نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > قم شناسی > اماکن مقدسه > مسجد مقدس جمکران 


کارکرد تربیتی مساجد
کارکرد تربیتی مساجد : مسجد علاوه بر محل نیایش، ذکر، وعظ و خطابه و تجمع مؤمنان در ساعاتی خاص، از آغاز؛ محل ابلاغ احکام، دستورها و آموزه‌های دینی و کاربرد آنها در زندگی روزمرّه بوده است؛ مسلمانان هیچ گاه نافی تلاش عقلی برای فهم تجربه و باورهای دینی نبوده اند، از این رو مبنای آموزش و پرورش دینی را منکر نبودند بلکه تلاش می‌کردند که با کمک عقل با یکدیگر و پیروان دیگر ادیان ارتباط برقرار کنند در برخی از فرق و نحله‌های اسلامی این تلاش، پر رنگ تر و در برخی نحله‌ها کمرنگ تر است، اما هیچ نحله ای خود را در یک قفس نفوذ ناپذیر زندانی نکرده و از گفتگو با دیگران سرباز نزده است؛ خود پیامبر (ص) در مسجد مدینه به تعلیم دین به اصحاب می‌پرداخت و به پرسش‌های آنان پاسخ می‌گفت؛ در تاریخ اسلامی نیز مطالعات متنوع و متکثر دینی نشانگر اعتقاد به فهم پذیری و قابلیت انتقال فهم‌ها در حوزه‌های گوناگون دینی است.
 ٠٦:٤٦ - 1394/02/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
کتابخانه آستانه مقدس حضرت فاطمه معصومه(ع)
کتابخانه آستانه مقدس حضرت فاطمه معصومه(ع) مقدمه: الْمَالُ وَالْبَنُونَ زِينَةُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَالْبَاقِيَاتُ الصَّالِحَاتُ خَيْرٌ عِندَ رَبِّكَ ثَوَابًا وَخَيْرٌ أَمَلًا(1) «ثروت و پسران، زیور زندگی دنیا هستند و نیکی‌های ماندگار از نظر پاداش، نزد پروردگار بهتر و از نظر امید (نیز) بهتر است».
 ١٠:٤٠ - 1393/03/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
نماز امام زمان
به مردم بگو: به اين مكان رغبت كنند و آنرا عزيز دارند و چهار ركعت نماز در آن گذارند. دو ركعت اول: به نيت نماز تحت مسجد است، در هر ركعت آن يك حمد و هفت بار (قل هوالله احد) خوانده مىشود و در حالت ركوع و سجود هم هفت مرتبه ذكر را تكرار كنند.
 ١٦:٣٧ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
تاريخچه منطقه جمكران
اولين مسجدي كه در منطقه قم در قرن اول هجري در ساخته شد، در منطقه جمكران و بدست خطاب بن اسدي بوده است. (تاريخ قم ص 38)
 ١٦:٣٤ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
جمکران در گذر تاریخ
در ارتباط با مسجد جمكران اشارات مستفيم يا غير مستقيمي در طول تاريخ ديده مي شود. همچنين از سنگ نوشته باقي مانده و گفته هاي مرحوم آيت الله العظمي مرعشي نجفي بر مي ايد كه چندين بار تعمير و بازسازي شده است. از اشارات جالب تاريخي ميتوان به سرگذشت
 ١٦:٣٢ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
داستان بنای مسجد مقدس جمکران
بيش از هزار سال پيش در شب سه شنبه 17 ماه مبارك رمضان ، فرد صالح به نام حسن مثله جمكراني به دستور امام زمان (عج) فرا خوانده مي شود . وي در همين مكان فعلي مسجد
 ١٦:٣٠ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :4806
کل بازديدها :17412660
بازديدکنندگان آنلاين :13
بازديدازاین صفحه :6389