نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه 


نماز با خشوع و حضور جامعه را به صلاح و سداد در زبان وعمل می‌کشاند
پیام رهبر انقلاب به اجلاس سراسری نماز: نماز با خشوع و حضور جامعه را به صلاح و سداد در زبان وعمل می‌کشاند حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی به بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز با تأکید برلزوم ترویج نماز با همه شیوه‌های اثرگذار، بخش مهمی از گرفتاری‌ها و آلودگی‌ها را ناشی از نپرداختن به نماز دانستند. به گزارش خبرنگار مهر، حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی به بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز با تأکید بر لزوم ترویج نماز با همه شیوه‌های اثرگذار، بخش مهمی از گرفتاری‌ها و آلودگی‌ها را ناشی از نپرداختن به نماز دانستند و افزودند: نماز آنگاه که با خشوع و حضور گزارده شود جامعه را به صلاح و سداد در زبان و عمل میکشاند و اعتلاء می‌بخشد.
 ١٣:٥٠ - 1397/09/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
نگاهی به سیره رسول خاتم/ اساس سنت رسول الله (ص) بر محبت است
به مناسبت ۱۷ ربیع الاول؛ نگاهی به سیره رسول خاتم/ اساس سنت رسول الله (ص) بر محبت است پیامبر (ص) جامعه را با قدرت رحمت و محبت اداره می کرد و راهبری حضرت بر مبنای رحمت و محبت بود. با همین عامل مردمان را پیش برد و به سوی مقصد کمال سیر داد. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: قرآن پیامبر را به عنوان اسوه ای حسنه معرفی می کند و در مورد آن حضرت می فرماید «لَقَد کانَ لَکم فی رَسولِ اللَّهِ اسوَةٌ حَسَنَةٌ»؛ نگاهی به سیره آن بزرگوار نشان می دهد که اسوه بودن آن حضرت، خاتمیت ایشان را نیز توجیه می کند که چرا که برترین انسانی که از لحاظ سجایای اخلاقی و صفات انسانی در میان ابنای بشر بی بدیل است. لذا بزرگان، خاتمیت ایشان را هم به لحاظ زمانی و هم به لحاظ رتبه ای معنا می شود چراکه او اوج و قلّه غایی رسالت است چون خاتم انبیاست.
 ٠٩:٤٠ - 1397/09/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
وحدت اسلامی، امر خداوند است/ دستاورد وحدت؛ امنیت کشورهای اسلامی
وحدت اسلامی، امر خداوند است/ دستاورد وحدت؛ امنیت کشورهای اسلامی معاون فرهنگی مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: وحدت جامعه اسلامی مانند «اقیموا الصلوه» و «اتوا الزکوه» امر خداوند است لذا ما باید با تعامل و گفت‌وگو به این آرمان اسلامی جامه عمل بپوشانیم. حجت‌الاسلام‌ سید محمود نبویان، معاون فرهنگی مجمع تقریب مذاهب اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر به تشریح ضرورت‌های برپایی اجلاس وحدت اسلامی پرداخت و گفت: می‌توان با نگاهی به آیات قرآن به‌ضرورت امر وحدت پی برد. خداوند متعال در قرآن می‌فرماید: «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا» و این‌گونه به‌صورت اثباتی و ایجابی بر امر وحدت تأکید می‌کند و از سوی دیگر نیز به‌صورت سلبی امت اسلام را از تفرقه نهی کرده و می‌فرماید «وَلَا تَفَرَّقُوا» استفاده از واژه «جَمِیعاً» نیز نشانگر این مسئله است که وحدت مطلوب خداوند در همگرایی جمعی از انسان‌ها و به‌اصطلاح جماعت حاصل می‌شود، بنابراین این حکم مختص جوامع اسلامی است.
 ٠٩:٣٥ - 1397/08/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
جریان وحدت گرا در آستانه پیروزی قطعی است
آیت الله اراکی در نشست خبری: جریان وحدت گرا در آستانه پیروزی قطعی است دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در نشست خبری سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی گفت: امروز جریان همگرا و حدت گرای جمهوری اسلامی در سراسر جهان در آستانه پیروزی حتمی و قطعی است. به گزارش خبرنگارمهر، نشست خبری سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با سخنرانی آیت الله اراکی، دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی صبح امروز در موزه شهدا برگزار شد.
 ١٤:١٠ - 1397/08/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
امام عسکری(ع) جایگاه قرآن را تثبیت کرد/احیای مناسک شیعه توسط امام
به مناسبت هشتم ربیع الاول؛ امام عسکری(ع) جایگاه قرآن را تثبیت کرد/احیای مناسک شیعه توسط امام عضو هیأت علمی جامعه المصطفی گفت: تثبیت جایگاه قرآن به عنوان بزرگترین معجزه پیامبر اکرم(ص) و به عنوان ثقل اکبر یکی از خدمات علمی امام حسن عسکری(ع) است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: دوران امامت امام حسن عسکری(ع) در حالی آغاز گردید که خلافت عباسی با مشکلات زیادی دست به گریبان بود. همچنین از قدرت مرکزی حکومت کاسته شده و ترکان امور حکومت را بر دست گرفته بودند. در چنین شرایطی انتظار می‌رفت از شدت فشار، اختناق، شکنجه و آزار و اذیت حکومت بر مخالفان بخصوص شیعیان و امامان شیعه کاسته شود.
 ١٣:٢٢ - 1397/08/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
اخلاق و حضرت محمد صلی الله علیه و آله
اخلاق و حضرت محمد صلی الله علیه و آله اخلاق: معنی خلق: ماده خلق (خ ل ق) اگر خاء با مفتوح استعمال شود به معنی صورت ظاهری است و اگر خاء با مضموم استعمال شود به معنی صورت باطنی است مثلاً وقتی می¬گوییم فلانی خلق و خلقش نیکواست یعنی ظاهر و باطنی آراسته و زیبا دارد. صورت باطنی «خلق» انسان مانند صورت ظاهریش «خلق» دارای هیئت و ترکیبی زشت یا زیبا است. بنابراین خلق انسان همان هیئت و قیافه¬ی ثابت نفسانی انسان است که به آسانی و بدون تفکر باعث صدور افعال انسان می¬شود، اگر افعالی که از این هیئت و قیافه ثابت نفسانی صادر شود شرعاً و عقلاً پسندیده باشند این هیئت را خلق نیکو گویند و اگر زشت و ناپسند باشند خلق بد نامیده می-شود.
 ١٠:٣٢ - 1397/08/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
اصل و نسب پیامبر ص «دقایقی با رحمة للعالمین»
اصل و نسب پیامبر ص «دقایقی با رحمة للعالمین» حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم پسر عبدالله فرزند عبدالمطلب بن هاشم اصلش به حضرت اسماعیل فرزند حضرت ابراهیم علیه‌السلام می‌رسد. مادرش آمنه دختر وهب بن عبد مناف نیز اصلش به حضرت ابراهیم علیه‌السلام منتهی می‌شود. پیامبر گرامی از شریف‌ترین و اصیل‌ترین اعراب و پدر بزرگوارش عبدالمطلب سرور بزرگ قریش و از بلند‌مرتبگان مکه بود. تولد حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم هنگام طلوع فجر روز جمعه دوازدهم ربیع‌الاول سال عام‌الفیل، چهل سال پیش از بعثت متولد شد.(1) پیامبر گرامی در حالی جهان را منور به قدوم خود نمود که پدرش از دنیا رفته بود و او با مادرش تحت سرپرستی پدربزرگ گرامش عبدالمطلب زندگی می‌کرد. مراسم نام‌گذاری
 ١٠:٣٠ - 1397/08/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
امام حسن (ع)
امام حسن (ع) امام حسن(ع) ، فرزند علی بن ابی طالب(ع)، چهارمین معصوم، دومین امام شیعیان و آخرین خلیفه، پیش از بنی امیه، عهده‌داری دو وظیفه سنگین امامت و خلافت، و ایفای نقشی حائز اهمیت در ایجاد و حفظ همبستگی میان مسلمانان و جلوگیری از افتراق، که در نهایت منجر به تن دادن امام به صلح با معاویه شد، تصویری کلی از شخصیت استوار و بردباری وی به دست می‌دهد؛ شخصیتی که بیانگر آموزه‌هایی برگرفته از محضر پدر، مادر و نیای بزرگوارش بود. دوران خلافت، صلح مقتدرانه و نرمش قهرمانانه آن حضرت در مقابل معاویه، از مهم‌ترین رخدادهای حیات آن امام و نیز صدر اسلام بود
 ١٠:٢٥ - 1397/08/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
طولانی ترین نماز جماعت هماهنگ جهان در طریق الحسین اقامه شد
با حضور ۷۵۰ امام جماعت؛ طولانی ترین نماز جماعت هماهنگ جهان در طریق الحسین اقامه شد اهواز ـ طولانی ترین نماز جماعت هماهنگ با استفاده از ۷۵۰ امام جمعه در مسیر اربعین بین شهرهای کربلا و نجف اقامه شد. به گزارش خبرنگار مهر، برای ششمین سال متوالی طولانی ترین نماز جماعت ظهر و عصر هماهنگ جهان به طول حدود ۴۰ کیلومتر با امامت ۷۵۰ امام جماعت از طلاب حوزه علمیه نجف بین شهرهای کربلای معلی و نجف اشرف با حضور هزاران نفر از زائران اربعین حسینی اقامه شد. این نماز جماعت از عمود ۹۶ در مسیر طریق الحسین و از محل موکب آستان مقدس امام علی علیه السلام تا عمود ۹۵۰ برگزار شد؛ ضمن اینکه نماز جماعت زائران بانو نیز از عمود ۶۷۹ تا عمود ۶۸۹ در موکب های بزرگ آستان مقدس عباسی و حسینی اقامه شد. پیام این نماز جماعت موحد این است که همه دنیا بدانند شیعیان جز برای خداوند متعال سجده نمی کنند و طریق الحسین توحیدی ترین مسیر جهان است.
 ١٠:٠٨ - 1397/08/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
تلاش رهبران ادیان برای مقابله با تروریسم/ گزارشی از سفر قزاقستان
آیت الله اراکی با مهر مطرح کرد: تلاش رهبران ادیان برای مقابله با تروریسم/ گزارشی از سفر قزاقستان دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در تشریح نتایج حضورش در اجلاس جهانی رهبران ادیان و مذاهب سنتی در قزاقستان گفت:در این اجلاس بر ضرورت تلاش رهبران همه ادیان جهان برای مقابله با تروریسم تأکید شد. به گزارش خبرنگار مهر، در هفته‌ای که گذشت آیت الله محسن اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در صدر هیئتی متشکل از نخبگان و صاحب نظران شیعه و اهل‌سنت ایران به دعوت رئیس جمهور قزاقستان به منظور شرکت در ششمین اجلاس بین‌المللی رهبران ادیان و مذاهب سنتی به این کشور سفر کرده بود. وی به عنوان یکی از دو نماینده جهان اسلام به همراه رئیس جامعةالأزهر به این اجلاس دعوت شده بود. برای اطلاع از چگونگی برگزاری و استقبال از این اجلاس و همچنین پیشنهادات نمایندگان جهان اسلام در این نشست گفتگویی با آیت الله اراکی انجام دادیم که در ادامه می خوانید؛
 ٠٩:٥٥ - 1397/08/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
محکومیت ربودن حافظان امنیت در مرز میرجاوه
علمای اهل سنت در گفتگو با مهر: محکومیت ربودن حافظان امنیت در مرز میرجاوه علمای اهل سنت در گفت‌وگو با مهر گروگان‌گیری و ربودن حافظان امنیت در مرز میرجاوه را محکوم کردند و ضمن تأکید بر لزوم پیگیری پاکستان، دست‌نشاندگان استکبار در منطقه را عامل حادثه دانستند. خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: شامگاه دوشنبه ۲۳ مهرماه تعدادی از بسیجیان بومی و نیروهای هنگ مرزی که در پایگاه مراقبتی در نقطه صفر مرزی (میرجاوه) استقرار داشتند، با خیانت و تبانی عامل یا عوامل نفوذی گروهک‌های ضدانقلاب ربوده شدند.
 ١٠:٢٦ - 1397/07/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
صلح امام حسن(ع) آبروی مسلمین را حفظ کرد/ تجسم و تمثل عقل
به مناسبت هفتم صفر؛ صلح امام حسن(ع) آبروی مسلمین را حفظ کرد/ تجسم و تمثل عقل حجت الاسلام علوی تهرانی گفت: صلح امام حسن مجتبی (ع)، عزت پیامبر اکرم، اعتلای دین اسلام و آبروی مسلمین را حفظ کرد. اگرچه برحسب ظاهر خلافت به بنی‌امیه رسید. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: هفتم صفر به روایتی روز شهادت امام حسن مجتبی(ع) است که بسیاری از بزرگان بر این روز جهت اقامه عزا بر آن امام همام تاکید داشتند و وثاقت بیشتری برای این روز قائل بودند. زندگی این امام بزرگوار از جهات مختلفی می تواند مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد، یکی از مهمترین اتفاقات دوران امامت آن حضرت مسئله صلح ایشان با معاویه بود که در زمان امام مجتبی(ع) نیز بسیاری از شیعیان اهمیت این صلح را درک نکردند و امام را با لقب «مذل المومنین» خطاب کردند. این در حالی است که خود امام مجتبی به مخالفین در مورد دلایل صلح به معاویه خطاب به آنها در مواقف مختلف پاسخ دادند.
 ١٠:٢٠ - 1397/07/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
احتکار باعث زوال نعمت خواهد شد/ گناهی که بخشیده نمی‌شود
مهر گزارش می‌دهد؛ احتکار باعث زوال نعمت خواهد شد/ گناهی که بخشیده نمی‌شود افراد سودجو با احتکار مایحتاج مردم در بزنگاه های مختلف به دنبال کسب سود و منفعت بوده اند در حالی که روایات ما احتکار را هم تراز قتل نفس و موجب محروم شدن از نعمت خوانده اند. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: احتیاجات ضروری مردم خواه از مواد خوراکی باشد یا غیرخوراکی همواره اهمیت استراتژیکی داشته است و دولت ها برای تأمین آن تلاش کرده اند، اما در این میان در بزنگاه های مختلف افرادی سودجو با احتکار مایحتاج مردم به دنبال کسب سود و منفعت هستند. این درحالی است که روایات احتکار را موجب محروم شدن از نعمت خوانده اند و یا فرد محتکر با قاتلین نفس، هم درجه در نظر گرفته شده اند. امروز نباید موش‌صفت اهل احتکار بود
 ٠٩:٠٠ - 1397/07/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
خوش اخلاقی موجب زیاد شدن عمر و روزی است
خوش اخلاقی موجب زیاد شدن عمر و روزی است خوش اخلاقى روزى‌ را زیاد مى‌کند و موجب آبادی شهرها و طول عمر می‌شود و میان دوستان انس و الفت پدید مى آورد. خوش اخلاقی خوش اخلاقی موجب زیاد شدن عمر و روزی است به گزارش جام نیوز خوش اخلاقی از صفات مومنین است و اسلام سفارش زیادی به آن کرده است. همچنین در اسلام برای خوش‌اخلاقی (حسن خلق) آثار و برکات دنیوی و اخروی زیادی برای آن شمرده شده است. البته باید توجه داشت که مقصود اسلام از خوش اخلاقی شامل منزل و برخورد با همسر و فرزندان نیز می‌شود. در ادامه به بیان برخی روایات در مورد جایگاه، اهمیت و اثرات خوش اخلاقی می‌پردازیم:
 ١٠:٥٦ - 1397/07/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
تفکر سَلَفی امروز از همان سلفیت قبل از بنی امیه سرچشمه می‌گیرد
سید یاسر قزوینی در گفتگو با مهر: تفکر سَلَفی امروز از همان سلفیت قبل از بنی امیه سرچشمه می‌گیرد یاسر قزوینی گفت: تفکر سلفی امروز از همان تفکر سلفی قبل از بنی امیه که در جنگ‌های داخلی «رده» بود سرچشمه می‌گیرد که مبنای خود را برای عزت اسلام، کشور گشایی، فتح ، غارت و ... می داند. به گزارش خبرنگار مهر، سید یاسر قزوینی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران پیرامون جریان سلفیت و اثرگذاری خوارج بر آن گفت: ما در شیعه یک فلسفه تاریخ داریم و در این فلسفه یک جریاناتی را تداوم دار می‌بینیم. در این میان بعضا «داعش» را «نوبنی امیه» یا «بنی امیه جدید» تلقی می‌کنند.
 ١٠:٥٦ - 1397/07/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
جایگاه اجتماعی امام حسین (علیه السلام)
جایگاه اجتماعی امام حسین (علیه السلام) جایگاه اجتماعی: نمود رفتار اجتماعی حسین بن علی(ع) از یک سو برخاسته از موقعیت ویژه خاندان نبوی در لزوم آموزش در مقاطع مختلف به جامعه است و از سوی دیگر ریشه در هماهنگی کامل گسترده آموزه‌های ولایت دارد. در این میان، صفات خاص حضرت نیز برسازنده مجموعه‌ای دقیق از رفتار جمعی خارق‌العاده ای است که نمونه معروف آن را می‌توان پس از رحلت پیامبر(ص) در برخورد با تصدی خلافت بدون نص، در سخن با خلیفه دوم مشاهده نمود. در زمان پیامبر(ص)، رسول خدا بر آن بود تا به شیوه‌هایی مختلف به تبیین جایگاه حسنین(ع) پردازد که نمونه‌های حضور آنها در برخی عرصه‌ها و مقاطع مهم همچون بیعت دوباره، در منابع آمده است،
 ١٠:٢٨ - 1397/06/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
روزی که حقانیت اسلام ثابت شد/ «مباهله» کجا رخ داد
روزی که حقانیت اسلام ثابت شد/ «مباهله» کجا رخ داد+ فیلم در مکانی که مباهله رخ داده‌، مسجدی به نام «الاجابه» یا «مباهله» قرار دارد و زیارتگاه عاشقان اهل‌بیت(ع) با رنگ‌ها و نژادهای گوناگون از سراسر اسلام است. به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، بیست‌وچهارم ذی‌الحجه سال دهم هجری روز مباهله نام گرفته است، روزی که آیه «تطهیر» بر قلب پیامبر(ص) نازل شده است: «خداوند اراده کرد که پلیدی را از شما خاندان دور بدارد و شما را بسیار پاک بدارد...». در آن لحظه پیامبر اعظم(ص)، امام علی(ع)، حضرت فاطمه(س) و حسنین(ع) را زیر آن عبا گرد آورد و در همان حال این جملات از سوی خداوند تعالی بر او نازل شد.
 ١٠:٢١ - 1397/06/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
مبارزات سیاسی امام هفتم شیعیان چگونه بود؟
شرح مختصری از زندگینامه امام موسی کاظم (ع)/ مبارزات سیاسی امام هفتم شیعیان چگونه بود؟ امام موسی کاظم (ع) در زمان امامت خود برای برقراری توازن و تعادل فکرى میان شیعیان تلاش کرد. به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پس از اعیاد قربان و غدیر، چشم عالم به خجسته میلاد با سعادت امام موسی کاظم (ع) روشن شده است. بیستم ذی‌الحجه پسری از نسل رسول خدا (ص) به دنیا آمد و او را موسی بن جعفر خطاب کردند. از القاب و کنیه های این حضرت می توان به ابراهیم، ابوالحسن، کاظم، صابر، امین و ... اشاره کرد.
 ١٠:٥٦ - 1397/06/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
چگونه امام موسی کاظم (ع) در عصر مصیبت‌ها، شیعیان را مدیریت کرد؟
چگونه امام موسی کاظم (ع) در عصر مصیبت‌ها، شیعیان را مدیریت کرد؟ با توجه به این‌که دوران زندگی حضرت با ویژگی‌های خاصی همراه بود و مقارن با قدرت گرفتن عباسیان و سخت‌گیری‌هایی ایشان نسبت به علویان و اهل‌بیت(علیهم السلام) بوده است و مراقبت‌های خاصی نسبت به ائمه (علیهم السلام) اجرا می‌شد، امام (علیه السلام) نیز با توجه به این شرایط، نقش هدایت‌گری خود را به‌گونه خاصی ایفا می‌نمودند. چگونه امام موسی کاظم (ع) در عصر مصیبت‌ها، شیعیان را مدیریت کرد؟امام موسی بن جعفر (علیه السلام) در سال 128 هجری از مادری به نام حمیده تولد یافتند. آن حضرت به دلیل برخورداری از حلم و شکیبایی در مقابل مخالفان و فرونشاندن خشم در مقابل دشمنان، به «کاظم» ملقب گردیدند. امام کاظم از سال 148- 183 قمری مقارن با حکومت چهار خلیفه عباسی (منصور، مهدی، هادی و هارون‏الرشید)، امامت شیعه را بر عهده داشتند که آغاز استبداد و اوج اقتدار خلفای عباسی بود. ایشان در زمان خود به علم و تقوا و زهد و دیانت و عبادت شهرت داشتند؛ تا جایی که ابن‌ابی‏الحدید معتزلی درباره امام کاظم(علیه السلام) می‏نویسد: «فقاهت، دیانت، عبادت و بردباری و شکیبایی، همه در آن‌حضرت جمع بود، شرح نهج‏البلاغه/15/273». ب
 ١٠:٣٦ - 1397/06/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت ولادت حضرت موسی بن جعفر(ع)؛
امامی که خود را پیشوای قلوب نامید/ امام کاظم(ع) وتحکیم مبانی شیعی
به مناسبت ولادت حضرت موسی بن جعفر(ع)؛ امامی که خود را پیشوای قلوب نامید/ امام کاظم(ع) وتحکیم مبانی شیعی امام کاظم(ع) تلاش کردند شاگردانی را تربیت کنند که هم به دفاع عقلانی از دین و عقاید مذهب شیعه بپردازند و هم اینکه در ارتباط با قرآن و حدیث یک نگاه کامل و همه بعدی داشته باشند. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: خصائص امام موسی ابن جعفر(ع) و شیوه مبارزاتی آن حضرت با توجه به شرایط خفقان دوران بنی عباس از جمله مباحثی است که شاید کمتر مورد توجه واقع شده است.
 ٠٩:٤١ - 1397/06/10 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :10441
کل بازديدها :16173461
بازديدکنندگان آنلاين :11
بازديدازاین صفحه :252757