صفحه اصلی > کلام راحل ره 


  چاپ        ارسال به دوست

معیارهای انتخاب ازدیدگاه حضرت امام 1 و مقام معظم رهبری (مدظله)

بسمه تعالی
معیارهای انتخاب ازدیدگاه حضرت امام 1

و مقام معظم رهبری (مدظله)


« مقدمه »
پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به عنوان بزرگترین واقعه قرن بیستم در منطقه درسال 1357 با چهارچوب ارزشی مبتنی برآموزه های متعالی اسلام و مکتب حیات بخش تشیع، توانست تعریف جدیدی ازمردم سالاری دینی را به دنیا عرضه نماید و خط بطلانی بر تصورات و ذهنیات غلط ناشی از برداشت ناصحیح ازاسلام کشیده و تئوری جمهوری اسلامی را با تعریف ساز و کارهای سیاسی مبتنی بر نظام مردم سالاری دینی و حضور حداکثری مشارکت مردمی در بهره گیری ازاصل حاکمیت بر سرنوشت خویش ارائه نماید و این ناشی از تئوری انقلابی حضرت امام ره از آغاز شکل گیری نهضت و استراتژی آن رهبر فرزانه دراتکاء به قدرت مردم و آحاد افراد ملت مسلمان ایران بود. انتخابات پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران مانند انتخابات خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، انتخابات نمایندگان مجلس شورای اسلامی، انتخابات شوراهای شهرو حتی رفراندم قانون اساسی، از جمله این موارد است. این اوج هنر بنیانگذار جمهوری اسلامی ورهبر معظم انقلاب است که در هزاره جدید جمهوری اسلامی توانسته است تمامی عرصه های حمایت مردمی و مشارکت ملت را در جریان تصمیم سازی و اعمال حق حاکمیت بر سرنوشت خویش را در بر داشته باشد. بمناسبت انتخابات نمایندگان دو مجلس بسیار مهم خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، نظری گذرا می اندازیم بر فرمایشات حضرت امام خمینی ره و مقام معظم رهبری مدظله العالی.

- خواهان جمهوری اسلامی
«اگر یک نفر آدمی باشد که فیلسوف باشد، یک آدمی باشد که تمام عالم را در تحت سیطره علمی خودش برده باشد، لکن جمهوری اسلامی را نمی خواهد، این را تعیین نکنید.» ( امام خمینی ره 2/3/58)
- متعهد و غیرمنحرف
«من متواضعانه از شما می خواهم که حتی الامکان درانتخاب اشخاص، با هم موافقت نمایید و اشخاصی اسلامی، متعهد، غیر منحرف از صراط مستقیم الهی را درنظر بگیرید.» ( امام خمینی ره 23/11/58)
- متعهد به اسلام
«افرادی را انتخاب کنید که متعهد به اسلام بوده، شرقی و غربی نباشند. بر صراط مستقیم انسانیت و اسلامیت باشند.» ( امام خمینی ره 12/12/58)
- استکبار ستیز
«کسانی را که انتخاب می کنید، باید مسائل را تشخیص دهند. نه از افرادی باشند که اگر روس یا آمریکا یا قدرت دیگری تشری زد، بترسند. باید بایستند و مقابله کنند.» ( امام خمینی ره 12/10/62 )
- درد کشیده
«توجه داشته باشند، رئیس جمهور و وکلای مجلس از طبقه ای باشند که محرومیت و مظلومیت مستضعفان و محرومان جامعه را لمس نموده و درفکر رفاه آنان باشند، نه از سرمایه داران و زمین خواران و صدر نشینان مرفه و غرق در لذات و شهوات که تلخی محرومیت و رنج گرسنگان و پابرهنگان را نمی توانند بفهمند.» ( امام خمینی ره )
- مخالف اسلام امریکایی
«مردم شجاع ایران ... افرادی را که طرفدار اسلام سرمایه داری، اسلام مستکبرین، اسلام مرفهین بی درد، اسلام منافقین، اسلام راحت طلبان، اسلام فرصت طلبان و دریک کلمه اسلام امریکایی هستند، طرد نموده و به مردم معرفی نمایند.» ( امام خمینی ره 11/1/67)
- معتقد به جمهوری اسلامی
«کسانی را انتخاب کنند که صد در صد مسلمان و معتقد به احکام اسلام و معتقد به اجرای احکام اسلام و مخالف با مکتب های انحرافی و معتقد به جمهوری اسلامی باشند.» ( امام خمینی ره 17/2/59)
- انتخاب اصلح
«انتخاب اصلح برای مسلمین یعنی انتخاب فردی که تعهد به اسلام و حیثیت آن داشته باشد وهمه چیز را بفهمد. احتیاطات مملکت را بشناسد و سیاست را بفهمد و مطلع به مصالح و مفاسد کشور باشد و ممکن است با شما و در گروه شما هم نباشد، که اگر اصلح را انتخاب کردید، کاری اسلامی می کنید.» ( امام خمینی ره 4/8/62)
- مرز داشتن با دشمن
« مردم در هرجاى کشور هستند، به این شاخص توجه کنند آن کسانى که مرزشان با دشمن و دست‏ نشاندگان دشمن مرز کم‏رنگى است، این‏ها براى ورود به مجلس اصلح نیستند. کسانى باید باشند که مرز روشنى با دشمن داشته باشند.» ‌ (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اقشار مختلف مردم‌ - 22/12/86)
- ضد اشرافیگری
«بهترین کیست؟ من نسبت به شخص، هیچ‏گونه نظرى ابراز نمی‏کنم؛ اما شاخص هائى وجود دارد. بهترین، آن کسى است که درد کشور را بفهمد، درد مردم را بداند، با مردم یگانه و صمیمى باشد، از فساد دور باشد، دنبال اشرافیگرى خودش نباشد. آفت بزرگ ما اشرافیگرى و تجمل ‏پرستى است؛ فلان مسئول اگر اهل تجمل و اشرافیگرى باشد، مردم را به سمت اشرافیگرى و به سمت اسراف سوق خواهد داد. »  (مقام معظم رهبری مدظله ، سنندج‌ - 22/2/88(
- شجاع، ارزشی و مردمی
«مردم باید با چشم باز در این صحنه ى مهم حاضر شوند و ان شاءاللَّه خداى متعال کمک کند و دل هاى مردم را هدایت کند تا فرد با کفایت، شجاع، با اخلاص، داراى روح مردمى، شاداب و با نشاط، مؤمن به هدفها و ارزشهاى انقلاب، مؤمن به مردم، مؤمن به نیروى مردم و معتقد به حق مردم را انتخاب کنند.» (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار زائرین و مجاورین حرم مطهر رضوی – 1/1/84 (
- اهمیت دادن به مردم
«در پیدا کردن نامزد مورد نظر دقت کنید. به کسى گرایش پیدا کنید که به دین مردم، به انقلاب مردم، به دنیاى مردم، به معیشت مردم، به آینده‌ى مردم و به عزت مردم اهمیت مى‌دهد.» (مقام معظم رهبری- 14/3/84 (
- متدین بودن
«این‏که ما این همه روى تدیّن تکیه می کنیم، براى این است. عزیزان من! وابستگى از لاابالیگرى دینى حاصل می شود. نه این‏که هر کس متدیّن نیست، وابسته است؛ نه... عرض من این است که: اى ملت ایران! بین همین مهندسها و دکترها، میان همین متخصّصها و کارشناسها، بگردید متدیّنها را انتخاب کنید! به صرف ادّعا، اکتفا نکنید. فردى را که می ‏خواهید برگزینید، باید متدیّن باشد. متدیّن که شد، آن وقت انسان احساس خاطر جمعى می کند.»  (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار پرسنل و فرماندهان ارتش‌ - 28/1/75(
-  هوشیار و مقتدر در برابر دشمن مستکبر
« ملت ایران در انتخابهاى خود توجه کند؛ کسانى با رأى ملت سر کار نیایند که در مقابل دشمنان بخواهند دست تسلیم بالا ببرند و آبروى ملت ایران را ببرند. کسانى سر کار نیایند که بخواهند با تملق‌گوئى به غرب، به دولتهاى غربى، به دولتهاى زورگو و مستکبر، به خیال خودشان بخواهند براى خودشان موقعیتى در سطح بین‌المللى دست و پا کنند. اینها براى ملت ایران ارزشى ندارد. کسانى سر کار نیایند که دشمنان ملت ایران طمع بورزند که به وسیله‌ى آنها بتوانند صفوف ملت را از هم جدا کنند، مردم را از دینشان، از اصولشان، از ارزشهاى انقلابى‌شان دور کنند. ملت باید آگاه باشد. اگر کسانى بر سر کار بیایند که در مراکز گوناگون سیاسى یا اقتصادى به جاى اینکه به فکر ادامه‌ى راه امام و ارزشها و اصول ترسیم شده‌ى به وسیله‌ى امام باشند، به فکر به دست آوردن دل فلان قدرت غربى و فلان مستکبر بین‌المللى باشند، براى ملت ایران مصیبت خواهد بود. این آگاهى براى ملت لازم است.»  (مقام معظم رهبری- 28/2/88(

* اهمیت مجلس خبرگان رهبری:
- مجلس خبرگان...پشتوانه کشوراست. برای حفظ امنیت کشورو حفظ استقلال کشورو حفظ آزادی برای کشور و اگر مسامحه دراین امر بشود، یک تقصیری است که ممکن است جبران نشود. ( امام خمینی ره 6/9/61)

* وظیفه عمومی شرکت در انتخابات:
حضرت امام خمینی ره: روز سرنوشت سازی است، می خواهید زمام کشور را به یک کسی بدهید که موثر است در مقدرات کشورشما. سهل انگاری نکنید و به پای صندوق های رای بروید.
 مقام معظم رهبری مدظله العالی: همه باید سعی کنند که انتخابات به بهترین و پرشورترین وجه و با شرکت گسترده مردم برگزارشود و مطمئن هستیم که مردم با اهتمام نسبت به مسئولیت الهی خود درسطحی بسیار وسیع و مطلوب در انتخابات شرکت خواهند کرد و انتخابات مایه افتخار و سربلندی نظام اسلامی خواهد شد.  (ان شاء الله)

       تدوین: غلامرضا نجفی


٠٩:٢٩ - 1394/12/01    /    شماره : ٥٤٩٠٩    /    تعداد نمایش : ١٠٢٢خروج

   مطالب مرتبط