نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > قم شناسی > جاذبه های گردشگری 


  چاپ        ارسال به دوست

بازار کهنه


در دو سوی بازار کهنه هسته ی اولیه شهر قم یعنی محله ی ” عربستان ” و محله ی ” لب چال ” قرار دارد . کوچه عربستان که محله عربستان حول آن شکل گرفته ، از دروازه  ری آغاز ودر محل بازار نو به گذر ” عشقعلی ” ختم می شود. این کوچه به احتمال یقین همان راه عراق واین محله نخستین قرار گاه مسلمانان بوده است . این بازار سرپوشیده که از خیابان ۴۵ متری عمار یاسر شروع شده و به میدان کهنه نزدیک خیابان طالقانی ختم می شود ، امروزه بیشتر به کارگاه ها اختصاص یافته است.

طول راسته ی بازار کهنه حدود یک کیلومتراست و خانه های مسکونی درمیان آن وجود ندارد. سقف این بازار از پوشش گنبدی ساخته شده است . این بازار دارای یک سرای بدون نام و سرایی به نام کاروانسرای ملا حسین است .

در قسمت انتهایی بازار کهنه ، میدانگاهی مستطیل شکل قرا ر دارد که به نام ” میدان کهنه ” ، معروف و فضایی بازاست که دورتا دورآن را مغازه های مختلف در بر گرفته است . در وسط این میدان ، دست فروشان به فروش میوه وتره بار مشغول اند . این قسمت دارای سقف کاذبی است که توسط دست فروشان ایجاد شده است . در ” میدان کهنه”  مسجدی هم به همین نام وجود دارد که دارای برجی تاریخی است.


١٨:٣٠ - 1392/02/22    /    شماره : ١٠٦٩٤    /    تعداد نمایش : ١٩٠٢خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :445
کل بازديدها :17656694
بازديدکنندگان آنلاين :8
بازديدازاین صفحه :40285