سرگرد شاهین: باید قبل از افتادن به دست ایرانی‌ها تا می‌توانیم مشروب بخوریم
۱ + - گروه حماسه و مقاومت / سرگرد شاهین: باید قبل از افتادن به دست ایرانی‌ها تا می‌توانیم مشروب بخوریم خبرگزاری فارس: سرگرد شاهین: باید قبل از افتادن به دست ایرانی‌ها تا می‌توانیم مشروب بخوریم دیدم سرگرد «عبدالحسین شاهین» فرمانده گردان تانک، پیاله‌های مشروب را سر می‌کشد. به او گفتم: «قربان، آیا این موقعیت برای نوشیدن مشروب مناسب است؟» به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، آن چه خواهید خواند، خاطرات افسر عراقی «سروان ثامر حمود الخالصی» است. او در این خاطرات، تصویر جالبی از اوضاع نیروهای عراقی در یکی از تک های ایران به سوی «العماره» ارائه کرده است. این توضیح ضروری است که ما تا پایان جنگ، موفق به فتح «العماره» یا بستن جاده «بصره-العماره» نشدیم و برتری هوایی و زرهی عراق، مانع پیشروی نهایی ما می‌شد اما فضای حاکم بر خطوط مقدم عراق، در شب‌های نخست عملیات،که نمونه ای از آن‌را پیش رو دارید حقیقتا برای رژیم بعث وحشت آفرین بود:
 ١٠:٣٦ - 1397/04/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
روزی که مهم‌ترین جاده ترانزیتی عراق را زدیم
روزی که مهم‌ترین جاده ترانزیتی عراق را زدیم جلوی رستوران، روی جاده، سرعت گیری بود که ما آن را ندیده بودیم. همین که من دستم رفت روی ماشه، کامیون رسید به سرعت‌گیر و سرعتش کم شد. گلوله آر.پی.جی از کنار کامیون رد شد و صاف از در رستوران رفت تو. به گزارش گروه حماسه و مقاومت فارس، «جعفر جهروتی‌زاده» فرمانده «یگان ویژه شهادت»، از یگان‌های پارتیزانی «قرارگاه رمضان»(قرارگاهی اختصاصی برای طراحی و اجرای عملیات ایذایی در خاک عراق) در دوران «دفاع مقدس» بود. در سال‌هایی که او فرماندهی این یگان را برعهده داشت، چندین عملیات پارتیزانی در عمق چند‌صد کیلومتری داخل خاک عراق صورت گرفت. هدف ایران از این عملیات انهدام عقبه ارتش بعثی بود.
 ٠٩:٤٨ - 1397/03/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
فتح خرمشهر به روایت سردار حسین علایی؛
فتح خرمشهر به روایت سردار حسین علایی؛ وقتی صدام برای نخستین ‌بار در اجرای حکم اعدام در جنگ تردید کرد/چگونه بعد از فتح‌المبین نیروهای ایرانی ارتش عراق را غافلگیر کردند/وقتی یک سرباز جلوی خرازی را گرفت و او را به منطقه راه نداد/متوسلیان شاسی بیسیم را رو به آسمان گرفت و گفت: بشنوید! عملیات فتح خرمشهر برای آزاد‌سازی بخش بزرگی از مساحت خاک ایران تدارک دیده شده بود. وسعت این منطقه حدود ۳۰ برابر مساحت منطقه عملیاتی ثامن‌الائمه و حدود ده برابر وسعت منطقه عملیاتی طریق‌القدس و حدود دو برابر منطقه عملیاتی فتح‌المبین بود.
 ١١:٥١ - 1397/03/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
گفت‌وگو با فاتحی از فاتحان خرمشهر؛
برگشتیم و ماندیم تا خرمشهر را پس بگیریم/ حماسه‌ای که جاودانه شد
گفت‌وگو با فاتحی از فاتحان خرمشهر؛ برگشتیم و ماندیم تا خرمشهر را پس بگیریم/ حماسه‌ای که جاودانه شد «محمد سبزه غلامی» یکی از چند صد «محمد»ی که در خرمشهر زیر آتش بعثی‌ها ماند تا شاهد آزادسازی این شهر باشد، از روزهای مقاومت با دست‌خالی در برابر دشمن می‌گوید. خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- سیده فاطمه هلالات: «میهن»، «عشق و علاقه»، «حماسه‌هایی که باید جاودانه شوند»، این‌ها کلیدواژه‌های محمد هستند. محمدی که اتفاقاً سال ۶۱ بود و دید که خرمشهر آزاد شد. اما حالا هم به دنبال چیز دیگری در خرمشهر می‌گردد. این محمد در تلاش است که محمدهایی دیگر که در خرمشهر درگیر و دار جنگ جا ماندند اما نامشان هنوز ثبت نشده است را در تاریخ جاودانه کند.
 ١٠:٢٠ - 1397/03/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
سرلشکر قاسم سلیمانی در مراسم سالگرد شهید مغنیه:
قصاص خون عماد مغنیه نابودی رژیم‌صهیونیستی است
سرلشکر قاسم سلیمانی در مراسم سالگرد شهید مغنیه: امروز غزه و لبنان نقاط تولید اضطراب دائم برای اسرائیل است/ قصاص خون عماد مغنیه نابودی رژیم‌صهیونیستی است سرلشکر سلیمانی گفت: امروز غزه و لبنان نقاط تولید اضطراب دائم برای اسرائیل است،هر موشکی که از فلسطین شلیک می‌شود می‌توان اثر انگشت عماد مغنیه را در آن دید. به گزارش خبرگزاری فارس،سرلشکر قاسم سلیمانی امروز در مراسم دهمین سالگرد شهادت حاج عماد مغنیه که با حضور دختر حاج رضوان و جمعی از هم رزمان شهید، رحمانی فضلی وزیر کشور و احمد جبریل فرمانده جنبش نهضت آزادی بخش فلسطین و آحاد مردم در تالار وزارت کشور در حال برگزاری است در سخنانی اظهار داشت: امروز در لبنان پاسداشت سه شهید یعنی شیخ راغب حرب،عماد مغنیه و‌سید عباس موسوی برگزار می‌شود اما این جلسه اولین جلسه علمی پیرامون شهیدی است که حضورش و شهادتش در عالم اسلامی برای دشمن رغب آور و برای دوست نشاط آور بود.
 ١٣:٠٠ - 1396/11/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
سردار رودکی
«کربلای5» تلخی «کربلای4» را به شیرینی تبدیل کرد
«رستاخیز کربلا»2/ سردار رودکی در گفتگوی تفصیلی با فارس: «کربلای5» تلخی «کربلای4» را به شیرینی تبدیل کرد/ انتشار اسناد جنگ در پاسخ به شبهات مؤثر است فرمانده لشکر فجر در سال‌های دفاع مقدس می‌گوید: «در کربلای 5 دشمن غافلگیر شد و ما توانستیم طی 45 شبانه‌روز جنگ تمام عیار، با تمامی حملات دشمن که شامل 130 تیپ از ارتش عراق بود، مقابله کنیم.» گروه امنیتی دفاعی خبرگزاری فارس- پرونده ویژه «رستاخیز کربلا»؛ مهدی بختیاری: درجریان عملیات کربلای 4 که همزمان در دو منطقه عمومی خرمشهر و شلمچه انجام شد، علی‌رغم شکست در منطقه اصلی، یگان‌های عمل کننده در شلمچه (به عنوان منطقه تک پشتیبانی) توانستند ضمن شکستن خطوط دشمن، برخی مناطق را به تصرف خود درآورند ولی همین یگان‌ها نیز به دلیل شکست عملیات در منطقه اصلی، با دستور فرماندهی عقب نشینی کردند.
 ٠٥:٤٤ - 1396/10/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
ناگفته‌هایی از عملیات مرصاد/ فروغی که به کابوس جاویدان بدل شد
ناگفته‌هایی از عملیات مرصاد/ فروغی که به کابوس جاویدان بدل شد شهید منصور ستاری و قهرمانان پدافند هوایی با هوشیاری، چالاکی و کمین برای نیروهای سرسپرده دشمن، خیال واهی آنان برای فروغ جاویدان را به کابوسی هولناک بدل کردند. خبرگزاری مهر- گروه فرهنگ: شجاعت و از خودگذشتگی دلاورمردان عرصه دفاع در همه بخش‌ها از زمین تا دریا و آسمان، بر دفتر افتخارآفرینی‌های کشورمان می‌درخشد. از جمله نیروی هوایی و بخش مهم پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در این میدان نبرد نابرابر و همه جانبه، توانست با ایستادگی جانانه برگ دیگری بر این افتخارات بیافزاید. درست روزهای پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ بود که دشمن بار دیگر بدعهدی و خباثت خود را نشان داد و با نادیده گرفتن این تعهد بین‌المللی با تدارک دیدن عملیاتی علیه کشورمان، حمله‌ای را آغاز کرد؛
 ٠٦:٠٣ - 1396/08/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
ابتکار پدافند هوایی ایران در عملیات والفجر ۸/ میراث شهید ستاری
ابتکار پدافند هوایی ایران در عملیات والفجر ۸/ میراث شهید ستاری چابک‌سازی و تحرک کارآمد و آسان توانمندی پدافندی ایران، یکی از ویژگی‌های مهمی بود که شهید منصور ستاری به‌عنوان معاون عملیات پدافند هوایی و فرماندهی نیروی هوایی به یادگار گذاشت. خبرگزاری مهر- گروه فرهنگ: ارتش رژیم بعثی عراق بر پایه حمایت‌های دیگر کشورها، در طول دوران جنگ تحمیلی از توانمندی نظامی درخور توجهی برخوردار بود. ارتش عراق در آغاز جنگ در قالب ۳ سپاه مکانیزه و با استعداد ۱۲ لشکر شامل ۵ لشکر پیاده، ۵ لشکر زرهی و ۲ لشکر مکانیزه و همچنین ۱۵ تیپ مستقل شامل ۱۰ تیپ پیاده، یک تیپ زرهی، یک تیپ مکانیزه و ۳ تیپ نیروی مخصوص برای آغاز جنگ آماده شد. کارشناسان توان نیروی هوایی عراق را پیش از شروع جنگ شامل ۳۳۹ فروند هواپیما از انواع توپولوف ۲۲، میگ ۲۳، سوخوی ۷، میگ ۲۱، سوخوی ۲۰ و همچنین ۱۳۳ فروند هلی‌کوپتر و ۵۶ فروند هواپیمای ترابری عنوان می‌کنند.
 ٠٦:٣٨ - 1396/07/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
جزئیات امنیتی تحلیف روحانی و ناگفته‌های جنگ به روایت سردار کوثری
در برنامه دستخط مطرح شد: جزئیات امنیتی تحلیف روحانی و ناگفته‌های جنگ به روایت سردار کوثری جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله در برنامه تلویزیونی به روایت ناگفته هایی از مسائل روز از جمله مذاکرات داخلی برجام و مراسم تحلیف همچنین مسائل دوران دفاع مقدس پرداخت. به گزارش خبرگزاری مهر ، سردار اسماعیل کوثری جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله در برنامه یکشنبه شب دستخط به سوالات مختلفی پاسخ داد. متن کامل این مصاحبه به شرح زیر است:
 ٠٥:٥٩ - 1396/07/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
«عملیات‌ مرصاد» از زبان شهید صیاد شیرازی
فرمانده هوانیروز صدای شمخانی را نشناخت
«عملیات‌ مرصاد» از زبان شهید صیاد شیرازی فرمانده هوانیروز صدای شمخانی را نشناخت/ منافقین پشت بیسیم «زری» را صدا می‌کردند شهید صیاد شیرازی درباره عملیات مرصاد می‌گفت: به آقای «شمخانی‌» که آن زمان معاون عملیاتی در ستاد کل بود، گفتم از زمین که کسی‌ را‌ نداریم، با خلبانان حمله می‌کنیم‌. ایشان‌ به فرمانده هوانیروز زنگ زد اما فرمانده گفت از کجا معلوم که راست می‌گویید؟! به گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس، شورای امنیت سازمان ملل متحد برای پایان دادن به جنگ عراق و ایران، قطعنامه ۵۹۸ را در ۲۹ تیر ۱۳۶۶ صادر کرد. ایران یک سال بعد یعنی در ۲۷ تیر ۱۳۶۷ این قطعنامه را پذیرفت. پذیرش قطعنامه به معنای پذیرش آتش‌بس از سوی ایران بود، ولی عراق به حملات خود ادامه داد.
 ٠٤:٣٤ - 1396/05/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
ناخدا صمدی در گفتگوی تفصیلی بامهر:
هیچ قدرتی در منطقه توان مقابله با نیروی دریایی ایران را ندارد
ناخدا صمدی در گفتگوی تفصیلی بامهر: هیچ قدرتی در منطقه توان مقابله با نیروی دریایی ایران را ندارد فرمانده کلاه‌سبزهای نیروی دریایی ارتش در دوران دفاع مقدس گفت: هیچ قدرتی در منطقه توان مقابله با نیروی دریایی ایران را ندارد. خبرگزاری مهر-گروه سیاست- هادی رضائی: سوم خرداد، یادآور دلاور مردی و ایثار شهیدان، استقامت و پایداری ملت ایران، شجاعت و شهامت فرماندهان و از خودگذشتگی رزمندگان میهن اسلام و اوج خداباوری و خلوص امام شهیدان خمینی کبیر (ره) است که فرمود: «خرمشهر را خدا آزاد کرد.» آزادسازی خرمشهر تجلی قدرت لایزال الهی بود که در طرح عملیاتی غرورآفرین کربلا ۳ و به دست توانای مردم خدا جو و مومن، با اقتدا به مولای متقیان(ع) و با رمز «علی ابن ابیطالب (ع)» به نام مقدس «بیت المقدس» ظهور کرد.
 ٠٥:٣٠ - 1396/03/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
بازخوانی پرونده خرمشهر
خرمشهر؛ از اشغال تا آزادی/دلیل تغییرمکان دفن یک شهید بعداز ۳۱ سال
بازخوانی پرونده خرمشهر خرمشهر؛ از اشغال تا آزادی/دلیل تغییرمکان دفن یک شهید بعداز ۳۱ سال خرمشهر - هشت سال جنگی که عراق به ایران تحمیل کرد، از طولانی‌ترین و پرهزینه‌ترین درگیری‌های نظامی در تایخ معاصر بود، که ابعاد و تأثیرات منطقه‌ای و جهانی گسترده‌ای داشت که از خرمشهر آغاز شد. خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: بعدازظهر ۳۱ شهریور ماه سال ۵۹ خرمشهر زیر آتش سنگین ارتش عراق قرار گرفت. انبوهی از آتش خمپاره‌ها و توپ های دشمن که روی شهر می ریخت، همه را غافلگیر کرده بود. شهر در آتش می‌سوخت و صدای انفجار لحظه‌ای قطع نمی شد. طولی نکشید که بیمارستان پر شد از مجروحان و شهیدان. زنان و کودکان و سالخوردگان، آواره بیابان ها و جاده ها شده بودند. مردم به خصوص جوانان رو به مسجد جامع(نماد مقاومت) و دیگر پایگاه ها آوردند تا برای مقاومت سازماندهی شوند.
 ٠٦:٤٥ - 1396/03/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
سردار فضلی:
خرید تسلیحاتی عربستان برای ایستادگی مقابل انقلاب اسلامی ایران است
سردار فضلی: خرید تسلیحاتی عربستان برای ایستادگی مقابل انقلاب اسلامی ایران است جانشین رئیس سازمان بسیج گفت: خرید تسلیحاتی عربستان و شیوخ عرب منطقه برای ایستادگی مقابل انقلاب اسلامی است تا با توطئه بتوانند این انقلاب را به شکست بکشانند اما این آرزو را به گور می‌برند. به گزارش خبرگزاری مهر، سردار «علی فضلی»، جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین شامگاه دوم خرداد در مراسم گرامی داشت فتح خرمشهر که در مسجد جامع غدیر خم برگزار شد،
 ٠٥:٤٥ - 1396/03/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
آزادسازي خرمشهر پس از 578 روز اسارت در جريان عمليات بيت‏ المقدس (1361ش)
آزادسازي خرمشهر پس از 578 روز اسارت در جريان عمليات بيت‏ المقدس (1361ش) چهارمين مرحله عمليات پيروزمندانه بيت‏المقدس در اول خرداد 1361 به قصد آزادسازي خرمشهر آغاز گشت. اين عمليات كه با رمز "يا محمدبن عبداللَّه(ص)" شروع شد در مراحل اوليه با تصرف پاسگاه مرزي كوشك همراه بود. همچنين ضربات هولناك و سختي بر تيپ‏هاي گارد مرزي دشمن وارد آمد و تعداد كثيري از مزدوران بعثي به اسارت لشكريان جبهه توحيد درآمدند
 ٠٧:٣٣ - 1396/03/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
روز آزاد سازی خرمشهر (3خرداد61)
روز آزاد سازی خرمشهر (3خرداد61) با شروع جنگ تحمیلی دشمن بعثی علیه جمهوری اسلامی ایران، شهر خرمشهر پس از 35 روز مقاومت و پایداری در چهارم آبان سال 1395 به اشغال متجاوزان درآمد و خونین شهرنام گرفت... امادلیرمردان این سرزمین به منظورآزاد سازی خرمشهر، «عملیات بیت المقدس» را طراحی نمودند. در روز 10 اردیبهشت ماه سال 1361عملیات با رمز «یا علی بن ابیطالب7» آغازگردید. پس از 24 روز پیکار با متجاوزان، خونین شهرکه 578 روز اسیر دشمن بود، در روز سوم خرداد سال 61، آزادگردید و دوباره خرمشهرشد. - فتح آشکار قرآن کریم درسوره فتح آیه 1 می¬فرماید: انا فتحنا لک فتحا مبینا. «ما برای تو پیروزی آشکاری فراهم ساختیم!...» همچنین در آیات 9و10 سوره انفال می¬فرماید: «چه بسیار گروه های کوچکی که به فرمان خدا برگروه های عظیمی پیروز شدند و خداوند با صبر پیشه¬گان است.»
 ٠٥:٥٥ - 1396/03/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
«فروغ جاویدان» چگونه «دروغ جاویدان» شد؟
«فروغ جاویدان» چگونه «دروغ جاویدان» شد؟ رصاد است؛ آخرین عملیات هشت سال دفاع مقدس که تیر خلاص را بر دشمنان و منافقان وارد ساخت و آنان را از صفحه روزگار محو کرد. خبرگزاری مهر-گروه فرهنگ: قبول قطعنامه ۵۹۸ از سوی ایران، همه معادلات دشمنان ایران اسلامی را به هم ریخت؛ دشمنانی که در خیال خام خود، آرزوهای محال می پروراندند. یکی از همین دشمنان، سازمان مجاهدین یا همان منافقین بود. منافقین بر این باور بودند که ایران، قطعنامه را نخواهد پذیرفت و بر اثر طولانی شدن جنگ و فرسایش نیروها، جنگ را در نهایت خواهد باخت! اما وقتی ایران با تدبیر بین المللی خود و با پیام ماندگار و تاریخی امام عظیم الشأن ملت، قطعنامه را پذیرفت؛ تحلیل‌هایشان نقش بر آب شد و آرزوهایشان فرو ریخت.
 ٠٥:٢٨ - 1395/05/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
ناگفته‌هایی از بمباران «قرارگاه اشرف» توسط فانتوم‌ها
پرونده «مرگ یک سازمان»-4 ناگفته‌هایی از بمباران «قرارگاه اشرف» توسط فانتوم‌ها و تایگرهای نیروی هوایی خبرگزاری فارس: ناگفته‌هایی از بمباران «قرارگاه اشرف» توسط فانتوم‌ها و تایگرهای نیروی هوایی جنگ پایان یافت اما 3 سال بعد، بنا بر دستور ابلاغی به نیروی هوایی ارتش، جنگنده‌های F-4 و F-5 بار دیگر به سمت عراق به پرواز درآمدند؛ هدف آنها بمباران پادگان اشرف (قرارگاه منافقین) بود. گروه امنیتی دفاعی خبرگزاری فارس- پرونده «مرگ یک سازمان»: در نخستین روزهای مرداد 67 و تنها چند روز پس از پذیرش قطعنامه 598 توسط ایران، ارتش بعث حملات جدیدی را برای تصرف بخش هایی از خاک ایران آغاز کرد تا با تصرف بخش هایی از خاک ایران، دست بالا را در مذاکرات آینده داشته باشد. همزمان با این حملات که منجر به بسیج همگانی مردم ایران برای مقابله با عراق شد، اتفاق دیگری نیز در حال رخ دادن بود.
 ٠٤:٠٨ - 1395/05/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
خاطرات دفاع مقدس :شاگردان مکتب امیرالمؤمنین(ع)
به نام خداوند رحمان و رحیم خاطرات دفاع مقدس قسمت سوم محسن اصغری نژاد شاگردان مکتب امیرالمؤمنین(ع) یکی از برادران رزمنده می گوید : یک روز قبل از عملیات بیت المقدس هواپیماهای عراقی منطقه را بمباران کردند، آن جا بود که صحنه ی شجاعت و خداگونه بودن را آشکارا دیدم: چند نفر از بچه ها در حال نماز بودند . یک نفر در حال قنوت بود و بازویش ترکش خورده بود . نفر دیگر در حالی که ترکش به رانش خورده بود ، سجده اش را قطع نمی کرد. آن وقت بود که یاد امیرالمؤمنین علی (ع) افتادم؛ زمانی که خواستند تیری را از پای مبارکش در آورند .
 ٠٥:٣٧ - 1395/03/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
خاطرات دفاع مقدس : سجده در خون
خاطرات دفاع مقدس قسمت دوم محسن اصغری نژاد سجده در خون داشتیم آماده می شدیم برای عملیات بیت المقدس که قرار بود در شاخ شمیران انجام شود . خواستیم برویم شناسایی . اذان صبح گفته شد . سریع آمدیم توی چادر تا نماز بخوانیم و حرکت کنیم . چون عجله داشتیم و می بایست زودتر برای شناسایی حرکت می کردیم، برای نماز جماعت فرصت نبود . هر کس می رفت و ضو می گرفت و نماز فرادا می خواند، هفت هشت نفری توی چادر بودند . بعضی مشغول نماز بودند و بعضی هم تازه می خواستند نمازشان را شروع کنند که صدای غرش هواپیما پرده ی گوشم را لرزاند .
 ٠٥:٣٥ - 1395/03/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
شرح کامل عملیات بیت المقدس(آزادی خرمشهر)
شرح کامل عملیات بیت المقدس در حالی كه اشغال خرمشهر توسط عراق به عنوان آخرین و مهم ترین برگ برنده این كشور برای وادار ساختن ایران به شركت در هر گونه مذاكرات صلح تلقی می شد، آزاد سازی این شهر می توانست سمبل تحمیل اراده سیاسی جمهوری اسلامی بر متجاوز و اثبات برتری نظامی اش باشد. بر همین اساس، با توجه به این كه منطقه عمومی غرب كارون آخرین منطقه مهمی بود كه هم چنان در اشغال عراق قرار داشت، از یك سو فرماندهان نظامی ایران برای انجام عملیات در این منطقه اشتراك نظر داشتند، و از سوی دیگر عراق نیز كه طراحی عملیات آزادسازی خرمشهر را پس از عملیات فتح المبین قطعی و مسجل می پنداشت، با در نظر گرفتن اهمیت این شهر و جایگاه آن در دفاع از بصره، به ضرورت حفظ این منطقه معتقد بود. از این رو، بلافاصله پس از اتمام عملیات فتح المبین، در حالی كه قوای ارتش عراق در منطقه عمومی خرمشهر تقویت می شد، به تمام یگان های تحت امر قرارگاه مركزی كربلا دستور داده شد تا ضمن بازسازی و تجدید قوا، به شناسایی و طراحی عملیات بپردازند.
 ٠٤:٢٨ - 1395/03/03 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط