسبت به سقف بازار از ارتفاع کمتری برخوردار است .

بازار نو دارای یک چهار سوق است؛ از بازار مسگرها به اولین تقاطع که برسیم چهارسوق مشهود است . با ورود به چهار سوق ، در مقابل ، سه راه بازار دیده  می شود که در سمت راست آن بازار کفاش ها جای دارد . رو به روی بازار کفاش ها سرای بناها جای دارد. چهار سوق هشت طاق گنبدی دارد. بالای هر طاق یک دریچه ی دایره شکل و طرفین هر طاق ، دو دریچه به شکل قلب وجود دارد. چهار سوق دیگر بازار نو، بازار کفاش ها است که به موازات بازار مسگرها قرار دارد. این چهار سوق به خیابان  ۱۹ دی منتهی می شود ودرمقابل سرای بناها واقع است. این بازار دارای ۱۱ طاق گنبدی شکل و یک نیم طاق است که در وسط هرکدام ، یک دریچه ی دایره شکل و در طرفین آن دو دریچه به شکل قلب ساخته شده است .


١٨:٣١ - 1392/02/22    /    شماره : ١٠٦٩٦    /    تعداد نمایش : ٢٢٨٩خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :416
کل بازديدها :17656665
بازديدکنندگان آنلاين :5
بازديدازاین صفحه :40284