صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

شنبه 13 بهمن‌ 1397 ش 26 جمادی‌الاول 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

شنبه 13 بهمن‌ 1397 ش

26 جمادی‌الاول 1440 ق

*      درگذشت "ابن طيفور" نويسنده و شاعر عرب(280 ق)

ابوالفضل احمدبن ابي طاهر طيفور بغدادي معروف به ابن طيفور اديب و كاتب عرب و ايراني الاصل و اهل خراسان، در سال 204 ق در بغداد زاده شد. پس از گذراندن مقدماتِ تحصيل، در بغداد به كتابت اشتغال يافت و در اين شهر با بسياري از مشاهير علم و ادبِ آن زمان آشنا شد. از آن جا كه ابن طيفور، اهل ذوق و فهم بود، در سايه‏ي دانش گسترده و طبع لطيف خود، شعر نيز مي‏سرود و از اين جهت، شهرت بسيار يافت. اين طيفور در زمينه‏ي نويسندگي و شاعري، آثاري از خود به يادگار گذاشته كه: القابُ الشُّعراء، تاريخ بغداد، الفُصُول المُختارَه و ديوان اشعار از آن جمله است. ابن‏طيفور سرانجام در 76 سالگي در بغداد وفات يافت و در مقبره‏ي باب الشامِ آن شهر مدفون گشت.

*       قتل "تگودار احمد" ايلخان مسلمان مغول(683 ق)

تگودار پس از به سلطنت رسيدن در سال 681 ق، بر اثر معاشرت با مسلمانان، به دين اسلام درآمد و خود را سلطان احمد خواند. تگودار چون متدين به دين اسلام بود، با پادشاه مصر صلح كرد، اما ارغون و ديگر شاهزادگانِ مغول، اين امر را بهانه ساخته، توطئه‏اي عليه تگودار به راه انداختند و سر به طغيان برداشتند. اين توطئه با شكست ارغون پايان يافت ولي چون تگودار هنوز از ارغون بيم داشت وي را به خدمت خواست و نوازش كرده و به حكومت خراسان باز گردانيد. ارغون از پاي ننشست و به كمك اُمراي مغول، در شبي كه سلطان مست بود به اردوي او ريختند و قصد جانِ او كردند. در اين ماجرا تگودار احمد از مهلكه جانِ سالم به در بُرد و به آذربايجان گريخت. او در حين فرار دستگير شد و به امر ارغون خان در 26 جمادي الاولي سال 683ق، ستون فقرات او را شكسته و بدين ترتيب او را به قتل رساندند، زيرا طبق رسوم مغول، شاهزادگان را مي‏بايست بدون اين كه خونشان ريخته شود اعدام نمايند.

*       رحلت محقق كبير و فقيه شهير "ميرزا محمد حسين ناييني" مرجع و زعيم حوزه و مجاهد دوران مشروطه(1355 ق)

آيت اللَّه ميرزا محمدحسين ناييني در سال 1277 ق در شهر نايين به دنيا آمد. تحصيلات ابتدايى حوزوي خود را در زادگاه خويش گذراند و در هفده سالگي به شهر اصفهان هجرت كرد و سپس در سال 1303 ق به عراق رفت. ميرزاي ناييني در آغاز ورود به عتبات، پس از زيارت بارگاه ملكوتي امام علي(علیه السلام) راهي سامرا شد و در محضر درس مرجع كبير و فقيه جليل، ميرزا محمدحسن شيرازي حاضر گرديد. او همچنين در درس آيات عظام سيدمحمد طباطبايى فشاركي و سيداسماعيل صدر حضور يافت و در نجف به حلقه‏ي درس ملاحسينقلي همداني پيوست. پس از مدتي، ميرزاي ناييني در كنار تدريس، در جلسه‏ي علمي آخوند خراساني حاضر شد و از محرمان اسرار وي گرديد. ميرزا با مقام والاي علمي، سياسي و معنوي خود، شاگردان فاضل و آگاهي را به عالم اسلام عرضه كرد كه از آن جمله حضرات آيات: سيدمحسن طباطبايى حكيم، سيدجمال‏الدين گلپايگاني، سيدمحمد حجت كوه كمره‏اي، سيدمحمدهادي ميلاني، شيخ محمدتقي آملي، سيدابوالقاسم خويى، علامه‏ي طباطبايى، ميرزا هاشم آملي و ده‏ها تن ديگر، از پرورش يافتگان درس مكتب اين عالم برجسته مي‏باشند. ايشان همچنين با حضور خود، نهضت مردمي مشروطه در ايران را تاييدكرد. آيت اللَّه ناييني كتاب "تَنبيهُ الاُمّه" را در بحران انقلاب مشروطه در سال 1327 ق به زبان فارسي نوشت و از سوي آيت اللَّه مازندراني و آيت اللَّه آخوند خراساني مورد تاييد قرار گرفت. اين كتاب درباره‏ي انواع استبداد و حكومت‏هاي خودكامه‏ي شاهان مستبد و همچنين وظايف علما و فقها در قبال دين و اوضاع ايران در دوران قاجاريه نگاشته شده است. سرانجام ميرزا محمدحسين ناييني پس از عمري تلاش و خدمت، در 26 جمادي الاولي سال 1355 ق در 78 سالگي به جوار رحمت ايزدي پيوست و پس از تشييعي باشكوه و اقامه‏ي نماز توسط آيت‏اللَّه سيدابوالحسن اصفهاني، در كنار حرم مطهر حضرت علي(علیه السلام) به خاك سپرده شد.

*       رحلت فقيه كبير و عالم مجاهد "حاج ميرزا جواد مجتهد تبريزي" (1274 ش)

حاج ميرزا جواد بن احمد مجتهد تبريزي در اواسط قرن سيزدهم هجري قمري در تبريز به دنيا آمد. وي پس از طي دروس مقدماتي و سطوح، در محضر درس عالماني همچون: سيد حسين كوه كمره‏اي و ملامحمد فاضل ايرواني حاضر شد و به مدارج عالي علمي و فقهي دست يافت. ميرزا جواد مجتهد تبريزي از آن پس به امور ديني و وظايف مذهبي مشغول گرديد و پس از سالياني رياست مطلقه علميه را كه توام با نفوذ و اقتدار فراوان بوده، به دست گرفت. وي ساليان دراز با نفوذ تمام، رياست تامه را بر عهده داشت و كارهاي مهم بسياري را با كمال شهامت و موفقيت به انجام رساند. ايشان در ميان مردم و امرا و حكام وقت نيز داراي وجهه‏اي كم نظير بوده به طوري كه حاكمان زمان، اوامر و احكام او را قبول و اجرا مي‏كردند. در جريان نهضت تحريم تنباكو، وقتي كه دربار قصد مقاومت در برابر اين فتوا را داشت، ميراز جواد مجتهد خود به ناصرالدين شاه تلگراف زد كه اگر امر ميرزاي شيرازي در مورد دخانيات اجرا نشود، ما خودمان اقدام خواهيم كرد. ايشان در كنار فعاليت‏هاي سياسي و اجتماعي، به عنوان يكي از برجستگان حوزه علميه تبريز به شمار مي‏رفت. حوزه‏اي كه ده‏ها مجتهد مسلّم و تعداد زيادي صاحب رساله را در خود جاي داده بود. ميرزا جواد مجتهد تبريزي سرانجام در 13 بهمن 1274ش درگذشت و در نجف به خاك سپرده شد.

*       رحلت دانشمند و محقق بزرگوار "ميرزا محمدحسين فاضل توني" دانشمند مسلمان (1339 ش)

ميرزا محمدحسين فاضل توني، دانشمند و عالم بزرگ مسلمان در سال 1257 ش در شهرستان فردوس در استان خراسان متولد شد. او در دوران تحصيل از محضر عالمان برجسته‏اي همچون اديب نيشابوري كسب فيض كرد و به مدارج عالي علمي و معنوي دست يافت. فاضل توني در فقه، اصول فقه، حكمت، عرفان، رياضي، نجوم و ادبيات عرب از معلومات وسيعي برخوردار بود. بعدها به سمت استادي در دانشكده ادبيات دانشگاه تهران برگزيده شد و تدريس زبان و ادبيات عرب و فلسفه قديم به او واگذار شد. فاضل توني با اينكه در سال 1339 به علت كهولت سن باز نشسته شد از تدريس نياسود و به كار خود ادامه داد. از ميرزا فاضل توني كتب ارزشمندي چون حكمت قديم، الهيات و حواشي بر اسفار به يادگار مانده است. اين استاد بزرگوار سرانجام در سيزدهم بهمن 1339 در 82 سالگي در تهران درگذشت و به جوار رحمت حق تعالي شتافت.

*       اقامت حضرت امام خميني(ره) در مدرسه علوي (1357ش)

*       واكنش‏ هاي داخلي و خارجي در قبال سخنان حضرت امام در بهشت زهرا (1357 ش)

وزارت امور خارجه دولت آمريكا كه از حاميان اصلي رژيم شاه بود، پس از سخنان پرشور امام خميني در روز 12 بهمن 57 در بهشت زهرا و مواضع صريح معظّمٌ لَه در مقابل سياست مداخله جويانه آمريكا در ايران، اين سخنان را ضدآمريكايي خواند. رژيم صهيونيستي نيز از بازگشت حضرت امام به ايران ابراز نگراني كرد، زيرا به خوبي مي‏دانست كه امام و مردم انقلابي ايران از مخالفان سرسخت اين رژيم غاصب و اشغالگر هستند. تاس، خبرگزاري رسمي دولت شوروي نيز در واكنش به بازگشت امام به كشور اعلام كرد كه بازگشت آيت‏اللَّه خميني به ايران، سير مبارزات را در آن كشور وارد مرحله سرنوشت‏سازي كرده است. از طرف ديگر، در اين روز مردم مشتاق ديدار امام، عازم اقامتگاه ايشان در مدرسه علوي تهران شدند. ايشان طي سخناني براي مردم، رژيم را مخالف عقل و حقوق بشر خواندند و تأكيد كردند كه هر ملتي حق دارد، سرنوشت خود را شخصاً تعيين كند.

*      درگذشت بانوی فاضله، مؤسس و مدیر مکتب نرجس  مشهد، سیده فاطمه خاموشی (طاهایی) ( 1388 ش)

خانم فاطمه سید خاموشی ملقب به خانم طاهایی، در سال 1309 در تهران متولد شد. ایشان مؤسس و مدیر مدرسه علمیه نرجس مشهد که نخستین حوزه علمیه بانوان در ایران به شمار می‌رود بود. که عمر با برکت خود را در راه مبارزه با رژیم ستمشاهی و تربیت شاگردان مبرز در حوزه علمیه مشهد گذراند.  وی بيش از نيم قرن عمر خويش را در راه اعتلاي فرهنگ اسلامي و تربيت خواهران طلبه، سپري کرد. در پي استقبال زياد بانوان از کلاس هاي معارف استاد طاهايي و پيشنهاد علما و بزرگان از جمله آية الله العظمي ميلاني در سال ۱۳۴۵ ش، مکتب نرجس را تاسيس کرد و طي سال ها توانست آن را به يکي از مهمترين مراکز تربيت طلاب خواهر تبديل کند. وي، علاوه بر مديريت مدرسه ي علميه ي نرجس، در شوراي فرهنگ عمومي استان خراسان رضوي، عضويت داشت. از آن مرحومه، دو کتاب به نام «سيري در زيارت عاشورا» و « سيري در خطبه فدک» به يادگار مانده است. خانم فاطمه سید خاموشی سر انجام بامداد روز سه شنبه 13/11/1388بر اثر عارضه ي قلبي در سن ۷۹ سالگي به لقاءالله شتافت در جوار بارگاه منور امام هشتم عليه السلام و در کنار آرامگاه شیخ بهایی رحمة الله عليه به خاک سپرده شد.

*       رحلت عارف زاهد آيت‏ اللَّه "مجدالدين قاضي" امام جمعه موقت دزفول (1364ش)

آيت‏اللَّه سيدمجدالدين قاضي در سال 1279 ش  (1318 ق) در يك خانواده روحاني در دزفول متولد شد. وي پس از كسب معارف ديني از محضر علماي بزرگ، ضمن پرداختن به تربيت طلاب و هدايت مردم، مبارزه با طاغوت را نيز پيوسته پي‏گيري مي‏كرد و در نهضت اسلامي به رهبري امام خميني(ره) يكي از روحانيون پيشتاز و پيشاهنگ محسوب مي‏شد. آيت‏اللَّه قاضي همچنين در راه كسب پيروزي سپاهيان اسلام و نبرد با كفار بعثي عراق تلاش‏هاي بليغي به عمل آورد. ايشان پس از انقلاب به عنوان امام جمعه موقت دزفول برگزيده شد و تا پايان عمر در اين سنگر مشغول به خدمت بود. آيت اللَّه قاضي سرانجام در سيزدهم بهمن 1364 ش برابر با 21 جمادي‏الاول 1406 ق در 85 سالگي درگذشت.

*       درگذشت عالم رباني آيت‏ اللَّه "حاج محمد روحاني كرماني" (1373ش)

آيت‏اللَّه حاج شيخ محمد روحاني كرماني در سال 1304 ش (1344 ق) در كرمان به دنيا آمد. علي رغم داشتن مشكلات مالي، شوق و علاقه وافر ايشان به تحصيل دانش، باعث گرايش به كسب معارف اسلامي و طي مدارج علمي در وي گرديد. پس از طي مقدمات و سطوح در كرمان، مدتي در درس خارج مراجع عظام شركت كرده و سپس در مدت هفت سال اقامت در نجف اشرف از محضر آيات عظام سيد محسن حكيم، سيد محمود شاهرودي و سيد ابوالقاسم خويي مراحل بالاي فقه و اصول را طي نمود و به درجه اجتهاد رسيد. آيت‏اللَّه روحاني همچنين در درس حضرات آيات: سيد حسين بروجردي، علامه طباطبايي و امام خميني در قم بهره جست و در سال 1343ش در حوزه علميه كرمان به تدريس پرداخت. همچنين ايشان سال‏ها امامت مسجد طباطبايي و خواجه خضر(ع) كرمان را عهده‏دار بود. سرانجام اين عالم رباني در 13 بهمن 1373ش در 69 سالگي درگذشت.


١١:٤٦ - 1397/10/30    /    شماره : ٦٨٠٩٦    /    تعداد نمایش : ٧٤خروج

   مطالب مرتبط