صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

شنبه 20 بهمن‌ 1397 ش 3 جمادی‌الثانی 1440 ق

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

شنبه 20 بهمن‌ 1397 ش

3 جمادی‌الثانی 1440 ق

*      شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) به روايت 95 روز و آغاز ايام فاطميه‏ ي دوم(11 ق)

حضرت زهرا(سلام الله علیها) از كودكي تحت راهنمايى‏هاي پدرش، پيامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) با معارف عالي الهي آشنا شد. ايشان از جمله خواص درگاهِ خداوند بود كه از سرچشمه‏ي علوم الهي بهره‏ي فراواني داشت. حضرت زهرا(سلام الله علیها) دختر رسالت، همسر ولايت و مادر امامت مي‏باشد و او حلقه‏ي اتصال نبوَّت و امامت است. فاطمه‏ي زهرا(سلام الله علیها) در سراسر زندگي خود، سخاوت، ايثار، گذشت، صبر، قناعت، عبادت پروردگار و كمك به زيردستان را به زيباترين شكل ممكن جلوه گر ساخت وانسان‏هاي بزرگ و تاريخ‏سازي همچون امام حسن(علیه السلام) و امام حسين(علیه السلام) در دامانِ او پرورش يافتند. سوم جمادي الثاني به روايتي سالروز شهادت حضرت صديقه‏ي طاهره، فاطمه‏ي زهرا(سلام الله علیها) مي‏باشد. آن بانو، پس از پدر بزرگوار خويش، اولين شخص از خاندان بني‏هاشم است كه به آن حضرت ملحق شده است. حضرت زهرا(سلام الله علیها) در هنگام شهادت هجده سال سن و چهار فرزند به نام‏هاي امام حسن(علیه السلام)، امام حسين(علیه السلام) و حضرت زينب(سلام الله علیها) و ام كلثوم(سلام الله علیها) داشت.

  • پيامبرصلي الله عليه وآله :إنَّ اللَّهَ يَغضَبُ لِغَضَبِ فاطِمَةَ و يَرضي لِرِضاها.

به يقين خداوند با خشم فاطمه به خشم مي‏آيد و با خشنودي او خشنود مي‏شود.

بحار الأنوار ، ج 43 ، ص 320 .

  • پيامبرصلي الله عليه وآله :إنَّ فاطِمةَ بَضعَةٌ مِنّي و هِي نورُ عَيني و ثَمَرَةُ فُؤادي ؛ يَسوؤُني ما ساءَها و يَسُرُّني ما سَرَّها و إنَّها أوَّلُ مَن يَلحَقُني مِن أهلِ بَيتي.

فاطمه پاره تن من و روشني ديده و ميوه دل من است . آنچه او را ناراحت كند مرا ناراحت مي‏كند و آنچه شادش كند ، مرا شاد مي‏كند ؛ او نخستين كس از اهل‏بيت من است كه به من مي‏پيوندد.     الأمالي ، صدوق ، ص 575 .

  • امام علي‏ عليه السلام : إنَّ فاطِمَةَعليها السلام لَم تَزَل مَظلُومَةً ، مِن حَقِّها مَمنوعَةٌ و عَن مِيراثِها مَدفوعَةٌ.

فاطمه همواره مظلوم و از حق و ميراث خود محروم بود.        الأمالي ، طوسي ،  ص 155 .

  • امام مهدي‏ عليه السلام : إنَّ لِي في إبنَةِ رَسولِ‏اللَّهِ اُسوَةٌ حَسَنةٌ.

دختر رسول خدا (فاطمه) براي من سرمشقي نيكو است.       الغيبه ، طوسي ، ص 286 .

  • حضرت فاطمه‏ عليها السلام : إلزَم رِجلَها ؛ فَإنَّ الجَنَّةَ تَحتَ أقدامِها.

در خدمت مادر باش ؛ زيرا بهشت زير قدم‏هاي مادران است.      كنزالعمّال ، ح 45443 .

  • حضرت فاطمه‏ عليها السلام : إذا حُشِرتُ يَومَ القِيامَةِ أشفَعُ عُصاةَ اُمَّةِ النَّبِيّ‏صلي الله عليه وآله.

آن گاه كه در روز قيامت برانگيخته شوم ، گناهكاران امّت پيامبر اسلام را شفاعت خواهم كرد.     إحقاق الحقّ ، ج 19 ، ص 129 .

  • حضرت فاطمه‏ عليها السلام : إنْ كُنتَ تَعمَلُ بِما أمَرناكَ و تَنتَهي عَمّا زَجَرناكَ عَنهُ فَأنتَ مِن شيعَتِنا و إلّا فَلا.

اگر به آنچه تو را به آن فرمان مي‏دهيم عمل كني و از آنچه برحذر مي‏داريم دوري كني ، از شيعيان مايي و الّا هرگز.  بحار الأنوار ، ج 68 ، ص 155 .

  • حضرت فاطمه‏ عليها السلام : حُبِّبَ إلَي من دُنياكُم ثَلاثٌ : تِلاوَةُ كِتابِ اللَّهِ و النَّظَرُ في وَجهِ رَسولِ اللَّهِ و الإنفاقُ في سَبيلِ اللَّهِ.

از دنياي شما محبّت سه چيز در دل من نهاده شد : تلاوت قرآن ، نگاه به چهره پيامبر خدا و انفاق در راه خدا.    نهج الحياة ، ح 164 .

  • حضرت فاطمه‏ عليها السلام : يا أباالحَسَنِ! إنّي لأَستَحيي مِن إلهي أن اُكَلِّفَ نَفسَكَ مالاتَقدِرُ عَلَيهِ.

اي علي! من از پروردگارم شرم دارم كه چيزي از تو درخواست كنم كه توان برآوردن آن را نداشته باشي.   بحار الأنوار ، ج 43 ، ص 59 .

  • حضرت فاطمه‏ عليها السلام : بِشرٌ في وَجهِ المُؤمِنِ يُوجِبُ لِصاحِبِهِ الجَنَّةَ.

خوش‏رويي هنگام روبه رو شدن با مؤمن ، بهشت را بر فرد خوش رو واجب مي‏كند.  بحار الأنوار ، ج 75 ، ص 401 .

 

مقام معظم رهبری (مدظله العالی) :

در زندگی فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بایددقیق شد، با نگاهی نو  آن زندگی را شناخت، فهمید و به معنای واقعی کلمه آن را الگو قرارداد.

 

 

 

 


*      درگذشت عالم فاضل "ميرسيد حسن مدرس اصفهاني" فقيه اصولي(1273 ق)

سيدحسن بن علي بن اميراسماعيل واعظ حسيني اصفهاني، معروف به مدرس، از بزرگان علماي اماميه‏ي قرن سيزدهم هجري، در سال 1210 ق در اصفهان به دنيا آمد. پس از آموختن مقدمات علوم ديني و فقه و اصول فقه، از محضر اساتيد برجسته‏ي عصر خويش از قبيل شريف العلماي مازندراني و شيخ محمدحسن نجفي صاحب جواهر در نجف اشرف بهره برد. ميرحسن مدرس، پس از فراغت از تحصيل، تدريس را در زادگاه خود آغاز كرد و به درجه‏اي از مقام علمي رسيد كه علما و دانش پژوهانِ علوم ديني، براي شركت در كلاس درس او، به اصفهان مي‏آمدند. ايشان حاوي فروع و اصول و جامع منقول و معقول بود. كُتب اِصالَةُ البَرائه، جَوامعُ الكَلِم و قاعده‏ي لاضَرر از آثار اوست. ايشان در جوار مسجدي كه خود در اصفهان بنا كرده بود، مدفون مي‏باشد.

*       شهادت آيت‏اللَّه "سيد مصطفي موسوي" پدر "امام خميني"(ره) به دست اشرار منطقه (1281ش)

آيت‏اللَّه سيد مصطفي خميني پدر بزرگوار امام خميني(ره) در حدود سال 1238 ش  (1277 ق) در خمين به دنيا آمد. ايشان پس از پشت سر گذاشتن دروس مقدماتي، براي تحصيل مدارج عالي راهي نجف اشرف گرديد و پس از اخذ اجتهاد، در خمين اقامت گزيد. اين عالم رباني در دوران اقامت در خمين در قطعه زميني متعلق به خود كشاورزي مي‏نمود و در عين حال به هدايت و ارشاد مردم اشتغال داشت و ملجأ و پناهگاه آنان بود. از اين رو در مقابل زورگويي خوانينِ دست نشانده حكومت وقت، به مقاومت بر مي‏خاست. سرانجام، طاغوتيان نداي حق‏طلبي او را با گلوله پاسخ دادند و در مسير خمين به اراك وي را در 42 سالگي به شهادت رساندند. به هنگام شهادت ايشان، بيش از پنج ماه از تولد حضرت امام نگذشته بود و از آن پس تحت تكفل مادر و عمه خويش قرار گرفتند.

*       واگذاري امتياز خط آهن بندر مُحَمَّرِه "خرمشهر" - خرم‏ آباد به انگلستان (1291 ش)

دولت انگلستان كه به راه‏هاي ارتباطي مطمئن و امن در جنوب ايران نياز ضروري داشت تا به وسيله آن، تجارت بازرگانان انگليسي و منافع حياتي آن كشور را تضمين و حفظ كند در اين تاريخ موفق به اخذ امتياز احداث راه آهن مُحَمَّرَه  (خرمشهر) - خرم آباد و بروجرد شد. اين امتياز سه روز پس از امتياز مشابهي بود كه از جانب دولت ايران، به روسيه واگذار گرديده بود.

*       حمله گارد شاهنشاهي به هُمافران نيروي هوايي در پي بيعت هُمافران با حضرت امام (1357ش)

در پي اعلام همبستگي گروهي از همافران و پرسنل نيروي هوايي با انقلاب اسلامي ايران و بيعت با حضرت امام، مزدوران گارد شاهنشاهي در شامگاه 20 بهمن به يكي از پادگان‏هاي نيروي هوايي در تهران حمله‏ور شدند. به محض انتشار اين خبر، مردم مسلمان از همه نقاط تهران براي ياري رساندن به پرسنل نيروي هوايي كه در حال مقاومت بودند، به طرف پادگان نيروي هوايي شتافتند. مردم انقلابي كه سلاح‏هاي ابتدايي و ناچيزي در اختيار داشتند با رشادت‏هاي خود، حمله مزدوران رژيم شاه را با شكست مواجه كردند و به اين ترتيب، مرحله نهايي مبارزه مردم براي براندازي رژيم شاهنشاهي در ايران آغاز شد.

*       آغاز عمليات بزرگ والفجر 8 در فاو (1364 ش)

عمليات بزرگ والفجر 8 با رمز يا زهرا(س) در جبهه جنوب در منطقه فاو و در وسعت 800 كيلومتر مربع از بيستم بهمن ماه 1364 آغاز شد. در اين عمليات هزاران تن از نيروهاي ايراني از رودخانه خروشان اروندرود گذشتند و در اولين روز عمليات، شهر مهم فاو را در جنوب شرقي عراق فتح كردند. اين عمليات به قدري غيرمنتظره و از لحاظ نظامي پيچيده و موفقيت‏آميز بود كه باعث اعجاب كارشناسان نظامي و سياسي جهان و غافلگيري رژيم عراق شد. اين عمليات با هدف فشار بر رژيم صدام براي پايان دادن به اشغال خاك ايران و تن دادن به جبران خسارت‏هاي وارد شده بر ايران انجام شد و برتري نظامي ايران بر عراق را در دفع تجاوز نظامي اين كشور ثابت كرد. نتايج اين عمليات عبارتند از: تلفات نيروي انساني دشمن 3000 نفر اسير، قريب به 50/000 نفر كشته و زخمي؛ ساير نتايج: آزادسازي حدود 800 كيلومتر مربع و تصرف شهر و تأسيسات نفتي فاو و كارخانه نمك؛ تجهيزات و امكانات: تانك و نفربر: 600 دستگاه انهدامي، 120 دستگاه اغتنامي، هواپيما: 45 فروند انهدامي، هليكوپتر: 10 فروند انهدامي، خودرو: 500 دستگاه انهدامي، 250 دستگاه اغتنامي، توپ: 150 قبضه انهدامي، 20 قبضه اغتنامي و دستگاه مهندسي: 34 دستگاه اغتنامي. نبرد سرنوشت ساز فاو، به عنوان برجسته‏ترين و پيچيده‏ترين عمليات جنگي جمهوري اسلامي ايران، سرانجام پس از هفتاد و پنج شبانه روز درگيري، كه در طول جنگ بي‏سابقه بود، با پيروزي كامل رزمندگان اسلام پايان يافت. از نظر سياسي، تبعات ناشي از فتح فاو به منزله تغيير در ماهيت سياسي جنگ بود، به اين معنا كه اتخاذ استراتژي دفاع متحرك از سوي عراق، پس از فتح خرمشهر، با اين هدف بود كه جنگ در روند فرسايشي، سرانجام منتهي به پذيرش صلح از سوي ايران شود. اما فتح فاو و ارتقاي موقعيت سياسي و نظامي ايران در شمال خليج فارس عملاً منجر به پيدايش شرايط جديدي شد كه هيچ گونه مطابقتي با مشخصه‏هاي جنگ فرسايشي نداشت.

*       درگذشت استاد "ابوالفتوح عرب‏ زاده" پدر فرش نو ايران (1375 ش)

استاد ابوالفتوح عرب‏زاده مشهور به رسام در سال 1293 در تبريز به دنيا آمد. سيد ابوالفتوح عرب‏زاده كه به او لقب پدر فرش نو ايران را داده‏اند از كودكي با طرح‏ها و رنگ‏ها آشنا شد و اين هنر را از پدر فراگرفت. وي در تبريز، نقاشي و طراحي روي فرش و در تهران نقاشي و طراحي بر روي كاشي را دنبال كرد. او علاوه بر اين، به هنرهاي ديگري چون موسيقي، نمايشنامه، مجسمه‏سازي، خطاطي، نقاشي رنگ و روغن و... علاقه داشت. رسام عرب‏زاده در 1373 با اهداي 66 قطعه فرش نفيس از مجموعه دست بافته‏هاي خود، پايه‏هاي اوليه تشكيل نهادي تحت عنوان بنياد فرهنگي و هنري فرش رسام عرب‏زاده را با همكاري شهرداري تهران ايجاد كرد. قفس رنگ‏ها، خم معرفت، ساحل خيال و فتح سومنات از آثار طراحي فرش اوست. وي در آخرين روز از ماه رمضان، بر اثر ايست قلبي درگذشت و در بهشت زهرا مدفون گرديد.


١١:٢١ - 1397/10/30    /    شماره : ٦٨٠٨٩    /    تعداد نمایش : ٧٢خروج

   مطالب مرتبط