نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه 


تلاش رهبران ادیان برای مقابله با تروریسم/ گزارشی از سفر قزاقستان
آیت الله اراکی با مهر مطرح کرد: تلاش رهبران ادیان برای مقابله با تروریسم/ گزارشی از سفر قزاقستان دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در تشریح نتایج حضورش در اجلاس جهانی رهبران ادیان و مذاهب سنتی در قزاقستان گفت:در این اجلاس بر ضرورت تلاش رهبران همه ادیان جهان برای مقابله با تروریسم تأکید شد. به گزارش خبرنگار مهر، در هفته‌ای که گذشت آیت الله محسن اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در صدر هیئتی متشکل از نخبگان و صاحب نظران شیعه و اهل‌سنت ایران به دعوت رئیس جمهور قزاقستان به منظور شرکت در ششمین اجلاس بین‌المللی رهبران ادیان و مذاهب سنتی به این کشور سفر کرده بود. وی به عنوان یکی از دو نماینده جهان اسلام به همراه رئیس جامعةالأزهر به این اجلاس دعوت شده بود. برای اطلاع از چگونگی برگزاری و استقبال از این اجلاس و همچنین پیشنهادات نمایندگان جهان اسلام در این نشست گفتگویی با آیت الله اراکی انجام دادیم که در ادامه می خوانید؛
 ٠٩:٥٥ - 1397/08/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
محکومیت ربودن حافظان امنیت در مرز میرجاوه
علمای اهل سنت در گفتگو با مهر: محکومیت ربودن حافظان امنیت در مرز میرجاوه علمای اهل سنت در گفت‌وگو با مهر گروگان‌گیری و ربودن حافظان امنیت در مرز میرجاوه را محکوم کردند و ضمن تأکید بر لزوم پیگیری پاکستان، دست‌نشاندگان استکبار در منطقه را عامل حادثه دانستند. خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: شامگاه دوشنبه ۲۳ مهرماه تعدادی از بسیجیان بومی و نیروهای هنگ مرزی که در پایگاه مراقبتی در نقطه صفر مرزی (میرجاوه) استقرار داشتند، با خیانت و تبانی عامل یا عوامل نفوذی گروهک‌های ضدانقلاب ربوده شدند.
 ١٠:٢٦ - 1397/07/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
صلح امام حسن(ع) آبروی مسلمین را حفظ کرد/ تجسم و تمثل عقل
به مناسبت هفتم صفر؛ صلح امام حسن(ع) آبروی مسلمین را حفظ کرد/ تجسم و تمثل عقل حجت الاسلام علوی تهرانی گفت: صلح امام حسن مجتبی (ع)، عزت پیامبر اکرم، اعتلای دین اسلام و آبروی مسلمین را حفظ کرد. اگرچه برحسب ظاهر خلافت به بنی‌امیه رسید. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: هفتم صفر به روایتی روز شهادت امام حسن مجتبی(ع) است که بسیاری از بزرگان بر این روز جهت اقامه عزا بر آن امام همام تاکید داشتند و وثاقت بیشتری برای این روز قائل بودند. زندگی این امام بزرگوار از جهات مختلفی می تواند مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد، یکی از مهمترین اتفاقات دوران امامت آن حضرت مسئله صلح ایشان با معاویه بود که در زمان امام مجتبی(ع) نیز بسیاری از شیعیان اهمیت این صلح را درک نکردند و امام را با لقب «مذل المومنین» خطاب کردند. این در حالی است که خود امام مجتبی به مخالفین در مورد دلایل صلح به معاویه خطاب به آنها در مواقف مختلف پاسخ دادند.
 ١٠:٢٠ - 1397/07/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
احتکار باعث زوال نعمت خواهد شد/ گناهی که بخشیده نمی‌شود
مهر گزارش می‌دهد؛ احتکار باعث زوال نعمت خواهد شد/ گناهی که بخشیده نمی‌شود افراد سودجو با احتکار مایحتاج مردم در بزنگاه های مختلف به دنبال کسب سود و منفعت بوده اند در حالی که روایات ما احتکار را هم تراز قتل نفس و موجب محروم شدن از نعمت خوانده اند. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: احتیاجات ضروری مردم خواه از مواد خوراکی باشد یا غیرخوراکی همواره اهمیت استراتژیکی داشته است و دولت ها برای تأمین آن تلاش کرده اند، اما در این میان در بزنگاه های مختلف افرادی سودجو با احتکار مایحتاج مردم به دنبال کسب سود و منفعت هستند. این درحالی است که روایات احتکار را موجب محروم شدن از نعمت خوانده اند و یا فرد محتکر با قاتلین نفس، هم درجه در نظر گرفته شده اند. امروز نباید موش‌صفت اهل احتکار بود
 ٠٩:٠٠ - 1397/07/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
خوش اخلاقی موجب زیاد شدن عمر و روزی است
خوش اخلاقی موجب زیاد شدن عمر و روزی است خوش اخلاقى روزى‌ را زیاد مى‌کند و موجب آبادی شهرها و طول عمر می‌شود و میان دوستان انس و الفت پدید مى آورد. خوش اخلاقی خوش اخلاقی موجب زیاد شدن عمر و روزی است به گزارش جام نیوز خوش اخلاقی از صفات مومنین است و اسلام سفارش زیادی به آن کرده است. همچنین در اسلام برای خوش‌اخلاقی (حسن خلق) آثار و برکات دنیوی و اخروی زیادی برای آن شمرده شده است. البته باید توجه داشت که مقصود اسلام از خوش اخلاقی شامل منزل و برخورد با همسر و فرزندان نیز می‌شود. در ادامه به بیان برخی روایات در مورد جایگاه، اهمیت و اثرات خوش اخلاقی می‌پردازیم:
 ١٠:٥٦ - 1397/07/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
تفکر سَلَفی امروز از همان سلفیت قبل از بنی امیه سرچشمه می‌گیرد
سید یاسر قزوینی در گفتگو با مهر: تفکر سَلَفی امروز از همان سلفیت قبل از بنی امیه سرچشمه می‌گیرد یاسر قزوینی گفت: تفکر سلفی امروز از همان تفکر سلفی قبل از بنی امیه که در جنگ‌های داخلی «رده» بود سرچشمه می‌گیرد که مبنای خود را برای عزت اسلام، کشور گشایی، فتح ، غارت و ... می داند. به گزارش خبرنگار مهر، سید یاسر قزوینی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران پیرامون جریان سلفیت و اثرگذاری خوارج بر آن گفت: ما در شیعه یک فلسفه تاریخ داریم و در این فلسفه یک جریاناتی را تداوم دار می‌بینیم. در این میان بعضا «داعش» را «نوبنی امیه» یا «بنی امیه جدید» تلقی می‌کنند.
 ١٠:٥٦ - 1397/07/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
جایگاه اجتماعی امام حسین (علیه السلام)
جایگاه اجتماعی امام حسین (علیه السلام) جایگاه اجتماعی: نمود رفتار اجتماعی حسین بن علی(ع) از یک سو برخاسته از موقعیت ویژه خاندان نبوی در لزوم آموزش در مقاطع مختلف به جامعه است و از سوی دیگر ریشه در هماهنگی کامل گسترده آموزه‌های ولایت دارد. در این میان، صفات خاص حضرت نیز برسازنده مجموعه‌ای دقیق از رفتار جمعی خارق‌العاده ای است که نمونه معروف آن را می‌توان پس از رحلت پیامبر(ص) در برخورد با تصدی خلافت بدون نص، در سخن با خلیفه دوم مشاهده نمود. در زمان پیامبر(ص)، رسول خدا بر آن بود تا به شیوه‌هایی مختلف به تبیین جایگاه حسنین(ع) پردازد که نمونه‌های حضور آنها در برخی عرصه‌ها و مقاطع مهم همچون بیعت دوباره، در منابع آمده است،
 ١٠:٢٨ - 1397/06/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
روزی که حقانیت اسلام ثابت شد/ «مباهله» کجا رخ داد
روزی که حقانیت اسلام ثابت شد/ «مباهله» کجا رخ داد+ فیلم در مکانی که مباهله رخ داده‌، مسجدی به نام «الاجابه» یا «مباهله» قرار دارد و زیارتگاه عاشقان اهل‌بیت(ع) با رنگ‌ها و نژادهای گوناگون از سراسر اسلام است. به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، بیست‌وچهارم ذی‌الحجه سال دهم هجری روز مباهله نام گرفته است، روزی که آیه «تطهیر» بر قلب پیامبر(ص) نازل شده است: «خداوند اراده کرد که پلیدی را از شما خاندان دور بدارد و شما را بسیار پاک بدارد...». در آن لحظه پیامبر اعظم(ص)، امام علی(ع)، حضرت فاطمه(س) و حسنین(ع) را زیر آن عبا گرد آورد و در همان حال این جملات از سوی خداوند تعالی بر او نازل شد.
 ١٠:٢١ - 1397/06/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
مبارزات سیاسی امام هفتم شیعیان چگونه بود؟
شرح مختصری از زندگینامه امام موسی کاظم (ع)/ مبارزات سیاسی امام هفتم شیعیان چگونه بود؟ امام موسی کاظم (ع) در زمان امامت خود برای برقراری توازن و تعادل فکرى میان شیعیان تلاش کرد. به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پس از اعیاد قربان و غدیر، چشم عالم به خجسته میلاد با سعادت امام موسی کاظم (ع) روشن شده است. بیستم ذی‌الحجه پسری از نسل رسول خدا (ص) به دنیا آمد و او را موسی بن جعفر خطاب کردند. از القاب و کنیه های این حضرت می توان به ابراهیم، ابوالحسن، کاظم، صابر، امین و ... اشاره کرد.
 ١٠:٥٦ - 1397/06/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
چگونه امام موسی کاظم (ع) در عصر مصیبت‌ها، شیعیان را مدیریت کرد؟
چگونه امام موسی کاظم (ع) در عصر مصیبت‌ها، شیعیان را مدیریت کرد؟ با توجه به این‌که دوران زندگی حضرت با ویژگی‌های خاصی همراه بود و مقارن با قدرت گرفتن عباسیان و سخت‌گیری‌هایی ایشان نسبت به علویان و اهل‌بیت(علیهم السلام) بوده است و مراقبت‌های خاصی نسبت به ائمه (علیهم السلام) اجرا می‌شد، امام (علیه السلام) نیز با توجه به این شرایط، نقش هدایت‌گری خود را به‌گونه خاصی ایفا می‌نمودند. چگونه امام موسی کاظم (ع) در عصر مصیبت‌ها، شیعیان را مدیریت کرد؟امام موسی بن جعفر (علیه السلام) در سال 128 هجری از مادری به نام حمیده تولد یافتند. آن حضرت به دلیل برخورداری از حلم و شکیبایی در مقابل مخالفان و فرونشاندن خشم در مقابل دشمنان، به «کاظم» ملقب گردیدند. امام کاظم از سال 148- 183 قمری مقارن با حکومت چهار خلیفه عباسی (منصور، مهدی، هادی و هارون‏الرشید)، امامت شیعه را بر عهده داشتند که آغاز استبداد و اوج اقتدار خلفای عباسی بود. ایشان در زمان خود به علم و تقوا و زهد و دیانت و عبادت شهرت داشتند؛ تا جایی که ابن‌ابی‏الحدید معتزلی درباره امام کاظم(علیه السلام) می‏نویسد: «فقاهت، دیانت، عبادت و بردباری و شکیبایی، همه در آن‌حضرت جمع بود، شرح نهج‏البلاغه/15/273». ب
 ١٠:٣٦ - 1397/06/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت ولادت حضرت موسی بن جعفر(ع)؛
امامی که خود را پیشوای قلوب نامید/ امام کاظم(ع) وتحکیم مبانی شیعی
به مناسبت ولادت حضرت موسی بن جعفر(ع)؛ امامی که خود را پیشوای قلوب نامید/ امام کاظم(ع) وتحکیم مبانی شیعی امام کاظم(ع) تلاش کردند شاگردانی را تربیت کنند که هم به دفاع عقلانی از دین و عقاید مذهب شیعه بپردازند و هم اینکه در ارتباط با قرآن و حدیث یک نگاه کامل و همه بعدی داشته باشند. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: خصائص امام موسی ابن جعفر(ع) و شیوه مبارزاتی آن حضرت با توجه به شرایط خفقان دوران بنی عباس از جمله مباحثی است که شاید کمتر مورد توجه واقع شده است.
 ٠٩:٤١ - 1397/06/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
چگونه امام هادی (ع) در عصر ظلم، شیعیان را رهبری می‌کرد؟
چگونه امام هادی (ع) در عصر ظلم، شیعیان را رهبری می‌کرد؟ آن بزرگوار در سال 220 و در هشت سالگی به مقام خطیر امامت نائل گردید و به مدت 33 سال رهبری اهل ایمان را عهده دار بود. امام هادی علیه السلام دوران امامت خویش را با خلفاء ستمگر عباسی همچون معتصم، واثق، متوکل، منتصر، مستعین و معتز سپری کرد... چگونه امام هادی (ع) در عصر ظلم شیعیان را رهبری می‌کند؟حضرت امام علی النقی علیه السلام در نیمه دوم ماه ذی الحجه، سال 212 ق در اطراف مدینه و در منطقه «صریا» چشم به جهان گشود. پدر گرامی اش حضرت جواد علیه السلام و مادر ارجمندش سمانه مغربیه از بانوان با فضیلت تاریخ می باشد. مشهورترین القاب آن گرامی نجیب، مرتضی، هادی، نقی، عالم، فقیه، امین، مؤتمن، طیب، متوکل و عسکری است و در برخی منابع «ابوالحسن الثالث» و «فقیه عسکری» نیز گفته اند.
 ١١:٠٤ - 1397/06/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت ولادت امام علی النقی(ع)؛
جامعه کبیره بلیغ ترین و فصیح ترین زیارت است/ وصفی از امام هادی(ع)
به مناسبت ولادت امام علی النقی(ع)؛ جامعه کبیره بلیغ ترین و فصیح ترین زیارت است/ وصفی از امام هادی(ع) علامه مجلسی معتقد است زیارت جامعه کبیره از جهت سند صحیح ترین زیارت ها و از نظر موارد جامع ترین آنها و از جهت لفظ فصیح ترین آنها و از نظر معنا بلیغ ترین آنها و از جهت رتبه والاترین آنهاست. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: دهمین امام بزرگوار شیعیان حضرت امام هادی(ع) که شاید شناخت کمی از این امام همام در میان شیعیان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت وجود داشته باشد، در ۱۵ ذیحجه به دنیا آمد. مادر بزرگوار ایشان حضرت سمانه مغربیه نام داشت که از سنین کودکی در خانه امام جواد(ع) و تحت تعلیم بنات رسول الله قرار گرفت.
 ١٠:٠٥ - 1397/06/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
قانون و اخلاق مکمل یکدیگر هستند
خسرو باقری: قانون و اخلاق مکمل یکدیگر هستند خسرو باقری، استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه اخلاق، فعالیتی است در فضای درون فردی برای تنظیم روابط فرد با خود و دیگران، گفت: قانون بدون اخلاق و اخلاق بدون قانون ناقص است‌. به گزارش خبرنگار مهر، کارگاه دانشگاه اخلاق مدار از سلسله نشست های دوره های آموزشی مدیریت بالندگی حرفه ای با ارائه دکتر خسرو باقری استاد تمام دانشگاه تهران در دانشگاه فرهنگیان برگزار شد. در ادامه گزارشی کوتاه از سخنان دکتر باقری در این کارگاه را می خوانیم؛
 ١٠:١٢ - 1397/06/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
یگانه بانوی اسلام ازدواج می کند(امام علی و فاطمه س)
یگانه بانوی اسلام ازدواج می کند اشراف عرب دختران خود را به افرادی می دادند که از قبیله و قدرت و زر و زور مثل آنها باشد .و در غیراینصورت دست رد بر سینه خواستگاران می زدند. روی این عادت دیرینه ،اشراف و بزرگانی اصرار داشتند با دختر گرامی پیامبر (ص) ،فاطمه ازدواج کنند. زیرا تصور می کردند که پیامبر در کار خود سختگیری نخواهد نمود . آنان چنین می پنداشتند که برای جلب رضایت عروس و پدر امکانات لازم را در اختیار دارند، وانگهی وی در ازدواج دختران دیگر خود مانند رقیه و زینب سختگیری ننمود. ولی غافل از آنکه این دختر با آنها فرق دارد. این دختری است که به موجب آیه ی مباهله مقام بلندی را دارد.
 ١٢:٤٥ - 1397/05/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
چهل حدیث نورانی از امام جواد(ع)
چهل حدیث نورانی از امام جواد(ع) چهل حدیث نورانی از امام جواد عليه‌السلام را اینجا بخوانید. به گزارش خبرنگارحوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛امام محمد تقی علیه السلام در 10 رجب 195 هجری قمری در مدینه به دنیا آمدند و در آخر ذی القعده سال 220 ه.ق توسط معتصم عباسی در بغداد به شهادت رسیدند و در کنار مزار پدربزرگشان امام موسی کاظم علیه السلام در کاظمین به خاک سپرده شدند. امام جواد علیه السلام در 8 سالگی به امامت رسیدند و در زمان شهادت تنها 25 سال سن داشتند، از این رو جوان ترین امام در زمان شهادت به حساب می آیند.
 ١٢:٠٨ - 1397/05/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت شهادت جوادالائمه (ع)
امامی که مبتکر آزاداندیشی بود
به مناسبت شهادت جوادالائمه (ع) امامی که مبتکر آزاداندیشی بود + صوت مرثیه‌ و نوحه‌خوانی مشی اهل بیت (ع) در کنار قرآن، دو منبع برای نجات امت به حساب می‌آید که حضرت رسول الله (ص) تمسک به این دو را تنها راه سعادت بشریت برشمرده‌اند. به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری فارس، مشی زندگانی اهل بیت (ع) در کنار قرآن، دو منبع برای نجات امت به حساب می‌آید که حضرت رسول الله (ص) تمسک به این دو را تنها راه سعادت بشریت برشمرده‌اند. به مناسبت سالروز شهادت حضرت امام محمدجواد (ع) مطالبی پیرامون آن امام همام بیان شده است.
 ٠٨:١٣ - 1397/05/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
مشهد قبله‌گاه زائران شمس الشموس(ع)
آمده‌ام شاه پناهم بده مشهد قبله‌گاه زائران شمس الشموس(ع)؛دل‌هایی که به ضریح گره می‌خورد دریافت 1 MB جواهری در مشهد هرروز پرفروغ‌تر از گذشته می‌درخشد و همچون نگینی پرجاذبه میلیون‌ها عاشق را از سراسر دنیا به‌سوی خود جذب می‌کند، امروز نقاره‌های حرم مطهر رضوی مژده آمدن شاه خراسان را می‌دهند. خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: حرم لبریز از «صدا و سکوت» است. صدا برای آن‌هایی که دنبال جایی برای خلوت کردن می‌گردند و سکوت برای آن‌هایی که گوشه‌ای پیداکرده‌اند تا زیارت‌نامه بخوانند.
 ٠٩:٢٤ - 1397/05/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
ویژگی شیعیان در بیان امام صادق(ع)/تأکید بر نماز در آخرین لحظه عمر
به مناسبت شهادت رئیس مذهب؛ ویژگی شیعیان در بیان امام صادق(ع)/تأکید بر نماز در آخرین لحظه عمر قم - عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه گفت: امام صادق(ع) شاگردان بسیاری تربیت کردند و مطالب بسیاری فرمودند که می‌تواند بهترین چراغ راه برای رسیدن به سعادت باشد. خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: شاید یکی از سؤال‌هایی که ذهن شیعیان و به ویژه جوانان و نوجوانان در نسل حاضر را به خود مشغول کرده، این مطلب باشد که چرا ما شیعیان را پیروان مذهب جعفری می‌نامند و چرا در میان امامان شیعه پیروان مکتب تشیع را به ایشان منتسب کرده اند؛ این در حالی است که امام صادق علیه السلام ششمین امام شیعه هستند و این سؤال مطرح می‌شود که وضعیت شیعیان قبل از این امام چگونه بوده است که آنان را به نام امامان قبلی نمی‌نامند.
 ١٠:٢٠ - 1397/04/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
رجبی دوانی پاسخ می دهد؛
آیا مالک اشتر با دستور امیرالمومنین مخالفت کرده است؟
رجبی دوانی پاسخ می دهد؛ آیا مالک اشتر با دستور امیرالمومنین مخالفت کرده است؟ رجبی دوانی محمدحسین رجبی دوانی طی یادداشتی به این پرسش پاسخ داده است که آیا صحیح است که مالک اشتر در مواردی با دستور امیرالمومنین(ع) مخالفت کرده است؟ به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسین رجبی دوانی طی یادداشتی به این پرسش پاسخ داده است که آیا صحیح است که مالک اشتر در مواردی با دستور امیرالمومنین علیه السلام مخالفت کرده است؟
 ٠٨:١١ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :996
کل بازديدها :15638769
بازديدکنندگان آنلاين :2
بازديدازاین صفحه :242334