صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

پنج شنبه 18 بهمن‌ 1397 ش 1 جمادی‌الثانی 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

پنج شنبه 18 بهمن‌ 1397 ش

1 جمادی‌الثانی 1440 ق

*      درگذشت "ابن عسگر" قاضي، مورخ و فقيه مراكشي (986 ق)

ابن عسكر، پس از طي مراحل مقدماتي تحصيل، طبّ ابن سينا را نيز فرا گرفت و به تحقيقات و مطالعاتش در زمينه‏ي علوم اسلامي ادامه داد. از ابن عسكر، رساله‏اي برجاي مانده كه شامل گزارشي از احوال برخي بزرگان مراكش در قرن دهم هجري قمري است و اين اثر در مراكش از اهميت زيادي برخوردار است. بعدها اين كتاب مورد استفاده‏ي مورخين مراكشي قرار گرفت و بسياري از آنان به هنگام تاليف برخي از آثارشان به آن استناد كرده‏اند. ديوان الشُّرَفا از ديگر آثار ابن عسكر به شمار مي‏رود.

*      ارتحال فقیه مجاهد آیت الله العظمی  حاج شیخ محمد فاضل لنکرانی (1428 ق / 26 خرداد 1386 ش)

محمد موحدی معروف به فاضل لنکرانی، از مراجع تقلید شیعه ساکن قم بود که به سال ۱۳۱۰ خورشیدی در قم متولد شد پدر او شیخ فاضل لنکرانی اهل شهر لنکران در جمهوری آذربایجان کنونی بود. گفته می‌شود مادر وی نیز از سادات مبرقع (برقعی) قم بوده‌اند. او از شاگردان آیات عظام سید حسین طباطبایی بروجردی، سید نورالدین طاهری شیرازی، امام خمینی و حسینعلی منتظری بود. مدتی برای تحصیل رهسپار نجف اشرف شد و در مدرسه آیت الله بروجردی ساکن شد و در این مدت با بزرگانی از جمله سید محمد هاشم غضنفری خوانساری و سید هادی روحانی قمی هم حجره شد. آیت الله سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی از مراجع تقلید قم، شوهر خاله اوست.  یکی از مهمترین فرازهای زندگی استاد، زندگی سیاسی و مبارزاتی اوست؛ از همان زمانی که حضرت امام خمینی (ره) مبارزه خود را علیه رژیم ظالم، فاسد و وابسته پهلوی آغاز نمود، آیت الله فاضل لنکرانی نیز به پیروی از استاد و مراد خویش قدم در راه مبارزه نهاد و بارها از طرف رژیم سفاک حاکم دستگیر، زندانی، شکنجه و تبعید شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به طور جدّی آموزش و تربیت طلاب در حوزه علمیه قم را آغاز کرد و محفل علمی و درسی ایشان از دروس طراز اول حوزه شد. با رحلت آیت الله العظمی اراکی (ره)، جایگاه قابل توجهی یافت و یکی از هفت مرجعی بود که از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مردم و مقلدان معرفی شد. ایشان در ۲۶ خرداد سال 1386، در قم به لقای الهی پیوست و روز دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۸۶ در حرم فاطمه معصومه (سلام الله علیها)، به خاک سپرده شد.

*       تصويب اولين قانون مطبوعات در ايران (1286ش)

*       رحلت فقيه بزرگوار آيت‏ اللَّه "سيدهبةالدين حائري حسيني شهرستاني" عالم بزرگ عراق (1345 ش)

سيدمحمدبن حسين، ملقب به هِبةُالدين معروف به حائري حسيني شهرستاني، در سال 1262 ش در سامرا متولد گرديد. وي پس از تحصيل علوم مقدماتي حوزه، از محضر استاداني چون آخوند خراساني، سيدكاظم يزدي و شيخ الشريعه اصفهاني كسب فيض نمود و به درجه اجتهاد نائل آمد. آيت اللَّه شهرستاني پس از استقلال عراق از سلطه انگليس، به وزارت معارف منصوب شد و به اصلاحات امور ديني و مذهبي و مراقبت در حفظ ديانت محصلين پرداخت و مدتي نيز رياست ديوان عالي آن كشور را به عهده داشت. ايشان مدتي عضو مجلس شوراي ملي عراق بود و پس از آن، تمامي اوقات خود را در تأليف كتاب و دفاع از اسلام در مقابل حملات قَلَمي معاندين مصروف داشت. آيت اللَّه شهرستاني جهت بيداري مسلمانان، با انديشمندان جهان اسلام ارتباط برقرار مي‏كرد و در پرورش روح اتحاد و بيداري مسلمين كوشش فراواني از خود نشان مي‏داد. از ايشان آثار ارزنده‏اي بر جاي مانده است كه فيض الباري، الشَّريعَةُ الطبيعَه و الدّلايل و المسائل از آن جمله‏اند. آيت اللَّه حائري شهرستاني سرانجام در 18 بهمن 1345 ش برابر با 26 شوال 1386 ق در 83 سالگي وفات يافت و در حرم مطهر كاظمين(عليهما السلام) به خاك سپرده شد.

*       عمليات كوچك محدود در سوسنگرد توسط سپاه (1359 ش)

*       آغاز عمليات بزرگ والفجر مقدماتي در فكّه به فرماندهي سپاه (1361 ش)

عمليات والفجر مقدماتي با هدف دستيابي به شهر العماره عراق، از 18 بهمن سال 1361 آغاز شد و به مدت چهارماه به طول انجاميد. عمليات والفجر مقدماتي را بايد جنگ موانع ناميد. زيرا دشمن بعثي پس از دريافت ضربات متعدد در عمليات گذشته و وحشت از حملات گسترده ايران، به ايجاد بيش از پانزده نوع مانع در مقابل مواضع خود پرداخت. دشمن در اين منطقه نيز با اطلاع از موقعيت عمليات، نزديك به يك سال براي مستحكم كردن منطقه، فعاليت نمود. با اين حال، به رغم دژهاي دفاعي بسيار سنگين دشمن، رزمندگان اسلام موفق شدند تعداد زيادي از جنگ افزارهاي بعثيان را منهدم و چند پاسگاه عراقي و ايراني را آزاد سازند. اين علميات نشان داد كه دشمن از عمليات گذشته رزمندگان، تجربه‏ها كسب كرده و به تحكيم مواضع خود از راه ايجاد موانع مختلف پرداخته است. نتايج عمليات بزرگ والفجر مقدماتي عبارت بودند از: 120 نفر اسير، 4500 نفر كشته و زخمي؛ تامين بخشي از مرز جمهوري اسلامي ايران در شمال چزابه؛ و انهدام 80 دستگاه تانك و نفربر، 5 فروند هواپيما و 120 دستگاه خودرو.

*       درگذشت "حسين حزين بروجردي" شاعر (1374 ش)

حسين حزين بروجردي در سال 1287 ش در بروجرد به دنيا آمد. وي به دفعات با پاي پياده به زيارت آستان اميرالمومنين(ع) و حضرت اباعبداللَّه الحسين رفت. استاد حزين، بارها اشعارش را كه در مدح ائمه اطهار سروده بود، در محضر آيت‏اللَّه العظمي بروجردي قرائت كرد و مورد تشويق معظم له قرار گرفت. از مهم‏ترين اقداماتي كه حزين در فن تاريخ‏نويسي در طول حيات خويش انجام داد، جمع‏آوري زندگي بسياري از بزرگان و شعراي بروجرد بود. سوز و گداز، ديوان غزليات، ساقي‏نامه يا آيينه عبرت و... از آثار اين شاعر مسلمان است. استاد حزين بروجردي به هنگام فوت، 87 سال داشت.

*       افتتاح 1122 ايستگاه فرستنده تلويزيوني در كشور (1376 ش)

*       افتتاح خانه هنرمندان (1378 ش)


١١:٢٧ - 1397/10/30    /    شماره : ٦٨٠٩١    /    تعداد نمایش : ٧١خروج

   مطالب مرتبط