صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

سه شنبه 16 بهمن‌ 1397 ش 29 جمادی‌الاول 1440 ق.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

سه شنبه 16 بهمن‌ 1397 ش

29 جمادی‌الاول 1440 ق.

*      شهادت فقيه ارجمند "ملامحمد تقي بُرغاني" معروف به "شهيد ثالث" (1264ق)

ملامحمد تقي بن محمد معروف به شهيد ثالث در سال 1184 در برغان متولد شد و در قزوين، قم و اصفهان به تحصيل علوم اسلامي پرداخت. سپس درعتبات عاليات از محضر شيخ جعفر كاشف الغطاء، صاحب رياض و سيد مجاهد بهره گرفت. وي بيشتر اوقات خود را صرف ترويج احكام دين مي‏كرد. اثرهاي ارزنده‏اي چون كتاب "عيون الاصول" در اصول فقه، "مجالس المؤمنين" در مواعظ و "منهج الاجتهاد" درشرح شرايع الاسلام از تأليفات او مي‏باشند. شهيد ثالث در سال 1264 قمري كه اوايل ظهور فتنه‏ي بابيه و سال اول جلوس ناصرالدين شاه بود در اثر مجاهدت‏ها و مدافعات ديني عليه فتنه‏ي ظهور "بابيّت" به دستور برادرزاده‏اش قرةالعين در حالي كه به نماز شب مشغول بود، از سوي چندتن از افراد فرقه مذكور مضروب گشت و پس از دو روز به شهادت رسيد.

*       انتخاب مهندس "مهدي بازرگان" به عنوان رييس دولت موقت انقلاب اسلامي (1357 ش)

مهم‏ترين واقعه پس از ورود امام خميني(ره) به ايران، انتخاب مهندس مهدي بازرگان به عنوان رييس دولت موقت بود. در پي جلسه اعضاي شوراي انقلاب، به پيشنهاد اعضا و موافقت حضرت امام، مهندس مهدي بازرگان، رهبر ملي‏گرايان و نهضت آزادي، به رياست دولت موقت انقلاب اسلامي انتخاب شد و مأمور تشكيل كابينه گرديد. امام در حكم انتصاب مهندس بازرگان، تصريح نمودند كه اعضاي دولت موقت بدون در نظر گرفتن وابستگي حزبي و بر اساس صلاحيت و كفايت و توانايي براي اداره امور انقلاب انتخاب شوند. ولي بازرگان برخلاف تأكيد امام، همه وزراي كابينه را از ميان ليبرال‏ها و ملي گرايان برگزيد و جملگي از اعضاي نهضت آزادي ايران و جبهه ملي بودند. سياست هيئت دولت موقت در طول نه ماه كار خود، در چندين مسأله از قبيل: تأكيد بر كلمه جمهوري اسلامي، مجلس خبرگان قانون اساسي، پاك‏سازي عناصر فاسد و طاغوتي و جايگزيني افراد صالح و نيز برخورد با ضد انقلاب، سلطنت‏طلب و تجزيه‏طلب‏ها و برخي موارد سياست خارجي، با رهنمودهاي حضرت امام خميني منافات داشت. تا اين كه دولت موقت در پانزدهم آبان 1358، پس از تسخير لانه جاسوسي آمريكا در تهران، به صورت دسته‏جمعي استعفا دادند و زمينه براي انتخابات رياست جمهوري مهيا گرديد. حضرت امام مدت‏ها پس از استعفاي بازرگان چندين بار در سخنراني‏هاي خود گفتند: انتخاب بازرگان اشتباه بود و من قلباً راضي به اين امر نبودم.

*       اعتراف سازمان سيا بر ناكامي در پيش‏ بيني مسائل انقلاب اسلامي ايران (1357ش)

مسؤولين سازمان سيا اعتراف كردند: اين سازمان در رابطه با پيش‏بيني مسائل ايران ناكام بوده است. چيزي كه ما پيش‏بيني نمي‏كرديم اين بود كه يك پيرمرد 78 ساله پس از 14 سال تبعيد، مردم ايران را به اين شكل به هم پيوند بزند.

*       اعلان رسانه‏ هاي گروهي آمريكا بر قطع حمايت از دولت "بختيار" (1357 ش)

*       عزيمت هشت هزار يهودي از ايران به اسراييل در پي فراگيري نهضت اسلامي ايران (1357 ش)

*       آغاز رياست جمهوري "بني‏ صدر" (1358 ش)

پس از استعفاي جمعي كابينه مهندس بازرگان به علت تسخير لانه جاسوسي آمريكا به دست دانشجويان مسلمان، ابوالحسن بني‏صدر، با عوام فريبي و جادادن خود در مسير انقلاب و خط رهبري و ايراد سخنراني‏هاي پرشور توانست تمايل مردم را به خود جلب كند و به عنوان اولين رييس‏جمهوري اسلامي ايران انتخاب شود. ولي به خاطر همكاري او با منافقين و دامن زدن به تشنّجات و درگيري‏ها در كشور و كوتاهي او در دفاع از مرزهاي ايران و عدم ممانعت از تجاوز بعثي‏هاي عراق به درون مرزهاي ايران، عدم كفايت سياسي او در خرداد 1360 در مجلس شوراي اسلامي مورد بحث قرار گرفت و تصويب شد. در نتيجه پس عزل از فرماندهي كل قوا و رياست جمهوري، مخفي شد تا اين كه در هفتم مرداد 1360 با چهره مبدل به پاريس گريخت.

*       درگذشت استاد "علي اكبر كسمايي" مترجم و نويسنده بنام ايران (1372 ش)

استاد علي اكبر كسمايي در دي ماه 1299 ش در تهران متولد شد و پس از اخذ ليسانس در رشته معقول و منقول، براي ادامه تحصيل در روزنامه‏نگاري به مصر رفت. اين سفر فرصتي بود تا هم با استادان نامدار مصري مثل طه حسين، توفيق الحكيم و عباس عقاد آشنا شود و هم در زبان و ادبِ عرب، تبحّر و مهارت يابد. كسمايي پس از بازگشت به ايران در زمينه‏هاي روزنامه نگاري و روابط عمومي به كار پرداخت و مدتي سردبير برخي مجلات شد. او به همكاري با روزنامه اطلاعات پرداخت و پنجاه سال با اين روزنامه همكاري كرد. كسمايي به زبان‏هاي فرانسوي، انگليسي و عربي تسلط داشت و علاوه بر كتاب‏هايي كه تأليف كرده است، چند كتاب از اين زبان‏ها به فارسي ترجمه كرده است كه تأليف عشق بزرگان، علل شكست آلمان و جاسوس انگليسي، ترجمه گل‏هاي وحشي و احوال و آثار فرانكلين از آن جمله‏اند. وي سرانجام در 16 بهمن 1372ش در 73 سالگي درگذشت.

*       رحلت عالم خدمت‏گزار، حجت‏ الاسلام و المسلمين "جليل هنروَر خويي" (1376 ش)

حجت‏الاسلام حاج شيخ جليل هنرور خويي در سال 1305 ش  (1345 ق) در شهرستان خوي در آذربايجان غربي به دنيا آمد و در نوجواني به فراگيري علوم ديني اشتغال ورزيد. وي در مدت چهارده سال، ادبيات و سطوح عالي فقه و اصول را به خوبي آموخت و از سال 1337 ش، مديريت يكي از مدارس علميه شهر را به مدت بيست سال بر عهده گرفت. وي در اين مدت و تا پايان عمر، به تدريس علوم ديني پرداخت و ده‏ها نفر از فضلا و طلاب را تربيت نمود. وي از بام تا شام را يكسره به تدريس معارف اهل بيت، گره‏گشايي از كار مردمان، پاسخگويي به مشكلات ديني مردم و اداره مساجد و مدارس مي‏گذراند و اوقات بيكاري را مصروف مطالعه كتاب‏هاي مختلف مي‏نمود. از اين رهگذر، بر تفسير، تاريخ، حديث و ادبيات عرب و عجم تسلطي فراوان داشت و همه مطالب را به حافظه خود سپرده بود. از حجت الاسلام هنرور خويي كه از برخي علماي قم و نجف اجازات متعدد داشت، كتاب توضيح الاسماء در بيان وجه تسميه پيامبران و امامان و علماي شيعه و سنّي و نيز شرح حال يكي از علماي بزرگ برجاي مانده است. وي سرانجام در 16 بهمن 1376ش برابر با 7 شوال 1418ق در 71 سالگي رحلت كرد و در خوي به خاك سپرده شد.


١١:٣٢ - 1397/10/30    /    شماره : ٦٨٠٩٣    /    تعداد نمایش : ٨٢خروج

   مطالب مرتبط