نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > سیاسی و اجتماعی > تحول اجتماعی 


زاکانی در مناظره با تاج زاده:
حوادث ۷۸ و ۸۸ حلقه مفقوده پیوستگی قدرت و ثروت است
زاکانی در مناظره با تاج زاده: حوادث ۷۸ و ۸۸ حلقه مفقوده پیوستگی قدرت و ثروت است عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب با بیان اینکه بحث امروز پیوستگی قدرت و ثروت در جامعه است،حادثه سال ۷۸ و ۸۸ را حلقه‌های مفقوده این جریان مافیایی خواند. به گزارش خبرنگار مهر، مناظره مصطفی تاج زاده فعال سیاسی اصلاح طلب و علیرضا زاکانی عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب امروز(سه شنبه) با موضوع فتنه ۷۸ و فتنه ۸۸ برگزار شد.
 ١٠:١٢ - 1397/10/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
پدیده شهید حججی نشان داد ما جامعه را نفهمیده‌ایم
استاد جامعه شناسی دانشگاه علامه در گفتگو با مهر: پدیده شهید حججی نشان داد ما جامعه را نفهمیده‌ایم محمدتقی کرمی گفت: شوک های به وجود آمده در جامعه مانند پدیده شهید حججی نشان می دهد که ما جامعه را نفهمیده ایم. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: سال گذشته بود که شهادت شهید محسن حججی و انتشار عکس های او که نشان دهنده صلابت و رشادت وی بود موج گسترده ای را در میان آحاد مختلف مردم به وجود آورد و واکنش های مختلفی را به همراه داشت. سال گذشته نیز در پرونده ای که در خبرگزاری مهر منتشر شد
 ٠٨:٥٦ - 1397/06/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
جدایی به وقت سالمندی/ تغییر سبک زندگی در دوران بازنشستگی
مهر بررسی می‌کند؛ جدایی به وقت سالمندی/ تغییر سبک زندگی در دوران بازنشستگی تغییر نگرش فرهنگی، مشکلات اقتصادی، تغییر سبک و الگوی زندگی در دوران بازنشستگی، از بین رفتن قبح طلاق از جمله عواملی هستند که باعث شده آمار طلاق در میان سالمندان افزایش پیدا کند. خبرگزاری مهر، گروه جامعه - مهناز قربانی: افزایش سطح فرهنگ و دانش و تکنولوژی در جامعه علاوه بر اینکه باعث بالا رفتن توقعات جوانان شده باعث شده تا افراد میانسال و مسن نیز نگاه جدیدی به زندگی داشته باشند به طوری که دیگر مثل گذشته حاضر به ادامه زندگی مشترک به هر قیمتی نیستند.
 ٠٩:١٦ - 1396/11/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
مسجد، پایگاه مبارزه با آسیب های اجتماعی
باسمه¬تعالی مسجد، پایگاه مبارزه با آسیب¬های اجتماعی قالَ رسولُ اللهِ(ص): اَحبُّ البلادِ الی اللهِ مَساجدُها؛ محبوب¬ترین جای شهرها نزد خدا، مسجدهای آن شهر است. (نهج-الفصاحه/حدیث71) مقدمه: مسجد در طول تاریخ بزرگترین و مهمترین پایگاه اسلام و انقلابیون بوده و همواره به عنوان یک پایگاه فرهنگی و تربیتی محسوب شده که در باب اهمیت آن در 28 جای قرآن به واژه "مسجد" اشاره شده است. مسجد النبی در مدینه نخستین پایگاه علمی، سیاسی، اجتماعی و حکومتی اسلام به شمار می¬رفت و مسجد در اسلام هیچ¬گاه تنها محل عبادت و نماز نبوده بلکه همواره مرکز آموزش و انسان¬سازی، سیاست و حکومت نیز بوده است؛ چراکه تعلیم و تربیت، اقامه قسط و عدل و رشد و تکامل انسان¬ها وظیفه اصلی و اساسی پیامبران الهی بوده است.
 ١١:٤٣ - 1396/11/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
روشنفکری دینی در بستر جامعه شناسی تاریخی
آرش ضیایی روشنفکری دینی در بستر جامعه شناسی تاریخی برخی «روشنفکری دینی» را ترکیبی پارادوکسیکال معرفی می‌کنند و این ترکیب را دارای 7 پیش‌شرط می‌دانند که در صورت تحقق نیافتن، روشنفکری دینی معنای نامفهومی خواهد بود. تحلیل روش‌مند تاریخ و جریان‌شناسی اندیشه‌های مقاطع مختلف، در نقطه‌ی عطفشان می‌تواند در تبارشناسی بنیادین نظرات به ماکمک کند. در این مشق، نگاهی گذرا و موجز به مقوله‌ی روشنفکری دینی از این منظر، داشته‌ایم.
 ٠٧:٢٩ - 1396/10/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
دبیر ستاد حقوق بشر؛
ایران بعد از انقلاب مورد تعرضات حقوق بشری قرار دارد
دبیر ستاد حقوق بشر؛ ایران بعد از انقلاب مورد تعرضات حقوق بشری قرار دارد بزرگداشت شهدای هفتم تیر با حضور محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد دبیر ستاد حقوق بشر، با بیان این مطلب که از زمان شروع انقلاب ما مورد تعرضات حقوق بشری قرار گرفتیم، گفت: چرا اینقدر به ما تعرض حقوق بشری می شود. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دکتر محمد جواد لاریجانی در همایش انعکاس موازین حقوق بشر در قوانین کیفری ایران، اولین نعمت بزرگ الهی را نعمت بودن برشمرد و اظهار داشت: نعمت بودن از نعمت های پنهان خداوند است؛
 ٠٧:٢٣ - 1396/09/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
حجت الاسلام لکزایی:
تامین امنیت در دولت غیرمشروع به عهده امت است
حجت الاسلام لکزایی: تامین امنیت در دولت غیرمشروع به عهده امت است حجت الاسلام لکزایی گفت: در شرایط عادی که دولت مشروع باشد، وظیفه ایجاد امنیت به عهده دولت و امت است اما بدون دولت مشروع وظیفه تامین امنیت به عهده مردم می شود. به گزارش خبرگزاری مهر، کرسی ترویجی «راهکارهای فقهی ارتقای امنیت جهان اسلام در اندیشه آیت الله آصفی» با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لکزایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی روز گذشته ۷ آذرماه در قم برگزار شد.
 ٠٥:٢٤ - 1396/09/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
ابراهیم فیاض
روستاییان به جنبش عدالتخواه می پیوندند/دانشگاه‌ها عقب مانده هستند
ابراهیم فیاض در گفتگو با مهر: روستاییان به جنبش عدالتخواه می پیوندند/دانشگاه‌ها عقب مانده هستند ابراهیم فیاض، استاد دانشگاه تهران پیش بینی کرد که جنبش عدالتخواهی در کشور اوج می گیرد و روستاییان نیز به این جنبش می پیوندند. به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیم فیاض، دانشیار گروه مردم شناسی دانشگاه تهران است که در سال های اخیر حضوری پررنگ در مطبوعات و صدا و سیما داشته و همواره نقطه نظراتی مبتکرانه و البته از مبنای مردم شناسی ارائه داده است. این دانش آموخته دانشگاه امام صادق(ع) در مسائل سیاسی روز نیز حضوری پررنگ داشته در مواردی چون مبانی تغییر رفتار دولت دهم و همچنین ریشه های ماجرای معروف سلفی در مجلس به دفعات موضع گیری کرده است. حرکت های اخیر دانشجویی_عدالتخواهی و بحث های پیرامونی آن موجب شد تا جهت آسیب شناسی از جنبش با فیاض که خود از پایه گذاران جنبش عدالتخواه دانشجویی بوده است، گفتگو کنیم. هر چند بحث از خلاء گفتمانی برای مطالبات صحیح عدالتخواهی در کشور به کم کاری های حوزه و دانشگاه در این عرصه و همچنین بازخوانی اندیشه های چپ گرایانه شریعتی کشیده شد.
 ٠٤:٥٠ - 1396/08/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
کچویان در گفتگو با مهر تحلیل کرد؛
چرا شهیدحججی تبدیل به پدیده شد؟/
کچویان در گفتگو با مهر تحلیل کرد؛ چرا شهیدحججی تبدیل به پدیده شد؟/حماسه‌ای که باطن جامعه راظاهر کرد استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران واکنش جامعه به شهادت شخص گمنامی چون حججی را متفاوت از واکنش هایی چون تشییع خواننده ها دانست وگفت: شهادت حججی باعث شد جنگ روانی دشمن علیه مدافعین حرم خنثی شود. خبرگزاری مهر، گروه دین واندیشه_محمدمحسن راحمی: اسارت و سپس شهادت شهیدحججی انعکاس گسترده ای در بین مردم داشت و جامعه را به شدت متاثر کرد. گروه‌های مختلف اجتماعی نسبت به این واقعه واکنش نشان دادند اما محافل آکادمیک و علمی کشور که پیش از این در مورد اتفاقات مشابه با گستره و اثرگذاری بسیار محدود تر به طور مکرر به برگزاری همایش ها و جلسات تحلیل و بررسی پرداخته بودند در مورد پدیده شهید حججی همچنان سکوت کرده اند که البته شاید با بازگشایی دانشگاه ها در سال تحصیلی جدید و برگزاری جلساتی در تحلیل این موضوع این خلا جبران شود. برای بررسی ظهور پدیده شهید حججی و واکاوی سکوت جامعه شناسان که برخی از آن با عنوان «بُهت جامعه شناسی در مواجهه با پدیده حججی» یاد کرده بودند به سراغ اساتید دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران رفتیم و تحلیل آنها را در این مورد جویا شدیم. گفتگوی ما با غلامرضا جمشیدیها و احمد نادری در این موضوع پیشتر منتشر شده است.
 ٠٦:٠١ - 1396/07/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
اهمیت و جایگاه تبلیغ دین
اهمیت و جایگاه تبلیغ دین نوع و ابزار تبلیغ باید برای طلاب و مبلغان به درستی و دقیق شناسانده شود تا بتوانند راهکارهای علمی و عملی آن را در فضای بیرونی اجرایی کنند. اهمیت و جایگاه تبلیغ دین ابلاغ یعنی رساندن و تبلیغ یعنی رساندن احکام و عقاید و اخلاق دینی به مردم. تبلیغ دین یکی از ضرورت ترین و برجسته ترین وظایف روحانیت و طلاب گرامی است، رهبر انقلاب ضمن توصیه به طلاب برای درس خواندن خوب و تهذیب نفس گفتند«همت خود را برای ایفای مسئولیت های روحانیت که هیچ تخصص دیگری نمی توان جایگزین آن شود به کار گیرید.»(1) نکته بسیار مهم در انجام این مسئولیت بزرگ توجه به این مساله است که گذر زمان می تواند در شیوه های تبلیغی اثر گذار باشد، شیوه های تبلیغ بسیار متفاوت از گذشته شده است و راهکارهای جدید و به روز ارائه شده است،
 ٠٧:١٧ - 1396/07/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
اللهیاری در گفتگو با مهر:
فساد و تبعیض عامل اصلی رفتارهای ضد اجتماعی
اللهیاری در گفتگو با مهر: فساد و تبعیض عامل اصلی رفتارهای ضد اجتماعی/ نستوهی فراموش شده است رئیس سازمان نظام روان‌شناسی معتقد است در کنار بیکاری، فساد و تبعیض سبب بی اعتمادی و نا امیدی جوانان نسبت به آینده شده و این از عوامل اصلی رفتارهای ضد اجتماعی است. خبرگزاری مهر، گروه جامعه-ناصر جعفرزاده: مردم ایران در مدت زمانی کمتر از یک ماه در نتیجه وقوع ۲ حادثه تاسف بار برای دختران سرزمین، دچار یک تاثر و اندوه عمومی شدند. حالا جامعه به این فکر می کند راه برون رفت از شرایط فعلی و رسیدن به جامعه ای که شنیدن این اخبار دلخراش در آن عادی نشده باشد چیست؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال با عباسعلی اللهیاری، رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره و استادیار گروه روان‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس به گفتگو پرداختیم:
 ٠٤:٠٢ - 1396/05/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
آسیب شناسی اجتماعی قسمت اول (آثار اعتیاد)
آسیب شناسی اجتماعی قسمت اول آثار اعتیاد آشنا شدن با آثار و عوارض اعتیاد را از جهات فردی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی : الف) عوارض فردی 1. عوارض جسمانی اعتیاد با وجود شیوع باورهایی در بین مردم مانند این که استعمال تریاک از 50 سالگی به بالا نه تنها ضرری ندارد؛ بلکه مفید هم هست یا مصرف تریاک برای کاهش فشار خون لازم است و ...، مصرف موارد مخدر، عوارض وحشتناک و گاه جبران‌ناپذیری برای مصرف‌کننده دارد. از جمله عوارض جسمانی اعتیاد، عبارت است از: 1
 ٠٨:٢٢ - 1396/04/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
انتخابات ریاست جمهوری
بسم الله الرحمن الرحیم انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر مردم عزیز کشور مان، در آستانه انتخابات سرنوشت ساز ریاست جمهوری قرار دارند. در مورد انتخابات ریاست جمهوری توجه به نکات ذیل حائز اهمیت است: نکته اول: اصل مشارکت مردم است. به یقین مردم فهیم ایران اسلامی، در تمام انتخابات، به ویژه انتخابات ریاست جمهوری، حضور داشته اند. به تعبیر مقام معظم رهبری (دامت برکاته) اصل رأی دادن، هم حق برای مردم است و هم تکلیف بر مردم. بسیاری از کشورها از جمله مردم مظلوم بحرین، از این حداقل حق سیاسی محروم هستند. حتی به آنان اجازه رأی دادن، داده نمی شود. آنان از مشارکت در سرنوشت خویش محروم اند.
 ٠٦:١٣ - 1396/02/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
کارشناسان در نشست خبرگزاری مهر؛
نهضت های معاصر از منازل علما شروع شده است
کارشناسان در نشست خبرگزاری مهر؛ نهضت های معاصر از منازل علما شروع شده است نشست نقش علمای شیعه در مبارزه با استعمار / محمد حسن رجبی کارشناسان تاریخ معتقدند نقطه عزیمت نهضتهای معاصر، مسائل اقتصادی بوده و علما نقش بارزی در مبارزه با استعمار اقتصادی داشته اند.
 ٠٦:٢٥ - 1395/12/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
ناتوی فرهنگی و نقش هیئات مذهبی درمقابله با آن
باسمه تعالی ناتوی فرهنگی و نقش هیئات مذهبی درمقابله با آن مقام معظم رهبری : فریب خوردن هم امروز جرم است . دشمن رانشناختن هم جرم است . مقدمه : فرهنگ یکی ازمهمترین واصلی ترین نهادهای اجتماعی است که تعیین کننده وشکل دهنده کل نظام اجتماعی است . فرهنگ عنصری بسیار مهم است که در موجودیت هرجامعه ای نقش اساسی را ایفا می نماید و پیدایش نظامات فکری و معنوی و باروری نهال اندیشه و هنر و بروز و ظهور نیروهای درونی و لیاقت های ذاتی و تجلی مظاهر مادی و معنوی ، درمزرعه فرهنگ صورت می گیرد.
 ٠٥:٢٥ - 1395/10/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
خاموشی:
مخاطب شناسی در اجرای امور فرهنگی نقش محوری دارد
خاموشی: مخاطب شناسی در اجرای امور فرهنگی نقش محوری دارد سفر حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی رئیس سازمان شاهرود - رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه امروز دنیا در حال گذار به سمت فناوری است و ایران نیز در این راه گام برمی دارد، گفت: مخاطب شناسی در اجرای امور فرهنگی نقش محوری دارد.
 ٠٦:١٧ - 1395/10/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
منشور حقوق شهروندی رونمایی شد/ جزئیات متن ۱۲۰ ماده ای منشور
منشور حقوق شهروندی رونمایی شد/ جزئیات متن ۱۲۰ ماده ای منشور حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور روز دوشنبه در مراسمی در همایش قانون اساسی و حقوق ملت از منشور حقوق شهروندی رونمایی کرد . به گزارش خبرگزاری مهر، متن منشور حقوق شهروندی به این شرح است: بسم‌الله الرحمن الرحیم مقدمه حاکمیت مطلق بر جهان و انسان از آن خداست و هم او، انسان را بر سرنوشت اجتماعی خویش حاکم ساخته است. هیچ‌کس نمی‌تواند این حق الهی را از انسان سلب کند یا در خدمت منافع فرد یا گروهی خاص قرار دهد. ملت ایران این حق را از طریق اصول قانون اساسی اعمال کرده؛ و به‌موجب اصول ۱۱۳ و ۱۲۱، مسئولیت اجرا و پاسداری از قانون اساسی را بر عهده رییس‌جمهور نهاده است. رییس‌جمهور که در پیشگاه قرآن کریم و در برابر ملت ایران بر پشتیبانی از حق، گسترش عدالت و حمایت از آزادی و کرامت انسانی افراد و حقوق ملت در قانون اساسی به خداوند سوگند یادکرده است، «منشور حقوق شهروندی» را به‌مثابه برنامه و خط‌مشی دولت برای رعایت و پیشبرد حقوق اساسی ملت ایران اعلام می‌کند.
 ٠٤:٥١ - 1395/09/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
نسل های اول اسلام جرأت بیشتری داشتند
نسل های اول اسلام جرأت بیشتری داشتند/چالش و اولویت های جهان اسلام استاد دانشگاه آکسفورد با بیان اینکه مسلمانان باید به دنبال انجام مسئولیت باشند، گفت: نسل های اول اسلام جرأت بیشتری نسبت به ما داشتند. آنها این اعتماد بنفس را داشتند تا دنیا را تغییر بدهند. به گزارش خبرنگار مهر، نشست تخصصی «آنچه در جهان اسلام هویت دارد» با سخنرانی طارق رمضان صبح امروز، ۱۱ آبان ماه در دانشکده الهیات دانشگاه تهران برگزار شد.
 ٠٦:٥٩ - 1395/08/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
حفظ کیان سرزمین‌های اسلامی در پدافند غیرعامل
حفظ کیان سرزمین‌های اسلامی در پدافند غیرعامل امام سجاد(ع) هر چند خلافت در آن زمان را در دست ناصالحان می‌بیند و حق رهبری دینی و اجتماعی ائمه(ع) را مورد هجوم حکام می‌داند، اما از آنجا که در بینش‌ امام(ع)، مسئله‌ی اسلام و گسترش اندیشه توحیدی و باورهای اسلامی در رأس اهداف سیاسی مکتب امامت قرارداد و اصولاً مسئله‌ی ولایت در جهت تأمین صحیح همین اهداف مطرح شده است، امام(ع) موضوع حکام جبار و ناصالح را از اصل پاسداری از کیان اسلام و سرزمین‌های اسلامی جدا ساخته و به دلیل تضادی که با دستگاه سیاسی حاکم دارد، خود را از سایر واقعیت‌های اجتماعی کنار نمی‌کشد و در برابر تحولات جاری جهان اسلام، بی‌تفاوت نمی‌ماند، بلکه با صراحت هر چه تمام‌تر موضع خود را بیان می‌دارد و در قبال عواملی که مرزهای سرزمین‌های اسلامی را تهدید می‌کند، موضع می‌گیرد و مسلمانان را برای پاسداری از مرزها تهییج می‌نماید.
 ٠٥:٣٠ - 1395/08/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
بررسی و تبیین نقش سبک زندگی اسلامی درتحقق حماسه اقتصادی
بررسی و تبیین نقش سبک زندگی اسلامی درتحقق حماسه اقتصادی فرزاد قادری چکیده هدف پژوهش حاضر بررسی تحلیلی نقش سبک زندگی اسلامی در تحقق حماسه اقتصادی است. سبک زندگی یک مفهوم فرهنگی اجتماعی است که به شیوه زندگی افراد به لحاظ آداب و رسوم، سنت ها، معیشت و سایر اخلاقیاتی که معمولا در هر جامعه وجود دارد اطلاق می شود. با توجه به گستره ی تحریم های غرب علیه ایران و با توجه به نیاز کشور به یک حرکت انقلابی و جهاد برای رهایی از فشار تحریم ها، اقتصاد مقاومتی به عنوان راهکار مناسب پیشنهاد شد. حال با توجه با این که اقتصاد مقاومتی بدون تغییر در شیوه و روش زندگی ممکن نخواهد بود و از آنجا که سبک زندگی الهی و اسلامی مستقیما با اقتصاد مقاومتی در ارتباط است، لذا اقتصاد مقاومتی و پیرو آن سبک زندگی از مهمترین مباحثی است که می تواند جامعه را از مشکلات و مسائل اقتصادی پیش رو رهایی بخشد. روش پژوهش حاضر توصیفی- تحلیلی و با استفاده از منابع کتابخانه ای بود.
 ٠٤:٣٠ - 1395/05/25 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3460
کل بازديدها :17395005
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :43698