صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

چهارشنبه 10 بهمن‌ 1397 ش 23 جمادی‌الاول 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

چهارشنبه 10 بهمن‌ 1397 ش

23 جمادی‌الاول 1440 ق

*      درگذشت "شاه عباس صفوي" در بهشهرِ مازندران(1038 ق)

دوره‏ي حكومت شاه عباس، پادشاه معروفِ صفويه، به دليل وجود دانشمندان، علما و هنرمندان برجسته، از اهميت ويژه‏اي برخوردار است. بناي مسجد امام و ميدان نقش جهان، ايجاد تونِلي در كوهرنگِ اصفهان براي انتقال آب كارون به زاينده رود، تأسيس مركز تجارت ابريشم، احداث راه كاروان‏هاي تجارت ابريشم از طريق اصفهان و نيز ساخت كاروانسراهاي فراوان و ايجاد واحد پول جديد در سراسر كشور از جمله اقدامات شاه عباس صفوي به شمار مي‏روند. با وجود همه‏ي اين كارها، او پادشاهي قسّي‏القلب و سنگدل بود و كشتارهاي فراواني كرد. شاه عباس صفوي سرانجام پس از 42 سال سلطنت، در 59 سالگي درگذشت و در قم به خاك سپرده شد.

 

*       به توپ بستن مجلس به فرمان محمدعلي شاه و آغاز دوره‏ ي استبداد صغير(1326 ق)

محمد علي شاه از آغاز، مصمم به برانداختن مشروطيت بود. وي سوء قصد عليه خود را بهانه‏اي براي حمله به آزادي‏خواهان قرار داد و به دستور او، نيروهاي دولتي به سوي مجلس روان شده و راه‏هايى كه به مجلس منتهي مي‏شد، بستند. آزادي‏خواهان در سنگرهاي خود آماده‏باش بودند. چون خبر به آيت‏اللَّه بهبهاني و طباطبايى رسيد، به سرعت خود را به مجلس رسانيدند تا شايد از وقوع حادثه جلوگيري كنند. ناگهان كُلُنل لياخوف روسي، فرمانده قشون محمدعلي شاه، فرمان داد توپ‏ها از هر سو به سمت مجلس به شليك بپردازند. جنگ سختي در گرفت و عده‏ي زيادي كشته شدند. پس از آن، شاه، دستور تبعيد آيت اللَّه بهبهاني و حصرِ آيت اللَّه طباطبايي و نيز قتل عده‏اي از آزادي خواهان را صادر كرد. بدين ترتيب، مشروطه‏ي اول ايران پس از دو سال از ميان رفت و دوره‏ي استبداد صغير آغاز گشت.

*       قتل "ميرزا جهانگير خان شيرازي" به دستور محمدعلي شاه قاجار(1326 ق)

ميرزا جهانگير خان شيرازي در سال 1292 ق در شيراز به دنيا آمد. در 1311 ق در مدرسه‏ي دارالفنون در تهران به تحصيل علوم و فنون جديد پرداخت و يكي از دانشمندان زمان گرديد. در اين هنگام بود كه نهضت آزادي‏خواهي آغاز شده و او با حضور در جلسات و مجامع مخفيِ اين نهضت، با بزرگان سياسي ايران آشنا گشت. وي در اوايل سلطنت محمدعلي شاه قاجار، روزنامه‏ي صور اسرافيل را راه‏اندازي كرد و از مشروطه دفاع نمود. سرانجام پس از اشغال مجلس توسط قواي روس، به دستور محمدعلي شاه، جهانگير خان به وسيله‏ي قزاقان دستگير و به باغشاه منتقل شد. در باغشاه او را به همراه ملك المتكلمين به طرزي فجيع به قتل رساندند.

*       قتل "ملك‏ المتكلمين" دانشمند و روشنفكر مشروطه‏ خواه به فرمان شاه‏ قاجار(1326ق)

حاج ميرزا نصراللَّه مَلِكُ المُتِكَلِّمين در رجب سال 1277 ق در اصفهان به دنيا آمد. در 22 سالگي به مكه رفت و در بازگشت، به هندوستان عزيمت نمود. در هندوستان كتابي به نام "مِنَ الخَلقِ اِلي الحَق" براي بيدار ساختن مسلمانان تصنيف كرد. پس از انتشار اين كتاب، انگليسي‏ها او را از هندوستان اخراج نمودند. از آن پس به ايران آمد و در نهضت مشروطه با خطابه‏هاي خود به آگاهي بخشي مردم پرداخت. ملك‏المتكلمين كه از خطبا و وعاظ مشهور دوره‏ي انقلاب مشروطيت به شمار مي‏رود، در همان روزي كه مجلس شوراي ملي، به فرمان محمدعلي شاه قاجار به توپ بسته شد، دستگير و به دستور شاه، به قتل رسيد.

*       درگذشت آيت‏ اللَّه "سيدمحمد حجت كوه كمره‏اي" عالم وفقيه رباني(1373 ق)

آيت اللَّه سيدمحمد حجت كوه‏كمره‏اي در سال 1310 ق درتبريز به دنيا آمد. پس از فراگيري دروس مقدماتي در زادگاه خود، رهسپار نجف اشرف گرديد و از محضر حضرات آيات: سيدمحمد كاظم يزدي، سيد ابوتراب خوانساري، شريعت اصفهاني، ميرزاي ناييني، سيدمحمد فيروزآبادي و آقا ضياءعراقي بهره جست و در اندك مدتي به درجه‏ي عالي اجتهاد نايل گرديد. ايشان درسال 1349 ق رسماً در قم رحل اقامت افكند و ضمن حضور در درس آيت‏اللَّه شيخ عبدالكريم حائري، خود به تدريس فقه و اصول پرداخت. پس از درگذشت آيت اللَّه شيخ عبدالكريم حائري، آيت اللَّه حجت كوه كمره‏اي به همراه حضراتِ آياتِ عظام: سيدمحمدتقي خوانساري و سيد صدرالدين صدر به رياست امور حوزه‏ي ديني دست يافت و هر سه بزرگوار، به عنوان مراجع ثلاث يا سه گانه شهرت يافتند. مدرسه‏ي مشهور حجتيه از آثار ماندگار اين عالم رباني است. سرانجام، آيت اللَّه حجت كوه كمره‏اي، در 62 سالگي رحلت نمود و بنا به وصيت ايشان، در مدرسه حجتيه‏ي قم مدفون گرديد.

*       فروش تانك از سوي چين به عراق در جريان جنگ تحميلي عليه ايران (1361ش)

*       موافقت آمريكا با اعطاي وام 47 ميليون دلاري به عراق در اوج جنگ با جمهوري اسلامي ايران (1363ش)

آمريكا در طول جنگ، بارها با حمايت تبليغاتي و تسليحاتي خود از عراق، سعي در روحيه بخشي به رژيم بعث بود. اقدامات آمريكا عليه جمهوري اسلامي ايران، به موازات افزايش پيش‏روي نيروي ايران در مواضع عراقي‏ها با هدف جلوگيري از پيروزي ايران و شكست عراق تشديد شده و گسترش مي‏يافت. آمريكا در طول جنگ بارها اطلاعات فوق‏العاده محرمانه‏اي را كه از مراكز استراتژيك ايران توسط ابزارهاي جاسوسي به دست مي‏آورد در اختيار عراق قرار مي‏داد و رژيم بعث را به حمله به تأسيسات اقتصادي و حياتي ايران تشويق مي‏نمود. آمريكا طي سال‏هاي 1361 تا 1366، معادل يك و نيم ميليارد دلار تجهيزات الكترونيكي، انواع ماشين آلات، دستگاه‏هاي حساس و رايانه‏هاي فوق‏العاده قوي در زمينه توليد سلاح‏هاي شيميايي، موشكي و هسته‏اي را به دولت عراق فروخت. در طول جنگ، شركت‏هاي آمريكا به طور قانوني و غيرقانوني، نوعي فن‏آوري را در اختيار دولت عراق قرار داده بودند كه اين كشور را قادر مي‏ساخت تا برنامه‏هاي ساخت پيشرفته‏ترين جنگ افزارهاي نظامي را ادامه دهد.

*       رحلت محقق نامي علوم اسلامي، آيت اللَّه "سيد ضياءالدين علامه فاني اصفهاني" (1377 ش)

آيت‏اللَّه سيدضياءالدين علامه فاني اصفهاني در حدود سال 1290 ش  (1330 ق) در اصفهان و در خانداني عالم به دنيا آمد. وي در نوجواني بر اثر عشق وافر به تحصيل به فراگيري علوم اسلامي پرداخت و پس از آن به فعاليت‏هاي سياسي و اجتماعي دست زد. فعاليت‏هاي ايشان از قبيل: انتشار هفته نامه نداي دين در اصفهان در دوران دكتر مصدق، مبارزه با بهائيان، پيوستن به جرگه فداييان اسلام و نيز سخنراني‏هاي آتشين عليه دستگاه حاكم و انتقاد از اوضاع زمان از جمله فعاليت‏هاي آيت اللَّه علامه فاني در اين دوران بود. اين فعاليت‏ها عكس‏العمل رژيم را به دنبال آورد و با فشارهايي كه به ايشان وارد گرديد وي در 37 سالگي مجبور به مهاجرت به عتبات عاليات شد. علامه فاني در نجف از دروس خارج آيات عظام: سيد عبدالهادي شيرازي، سيد محسن حكيم، سيد محمود شاهرودي و سيد ابوالقاسم خويي و ديگران استفاده برد واز آنان اجازه اجتهاد و روايت گرفت. وي در نجف بر اثر ملازمت و تماس دائم با محقق فرزانه، آقابزرگ تهراني و استفاده از محضر او، در فنون كتابشناسي و رجال موفق به نوشتن آثار ارزشمندي گرديد. استاد علامه، پس از ده سال توقف در نجف به اصفهان بازگشت و به انجام امور ديني و حل مشكلات مردم همت گماشت. از آيت اللَّه علامه فاني اصفهاني آثار متعددي بر جاي مانده كه برخي از آن‏ها از اين قرارند: تفسير ضياء، تحقيق كتاب الوافي در شانزده جلد و تحقيق مجمع الرجال در هفت جلد. استاد علامه فاني اصفهاني سرانجام در دهم بهمن 1377 ش برابر با 14 شوال 1419 ق بر اثر شدت بيماري در 87 سالگي چشم از جهان فروبست و پس از تشييعي باشكوه، در جوار مزار علامه مجلسي به خاك سپرده شد.

*       واكنش شديد مسؤولان جمهوري اسلامي ايران عليه تهديدات گستاخانه رييس جمهور آمريكا (1381ش)

پس از آن كه جرج بوشِ پسر، رييس جمهور وقت آمريكا پس از بارها اظهارات مداخله‏جويانه، طي سخنان رسمي، تصويري ستيزه‏گر و نظامي‏گرا از رفتار آتي اين كشور در عرصه فعاليت‏هاي بين‏المللي ترسيم كرد، به طور گستاخانه‏اي جمهوري اسلامي ايران را تهديد نمود. وي جمهوري اسلامي را در زمره كشورهاي محور شرارت توصيف نمود و ايران، عراق و كره شمالي را به حمله نظامي تهديد كرد. بوش اضافه كرد كه اين كشورها، يك محور شرارت را تشكيل داده‏اند كه صلح جهاني را تهديد مي‏كند. بوش و مقامات كاخ سفيد با ادعاهاي گوناگون تلاش مي‏كردند تا نقش جمهوري اسلامي ايران را در تحولات افغانستان مخرب جلوه داده و از اين طريق، زمينه و ذهنيت منفي را در شرايط حساس منطقه براي جهانيان به وجود آورند. اين ادعاهاي پوچ رييس جمهور آمريكا، با واكنش شديد مسؤولان عالي رتبه نظام اسلامي مواجه گرديد و با رد سخنان بوش، اظهارات او را بي‏اساس خواندند.

*      ترور "مهاتما گاندي" رهبر آزادي‏خواه و استعمار ستيز هند (1948م)

موهنداس كرام چاند معروف به مهاتْما گاندي معمار استقلال هندوستان در 12 اكتبر 1869م در سواحل غربي هند به دنيا آمد. وي فارغ التحصيل رشته حقوق از انگلستان بود و مدتي نيز در بمبئي به كار وكالت پرداخت. گاندي در سال 1907م به افريقاي جنوبي رفت و طي هفت سال اقامت و كار وكالت در آنجا، رهبري نهضت مبارزه با تبعيضات نژادي در افريقاي جنوبي را در دست گرفت. وي در سال 1915م به هند بازگشت و پس از عضويت در حزب كنگره هند، به رهبري آن انتخاب شد. در اين زمان، گاندي به عنوان يك رهبر مردمي، مبارزه سياسي آرامي را با استعمار انگليس در هند آغاز كرد كه به مقاومت منفي معروف شد. نهضتي كه گاندي آن را تبليغ مي‏كرد مبتني بر عدم خشونت، تمرد از قوانين استعمارگران، عدم تقبّل پُست‏هاي دولتي، عدم همكاري با مأموران انگليسي و تحريم كالاهاي بريتانيايي بود. اصل مقاومت منفي گاندي متضمن دو هدف اصلي بود. اول، مبارزه با سلطه انگليسي‏ها، دوم، بازگشت به سنت‏هاي اصيل هندي و كنار نهادن رسوم و تعصبات فرقه‏اي. اين مبارزه تا سال 1922م ادامه يافت و در اين مدت، بريتانيا با وجود تمام دسيسه‏هايي كه صورت داد، ضربات شديدي را از نظر اقتصادي و سياسي متحمل شد. گاندي در طي مبارزات خود چهار بار دستگير و زنداني شد و در مدت بازداشت با دست زدن به اعتصاب غذا، به هيجان عمومي عليه انگليسي‏ها دامن زد. پس از آخرين بازداشت گاندي، موج اعتراضات و تظاهراتي هندوستان را فرا گرفت كه انگليسي‏ها براي آرام كردن اوضاع، چاره‏اي جز مصالحه و اعطاي استقلال هند نيافتند. دراين ميان مذاكرات استقلال شبه‏قاره هند به ايجاد دو كشور هند و پاكستان انجاميد و از شبه قاره، دو كشور با دو نظام سياسي جداگانه شكل گرفتند. با اين حال، گاندي در هندوستانِ مستقلْ حاضر به قبول مقامي در حكومت جديد نشد و عنوان رهبر معنوي هند يافت. مهاتما گاندي كمتر از شش ماه پس از اعلام استقلال هند به دست يك هندوي متعصب افراطي كه مخالف روش‏هاي صلح‏جويانه او بود و قبول تقسيم هندوستان را خيانت به شمار مي‏آورد، در سي‏ام ژانويه 1948م در هفتادونه سالگي به قتل رسيد. او به پاس رهبري مردم محروم هند در مبارزه با دولت استعمارگر انگلستان به "مهاتْما" يعني داراي روحِ بزرگ معروف شد. گاندي در راه استقلال ميهنش متحمل سختي‏هاي فراوان و رنج زندان گرديد و مبارزه منفي وي عليه استعمارگران و نيز تلاش براي از بين بردن اختلاف ميان هندوها و مسلمانان، ضربه مهلكي بر پيكر استعمار انگليس در هند وارد آورد. گاندي يكي از بزرگ‏ترين رهبران سياسي قرن بيستم محسوب مي‏شود و به دليل مبارزه عليه استعمار، نامي نيكو در ميان مردم شبه قاره‏هند دارد.


١٢:٠٥ - 1397/10/30    /    شماره : ٦٨١٠٠    /    تعداد نمایش : ٧٣خروج

   مطالب مرتبط