نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > لوای تشیع > عاشورا 


همایش اربعین قدرت نمایی اسلام است/ اثرات تربیتی سفر زیارت اربعین
محمدرضا شرفی در گفتگو با مهر: همایش اربعین قدرت نمایی اسلام است/ اثرات تربیتی سفر زیارت اربعین استاد علوم تربیتی دانشگاه تهران، ایجاد روحیه استقامت، تأمین الگوی تربیتی، اجتماعی شدن، ترویج فرهنگ ایثار و ایجاد احساس افتخار و اتکا به دین را از جمله اثرات تربیتی همایش اربعین می داند. محمدرضا شرفی، استاد روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران درباره اثرات تربیتی و ظرفیت های آموزشی اربعین به خبرنگار مهر گفت: شاید از جهات مختلفی بتوان آثار تربیتی اربعین را تبیین کرد. اولین اثری که همایش میلیونی پیاده روی اربعین دارد، ایجاد روحیه استقامت و پایداری در برابر مشکلات است. زمانی که جمعیت های مختلف از کودک تا کهن سال کیلومترها راه را پیاده می روند و دراین مسافت طولانی احساس خستگی نمی کنند و دوام و پایداری از خود نشان می دهند، به این معناست که می توانند با عنایت الهی و عزم جدی در برابر مشکلات دیگر زندگی هم استقامت کنند.
 ٠٩:١٢ - 1397/07/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
آخرالزمان را در اربعین و از ارض کربلا باید دید/اربعین؛ موج بیداری
دل‌نوشته‌ هادی فنایی‌اشکوری درباره زیارت اربعین؛ آخرالزمان را در اربعین و از ارض کربلا باید دید/اربعین؛ موج بیداری امروز انسان مدرن با بحران‌های مواجه شده است که راه برون‌رفت از آن را در مدرنیته نمی‌یابد. تاریخ به نقطه پایان خود نزدیک شده و آخرالزمان را در اربعین و از ارض کربلا باید دید. به گزارش خبرنگار مهر، هادی فنایی اشکوری، مدیرگروه معارف اسلامی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین در مورد ویژگی های پیاده روی میلیونی اربعین در یادداشتی با عنوان اربعین؛ موج بیداری نوشت: جهان بسیار تاریک و ظلمانی شده است. هیچ کس گمان نمی کرد که ارمغان دموکراسی و مدرنیته، ظلمت و استبداد و تحجر و اختناق باشد. هیچ کس باور نمی‌کرد که آزادی به مسلخ برود. هیچ کس گمان نمی‌کرد جهان به قول برژینسکی، خارج از کنترل درآید، اما امروز با کمال تأسف می بینیم که تمام چیزهایی را که به باور بشر ناممکن بود ممکن درآمد. غول رسانه، دجال شد و همه حقیقت را انکار کرد و تزویر و شکاکیت را به نام حقیقت به مردم تحویل داد.
 ١٢:٥١ - 1397/07/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
تعامل و سازش در نهضت حسینی جایگاهی ندارد
رجبی دوانی در گفتگو با مهر: تعامل و سازش در نهضت حسینی جایگاهی ندارد/ جنگ و صلح در قیام کربلا رجبی دوانی، کارشناس تاریخ اسلام گفت: به هیچ وجه بحث سازش وتفاهم با دشمن در تاریخ کربلا مطرح نیست چرا که امام حسین(ع) هیچ شانی برای حاکمیت قائل نیست و او را برای صحبت کردن به رسمیت نمی شناسد. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_عباس بنشاسته: چند سال قبل بود که رئیس جمهور در جمع مردم زنجان و در آستانه ماه محرم در اظهاراتی درس کربلا را مذاکره خواند و گفت: «درس کربلا برای ما، درس تعامل سازنده و مذاکره در چارچوب منطق و موازین است. شما می‌دانید که شب تاسوعا، امام حسین(ع) خیمه‌ای را بپا کرد و عمر سعد را دعوت به مذاکره کرد. امام حسینی که آگاه است و می‌داند فردا و پس‌فردا ایام شهادت او و یارانش است. امام حسین می‌داند
 ٠٨:١٦ - 1397/06/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
تحریف شناسی «زندگی امام حسین علیه¬السلام و واقعه عاشورا
معرفی کتابی در زمینه تحریف شناسی «زندگی امام حسین علیه¬السلام و واقعه عاشورا نگاهی به «تحریف¬شناسی عاشورا و تاریخ امام حسین علیه¬السلام» تالیف محمد صحتی سرد رودی علی مهر مثل هر واقعه تاریخی دیگر، در حادثه عاشورا نیز تحریف راه یافته و اگر نگوییم دوستان بیشتر دست کم به اندازه دشمنان در این زمینه کوشا بوده اند. این رفتار هواداران امام حسین علیه¬السلام و اهل بیت علیهم¬السلام علت¬های مختلفی دارد از جمله منافع شخصی و یا « هدف وسیله را توجیه می¬کند»
 ١٣:٠٠ - 1397/06/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
ویژگی‌های رفتار اجتماعی امام حسین (ع)
ویژگی‌های رفتار اجتماعی امام حسین (ع) در منابع تاریخی، روایات بسیاری به چشم می‌خورد که به نوعی از صفات امام حسین(ع) و عملکرد اجتماعی ایشان یاد کرده‌اند. بسیاری از صفات آن حضرت همچون سخاوت، آزادگی، جود، بخشش و جز آن، اگر چه از سویی نمود رفتاری آن بزرگوار است، از دیگر سو در راستای ویژگی‌های جمعی امامان شیعه است که در مفهوم یک پیکره منسجم امکان بروز می‌یابد؛ پیکره‌ای که در کردار و رفتار، آراء و عقاید، و تمامی نمودهای زیستی خویش، به نمایش گذارنده سنتی واحد است، تنها نکته آن است که
 ١٢:٥٦ - 1397/06/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
انتشار «تفسیر تاریخ عاشورا»/ حل تعارض‌نماها از روایات واقعه کربلا
محمدجواد صاحبی در گفت‌وگو با مهر مطرح کرد: انتشار «تفسیر تاریخ عاشورا»/ حل تعارض‌نماها از روایات واقعه کربلا «تفسیر تاریخ عاشورا» به قلم محمدجواد صاحبی از سوی موسسه بوستان کتاب منتشر شد. نویسنده در این کتاب به روایت و تفسیر چند وجهی واقعه کربلا پرداخته است. محمد جواد صاحبی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اشاره کرد: «تفسیر تاریخ عاشورا» هم به نقل روایت‌های تاریخی این رخداد می‌پردازد و هم سعی در پالایش آنها دارد. همچنین تلاش کرده‌ام تا روایت‌های صحیح از این رخداد را به عنوان یک نهضت فکری جاویدان که می‌تواند سرمشق ملت‌های مختلف باشد، از وجوه و رویکردهای مختلفی چون سیاسی، اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی مورد بررسی و تحلیل قرار دهم.
 ١٠:٣٨ - 1397/06/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
تحقق هویت جدید در هنر عاشورایی/ عبور از سنت‌ها؛ آری یا نه
مهر گزارش می‌دهد؛ تحقق هویت جدید در هنر عاشورایی/ عبور از سنت‌ها؛ آری یا نه هنر دینی در ایران و به ویژه در زیر شاخه هنر عاشورایی از سنت‌ها فاصله نگرفته است که این موضوع از سوی برخی هنرمندان مزیت و از سوی برخی دیگر نقطه ضعف تلقی می‌شود. خبرگزاری مهر-گروه هنر-آزاده فضلی: «هنر عاشورایی» بروز و ظهور واقعه جانسوز کربلا و حقانیت حضرت امام حسین (ع) در آثار هنری است. هنر دینی و مذهبی ایرانی به ویژه در نقاشی در دوره‌های تیموری و صفویه به منصه ظهور رسید و در دوره قاجاریه به اوج رسید و بعد از قاجاریه توسط هنرمندان مختلفی بازتولید شد، به نوعی که می‌توان گفت نقاشی‌هایی با مضامین دینی و عاشورایی هنوز وامدار دوره صفویه و قاجاریه هستند.
 ١٠:٣٣ - 1397/06/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
مداحان اهل سنت از حب سیدالشهدا می‌گویند/ حسین(ع) آبروی اسلام است
مهر گزارش می دهد؛ مداحان اهل سنت از حب سیدالشهدا می‌گویند/ حسین(ع) آبروی اسلام است یک مداح اهل سنت در مورد اهمیت قیام عاشورا گفت: اگر امام حسین به کربلا نمی رفت، آبرویی برای دین اسلام باقی نمی ماند. خون حسین(ع) آبروی اسلام است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_عباس بنشاسته: عاشورا یکی از روزهای مهم در مذهب تسنن است. در این روز مردم اهل تسنن با خیرات و انفاق به ایتام ارادت خود را به امام حسین(ع) و یارانش نشان می دهند. از برگزاری مراسم جشن و شادی خودداری می کنند. به تلاوت قرآن می پردازند و در مسجدها و خطبه ها حضور پیدا می کنند. کنیم.
 ٠٩:٢١ - 1397/06/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
عطر سیب به مشام شهر نرسید
مهر گزارش می دهد؛ عطر سیب به مشام شهر نرسید/کم توجهی مدیریت شهری به آیین های مذهبی یکی از برنامه های هر ساله شهرداری تهران، کمک به هیئت های مذهبی، برگزاری نمایشگاه عطر سیب و حضور پررنگ در مراسم اربعین حسینی بود؛ موضوعی که در دوره مدیریت جدید شهری تا حدود زیاد مغفول ماند. به گزارش خبرنگار مهر، همه ساله، نمایشگاه عطر سیب با هدف حمایت از هیئت های مذهبی در آستانه ماه محرم و به مدت ۱۰ روز برگزار می شد.
 ٠٨:٥٨ - 1397/06/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
خلق ۱۶ اثر عاشورایی طی ۸ سال/ در انتظار زمان مناسب نمایش هستم
جلیل رسولی در گفتگو با مهر: خلق ۱۶ اثر عاشورایی طی ۸ سال/ در انتظار زمان مناسب نمایش هستم جلیل رسولی هنرمند خوشنویس از خلق ۱۶ اثر خوشنویسی عاشورایی طی هشت سال گذشته خبر داد. جلیل رسولی خوشنویس پیشکسوت درباره کارهای جدیدش به خبرنگار مهر گفت: حدود ۸ سال است به دلیل ارادتی که به حضرت امام حسین (ع) و یاران‌شان دارم، یک کار با موضوعات حضرت ابوالفضل (ع)، حضرت علی اکبر (ع) و حضرت علی اصغر (ع) در روز تاسوعا و یک کار با موضوع امام حسین (ع) در روز عاشورا تهیه می‌کنم که این کارها طی یک روز تمام می‌شوند و امسال هم برای نهمین سال قصد دارم این ۲ اثر را خلق کنم.
 ١٠:٤١ - 1397/06/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
جایگاه اجتماعی امام حسین (علیه السلام)
جایگاه اجتماعی امام حسین (علیه السلام) جایگاه اجتماعی: نمود رفتار اجتماعی حسین بن علی(ع) از یک سو برخاسته از موقعیت ویژه خاندان نبوی در لزوم آموزش در مقاطع مختلف به جامعه است و از سوی دیگر ریشه در هماهنگی کامل گسترده آموزه‌های ولایت دارد. در این میان، صفات خاص حضرت نیز برسازنده مجموعه‌ای دقیق از رفتار جمعی خارق‌العاده ای است که نمونه معروف آن را می‌توان پس از رحلت پیامبر(ص) در برخورد با تصدی خلافت بدون نص، در سخن با خلیفه دوم مشاهده نمود. در زمان پیامبر(ص)، رسول خدا بر آن بود تا به شیوه‌هایی مختلف به تبیین جایگاه حسنین(ع) پردازد که نمونه‌های حضور آنها در برخی عرصه‌ها و مقاطع مهم همچون بیعت دوباره، در منابع آمده است،
 ١٠:٢٨ - 1397/06/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
یگان موشکی یمن آرامکوی عربستان را هدف قرار داد
با موشک بالستیک بدر1؛ یگان موشکی یمن آرامکوی عربستان را هدف قرار داد یگان موشکی نیروهای یمن پالایشگاه نفتی آرامکوی عربستان سعودی را در منطقه جیزان هدف حمله موشکی خود قرار دادند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، یگان موشکی ارتش یمن با یک فروند موشک بالستیک بدر ۱ پالایشگاه آرامکوی عربستان سعودی را در جیزان هدف قرار دادند.
 ٠٩:٤٦ - 1397/06/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
محرم در میان اقوام ایرانی
عزاداری در حلقه عاشقی؛بوشهر مقصد ویژه مسافران در دهه اول محرم است
محرم در میان اقوام ایرانی عزاداری در حلقه عاشقی؛بوشهر مقصد ویژه مسافران در دهه اول محرم است مراسم سنتی عزاداری استان بوشهر به‌ویژه مراسم سینه‌زنی سنتی بوشهری علاقه‌مندان زیادی در کشور دارد و شاهد حضور گسترده هم‌وطنان در مراسم دهه اول محرم در سطح استان هستیم. خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- نساء کروندی: حال و هوای ایران اسلامی روی نوا و نوحه و با زمزمه نام «حسین» اوج می‌گیرد، دور یا نزدیک فرقی ندارد، صدا خیلی خیلی زود گوش و دلت را همراه می‌کند، هیئت‌های مذهبی از اول محرم خیمه‌های عزا را به پا کرده‌اند و شب و روز شهر را شور و شعور بخشیده‌اند.
 ٠٩:٤٤ - 1397/06/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
مبنای تراژدی امام حسین، حکمت است/ فروپاشی ظلم جهانی با نهضت حسینی
ابراهیم فیاض در گفتگو با مهر: مبنای تراژدی امام حسین، حکمت است/ فروپاشی ظلم جهانی با نهضت حسینی استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران گفت: قرآن کتاب حکمت است و این حکمت در روز عاشورا در یک تراژدی داستانی تفسیر و تعبیر شده است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_عباس بنشاسته: رابطه جامعه‌شناسی با مناسک آیینی جامعه ایرانی همواره کم‌رمق بوده است. عاشورا به‌عنوان پرخروش‌ترین مناسبت آیینی جامعه ایرانی که فراتر از یادآوری یک رخداد تاریخی در قالب یک فرهنگ جهان وطنی نمود یافته است از آن جمله مواردی است که جامعه‌شناسی ما به آن کم‌لطفی کرده است. کم‌دامنه‌ترین رفتار اجتماعی اگر موید مدرنیزاسیون در جامعه ایران باشد، بسیارند جامعه‌شناسانی که در رثای آن خامه قلم بر اوراق بچرخانند، اما وقتی بزرگ‌ترین راهپیمایی تاریخ بشری پیش‌روی چشمان جامعه‌شناسان اتفاق می‌افتد، اندک اند کسانی که درباره آن به کاوش بپردازند و در آن تأملی داشته باشند.
 ٠٩:٢٨ - 1397/06/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
پژوهش‌های جدید نیز از روایات معصومین درباره عاشورا غفلت کرده‌اند
کتابسازی و جریان عاشورا-۱ پژوهش‌های جدید نیز از روایات معصومین درباره عاشورا غفلت کرده‌اند محمدجواد مروجی طبسی می‌گوید که سابقه تحریف واقعه کربلا به دستگاه خلافت یزیدی و اموی می‌رسد که متاسفانه به دوران فعلی هم رسیده و منابع امروزی کمتر به روایت‌های رسیده از معصومین توجه کرده‌اند. به گزارش خبرنگار مهر، علما و مورخان بسیاری در طول تاریخ در مکتوبات خود نسبت به تحریف وقایع عاشورا هشدار داده‌­اند. در عصر جدید نیز اندیشمندانی چون آیت‌­الله شهید مرتضی مطهری در کتاب «حماسه حسینی» به این مساله پرداخته و از عدم تعقل در حماسه حسینی انتقاد کرده‌­اند. با این اوصاف اما هنوز هم کتاب­هایی همراه با تحریف منتشر می‌شوند. متاسفانه این تحریفات گاه به مراسم عزاداری امام حسین (ع) هم راه یافته است.
 ٠٩:٢٤ - 1397/06/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
محرم در میان اقوام ایرانی/ از شاه‌حسین‌گویان تا علم‌بندی
آیین‌های عاشورایی آذربایجان شرقی؛ محرم در میان اقوام ایرانی/ از شاه‌حسین‌گویان تا علم‌بندی روایت محرم و سیاهپوشی ایران حکایت ارادت است، ارادتی از نزدیک‌ترین شهرها به پایتخت تا دورترین آبادی‌ها و روستاها، جایی که آئین‌های عاشورایی فرصتی برای ادای دین و عرض ارادت است. خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: ایران اسلامی روی نوا و نوحه و نام «حسین» اوج گرفته، دور یا نزدیک فرقی ندارد، صدا خیلی خیلی زود گوش و دلت را همراه می‌کند، هیئت‌های مذهبی از اول محرم خیمه‌های عزا را به پا کرده‌اند و شب و روز شهر را شور و شعور بخشیده‌اند.
 ٠٩:١٨ - 1397/06/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
خیز آل‌خلیفه علیه شیعیان در محرم؛هراس از فرهنگ «انقلاب عاشورایی»
گزارش تحلیلی؛ خیز آل‌خلیفه علیه شیعیان در محرم؛هراس از فرهنگ «انقلاب عاشورایی» اتخاذ سلسله تدابیر خصمانه توسط رژیم آل خلیفه علیه شیعیان عزادارِ حسینی (ع) در طول ماه محرم الحرام نوعی اعلام جنگِ این رژیم علیه مقدسات اسلامی محسوب می شود. خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: با فرا رسیدن ماه محرم الحرام، رژیم آل خلیفه مرحله جدیدی از سلسله اقدامات خصمانه را علیه شیعیان بحرینی و عزاداران اباعبدالله الحسین (ع) در پیش گرفته است. آل خلیفه به منظور سنگ اندازی در مسیر برگزاری مراسم های عزاداری شیعیان محدودیت های فراوانی را علیه آنها اعمال کرده است.
 ٠٩:١٥ - 1397/06/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
منابر مذهبی همگام با شور حسینی مردم را به معارف عاشورایی برسانند
اصلانی: منابر مذهبی همگام با شور حسینی مردم را به معارف عاشورایی برسانند / بزرگنمایی توان دشمن بر خلاف عزت حسینی است حجت‌الاسلام رضا اصلانی معتقد است ابعاد معرفتی ماجرای کربلا در جامعه مورد غفلت واقع شده است و منابر حسینی باید در کنار شور حسینی مردم را به معارف حسینی متصل کنند.
 ١١:١١ - 1397/06/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
چگونه عاشورا در رویدادهای سیاسی-فرهنگی قرن نخست هجری تاثیر گذاشت؟
چگونه عاشورا در رویدادهای سیاسی-فرهنگی قرن نخست هجری تاثیر گذاشت؟ وضعیت اخلاقی حاکم بر جامعه اسلامی، اخلاق مصلحت اندیشی و گریز از مواجهه با ظلم و ستم بود. قیام عاشورا، این اخلاق تسلیم پذیری را به اخلاق مبارزه و ایستادگی در برابر ظلم تغییر داد. این قیام با فروریختن موانع روحی و اجتماعی بازدارنده انقلاب، روح مبارزه جویی را در مسلمانان برانگیخت و آنان را علیه بنی امیه به حرکت واداشت. چگونه عاشورا در رویدادهای سیاسی-فرهنگی قرن نخست هجری تاثیر گذاشت؟قیام امام حسین (ع) از جمله نهضت‌های اصلاحی و مقدس در تاریخ اسلام است که پیامدهای گسترده‌‍لی را در عرصه های سیاسی - اجتماعی، اخلاق و معنویت (انقلاب درونی)، و الهام بخشی و اثرگذاری (الگوسازی) در روند مبارزه مکتبی در پی داشته است.
 ١٠:٤٥ - 1397/06/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
عاشورا نتیجه تلخ فراموشی غدیر است/فرق شعار و شعائر
حجت الاسلام شکرزاده: عاشورا نتیجه تلخ فراموشی غدیر است/فرق شعار و شعائر استاد حوزه ودانشگاه گفت: غدیر و عاشورا دو بال یک پرواز هستند و عاشورا نتیجه تلخ فراموشی غدیر است.احیاگری یکی از شعائر دینی ما و از پیام های مهم عاشورا است. به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه «گفت و گوی فرهنگی» با موضوع نقش شعائر مذهبی در فرهنگ با حضور حجت الاسلام و المسلمین کریم شکر زاده استاد حوزه و عضو هیئت علمی دانشگاه و حجت الاسلام و المسلمین روح الله شاهمرادیان معاون فرهنگی ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.
 ١٠:١١ - 1397/06/21 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :7487
کل بازديدها :15634088
بازديدکنندگان آنلاين :23
بازديدازاین صفحه :198656