صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

جمعه 12 بهمن‌ 1397 ش 25 جمادی‌الاول 1440 ق

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

جمعه 12 بهمن‌ 1397 ش

25 جمادی‌الاول 1440 ق

*      بازگشت پيروزمندانه "امام خميني"(ره) به ميهن اسلامي پس از سال‏ها تبعيد و دوري از وطن و آغاز دهه فجر (1357ش)

در 12 بهمن 1357 حضرت امام خميني پس از نزديك به 15 سال دوري و تبعيد از وطن، در ميان استقبال پرشور مردم قدم به خاك ايران اسلامي گذاشت و بزرگ‏ترين استقبال تاريخ در تهران شكل گرفت. استقبال گسترده مردم آگاه و بيدار ايران از امام، چنان بي‏نظير بود كه مي‏توان گفت در هيچ دوره‏اي از تاريخ معاصر، مردم، از يك شخصيت محبوب خود، اين چنين استقبال نكرده‏اند. امام، پس از يك سخنراني كوتاه تشكرآميز در فرودگاه، براي اداي احترام به شهيدان انقلاب اسلامي به مرقد آنها در بهشت زهرا رفتند. در مسير بهشت زهرا، دريايي از انسان‏ها موج مي‏زد و اتومبيل با كندي مي‏توانست حركت كند. ساعت‏ها طول كشيد تا اين فاصله طي شد. اتومبيل حامل امام را ده‏ها موتور سوار حفاظت مي‏كرد. برسقف اتومبيل حاملِ حضرت امام، جوانان عضو كميته استقبال قرار داشتند و از مردم درخواست مي‏كردند كه راه را باز نمايند. صدها خبرنگار و عكاس، از اين مراسم عكس مي‏گرفتند تا هر چه زودتر، اين حادثه تاريخي را مخابره نمايند. جمعيت استقبال‏كننده در طول 33 كيلومتر از فرودگاه مهرآباد تا بهشت زهرا را بين 5 تا 8 ميليون نفر يعني بيش از جمعيت آن روز تهران تخمين زدند. صدها هزار نفر از شهرهاي مختلف كشور به تهران آمده بودند تا در اين مراسم باشكوه شركت نمايند. ورود اتومبيل حامل امام، با آن جمعيت انبوه امكان‏پذير نبود لذا از هلي كوپتر استفاده شد. امام در بهشت زهرا، در جايي كه هزاران شهيد گلگون كفن انقلاب آرميده بودند و در ميان انبوه جمعيت سخنان مهمي ايراد فرمودند. ايشان در اين سخنراني كه يكي از پرجمعيت‏ترين اجتماعات تاريخ بود، غيرقانوني بودن رژيم سلطنت پهلوي را با استدلال مطرح و خطوط آينده انقلاب و دولت اسلامي را ترسيم نمودند.

  • جاءَ الحَقُّ وَ زَهَقَ الباطِلُ إنَّ الباطِلَ كانَ زَهُوقاً

حقّ آمد و باطل نابود شد. يقيناً باطل نابود شدني است

اسراء ، آيه 81 .

 

  • پيامبرصلي الله عليه وآله : يَخرُجُ ناسٌ مِنَ المَشرِقِ فَيُوَطِّئونَ لِلمَهدِيِّ سُلطانَهُ

مردمي از مشرق قيام مي‏كنند و زمينه حكومت مهدي را فراهم مي‏آورند

كنزالعمّال ، ح 38657 .

  • پيامبرصلي الله عليه وآله : لَوكانَ الدِّينُ مُعَلَّقاً بِالثُّرَيّا لَتَناوَلَهُ اُناسٌ مِن أبناء فارِسَ

اگر دين به ستاره ثريّا آويزان باشد ، مردماني از ايرانيان آن را به زير خواهند كشيد

كنزالعمّال ، ح 34130 .

  • امام صادق ‏عليه السلام : سَيَأتي زَمانٌ تَكونُ بَلدَةُ قُمَّ و أهلُها حُجَّةً عَلَي الخَلائِقِ و ذلِكَ في زَمانِ غَيبَةِ قائِمِنا إلي ظُهُورِهِ

روزگاري خواهد آمد كه شهر قم و مردمان آن حجّت بر ديگر مردمان باشند؛ آن روزگار در زمان غيبت قائم ما است تا آن‏گاه كه ظهور كند

بحار الأنوار ، ج 60 ، ص 213 .

 

  • امام كاظم‏ عليه السلام : رَجُلٌ مِن أهلِ قُم يَدعُو النّاسَ إلَي الحَقِّ يَجتَمِعُ مَعَهُ قَومٌ كَزُبَرِ الحَديِدِ

مردي از قم مردم را به حق فرا مي‏خواند و گروهي استوار ، چون پاره‏هاي آهن ، پيرامون او گرد مي‏آيند

بحار الأنوار ، ج 60 ، ص 216 .

 

امام خمینی(ره ):

*      کشور ما دهه فجر سالروز آزادی خود را از چنگال ابر جنایتکاران جشن می‌گیرد.

*      این ایام‌الله هدیه‌هایی از عالم غیب ربوبی است.

*      تذکر به ایام‌الله انسان‌ساز است.

 

مقام معظم رهبری (مدظله العالی) :

*      دهة فجر، یادبود حیات دوبارة ملّت ایران و کشور عزیزمان است.

*      دهه فجر سرآغاز طلوع اسلام و مقطع رهایی ملت ایران است.

*      دهه فجر دهه تجدید میثاق ملت با انقلاب است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


*      درگذشت "ابن يعيش" اديب و عالم عرب در حَلَب(643 ق)

ابوالبقا يعيش بن علي بن يعيش معروف به ابن يعيش، اديب نحوي و از بزرگان نحو و فنون عربي است. او در شهرهاي حَلَب، موصل و دمشق، نحو و حديث آموخت و پس از تكميل مراحل تحصيلي به تدريس مشغول شد. شهرت ابن يعيش بيشتر در علم نحو بود و شاگردان بسياري از محضر درس اين عالم بزرگ، كسب فيض كردند و هر يك در رديف علماي عصر خود، قرار گرفتند كه از بين آن‏ها مي‏توان از "ابن خلكان" اديب و مورخ شهير قرن هفتم هجري نام برد. حاشيه‏ي شرح ابن جني و شرح مفصل زمخشري از جمله آثار ابن يعيش مي‏باشند. ابن يعيش سرانجام در 88 سالگي درگذشت.

*       درگذشت "نورالدين علي بن عبدالعالي عاملي" عالم بزرگ شيعه(938 ق)

ابوالقاسم نورالدين علي بن عبدالعالي عاملي ميسي معروف به ابن مفلح از بزرگان و متبحرين علماي شيعه قرن دهم هجري است كه با محقق كرَكي معاصر و از اساتيد شهيد ثاني مي‏باشد. وي عالمي محقق و زاهد و عابد و به عَلاّمةُ العُلَما معروف بود. شرح جعفريه‏ي محقق كَرَكي و شرح صِيَغُ العُقود و الايقاعات از اوست.

*       رحلت استاد برجسته‏ ي حوزه‏ ي علميه‏ ي قم، آيت‏ اللَّه "ميرزا محمد فيض قمي" (1370 ق)

ميرزا محمدفيض قمي از نوادگان ملا محسن فيض كاشاني در سال 1293 ق در شهر قم به دنيا آمد. وي پس از فراگيري مقدمات و سطوح حوزه در قم و تهران، براي تكميل تحصيلات خود راهي عتبات عاليات گرديد و از محضر علامه سيد محمدكاظم يزدي طباطبايى، آخوندملا كاظم خراساني، آقا شيخ فتح‏اللَّه اصفهاني و سيد محمدتقي شيرازي بهره برد. سپس به قم مراجعت كرد و حوزه‏ي درسي تشكيل داد و به تعمير اساسي مدرسه فيضيه پرداخت. ميرزا محمدفيض قمي از جمله عالماني است كه در دعوت از آيت‏اللَّه شيخ عبدالكريم حائري يزدي از اراك به قم و تاسيس حوزه‏ي علميه‏ي قم، نقش مهمي ايفا كرد و پس از تاسيس حوزه، در كنار آيت‏اللَّه حائري، قرار گرفت. اين عالم رباني سرانجام در 13 اسفند 1329 ش در 77 سالگي در حين انجام فريضه‏ي نماز در حالت قنوت كه دعاي "الهي عامِلْنا بفضلك" مي‏خواند روحش به ملكوت اعلي پر گشود و در ايوان طلا در جوار حضرت معصومه(سلام الله علیها) مدفون شد. تأليفات ميرزا محمد فيض قمي عبارت‏اند از: كتاب الفيض، حاشيه بر عروة الوثقي، مناسك حج، حاشيه‏ي وسيلة النجاة، شرحي بر منظومه‏ي مرحوم سيدبحرالعلوم در فقه، ذخيرةالعباد و چند اثر ديگر.

*       ملي شدن شيلات درياي خزر (1331 ش)

تا قبل از سال 1272 ش، صيادان محلي سواحلِ درياي خزر، در مقابل پرداختِ مبلغي به عنوان ماليات، اجازه صيد ماهي مي‏گرفتند. در اين سال امتياز صيد از طرف دولت ايران به يكي از سرمايه داران روسي به نام ليانازوف واگذار شد و اين امتياز تا زمان انقلاب روسيه ادامه يافت. از آن پس، دولت شوروي با پرداخت مبلغ پانصد هزار ريال در سال به دولت ايران، از شيلات بهره برداري مي‏كرد. پس از چند سال، اداره شيلاتِ درياي خزر به شركتي مختلط كه دو دولت در سرمايه گذاري و اداره آن سهيم بودند به مدت بيست و پنج سال واگذار گرديد. با پايان يافتن مدت قرارداد، همه اموال منقول و غيرمنقول شركت مختلط بين دو طرف تقسيم شد و شركت مزبور در دوازدهم بهمن سال 1331 ش ملي گرديد. ازآن پس، امور ماهي‏گيري و بهره‏برداري در كرانه‏هاي شمالي ايران به دولت ايران واگذار و سازماني به نام شركت سهامي شيلات ايران، مامور صيد و بهره برداري ماهي شد. در حال حاضر، شيلات داراي دو بخش با سازمان جداگانه است. يكي شيلات شمال كه مربوط به درياي خزر است و ديگر شيلات جنوب كه خليج فارس و درياي عمان را در اداره خود دارد.

*      آغاز نخستين جشنواره فيلم و تئاتر فجر در تهران (1361ش)

در آستانه چهارمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و همزمان با آغاز دهه فجر انقلاب در سال 1361، نخستين جشنواره بين‏المللي فجر و نخستين فستيوال سراسري تئاتر فجر در تهران برگزار شد. در اين جشنواره كه مهمانان خارجي و جمعي از هنرمندان، كارگردانان سينما و تلويزيون حضور داشتند، برخي از آخرين ساخته‏هاي فيلم‏سازان ايراني و خارجي به نمايش درآمد. در اين جشنواره، تبلور مجدد شعارهاي مردم در قالب نمايش فيلم و آثار هنري و طرح مسائل مُبرم و حياتي مسلمانان و مستضعفين جهان طرح شد كه مي‏تواند در حركت هنر و هنرمند در راستاي مكتب و عقيده اسلامي، مؤثر باشد. همچنين در اين جشنواره به ايجاد امكانات و اتخاذ شيوه‏اي كه به رشد خلاقيت‏هاي هنري در ميان اقشار مختلف به ويژه جوانان بيانجامد، تأكيد گرديد.

*       شهادت حجت‏ الاسلام "عبداللَّه ميثمي" نماينده امام در قرارگاه خاتم‏الانبياء (1365ش)

حجت الاسلام عبداللَّه ميثمي در اصفهان ديده به جهان گشود. وي در نوجواني جلسات تعليم مسائل مذهبي و ديني براي كودكان تشكيل مي‏داد و جوانان را به ورود به حوزه علميه قم تشويق و ترغيب مي‏كرد. وي خود نيز پس از ورود به حوزه، در مدرسه حقاني ادامه تحصيل داد. تبعيت شهيد ميثمي از احكام اسلام از بارزترين صفات او بود. شهيد ميثمي داراي اخلاق نيكويي بود و در اعطاي وام قرض‏الحسنه براي نيازمندان و دستگيري از مستمندان تلاش مي‏كرد. اين شهيد بزرگوار در طول جنگ رژيم بعثي عليه نظام جمهوري اسلامي بيشتر وقت خود را در جبهه سپري نمود و به عنوان نماينده حضرت امام در قرارگاه خاتم‏الانبياء فعاليت مي‏كرد. حجت الاسلام عبداللَّه ميثمي سرانجام در عمليات كربلاي 5 به خيل شهيدان انقلاب اسلامي پيوست و به لقاءاللَّه رسيد.

*       آغاز بهره‏ برداري از بزرگترين ايستگاه راديويي پرقدرت موج متوسط كشور (1376ش)

 

حدیث هفته

امام علي (عليه السلام) :  

اِنَّ رَأيَكَ لا يَتَّسِعُ لِكُلِّ شَئٍ فَفَرِّغْهُ لِلْمُهِمَّ.

فكر تو گنجايش هر چيز را ندارد، پس آن را براى آنچه «مهم» است، فارغ گردان.   غررالحكم ج2 ص606

 

 

 

 

 


١١:٤٩ - 1397/10/30    /    شماره : ٦٨٠٩٧    /    تعداد نمایش : ٦٨خروج

   مطالب مرتبط